fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať holandského ovčiaka

Tento menej známy a často prehliadaný zástupca ovčiarskych psov zaujme svojou lojálnou povahou a pracovným nasadením. Opakovane si ho ľudia pletú s ovčiakom belgickým, avšak toto holandské národné plemeno je charakteristické svojím žíhaním na srsti.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ holandského ovčiaka

  • Jedná sa o relatívne nenáročné plemeno, vhodné ako do bytu, tak i stavané na celoročný pobyt vonku.
  • Má silne vyvinutý teritoriálny pud, stáva sa teda dobrým strážcom a ochrancom rodiny.
  • Dobre a rád sa učí nové veci, s pozitívnym prístupom a bez stereotypného opakovania sa dokáže naučiť takmer čokoľvek.
  • Holandský ovčiak je vysoko aktívny pes, fyzické i psychické vybitie je potrebné pre jeho i vašu pohodu.
  • Hodí sa na všetky možné typy aktivít aj psích športov – od výkonnostných testov rôzneho typu až po záchranárske práce v teréne.
  • Má 3 varianty srsti a to hladkosrstý, dlhosrstý a hrubosrstý.
  • Medzi jeho ďalšie kladné vlastnosti radíme jeho schopnosť sa neustále sústrediť, v tomto smere je neúnavný a vždy pripravený plniť požiadavky majiteľa.
  • Oddane miluje svoju rodinu vrátane detí rôznych vekových kategórií, pre ktoré bude skvelým miláčikom.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ holandského ovčiaka

  • Nemá rád hrubé a dookola sa opakujúce zaobchádzanie, veľmi si teda potrpí na pokojného majiteľa s pozitívnym prístupom k výcviku.
  • Vďaka jeho silnej láske k rodine zle znáša zmenu majiteľa.
  • Jeho skvelá pamäť býva výhodou, ale dobre si aj pamätá chyby svojho pána pri výcviku.
  • Silný lovecký pud – nutná je včasná, opakovaná a predovšetkým dobrá socializácia s ostatnými psami a zvieratami.
  • Hoci miluje celú rodinu, vyberá si len jedného pána.
  • Znudený holandský ovčiak môže byť naozajstným orieškom a život s ním sa stáva veľmi nepríjemným. Od likvidácie domáceho vybavenia až po úteky mimo pozemok – to sú starosti, ktoré môžete mať, ak sa toto plemeno bude nudiť.
  • Má vyššie sklony k štekaniu.
  • Ďalej tiež mávajú sklony k prerastaniu pazúrikov. Musíme teda brúsiť, prípadne pazúriky pravidelne strihať.

Zhrnutie

Holandský ovčiak je temperamentný, aktívny pes s vysokým záujmom robiť čokoľvek, pri čom sa môže vybiť. Úplne sa nehodí pre každého majiteľa, je potrebné dbať na pozitívny prístup k výcviku. Drilom a násilím sa nám len podarí vychovať bojazlivého psa. Má typické vlastnosti ovčiarskych plemien medzi ktoré napríklad radíme oddanosť, poslušnosť a prirodzenú ostražitosť.

Všeobecná charakteristika holandského ovčiaka

Pes strednej veľkosti, dokonale spájajúcej eleganciu a silu. Takto by sa dal popísať vzhľad. Je bdelý a aktívny, vždy pripravený k akejkoľvek akcii. Veľmi oddaný svojmu majiteľovi, až do tej miery, že veľmi zle znáša zmeny psovoda. Najčastejšie sa využíva na ochranu osôb a majetku prípadne ako služobný pes.

I.Povaha

Silne teritoriálny – na tejto vlastnosti stojí povaha holandského ovčiaka. Pes si naozaj zakladá na perfektnej znalosti svojho prostredia i jeho okolia. Vhodnosť k stráženiu rodinného domčeka je teda nadmieru jasná. Dôležitým aspektom povahy býva aj aktívna schopnosť riešiť veci samostatne. Do istej miery býva holandský ovčiak individualista, predovšetkým ak majiteľ nedbá na výchovu a výcvik.

