Nie príliš dlhý, silný, ladný had s ušľachtilou hlavou a zaujímavou kresbou – to je pytón kráľovský. Mnoho odporcov hadov šíria nepravdy o tom, že tieto zvieratá sú slizké, uštipačné a zákerné. Ten, kto niekedy zobral odvahu a na hada si siahol, väčšinou zmení názor. Minimálne čo sa,, slizkosti“ hada týka. Ich koža je veľmi jemná, suchá a zamatovo hebká. Samozrejme existujú aj aktívne a vzrušivejšie druhy, ktoré pri najmenšom vyrušení môžu zaútočiť, ale k tým naozaj pytón kráľovský nepatrí. Poďme si tohto hadieho lenivca predstaviť.
SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pytóna kráľovského
- Pytón kráľovský je neagresívny druh hada. V skutočnosti je skôr plachý a nie je veľmi aktívny. Je to ten typ, „muchy zjedzte si ma“, takže ani nečakaný pohyb v teráriu pytóna zvyčajne ku uhryznutie nevyprovokuje.
- Z tohto dôvodu je pytón kráľovský veľmi vhodný aj pre začiatočníkov alebo deti. Svojou miernou povahou sa skvele hodí aj pre človeka bez skúseností v manipulácii s hadmi
- Pytón kráľovský nepatrí k hadím obrom. Jeho priemerná dĺžka je okolo jedného metra. Aj keď nepatrí k jedovatým hadom, nemôže byť životu nebezpečný ani ako škrtič.
- Pôvodný, „divoké“ sfarbenie pytóna kráľovského je zaujímavé samo o sebe. Chovateľom sa však podarilo vyšľachtiť veľa farebných odchýlok pytónov. Máte teda na výber z mnohých farieb. Niektoré nájdete tu.
- S pytónom kráľovským sa výborne manipuluje. Ako už sme písali vyššie, je tento druh pytóna skôr lenivec a zriedka uniká. Nehrozí vám teda, že by pytón kráľovský utekal z terária, alebo že by ste ju museli naháňať po ubikácií.
- Pytón kráľovský je, čo sa týka priestoru, pomerne nenáročný. Hodí sa teda aj do menšieho bytu.
- Tento druh hada nepodlieha registrácii CITES, preto sa nemusíte pri jeho obstaraní a chovu báť zdĺhavej administratívy
SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pytóna kráľovského
- Pytón kráľovský je skôr nočný živočích a z úkrytu väčšinou vylieza až večer. Ak sa tešíte na akčného plaza čulo plaziaceho sa po teráriu od slnka do slnka, sklameme vás. Tým tento druh hada rozhodne nie je.
- Majú vskutku kráľovské chute. Začínajúceho chovateľa by mohol prekvapiť fakt, že dospelý pytón niekoľko mesiacov pokojne neprijíma žiadnu potravu. Mnohí odmietajú aj určité druhy hlodavcov. Proste aristokrat každou šupinou. Uspokojiť pytóna čo sa týka jedálnička môže byť občas problém.
- Pytón alebo „pytónica“? To sa u pytóna kráľovského spozná veľmi ťažko. Pohlavný dimorfizmus nemajú vyjadrený, a aj keď sa traduje, že samičky majú kratšie a silnejšie chvostíky než samce, spoliehať sa na to nedá. Jediná spoľahlivá metóda je ohmatanie alebo sonda, ktorú do kloaky zavedie skúsený veterinár, a tajomstvo, či je to dievča alebo chlapec, spoľahlivo odhalí.
- Pokiaľ si obstaráte pytóna kráľovského z voľnej prírody, hrozí riziko, že sa u vás dlho neohreje. Takéto zvieratá často trpia parazitmi vonkajšími, tak vnútornými. Bez veterinára so skúsenosťmi s hadmi sa v tomto prípade nezaobídete.
- Bohužiaľ, zohnať pytóna kráľovského z českého odchovu je pomerne oriešok. Na trhu stále prevládajú zvieratá z dovozu.
- Chovateľstvo je nádherný koníček. Ak sa rozhodnete, že svojmu pytónovi kráľovskému zaobstaráte vhodný náprotivok a budete mať malé háďatká, pravdepodobne sa vám to nepodarí. Rozmnožiť pytóna kráľovského je často sizyfovská práca aj pre skúsených herpetológov.
- Pytón kráľovský je had lenivec. Aj keď cez deň odpočíva, ani v noci nie je jeho aktivita nijako závratná. Pokiaľ práve nezháňa potravu, väčšinou sa jeho aktivita obmedzuje na prelezenie z jedného úkrytu do druhého. Čo sa týka aktivity, nie je to rozhodne atraktívny druh.
