fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať šarpeja (=shar pei)

Samé záhyby a zvrásnená koža robia zo šarpeja nezameniteľné plemeno. Šteniatka, ktoré idú pod množstvom faldíkov sotva rozpoznať, roznežnia úplne každého. A tak niet divu, že šarpej zaujal veľa ľudí a možno práve aj vás. Vzhľad ale nie je všetko a málokto už vie, aký je šarpej vo vnútri. Poďme teda spoločne zistiť, čo sa skrýva pod touto zvráskavenou tvárou a kto je vhodným pánom pre toto exotické plemeno!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ šarpeja

  • S týmto psom budete jednoducho neprehliadnuteľní. Okrem ich typickej „pokrčenej“ kože majú tiež modrý jazyk.
  • Jeho oddanosť rodine je až nevídaná. Šarpej síce nevyniká veľkosťou, ale ich odvaha a snaha svoju rodinu ochrániť za všetkých okolností z nich robí skvelých strážcov.
  • Pokiaľ chcete psa, ktorý rozmýšľa a len slepo neplní povely, je šarpej vhodným kandidátom. Než splní povel starostlivo vyhodnotí situáciu a potom sa rozhodne, či je vaša požiadavka adekvátna.
  • Že nie ste práve športový nadšenec? Nevadí, šarpej totiž tiež dlhým túram a športu neholduje.
  • Šarpej je mestský pes, neznáša vlhko, vodu a blato. Ak teda bývate v byte v centre mesta, šarpejovi to vadiť nebude a skôr naopak to ocení.
  • Šarpej je tiež veľmi čistotný a sám sa snaží svoj kožuch udržiavať v perfektnej forme.
  • Pokiaľ máte už väčšie deti, nemáte príliš veľa času a ambície pre psie športy a napriek tomu hľadáte psieho spoločníka, ktorý s vami jednoducho bude zdieľať bežné veci života, je šarpej ten pravý pre vás.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ šarpeja

  • Šarpej je hrdý a tiež dosť tvrdohlavý. Ich povaha je skrátka úplne iná, než u väčšiny psov.
  • Nie sú to práve psi vhodní k malým deťom. Majú radi zabehnutý stereotyp a hlasný plač, jačanie a neohrabané maznanie malých detí sú pre nich peklo.
  • Ich vrásky sú síce roztomilé a pre toto plemeno typické, s nimi však súvisí aj zvýšená starostlivosť a niektoré zdravotné neduhy.
  • Šarpej rozhodne nepatrí na dvorček alebo záhradu. Je tak trochu rozmaznaný a život vonku nie je nič preňho.
  • Nie sú to práve psí diplomati. Naopak často s obľubou iné psy provokujú a snažia sa vyvolať bitku. Socializácia už od šteňacieho veku je teda na mieste.
  • Ak nemáte skúsenosti a šarpej vás zaujal vzhľadom, radšej ožeľte jeho výnimočný vzhľad a vyberte si menej náročné plemeno. V neskúsených rukách dokáže šarpej narobiť peknú paseku.
  • Ani po zdravotnej stránke to nie je u šarpejov žiadna sláva. Ak ste sa ale preňho predsa len rozhodli, výber šteňaťa neuponáhľajte a hľadajte naozaj skúsených a preverených chovateľov. Zdravie je totiž základ.

Zhrnutie

Šarpej je zvláštne plemeno ako po stránke fyzickej, tak po stránke psychickej. Ich vrásky a záhyby z nich robia unikátne plemeno. Avšak sú tiež dosť tvrdohlaví, hrdí a odmeraní. S cudzími ľuďmi alebo psami sa priateliť nebudú, ale svoju rodinu úplne zbožňujú. Vzhľadom na ich povahu sú to psy skôr pre skúsených chovateľov a pri výcviku vyžadujú hlavne pokojný a starostlivý prístup.