II. Vzhľad

Je vždy žíhane sfarbený, základná farba je zlatá alebo strieborná. Dáva sa prednosť jedincom s čiernou maskou. Rozlišujeme 3 typy srsti – krátky dlhý a hrubosrstý variant. Hlava je polodlhá, s čiernym ňufákom na konci, uši má menšie a vztýčené, stredne veľké mandľové oči. Nie príliš krátky krk, suchý a bez laloku, ktorý plynule prechádza v silné telo stredného rámca a silné, svalnaté končatiny. Chvost rovno nesený alebo šikmo zvesený nadol.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Miluje deti a celkovo celú svoju rodinu, ktorú bude strážiť a ochraňovať do roztrhania tela. Aj napriek jeho milej povahe je vhodné dbať na bezpečie malých detí a batoliat. Najlepšou možnosťou je nenechávať psa a dieťa samotné, zabezpečiť nepretržitý dohľad dospelej osoby.

Holandský ovčiak má silne vyvinutý lovecký pud, musíme dbať na ranú socializáciu v šteňacom veku a opakovať počas celého života. Ak sa nám to podarí, nemáva ovčiak problém s inými psami či dokonca mačkami. To isté platí o hospodárskych zvieratách, prípadne iných domácich miláčikoch.

IV. Zdravie a starostlivosť

Z hľadiska starostlivosti nie sú príliš náročnými psíkmi, krátkosrstý a dlhosrstý variant stačí pravidelne vyčesávať. U hrubosrstého variantu upravujeme srsť hrebeňom so zubami ďaleko od seba. Raz za pol roka je potreba trimovať. Pri všetkých typoch srsti je nutné trimovanie (vytrhávanie) chlpov za ušami. Pravidelne kontrolujeme stav pazúrikov.

Zdravotný stav je veľmi dobrý, okrem klasických ťažkostí akými sú torzia, či dysplázia. Ide o plemeno s priemerným vekom 13 rokov.

V. Výchova a výcvik

Holandský ovčiak je ľahko cvičiteľné plemeno s dobrou pamäťou a vysokou schopnosťou vykonávať najrôznejšie požiadavky. Dobre sa teda hodí do vysokej športovej kynológie aj na rôzne ďalšie špecializované práce.

Dbať musíme na pokojný a pozitívny prístup. Dril a násilie vzbudí len bojazlivú a v extrémnej miere aj agresívnu stránku psa.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje v rozmedzí 400 až 800 eur. Cena je závislá na kvalite spojenia a vhodnosti pre výcvik, a nie je to príliš často sa vyskytujúce plemeno.

Táto cena sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Z hľadiska ďalších nákladov nie je holandský ovčiak nijako náročnejší než obdobne veľké plemená. Avšak z časového hľadiska je náročnejším psom po celý jeho život. Musíme mu zabezpečiť dostatok aktivity, aby bol unavený ako fyzicky tak psychicky.

VII. História

V dnešnej forme je holandský ovčiak známy od konca 18. storočia. Zmenou poľnohospodárskej spoločnosti na priemyselnú mizli v Holandsku veľké stáda oviec podobne, ako v celej Európe. Preto sa v roku 1907 vtedajší sekretár Klubu holandského ovčiaka Clarion obrátil písomne ​​na ministra obrany a na policajné komisariáty väčších miest. Ponúkol im holandského ovčiaka ako armádne a policajné psy, ktoré sa v tomto odbore veľmi dobre uplatnili, najmä ako stopári a obranári. Aby sa plemeno odlíšilo od belgických ovčiakov, navrhol L. Seeger v roku 1910 chovateľom, aby sa zamerali na gaštanovo hnedé psy a zriekli sa chovu čiernej formy. Rozlíšili sa tri varianty, líšiace sa od seba dĺžkou a farbou srsti. Krátkosrstý variant zlato a strieborne žíhaný, hrubosrstý modrosivý a korenie a soľ a nakoniec dlhosrstý variant zlato a strieborne žíhaný. Pre svoju milú povahu, inteligenciu a veľkú učenlivosť sa dnes používajú aj ako slepecké psy, záchranárske a tiež ako výborní strážcovia. Niektoré holandské ovčiaky, zvlášť suky, takmer nepĺznu a holandský ovčiak ako taký sa hodí práve tak do bytu, ako na záhradu.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:23-28 kg
Výška v kohútiku:Psy: 57-62 cm, Sučky: 55-60 cm
Typický znak:žíhaná srsť
Požiadavky na tréning:viac ako 90 min denne
Energia:veľmi energický
Dĺžka života:12-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:ovčiarsky pes
Dĺžka srsti:3 varianty – krátka, dlhá a hrubá
Typ srsti: hladká a hrubosrstá
Farba srsti:základom je žíhanie a čierna maska
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť holandského ovčiaka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre holandského ovčiaka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka holandského ovčiaka na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (10 votes)

Vložiť komentár