Zhrnutie
Tento šupinatý sympaťák si získa srdcia všetkých, ktorým vyhovuje skôr pokojné zviera. Je ideálny ako prvý ,,velký“ had aj pre neskúsených chovateľov, čo sa manipulácie týka. S rozmnožovaním a kŕmením to tieto pytóny majú pomerne zložitejšie. Avšak ak si zaobstaráte mladého hada z českého chovu, mohlo by sa vám podariť aj úspešné odchovanie malých pytónov kráľovských. Pytóna kráľovského možno kúpiť v rôznych farebných variáciách aj obmenách vzoru, takže ak nechcete prírodnú,,klasiku“, iste si vyberiete.
Chov pytóna kráľovského
Odchov pytóna kráľovského nie je práve jednoduchou záležitosťou. Keď sa vám na prvýkrát podarí vybrať vhodného jedinca opačného pohlavia (aj veterinár sa môže pomýliť), cesta k malým pytónikom tým ešte len začína. Pytón kráľovský dospieva okolo dvoch rokov veku. Pre úspešné rozmnožovanie potrebuje predovšetkým ubikáciu, v ktorej sa bude cítiť ako doma. Je to tak trochu trémista, takže čím prirodzenejšie a príjemnejšie prostredie, tým je šanca na mláďatá vyššia. K úspešnému rozmnoženiu treba v teráriu simulovať čo najviac prirodzené prostredie. Od marca do novembra by v teráriu mala byť 85 – 95% vlhkosť, ktorá simuluje obdobie dažďov. To znamená v teráriu znížiť odvetrávanie, denne rosiť, substrát by mal byť trvalo vlhký. Po zvyšok roka naopak vládne obdobie sucha, kedy opäť viac vetráme, vodu majú iba na pitie a celkovo udržiavame pytóna v suchu. K párenie dochádza v septembri až novembri a po 3-4 mesačnej gravidite znesie samica 6-10 pomerne veľkých kožovitých vajec. V teráriu prakticky nemožno odchovať mláďatá iba samicou, preto sa znáška odoberá a umiestňuje do inkubátora. Tam sa, za zhruba 70 dní pri teplote 29 – 33 st. a vlhkosti 95 – 100%, vyliahnu 23 – 43 cm dlhé mláďatá. (zdroj)
Pred zaobstaraním pytóna je nutné pripraviť mu vhodné zázemie. Minimálny rozmer terária pre jedného dospelého pytóna kráľovského je 100 (d) x 60 (š) x 60 (v) cm. Pytón pochádza z Afriky, kde sa vyskytuje v lesoch s prechodom do savany aj v kultúrnych krajinách. Teplota v teráriu by sa mala pohybovať medzi 26 – 32 st. s tým, že vodný zdroj je ideálne 23 st. a pod žiarovkou 35 st. Je možné využiť ako zdroj tepla aj vykurovací kameň. Relatívna vlhkosť je celoročne medzi 74 – 94%.
V teráriu by potom nemali chýbať:
- miska na vodu (ideálne pomerne nízka a dostatočne široká, aby sa do nej mohol had vojsť)
- zdroj tepla a svetla (žiarovka, vykurovací kameň)
- úkryt (ideálne, aby v ňom had bol ,,na tesno“)
- substrát
- silná vetva na lezenie
- regulovateľné vetracie otvory
- teplomer
- vlhkomer
Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre pytóna nájdete napríklad tu.
Na dno terária možno použiť lignocel, rašelinový substrát, dubové štiepky alebo iné druhy terárijných substrátov. Veľmi vhodné je pridať aj koreň či niekoľko väčších kameňov, ktoré pomôžu pri vyzliekaní.