Všeobecná charakteristika šarpeja

Vráskavá koža, zadumaný výraz a modrý jazyk sú typickými znakmi šarpeja. Rovnako neodmysliteľne k nim ale patrí aj ich nezávislá povaha. Sú to psy vhodné len pre ľudí, ktorí ich pochopia a nebudú ich pretvárať. Ak si stále myslíte, že ste vhodnými adeptmi na nových majiteľov šarpeja, čítajte ďalej a dozviete sa o tomto výstrednom plemene ešte viac!

I. Povaha

Šarpej je nezávislý ale oddaný. Cudzích ľudí nemá v láske a stráni sa im. Rodina je však pre šarpeja všetkým. A je odhodlaný ju brániť proti komukoľvek a čomukoľvek. Je tiež dosť tvrdohlavý a nie je ľahké ho presvedčiť, že vy ste ten kto má pravdu. Je to skrátka pes s vlastnou hlavou, ktorú používa. Vďaka tomu sa o ňom traduje, že príliš rozumu nezískal. Pravdou ale je, že je veľmi inteligentný, len nemieni plniť čokoľvek, čo jeho pána napadne a o všetkom najprv premýšľa.

II. Vzhľad

Najcharakteristickejším znakom šarpeja je jeho koža, ktorá tvorí hlboké vrásky a záhyby. Zvlášť šteňatá pôsobia dojmom, ako by si požičali kožu od niektorého veľkého psa a tá je im teraz neskutočne veľká. Dospelí jedinci už majú na tele vrások a záhybov oveľa menej. Majú naozaj širokú hlavu, ktorá sa smerom k ňufáku prakticky vôbec nezužuje. Oči majú pomerne hlboko posadené a pôsobia tak zamysleným dojmom.

Ich srsť je krátka, hrubá a zježená a nemá podsadu. Šarpej by mal byť vždy jednofarebný a môže sa vyskytovať vo všetkých farbách s výnimkou bielej. Jedná sa o stredné plemeno, ktoré dosahuje váhy od 18 – 28 kg. Celkovo by mal šarpej pôsobiť pevne a silno.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Šarpej je oddaný svojej rodine, vrátane detí. Avšak vzhľadom na ich nezávislú povahu je dobré, aby šarpej s deťmi vyrastal od šteňaťa a ak deti nemáte, je dôležité šarpeja medzi deti brať, aby si na ne zvykol a neboli preňho problémom v dospelosti. Skôr než k malým deťom sa šarpej odporúča k deťom starším, ktoré vedia ako sa ku psovi chovať a zbytočne ho nestresujú. Potom je spolužitie šarpeja s deťmi bezproblémové.

S inými psami je to už však horšie. Šarpej nepatrí medzi kamarátske plemená a najmä samce často robia na ostatné psy “ramená” a provokujú ich k bitke. Tu opäť hrá veľkú úlohu skorá socializácia. Zo šarpeja však ani napriek tomu zrejme kamarátskeho plyšiaka nikdy neurobíte. Vrcholom výcvikovej snahy je šarpej, ktorý ostatné psy ignoruje. S inými zvieratami je to ako pri deťoch, ak s nimi vyrastá a je na ne zvyknutý, zvláda spoločné spolužitie bez problémov.

IV. Zdravie a starostlivosť

Bohužiaľ, jedinečný vzhľad si aj u šarpeja vyberá svoju daň v podobe zdravia. Asi najčastejšie zdravotné komplikácie sú ochorenia kože a očné infekcie. Vyskytnúť sa môže demodikóza, seborea, pyodermia, mucinóza alebo kožné alergie. Z ochorenia pohybového aparátu môžeme spomenúť dyspláziu lakťa, dyspláziu bedrového kĺbu a luxáciu pately. Ďalej sa môže vyskytnúť hypotyreóza, rakovina, glaukóm, entropium alebo žalúdočná torzia. Venujte teda naozaj veľkú pozornosť výberu šteňaťa. Ak totiž neskočíte po prvom šteňati a budete vyberať starostlivo aj za cenu toho, že si trochu priplatíte, práve u šarpeja sa vám táto investícia vyplatí.

