fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať novofundlandského psa

Novofundlandský pes je ďalší zástupca z radu dobromyseľných obrov. Tento medvedík síce môže budiť rešpekt, ale pravdou je, že je to jeden z najláskavejších a najpriateľskejších psov na svete. A ešte aby nie, tento sympaťák má totiž naozaj vznešené poslanie. Je to psí vodný záchranár. Prečítajte si náš článok a zistite o tomto výnimočnom plemene viac!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ novofundlandského psa

 • Sú to skrátka plyšové hračky. Kto by sa nechcel zaboriť do ich huňatého kožuchu!
 • Novofundlanďan miluje všetkých ľudí, nech je to babička s paličkou alebo pojašené dieťa. Vždy je milý a priateľský. Preto je tiež vhodný pre canisterapiu.
 • Lepšieho plavca by ste vo svete psov len ťažko hľadali. Tento tu obor je vo vode… no, ako ryba vo vode.
 • S výcvikom novofundlanďana nebudete mať väčší problém. Musíte ho len prijať takého, aký je, a nechcieť po ňom výkony hodné ovčiakov.
 • Nemáte veľa skúseností, ale vaše srdce túži po skutočnom velikánovi? Novofundlanďan je skvelá voľba a jeho výcvik iste zvládnete.
 • Novofundlanďan je naozaj odolný a tak je najradšej na záhrade, kde sa bude cítiť najlepšie.
 • Vzhľadom iste budí rešpekt aj keď pravda je taká, že by votrelca vrelo privítal. Pohľad na tento psí kolos však iste kohokoľvek odradí od vstupu na váš pozemok bez pozvania.
 • Novofundlanďania sú mierumilovní a to platí aj o vzťahoch s ostatnými psami a inými zvieratami.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ novofundlandského psa

 • Ak vás psie sliny privádzajú k šialenstvu, radšej si obstaranie novofundlanďana rozmyslite. Sliny sú proste súčasťou balíčka s názvom novofundlanďan.
 • Tiež sú to psy, ktoré sa nepýšia dlhovekosťou. Je potrebné počítať a zmieriť sa s tým, že s vami novofundlanďan nebude príliš dlho.
 • Novofundlanďan má krásny huňatý kožuch, ale tiež naozaj veľmi pĺzne. To vlastne znamená veľa chlpov všade inde ako na psovi, a veľa času stráveného vyčesávaním.
 • Nie je to pes do paneláku. Iste existujú aj veľké plemená, ktoré by boli v garsónke spokojné, ale pre novofundlanďana toto naozaj nie je.
 • Veľký pes = veľké výdavky. Finančne sa môže chov tohto miláčika celkom predražiť.
 • Novofundlanďan je pes šikovný a rád sa učí. Avšak, ak ste sa vzhliadli v psích športoch ako je športová kynológia atď., nie je pre vás tou pravou voľbou. Úlohy síce plní s chuťou, ale aj s rozvahou jemu vlastnou.

Zhrnutie

Novofundlandský pes je milý a oddaný rodinný spoločník, ktorý miluje vodu. Je ľahko cvičiteľný ale nikdy z neho nebude preborník v poslušnosti. Okrem milej povahy je preňho typické slintanie. Má rád pohyb a potrebuje priestor, život v byte teda nie je nič preňho. Naopak záhradu uvíta. Vďaka svojej veľkosti je však finančne náročnejší a nie je to teda plemeno pre každého.

Všeobecná charakteristika novofundlandského psa

Dobrák od kosti s veľkým srdcom. To je novofundlanďan. Je to tiež skvelý plavec a maznák. Patrí medzi obrie plemená, ale klame telom. V skutočnosti sú to vcelku dobrí športovci a milujú aport. Ak teda hľadáte veľkého dobráka do rodiny s deťmi, je novofundlanďan rozhodne dobrá voľba, aj napriek tomu ale pokračujte v čítaní a dozviete sa všetko, čo ešte o novofundlanďanovi potrebujete vedieť.

I. Povaha

Novofundlanďan je jeden z najpriateľskejších psov na svete. Sú vždy dobre naladení, nie sú agresívni a pre svojho pána urobia, čo je v ich silách. Často sa využívajú ako vodní záchranári, novofundlanďan je jeden z najlepších plavcov a bez problémov z vody vytiahne aj viac ľudí naraz. Pomáhať a zachraňovať ľudí je pre novofundlanďana poslaním.

