fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať saluki

Saluki, plemeno patriace medzi skupinu chrtov, je na prvý pohľad stelesnením pôvabu, elegancie, jemnosti a krehkosti. Nenechajte sa ale zmiasť, tento exoticky pôsobiaci pes v sebe skrýva dušu lovca, ktorý je extrémne vytrvalý a vzhľadom k rýchlosti, ktorú je schopný vyvinúť, bez problému uštve kadejakú korisť. Aspoň taký bol teda jeho pôvodný účel – lov gaziel. Aký je ale saluki dnes a čo môže svojmu pánovi ponúknuť?

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ saluki

  • Saluki sa vyznačujú pokojom a rezervovanosťou, nie sú nijako závislé a nevtierajú sa.
  • Výborne si rozumie s deťmi, ktoré patria do rodiny. Chová sa k nim starostlivo a chráni ich.
  • Sú verné svojej rodine, ktorú milujú a nedajú na ňu dopustiť bez toho, aby to neustále museli dávať najavo.
  • Nemajú potrebu byť nejako agresívne, veľmi dobre sa znášajú s ostatnými zvieratami, pretože si ich viac-menej nevšímajú.
  • Ideálnym spoločníkom budú pre aktívnych ľudí, hlavne s vášňou pre beh. Saluki sú neuveriteľne vytrvalí a húževnatí, v spomínanom behu úplní priebojníci.
  • Saluka je osobnosť, hrdý pes jedného pána. K cudzím ľuďom sa chová prezieravo a odmerane, nenechá sa podplatiť a nemá o nich záujem.
  • Že máte čo dočinenia s aristokratom spoznáte aj na starostlivosti o toto plemeno. Sú veľmi čistotné a ich srsť nezapácha, milujú pohodlie.
  • Ide skrátka o veľkú osobnosť, svojím správaním aj vzhľadom je saluka stelesnená elegancia a mať takého spoločníka doma stojí za to.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ saluki

  • Plemeno má pomerne komplikovanú povahu, netypickú medzi psami. Samostatnosť, odmeranosť a rezervovanosť môže vadiť človeku, ktorý hľadá maznavého a úplne oddaného chlpáča.
  • Hoci doma bývajú v pokoji, potrebujú dostatok pohybu, hlavne behu. Nie každý je schopný im to umožniť.
  • Nikdy nebude úplne počúvať a venčenie bez vôdzky sa silne neodporúča. Lovecký inštinkt a túžba po slobodnom pohybe sú silnejšie ako povel pána.
  • Nie je to strážca, k cudzím sa chová rezervovane a prezieravo, ťažko teda bude štekať za plotom.
  • Sú citlivejšie na zlé počasie, potrebujú ako záhradu pre pobehovanie, tak aj prístup do domu, kde je teplo a útulne. Na dlhodobý pobyt vonku to nie je.
  • Saluki je hrdý tvor. Pokiaľ si jej priazeň nezaslúžite, nebude vás rešpektovať a nie ste jej hodní.
  • Tvrdý prístup, krik a podobné metódy sú úplne mimo a na saluki ich v žiadnom prípade nejde používať. Stopercentnú poslušnosť nebudete mať nikdy, s pozitívnym prístupom si ale vybudujete dobrý vzťah.

Zhrnutie

Saluki by si nemal obstarať človek, ktorý očakáva úplne oddaného a poslušného psa. Ak však chcete rovnocenného partnera, kľudného a nevtieravého spoločníka, ktorý má svoju vlastnú hlavu a rozhoduje sa po svojom, potom vás toto plemeno veľmi pravdepodobne uchváti svojou eleganciou, aristokratickým vystupovaním a inteligenciou. Na prvý pohľad môže pôsobiť ako komplikované plemeno. V skutočnosti však stačí dopriať saluki dostatok pohybu, voľnosti a priestoru, rešpektovať jeho povahu a prejaviť lásku pohladením a pokojnou komunikáciou. Výchova tohto plemena skrátka nie je o rozkazoch, ale vzájomnom dialógu.

Všeobecná charakteristika saluki

Aristokrati so štíhlym telom a pokojným vystupovaním v sebe skrývajú oveľa viac. Svojou povahou sú medzi psami úplne unikátni, ale tomu, kto ich pochopí, sa odmenia svojou nevtieravou spoločnosťou.