V. Výchova a výcvik

U šarpeja je najdôležitejšia výchova. Výcvik ho totiž príliš nebaví. Základy by síce mal zvládať každý pes, ale oveľa dôležitejšie než či si vie na povel ľahnúť, je u šarpeja to, či sa vie správať v spoločnosti či už psov alebo ľudí. Berte šarpeja už od šteňaťa na čo najviac miest, zoznámte ho s čo najviac ľuďmi a psami a vždy sa snažte, aby to pre šteňa bolo príjemné. Čím viac toho zažije ako šteňa, tým vyrovnanejší potom v dospelosti bude.

S výcvikom poslušnosti ale tiež príliš neotáľajte a najväčší dôraz klaďte hlavne na privolanie, ktoré je jednoducho základom všetkého. So šarpejom to nebudete mať jednoduché a tak sa obrňte trpezlivosťou a pevnými nervami. Výcvik nikdy príliš nenaťahujte a každé správne splnenie povelu náležite odmeňte.

VI. Náročnosť

Prvou investíciou je obstarávacia cena šteňaťa. U šarpeja sa pohybuje od 470 do 780 eur. Avšak u šarpeja rozhodne nepozerajte len na cenu. Je to plemeno nie príliš zdravé a unáhlená kúpa by sa vám potom mohla veľmi predražiť na veterine.

Aj keď ale výberu venujete dostatočnú pozornosť, musíte s nákladmi na veterinu tiež počítať. Šarpejovia sú proste na veterine častejšie ako iné plemená a to aj napriek snahe chovateľov ich zdravie vylepšiť. Rozhodne nie je od veci si svojho šarpeja napríklad poistiť. 

Sú tiež pomerne nároční na krmivo a často môžu trpieť potravinovými alergiami, výberu krmiva teda tiež venujte pozornosť, najčastejšími alergénmi je lepok a kuracie mäso. Naopak, nie sú príliš nároční z hľadiska aktivity a športu. Obyčajné prechádzky im ku šťastiu stačia a pokiaľ bude práve pršať, budete mať zrejme problém ho vôbec dostať von.

VII. História

Plemeno šarpejov pochádza z Číny, kde vzniklo pravdepodobne krížením plemien čínskych psov so psami dogovitými. Psy podobného typu možno uvidieť na soškách z roku 206 pred n. l. Od tej doby si zachoval čistokrvnosť, pretože bol po stáročia chovaný v izolácii. Podľa zápisov klubu “Tradícia šarpeja“ pochádzajú psi tohto plemena z mesta Dali. Pôvodné využitie bolo pravdepodobne strážca a bojový pes, dnes sa využíva len ako spoločník a rodinný pes.

Do roku 1948 boli šarpejovia veľmi obľúbení hlavne v Číne a Tibete. Potom sa však populácia tohto plemena značne znížila, čo bol dôsledok vysokých daní za držanie psa, ktoré boli zavedené po vzniku Čínskej ľudovej republiky. Šarpejovia sa neskôr dostali na pokraj vyhynutia, chovateľ Matgo Lo ale dokázal dostať niekoľko psov do Hongkongu, kde plemeno obnovil. To bolo neskôr uznané FCI ale aj inými organizáciami. Prvý pes, ktorý sa dostal do Ameriky, mal vážne problémy so zrakom a aj keď sa to podarilo vyriešiť chirurgickým zákrokom, jeho potomkovia preniesli tento dedičný defekt ďalej, takže väčšina dnešných šarpejov má problémy so zrakom. Do Európy sa dostal až v 80. rokoch 20. storočia. A u nás sú chované pod zastrešením Shar-pei klub Slovensko.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:18-28 kg
Výška v kohútiku:44-51 cm
Požiadavky na tréning:menej ako 20 minút/deň
Energia:nízka
Dĺžka života:9-11 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:strážni a bojoví psi
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:rovná a drsná
Farba srsti:akákoľvek okrem bielej
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:prirodzene zvesené uši, kožné záhyby a vrásky

Kde kúpiť shar pei?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre šarpeja dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka šarpejov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (11 votes)

Vložiť komentár