II. Vzhľad

Novofundlandský pes je masívne stavaný pes so silným telom a dobrou pohybovou koordináciou. Okrem výšky a váhy sa sučky od psov (samcov) líšia napríklad stavbou trupu, kedy sučky majú trup dlhší a všeobecne nie sú stavané tak masívne, ako ich náprotivky. Srsť týchto psov je dvojitá: krycia srsť a podsada. Srsť je dlhšia na chvoste v oblasti krku, kde tvorí golier. Sučky sú oproti psom menšie, jemnejšie a nemajú tak hustú srsť. Tá sa vyskytuje v čiernej, hnedej a čiernobielej farbe. Ich chvost je silný a prispôsobený pre plávanie, rovnako tak laby, ktoré sú naozaj veľké a medzi prstami majú plávacie blany. Vďaka tomu je novofundlanďan skvelý plavec.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Tento obrí plyšiak je k deťom veľmi tolerantný, čo je rozhodne plus, pretože je vďaka svojej veľkosti a huňatej srsti ako magnet na deti. Je potrebné ale vždy myslieť na to, že je to veľký silný pes a vždy mať deti a psa pod dohľadom. Novofundlanďan by totiž deťom úmyselne neublížil, ale vďaka svojim proporciám by mohlo dôjsť k nechcenej nehode.

Ak je novofundlanďan socializovaný, je priateľský aj k iným psom. Ostatné zvieratá má tiež rád a bez problémov s nimi dokáže žiť v jednej domácnosti.

IV. Zdravie a starostlivosť

Novofundlandský pes je od prírody zdravý a otužilý, ale ani jemu sa nevyhýbajú choroby. V priebehu života sa môže vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, Addisonova choroba, šedý zákal, epilepsia, rakovina alebo hypotyreóza. Rovnako ako u iných psov veľkých plemien môže dôjsť k žalúdočnej torzii. Kvalitnou stravou, kĺbovou výživou a výberom šteňaťa od overeného chovateľa môžete výrazne znížiť riziko zdravotných problémov.

Starostlivosť je potreba venovať najmä srsti, pokiaľ ju nebudete pravidelne vyčesávať, začne sa zamotávať a zaparovať, čo môže viesť až ku kožným problémom ako sú napríklad hot spoty. Väčšina obrích plemien nevyžaduje príliš veľa pohybu, novofundlanďan je ale iný. Síce s ním nemusíte behať celý deň vonku ale nejaká tá denná aktivita je viac ako nevyhnutná.

V. Výchova a výcvik

Novofundlanďan je milý a dobrosrdečný. Všetko robí s rozvahou a pokojom a to platí aj pri výcviku. Nikdy nebude pri výcviku tak rýchly a dynamický ako iné plemená, ale ak s ním nájdete spoločnú reč a dokážete ho motivovať, naučí sa naozaj veľa cvikov. S výcvikom je dôležité začať už od šteňaťa, vždy by mal byť výcvik zábava a nie len jednotvárna povinnosť. Ak tréning psa baviť nebude, veľmi rýchlo prestane počúvať. Tiež výchova a s tým spojená socializácia je veľmi dôležitá a mali by ste s ňou začať čo najskôr.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa novofundlandského psa sa pohybuje od 400 do 600 eur. Kvalitná chovateľská stanica vám zaručí, že z roztomilého šteniatka vyrastie pravý novofundlanďan ako po stránke vizuálnej, tak po stránke povahovej. Cena šteňaťa je ale iba prvou investíciou a s tým je potrebné rátať.

Novofundlanďan nie je žiadny drobček a tomu aj zodpovedá množstvo krmiva, ktoré zje. Tiež veterinárna starostlivosť a všetky ďalšie náklady sú vyššie ako u menších plemien.

VII. História

Neexistujú presné údaje o pôvode tohto plemena, ale pravdepodobne ich história siaha až k Vikingom. Ich pôvod je spojený s labradormi. V Newfoundlande sa postupne rozšírili dva typy vodných psov. Tí menší, ľahší a rýchlejší sa postupne ustálili ako labradory a ich mohutnejší príbuzní boli predkami dnešných novofundlandských psov.

Ku koncu 18. storočia sa prví novofundlanďania dostali aj do Európy – v tom čase sa ešte jednalo o psy s maximálnou výškou v kohútiku 60 cm. Tiež hlava bola modelovaná inak a možno teda povedať, že súčasné novofundlandské psy sú známe také, aké sú, vďaka európskemu šľachteniu. V polovici 19. storočia sa potom títo psi podieľali na šľachtení leonbergra.

Prvé novofundlandské psy sa na našom území začali objavovať na začiatku 20. storočia. Pred prvou svetovou vojnou tu fungovalo aj niekoľko chovateľských staníc, po druhej svetovej vojne ich zostalo len pár a zlom prišiel s 50. rokmi. V tej dobe sa tieto psy rozhodla využívať pohraničná stráž a populácia sa zdarne zväčšovala. Obľúbení boli predovšetkým kvôli čuchovým zručnostiam a chuti k práci. Niekoľko jedincov sa dostalo aj k civilným obyvateľom a v roku 1985 bol založený Slovenský Newfoundlandský klub.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:51-68 kg
Výška v kohútiku:66-71 cm
Požiadavky na tréning:20-40 minút/deň
Energia:nízka
Dĺžka života:8-10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:vodné a rybárske plemeno
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:rovná a hustá
Farba srsti:čierna, hnedá
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:prirodzene zvesené uši

Kde kúpiť novofundlandského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre novofundlanďana dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka novofundlandského psa na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (11 votes)

Vložiť komentár