I.Povaha

Po stretnutí s akýmkoľvek jedincom saluki pochopíte, ako vyzerá psia osobnosť. Ako vyzerá samostatnosť, inteligencia, elegancia a psia aristokracia. Je nesmierne dôležité túto stránku ich povahy pochopiť, pretože čo je na jednu stranu fascinujúce a hlavnou prednosťou saluki, môže spôsobiť aj sklamanie a zlú komunikáciu medzi pánom a psom. Saluki v sebe totiž nosí hrdosť, nebudú sa vtierať a nadšene skákať radosťou pri vašom návrate domov. Ak sú doma, zachovávajú až stoický pokoj, všetko radšej pozorujú z diaľky. Tiež rozlišujú medzi vlastnou rodinou, ktorú si vážia a verne ju milujú, a medzi cudzími, o ktorých absolútne nejavia záujem a nechcú s nimi vôbec prichádzať do kontaktu.

Títo psi sú výbornými spoločníkmi, ale nikdy sa nebudú plne podriaďovať a slepo počúvať povely. Na to sú príliš slobodomyseľní a nezávislí. Zrejme aj preto si veľmi dobre rozumejú s mačkami, ich povahy sú si blízke.

Vonku sa taký charakter prejavuje hlavne na privolaní, s ktorým príliš nepočítajte. Saluki milujú slobodu a pohyb, dostať ich teda späť na vôdzku nie je jednoduchá úloha. Láska k behu sa skvele využije napríklad na dostihoch, kde sa môže dostatočne vyblázniť. V takej chvíli sa z pokojného psa stáva výkonná raketa.

II. Vzhľad

Na tomto plemene sa nezaprie, že spadá pod skupinu chrtov. Má veľmi štíhlu a elegantnú konštitúciu, úzky a hlboký hrudník v kontraste s vtiahnutým bruchom. Na prvý pohľad zaujmú zvesené uši s dlhou srsťou a dlhý, nízko nasadený chvost. Celkovo pôsobí saluki veľmi aristokraticky a ladne, vidieť ho v pohybe je vždy krásny pohľad.

Srsť je hustá, rovná a hodvábna a môžeme sa stretnúť hneď s dvoma variantmi. Prvý je celkovo hladkosrstý, ten druhý je potom s dlhými chlpmi – strapcami – na ušiach, nohách a chvoste. Farbe sa medze nekladú a stretneme sa so všetkým od bielej cez zlatú, hrdzavú, striebornú, až po trikolóru.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Saluka je známa pre svoj skvelý vzťah k deťom, je k nim veľmi pozorná a chová sa až starostlivo. Stále ale zachováva svoj pokoj, a tak s nimi nebude vyložene vyčíňať a deti treba poučiť, aby nepôsobili príliš hrubo a saluki nechali odpočívať, keď odíde a chce mať svoj priestor. Dobrý vzťah máva aj s mačkami, zrejme sú si povahovo veľmi blízke, a tak si často rozumejú.

Ostatné zvieratá väčšinou prehliada, saluki nie sú nijako konfliktné ani agresívne, nie je im to treba. Majú ale silný lovecký inštinkt a milujú beh, ak sa teda rozhodne rozbehnúť sa za zverou a nie je na vôdzke, pravdepodobne nemáte s odvolaním šancu.

IV. Zdravie a starostlivosť

Je dôležité, kam si toto plemeno chcete zaobstarať. Vzhľadom na potrebu pohybu a vlastného priestoru sa nehodí do malého bytu. Zároveň ale nehovoríme o psovi, ktorý by bol vhodný na celoročný pobyt na záhrade. Ideálna je teda kombinácia záhrady na vybehanie spolu s prístupom do domu s dostatočným pohodlím. Príjemný a mäkký pelech nie je potrebný len kvôli nejakému rozmaznávaniu. Saluki kvôli malému množstvu tuku potrebujú mäkké ležanie, ktoré im zaručí dostatok tepla a nebude im tlačiť kĺby a kosti.

So srsťou si ale príliš hlavu lámať nemusíte, je viac-menej bezúdržbová, nie je cítiť a len dvakrát do roka potrebuje viac vyčesávať kvôli pĺznutiu.

Čo sa týka zdravia, spomenuli sme už komplikácie spojené s nízkym percentom tuku. To v sebe skrýva ešte jeden problém typický pre väčšinu chrtov, teda citlivosť na niektoré lieky a anestetiká. Ďalej sa potom objavujú ochorenia srdca a občas aj niektoré autoimunitné ochorenia či rakovina.

V. Výchova a výcvik

Pri výchove a výcviku tohto plemena je najzásadnejšie, aby ste pochopili jeho povahu. Nemôžete očakávať štekajúceho strážnika za vrátami, ani bezhranične oddaného a poslušného psa. Ak prijmete, že saluki sú tvrdohlaví, impulzívni, slobodní a nezávislí psi, pustia vás do svojho sveta a stanú sa vašimi rovnocennými partnermi.

