fbpx

25 dôvodov, prečo si (ne)obstarať papagája aru

Impozantný veľký papagáj s mohutným zobákom a hýriaci všetkými farbami dúhy. To je ara. V súčasnosti poznáme asi 15 druhov papagájov ara. Bohužiaľ, niektorým z nich sa ich krása stala osudnou. Niektoré druhy sú na pokraji vyhubenia a niekoľko ďalších sa už podarilo ľuďom zničiť celkom. V posledných rokoch sa stali ary veľmi modernými a žiadanými domácimi miláčikmi. Čo chov ary obnáša a aké nesie úskalia sa vám pokúsime priblížiť v niekoľkých nasledujúcich odsekoch.

TRINÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ papagája aru

  • Ary sú veľmi dobrí imitátori. Aj keď nedosahujú takých kvalít ako napríklad papagáje žako alebo beo posvätný, môžu vás alebo vašich blízkych, ľahko nachytať naučeným zvukom alebo slovami. Pred arou teda pozor na ústa. Ich výber sa naozaj neobmedzuje len na slovíčka spoločensky vhodné.
  • S dostatkom trpezlivosti svoju aru ľahko skrotíte. Niektorí skúsení chovatelia dokonca ary majú natoľko vychované a vycvičené, že s nimi pravidelne chodia do prírody a nechajú svoje ary voľne preletieť (ukážka voľného lietania tu).
  • Majitelia ár porovnávajú ich inteligenciu s trojročným dieťaťom. S arou si užijete rovnako toľko zábavy.
  • Väčšina z nás pozná aru ako veľkého žlto-modrého papagája s mohutným zobákom. Ary však disponujú množstvom farebných kombinácií. Dokonca boli vyšľachtené aj zaujímavé farebné mutácie.
  • Ak trpíte už dopredu tým, že sa raz s vašou arou budete musieť rozlúčiť, nebuďte smutní. Ary, najmä veľké druhy, sú dlhoveké papagáje. Ich vek sa počíta na desiatky rokov.
  • Očarila vás ara, ale máte menej miesta? Nevadí. Ary nie sú len „obri“, ktorí merajú okolo metra. Napríklad s arou tmavočelou sa pohodlne vojdete aj do malého bytu.
  • Hoci je väčšina ár v prírode zriedkavá a niektorým dokonca hrozí vyhynutie, zohnať aru ako domáceho maznáčika nie je zas taký problém. Mnoho chovateľov dokonca ary odchováva umelo, a vám tak odpadne starosť a práca s krotením vášho nového maznáčika.
  • Pri chove jednej alebo viacerých ár ako domáceho maznáčika sa počíta s ich pobytom vo vnútri domu alebo v byte. Ary sú však pomerne odolné papagáje a dajú sa, vo vhodných voliérach, chovať aj celoročne vonku.
  • Hlasový prejav ár nie je žiadny nežný vánok. Aj napriek tomu sú tieto vtáky vcelku tichšie, ak im venujete dostatok pozornosti.
  • Aby ste mali svoju aru skvele skrotenú a maznavú, nemusí byť nutne jedináčik, ako je tomu pri iných druhoch papagájov. Ak sú papagáje zvyknuté na človeka a skrotené, nestratia nič zo svojej prítulnosti ani pokiaľ ich budete vlastniť viac.
  • Vďaka ich vysokej inteligencii sa dajú pomerne dobre vychovať aj vycvičiť. Mnohé ary v príbytkoch svojich majiteľov bývajú voľne pustené a majú prístup všade, kam chcú. Dokonca bez toho, aby napáchali nejaké škody na majetku.
  • Ary sú maznáčikovia. Obzvlášť tie, ktorým sa majiteľ intenzívne venuje. Sú ochotné sa túliť a nechať škriabať perie za hlavou, kým vás to neomrzí.
  • Ary väčšinou veľmi dobre vychádzajú aj s inými druhmi papagájov. Nie je preto nič zvláštne, že mnohí majitelia svoj kŕdeľ papagájov bez väčších problémov doplnia aj o aru.