Mladé pytóny po vyliahnutí sa kŕmia pomerne často. Ideálne sú na tento účel malé osrstené myšiatka po odstavení – takzvané skákavky. Ak by boli malé pytóny príliš drobné, možno skúsiť aj myšie holiatká. Ako sa zväčšuje pytón, zväčšuje sa aj jeho korisť. A znižuje intenzita kŕmenia. Pytóna do šiestich mesiacov kŕmime asi 1x za desať dní skákavkami, neskôr dospelými myšami alebo mladými potkanmi v intervale 1 – 3 týždne.. Dospelé pytóny sa kŕmia raz za mesiac až mesiac a pol potkanmi. Aj keď pytóny kráľovské všeobecne neprijímajú nič, okrem hlodavcov, je možné skúsiť spestriť stravu i jednodňovými kuriatkami. Čím pestrejšiu stravu bude váš maznáčik mať, tým lepšie. Môžete skúsiť kŕmiť aj škrečky, malé morčatá alebo pieskomilov. Veľmi obľúbené sú u pytónov kráľovských mastomyši. Keď pytón odmieta potravu a viditeľne chudne a nie je v dobrej kondícii, skúsení chovatelia kŕmia sondou do žalúdka zmesou mixovaného hovädzieho mäsa, vajcia a vitamínov. Pytóny prijímajú pomerne veľa vody, je teda potrebné dbať na jej pravidelnú výmenu a čistotu napájacej a kúpacej misky
Dôležité informácie o pytónovi kráľovskom
Dĺžka: | 1,2 – 1,5 metra |
Pôvod: | Afrika |
Vhodná ubikácia: | terárium, akvaterárium |
Cena: | podľa farebnej mutácie a pôvodu od 4 do 200€ |
Dĺžka života: | okolo 30 rokov |
Aktivita: | v noci |
Špecifiká pytóna kráľovského:
V porovnaní s inými druhmi hadov, je pytón kráľovský pomerne lenivé a plaché zvieratko. Ak prahnete po akcii a efektnom love, odporúčame akčnejšie druhy, napríklad niektoré užovky. Ak ste začínajúci chovateľ, ani v oblasti rozmnožovania to s pytónom kráľovským nebudete mať práve jednoduché. Pokiaľ mu však vytvoríte ideálne podmienky, nie je odchov mláďat nemožný.
Tieto pytóny sú pomerne znášanlivé a dajú sa chovať v jednom teráriu aj s inými vhodnými druhmi pytónov. Ideálne je chov niekoľkých samíc bez samca. Dva samce majú v období párenia snahu spolu bojovať. Ideálne je dávať dohromady mladé zvieratá, ktoré si tak na seba lepšie zvyknú. Trvalé obývanie jedného terária samcom dohromady so samicou môže mať za následok prílišné vyčerpanie samca.
Napriek tomu, že sa jedná a hada plachého s tendenciou sa ukrývať, nie je vhodné terárium úkrytmi nevybaviť. Pytón sa tak môže dostať do stresu a trpí. Môžu sa uňho vyvinúť poruchy príjmu potravy, nespavosť, agresivita atď … Možno však vymyslieť také úkryty, kde môžete svojho pytóna pozorovať, a napriek tomu tým nebude trpieť jeho prirodzenosť.
Úkryty pytónovi pomôžu aj pri vyzliekaní starej kože. Mladé zvieratá sa vyzliekajú pomerne často, starší, ktorí už toľko nerastú, oveľa menej. Toto obdobie trvá niekoľko dní. Pytón sa stáva matným a akoby šedým, najvýraznejšie spoznáte pytóna pred vyzliekaním na očiach. Hady nemajú viečka a ich oči sú kryté jednou priehľadnou vypuklou šupinou. Tá počas vyzliekania zmatnie a stáva sa mliečnou.
Pri pravidelnej jemnej manipulácii pytón časom stráca svoju plachosť a môže sa stať veľmi príjemným domácim miláčikom, ktorý ocení vaše telesné teplo a rád sa na vás bude vyhrievať. Viac o chove pytónov kráľovských sa dozviete tu.
Ako a kde si kúpiť pytóna kráľovského?
Pytóna kráľovského môžete zohnať ako z voľnej prírody, tak od chovateľa. Veľa chovateľov jazdí na ,, výlety“ na účely povoleného odchytu hadov a získanie tak nových jedincov do svojich chovov. Tento spôsob je však trochu riskantný, najmä čo sa týka zdravotného stavu a napadnutiu parazitmi takto získaných zvierat. Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať pytóna na špecializovaných teraristických burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie hada v špecializovaných zoopredajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o pytóna. Cena pytóna kráľovského sa odvíja od veku, dĺžky, pohlavia a farebnej mutácie. Pohybuje sa v rozmedzí 40 – 200€.
V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,,návodom na použitie“, rozkŕmené tak, že nebude mať v novom domove problémy prijímať potravu. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa pytón javí ako zdravý (výtok z papuľky, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži – zle vyzlečená koža, plesne, parazity, ktoré nie sú známkou vyzliekanie).
Kontakty na chovateľov pytónov kráľovských a spolky, zaoberajúca sa terárijným zvieratami, nájdete tu.
Redaktorka | Kynológia a chovateľstvo sú môj veľký koníček. Niekoľko rokov som pracovala v zoopredajni, mám doma niekoľko domácich miláčikov a od základnej školy mám veľmi vrúcny vzťah aj ku slohovkám. Dáva mi obrovský zmysel spájať tieto dve vášne a tvoriť články, ktoré môžu pomôcť aj ďalším zapáleným chovateľom.