To, že vás saluka nebude otrocky počúvať, znamená, že ani privolanie nebude také jednoduché a neodporúča sa nechávať ju voľne bez vôdzky.

Pri výcviku sú úplne nevhodné akékoľvek tresty a tvrdý prístup, žiadne vynucovanie na ne neplatí. Nie je to ich chyba, patrí to k ich charakteru a ak chcete psa na cvičisko, poobzerajte sa inde. Saluki sú skôr také mačky v psej podobe, ich neposlušnosť teda neznačí nízku inteligenciu, ba naopak.

Najlepšie je sa spoločne venovať psím dostihom, coursingu, behu vedľa bicykla. Naopak príliš neocenia horské túry alebo plávanie, vodu totiž veľmi nemusia.

VI. Náročnosť

Najnáročnejšia časť spoločného spolužitia sa skrýva v dostatku pohybu. Nenechajte sa zmiasť pokojným vystupovaním, saluki v sebe skrývajú energiu a vytrvalosť lovca. Pohyb a pocit slobody je pre nich všetkým, milujú beh a na psích dostihoch a coursingu bývajú vo svojom živle. Pre majiteľov to znamená dostatok času i fyzickej kondície, aby túto aktivitu svojmu psiemu spoločníkovi dopriali.

Rovnako tak výcvik a pochopenie plemena môže byť náročné, o tom sme sa už bavili vyššie.

Nakoniec finančná stránka – čo sa týka krmiva, je potreba kvalitne kompenzovať energetický výdaj a kupovať len to kvalitné. Saluki navyše dokážu byť pomerne vyberavé a nie všetko im zachutí. Obstarávacia cena šteňaťa sa pohybuje trochu vyššie, než bežné plemená. Bežne sa stretnete s cenou 1 200 eur a viac.

VII. História

Saluki je považované za jedno z najstarších plemien vôbec. Už v čase 4 000 rokov pred n. l. sa na nástenných maľbách starovekého Egypta, Sýrie a Perzie objavujú psi, ktorí sú dnešnej podobe plemena veľmi podobní. Svoje miesto našli nielen po boku nomádov, ale spoločnosť robili údajne aj samotným faraónom. Okrem spomínaného Egypta sa saluki dostávajú tiež cez Sudán a Irak až do Číny. Ich poslaním a účelom bol hlavne lov gaziel. Ak vás toto plemeno zaujalo, jeho história si určite zaslúži byť náležite preskúmaná hlbším štúdiom, saluki sa totiž za dobu svojej existencie tešili veľkej úcte, hovorilo sa im „kráľovský pes Egypta“ alebo „lovecký pes faraónov“. Najvyšším prejavom úcty vo vyšších vrstvách bolo darovanie tohto psa, v každej rodine potom boli cenené a opatrované ako rovnocenný (ak nie dokonca ešte vyššie postavený) člen rodiny. Dokonca aj moslimovia, ktorí považujú psov za nečistých, saluki uznávajú a toto plemeno tak môžu chovať.

Aj napriek tisícročnej histórii sa do Európy dostáva až v polovici 19. storočia, to cez Anglicko. Cielený chov však začína až roku 1895, zhruba 30 rokov nato je založený chovateľský klub a saluki nachádza svoje miesto po boku dnešných chovateľov a majiteľov ako pes dostihový, výstavný, alebo skrátka ako príjemný spoločník.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:14 – 25 kg
Výška v kohútiku:58,5 – 71 cm
Požiadavky na tréning:40+ min/deň
Energia:stredná
Dĺžka života:10 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký, dostihový, spoločenský pes
Dĺžka srsti:krátka/dlhá
Typ srsti:rovná
Farba srsti:biela, smotanová, plavá, zlatá,červená, sivá, čierna a pálená,tricolora
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:pretiahnutá tvár, štíhle telo, zvesené uši

Kde kúpiť saluki?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre saluki dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka saluki na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

2 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať saluki”

  1. Saluki presne ako píšete absolútne nepočúva vonku, privolanie je nemožné. Mame doma 2 roky Saluki od šteniatka a poviem Vám že by som toho psa už nechcela. Chyba mi, že psík dôjde za vami pomaznat sa, alebo že sa tesi keď prídete domov. Je to ako veľká mačka v psom tele.

    Doma počúva iba keď chce jesť. Presne ako mačka 🙂

    Odpovedať

Vložiť komentár