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ papagája aru

  • Ary majú veľmi silný hlas. Prejavujú sa predovšetkým ráno, keď vítajú nový deň, a večer, keď sa chystajú k spánku. Dobre vychovaná ara je pomerne tichý vták. Ak sa však chystáte ary chovať vo vonkajších voliérach, voľte radšej samotu alebo veľmi tolerantných susedov.
  • Jedným z mnohých znakov, ktoré na are upútajú pozornosť, je mohutný zobák. Rozčúlená alebo brániaca sa ara môže byť veľmi nebezpečným protivníkom.
  • Ako sme spomenuli vyššie, ara je veľmi inteligentný papagáj a chovatelia ju prirovnávajú k trojročnému dieťaťu. A rovnako ako trojročný človiečik, aj ara vyžaduje veľa pozornosti.
  • Všetky ary, tie malé aj veľké, by mali mať možnosť sa pravidelne pretiahnuť a pokiaľ možno, aj preletieť. Mať aru zatvorenú neustále v hoci dostatočne veľkej klietke, by sa dalo považovať za týranie zvierat.
  • Pri arách, rovnako ako mnohých iných druhov papagájov, nie je väčšinou vyjadrený pohlavný dimorfizmus. Na prvý pohľad tak nemožno poznať, či sa jedná o samicu alebo samca.
  • Nákup samotnej ary, klietky, alebo stavba voliéry či špeciálne krmivo, nie sú práve lacnou záležitosťou. Ak vaša ara ochorie, ani návšteva špecializovaného veterinára nie je práve lacná. Ara je pomerne finančne náročný maznáčik.
  • Väčšina druhov chovaných v zajatí podlieha registrácii CITES. Informujte sa, či práve vami zvolená ara tento „rodný list“ potrebuje a vždy ho od predajcu vyžadujte.
  • Nikdy ste nemali papagája a krása ary vás očarila? Začnite radšej s inými druhmi a až po nazbieraní skúseností si obstarajte vašu vysnívanú aru. Nie je to papagáj, ktorý by bol všeobecne vhodný pre úplných začiatočníkov.
  • Ary, rovnako ako mnoho iných, najmä veľmi inteligentných druhov papagájov, majú tendenciu sa pri akejkoľvek psychickej nepohode šklbať. Namiesto impozantného farebného papagája tak mnohokrát sedí na bidielku v klietke len „ošklbané kura“ s farebnými pierkami na hlave.
  • Ary, rovnako ako ľudia, prechádzajú pubertou. A rovnako ako ľudia môžu byť v tomto období naozaj nepríjemné. Tu sa oplatí mať naozaj skúsenosti s papagájmi a nepoľaviť v dôslednej výchove vašej ary. Ďalším problémom, ktorý môže nastať, je zamilovanosť ary. Samičky všeobecne viac tiahnu k mužom, samce k ženám, ale nie je to pravidlom. Zamilovaná ara brániaca si svoj ľudský náprotivok môže byť naozaj závažným a nebezpečným problémom.
  • At vlastníte andulku alebo aru, okolo vtáčej klietky alebo vtáčieho stromu bude vždy tak trochu neporiadok. Lepšie povedané, čím väčší papagáj, tým väčší neporiadok. Keď nie sú prachovka a vysávač vaši verní spojenci, obstaranie papagája si radšej dôkladne premyslite.
  • Ary sa zvyčajne dožívajú pomerne úctyhodného veku. Na jednej strane je to veľká výhoda, ak si prajete maznáčika, ktorý s vami prežije väčšiu časť vášho života. Na druhú stranu, pravdepodobne nebude dokonalým maznáčikom ak ste starší viac ako päťdesiat rokov. Pravdepodobne vás vaša ara prežije. Ak vynecháme, že pre aru je taká strata veľkým stresom, naozaj sa vo vašej rodine nájde niekto, kto bude ochotný sa o osirelú aru postarať?

Zhrnutie

Či už si vyberiete aru malú alebo veľkú, bude vám robiť spoločnosť počas dlhých rokov. Tieto papagáje sú v posledných rokoch veľmi populárne. Bohužiaľ, mnoho majiteľov úplne nedomyslí obstaranie takého záväzku, akým je ara. V Nemecku dokonca existuje niečo ako útulok pre ary v zoologickej záhrade Weilrod, neďaleko Frankfurtu nad Mohanom (zdroj). Končia tu najmä vtáky, ktorých výchovu majitelia nezvládli, precenili svoje časové možnosti alebo ich maznáčik prežil. Obstaranie ary je veľká zodpovednosť. Ak ste tento krok zvážili zo všetkých strán a rozhodli sa pre aru, získate tak nádherného, ​​milého, inteligentného a maznavého spoločníka.

Chov ary

Ary nemajú vyvinutý tzv. pohlavný dimorfizmus. Rozoznať tak samca od samice voľným okom je takmer nemožné. Využíva sa tak moderná veda a vtáky sa testujú na určenie pohlavia pomocou určenia DNA alebo sondovaním.

Ak máte preukázateľne pár a papagáje si padli do oka, môžete sa pokúsiť o odchov. Pred obdobím rozmnožovania a v čase kŕmenia mláďat, odporúčajú chovatelia podávať krmivo bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerálne látky. V tomto čase sa do jedálnička zaraďuje aj živočíšna bielkovina, väčšinou vo forme vaječnej miešaniny.

Vďaka nárokom na priestor a agresivite samcov v dobe párenia, nie je odchov ár v byte dobrý nápad. Ak im však nevyhradíte samostatnú izbu. Zvyčajne sa ary odchovávajú vo vonkajších voliérach s minimálnymi rozmermi 2,5 m na výšku a šírku s dĺžkou 6,5, lepšie však 8 m.

Ary sa zvyčajne rozmnožujú v jarných a letných mesiacoch. Záleží však na podmienkach i druhu ary. Zhruba 14 dní po párení samica nakladie 14 vajec do búdky. S výberom vhodnej búdky býva pri arách celkom problém. Ideálne je umiestniť do voliéry viacero búdok rôznych typov a nechať ary, nech si vyberú samy. Ak si jednu búdku ara vyberie, môžeme zvyšok odstrániť. Bude ju používať aj pri budúcom hniezdení. Ary všeobecne dávajú prednosť vertikálnym búdkam s výškou okolo 80 – 100 cm a vletovým otvorom od 15 do 30 cm podľa druhu ary.

Samica sedí na vajciach zhruba 20 až 30 dní.

Ak necháte mláďatá, aby sa o ne starali ich rodičia, opúšťajú mladé ary búdku zhruba po 10 až 15 týždňoch. (Zdroj)

Pred zaobstaraním ary je vhodné zaistiť jej dostatočne veľké a vybavené obydlie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáčika.

V klietke s minimálnym rozmerom 101 × 76 × 200 cm by nemala chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobopne prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • hračky

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre ary, nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vašej are a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Ary zvyčajne nepotrebujú prídavné tepelné zdroje (ak žijú v byte alebo dome) alebo výrazne inú vzdušnú vlhkosť než ľudia. Väčšina ár sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo naučiť aru na kúpeľ sprchou vo vašej kúpeľni.

Ak budete kupovať pre aru klietku v zoo predajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Odporúčame tiež dbať na dostatočne pevný materiál. Ideálna je komaxitová úprava drôtov (práškovanie) bez rôznych náterov, chrómu alebo zinku, ktorý je pre ne jedovatý.

Základnou potravou pre ary je zmes rôznych semien a zrnín pre veľké papagáje, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s arami skúsenosti. K suchej zmesi pridávame ovocie a zeleninu. Všeobecne možno povedať, že radšej než veľké množstvo ovocia a zeleniny, je lepšie dávať väčšiu rozmanitosť druhov.

Pred obdobím rozmnožovania a v čase keď kŕmia mláďatá, sa odporúča zvýšiť prísun živín. Môžete podávať arám väčšie množstvo ovocia a zeleniny, naklíčené zrno, máčané piškóty, zelené listy (hviezdica, skorocel, púpava), vaječnú miešaninu, tvaroh a iné.

V jedálničku ár sa nemusíte vyhýbať ani orechom či olejnatým semenám. Ale ako v prípade ostatných druhov papagájov, menej znamená viac. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme arám spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solené jedlá. Zvyšky z nášho taniera arám nedávame ani v minimálnom množstve.

Avokádo a zelená fazuľka sú pre ary vyslovene jedovaté. Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije ara! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o arách

Veľkosť:46 – 100 cm
Pôvod:Stredná a Južná Amerika
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa druhu, veku, pohlavia a farebnej mutácie od 600 až do desaťtisíc eur
Dĺžka života:30 – 70 rokov
Aktivita:denná

Najčastejšie chované druhy ár

Ara tmavočelá

Jedná sa o malý, ale pomerne často chovaný druh ary. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v Paname, Bolívii a Brazílii. Dorastá do dĺžky až 48 cm s hmotnosťou okolo 480 g. Jej telo je v rôznych odtieňoch zelenej farby. Bradu má hnedú a ohybe krídel červenú. Na temene sú pierka modrasté. Nahá časť líca je pomerne veľká, bielo-žltá s radom veľmi malých čiernych pierok. Táto kresba však nie je nijako výrazná, ako napríklad u ary ararauny. Spodná strana chvosta a letiek je tmavá, oranžovo-červená. Čelo, brada a pruh na lícach sú gaštanovo hnedé.

Tento druh nepodlieha registrácii CITES.

Tieto ary majú tiež nepríjemný zvyk reagovať pomerne často na vyrušenie nepríjemným krikom. Nie je síce tak hlasný ako pri väčších druhoch, o to je však viac prenikavý.

Pri tomto druhu možno pomerne dobre odhadnúť pohlavie voľným okom. Mladé samčeky už od prvého operenia majú čelo čierne, samičky toto sfarbenie dostávajú až v druhom roku života.

Samička znáša 2 – 4 vajcia na ktorých sedí približne 28 dní. Malé ary vyletujú z búdky v 13 – 14 týždňoch veku. Rodičia potom mláďatá ešte pomerne dlhú dobu prikrmujú. Cena tejto ary sa pohybuje okolo cca 600 eur. (Zdroj)

Ara ararauna

Ara ararauna je jednou z najznámejších a najčastejšie chovaných druhov ár u nás i vo svete. Dokonca sa jej stavy v prírode natoľko stabilizovali, že bola vyradená z prílohy CITES, teda tento druh už nepodlieha registrácii. Vo voľnej prírode obýva značnú časť Juhoamerického kontinentu. Ararauna dorastá do dĺžky 86 cm a hmotnosti 1,3 kg. Vrch tela a chvost má táto ara jasne modrý. Hlava je zelenomodrá, brada čierna a na nahých bielych lícach tvorí niekoľko radov malých čiernych pierok zaujímavú kresbu. Spodná časť tela je jasne žltá.

Zo všetkých ár sa práve ara ararauna pre svoju povahu najlepšie hodí ako domáci maznáčik. Počet doma chovaných jedincov tento fakt len ​​potvrdzuje. Ani odchov týchto ár nie je tak náročný ako pri iných druhoch. Priemerný vek ararauny je asi 50 rokov, ale nie sú výnimkou ani vtáky staré vyše 70 rokov.

Samica znáša v priemere dve vajcia na ktorých sedí približne 20 – 30 dní. Mláďatá opúšťajú búdku vo veku asi 10 – 15 týždňov.

Cena mláďaťa ary ararauna, ktoré bolo ručne odchované, sa pohybuje okolo 1000 – 1200 eur. (zdroj)

Ara arakanga

Patrí medzi tri najčastejšie chované druhy ár u nás i v zahraničí. Vo voľnej prírode sa vyskytuje od južného Mexika až po severovýchod Brazílie. Tento druh podlieha registrácii CITES.

Veľkostne je na tom arakanga podobne ako ara ararauna. Dosahuje dĺžku okolo 85 cm a váhu 1,2 kg. Sfarbením sa podobá are zelenokrídlej. Prevažujúca je farba červená, na temene až oranžová. Nahá lícna oblasť je úplne bez peria. Horná čeľusť je okrová s čiernou spodnou časťou. Dolná čeľusť je čierna. Výrazný žltý pruh na krídlach oddeľuje dominantnú červenú farbu od prevažne modrej špičky krídel. Môžu sa objaviť aj zelené pierka. Chvost je v kombinácii modrej a červenej.

Samica znáša priemerne dve vajcia, z ktorých sa po približne 26 dňoch liahnu mláďatá. Tie vyletujú z búdky asi po troch mesiacoch.

V priemere sa tieto ary dožívajú asi 40 – 50 rokov.

Cena ary arakangy sa pohybuje v rozmedzí 1600 – 2000 eur. (zdroj)

Ako a kde si kúpiť aru?

Aru môžete zohnať z odchytu z voľnej prírody, od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov, avšak nesú veľa špecifík. Také papagáje môžu trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedince chce ako komplexné znalosti, tak naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu papagája. Ak nejde o naozaj malé mláďa, takmer nemožné tieto vtáky skrotiť. Navyše môžu prenášať choroby prenosné aj na človeka – napríklad chlamydióza vtákov. (zdroj)

Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať aru na špecializovaných vtáčích burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie ary v špecializovaných zoo predajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosť o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Niektoré druhy podliehajú registrácii CITES. Certifikát o pôvode takéhoto vtáka je pri predaji jeho neoddeliteľnou súčasťou! Cena ár sa odvíja od ich druhu, veku, pohlavia, farebnej mutácie a aj podľa toho, či sa jedná o skroteného alebo ručne dokŕmeného vtáka. Pohybuje sa v rozmedzí 600 až niekoľko desaťtisíc eur. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným „návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď.) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity).

Kontakty na chovateľov ár nájdete tu.

4.7/5 - (15 votes)

Vložiť komentár