fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckého pinča

Pri pohľade na toto plemeno iste mnohých napadne, že tento „doberman“ asi nejako nedorástol, prípadne naopak – tento ratlík asi veľmi papkal… Nemeckého pinča hneď tak niekde nestretnete a vďaka blízkej príbuznosti týchto troch plemien sa majitelia a chovatelia nemeckých pinčov nemôžu takej zámene príliš čudovať. Ak máte radi tak trochu exotiku a adrenalín, mohol by byť nemecký pinč skvelým priateľom práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ nemeckého pinča

  • Energia a bystrosť z nemeckého pinča priam sála. A nie je to len dojem. V tomto plemene nájdete neúplatného strážcu a ochrancu celej vašej rodiny.
  • Pod vedením skúseného majiteľa je nemecký pinč veľmi príjemným spoločníkom.
  • Toto plemeno veľmi ocenia majiteľa podobných záujmov – činorodého a aktívneho človeka, ktorý len nesedí doma ako pecivál.
  • Prirodzená inteligencia nemeckého pinča osloví aj človeka kynológiou nepobozkaného.
  • Vďaka jeho životnému elánu, inteligencii a mnohým ďalším skvelým povahovým vlastnostiam, je nemecký pinč ako stvorený pre psie športy i všestranný výcvik.
  • Je veľmi fixovaný na svojho majiteľa a veľmi ochotne spolupracuje. To oceníte najmä pri jeho výcviku.
  • Nemecký pinč nie je žiadna skleníková kvetinka. Vyznačuje sa nielen pevným zdravím, ale aj značnou dlhovekosťou.
  • Krátka hladká srsť a celkovo žiadne extrémne anatomické znaky dávajú tušiť, že starostlivosť o pinča nie je nijako náročná.
  • Narozdiel od „bratranca“ dobermana sa nejedná o veľkého psa. Nemecký pinč je pes pomerne skladný a aj do menšieho bytu sa pohodlne vojde.
  • V tesnej blízkosti svojho pána je schopný sa prispôsobiť takmer akémukoľvek životnému štýlu.
  • S deťmi všeobecne nemá nemecký pinč problém, sú ak sú dostatočne poučené, ako sa v prítomnosti psa chovať.
  • Elegantný a ladný zovňajšok nemeckého pinča podtrhuje prirodzene sebavedomé vystupovanie. Je to proste pán pes.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ nemeckého pinča

  • Dôrazne odporúčame si kúpu nemeckého pinča dôkladne premyslieť. Toto plemeno je na svojho milovaného majiteľa veľmi fixované a zmenu majiteľa by veľmi zle nieslo.
  • Aj vďaka jeho zdravému sebavedomiu je nemecký pinč vhodný skôr pre majiteľov s predchádzajúcimi skúsenosťami so psami. Úplný začiatočník by mohol byť veľmi nepríjemne prekvapený.
  • Dôsledná výchova a dostatočné zamestnanie jeho fyzického i duševného temperamentu je alfou a omegou spokojného spolužitia s nemeckým pinčom. Nevychovaný alebo nudiaci sa pinč môže byť pre svoje okolie a majetok majiteľa doslova pohromou.
  • Napriek tomu, že zvládne aj miernejšie tempo alebo niekoľkodňový odpočinok, je nemecký pinč plemeno veľmi činorodé a aktívne. S tromi krátkymi prechádzkami denne a víkendovým pobehovaním na záhrade chalupy uňho neuspejete.
  • Krátka a hladká srsť síce nevyžaduje úpravu v salónoch ani príliš časté kefovanie či kúpeľ, má však aj svoje nevýhody. Tvrdé, krátke chlpy sa ako ôstie zavŕtajú všade.
  • Jeho predkovia boli hojne využívaní ako skvelí hubiči a lovci hlodavcov na statkoch. Po dôkladnej socializácii je schopný akceptovať domácich miláčikov, ale s morskými prasiatkami, potkanmi a inými hlodavcami pravdepodobne nikdy vychádzať nebude.
  • Desaťročia bol využívaný ku stráženiu statkov, dvorov a rodín svojho majiteľa. Hlasno hlásil každé šuchnutie na jemu zverenom území. Štekanie nemeckého pinča sa dá veľmi úspešne korigovať výcvikom, ale osamote by mohol byť stále predovšetkým neúnavným a hlasným strážcom.

Zhrnutie

Štíhly elegantný pes, ktorý napriek tomu pôsobí dojmom sily a energie. Pozorný výraz a bystré zmysly odeté do hladkého lesklého kabáta. To je nemecký pinč. Avšak estetika nie je všetko a musíme brať ohľad aj na prirodzené potreby a charakter tohto plemena. Predstava, že si kúpime pinča na „naháňanie parády“ je síce lákavá, ale preukázali by ste tým sebe i tomuto jedinečnému plemenu medvediu službu. Nemecký pinč je od prírody aktívny pes a uvíta akúkoľvek aktivitu alebo prácu so svojím majiteľom. V opačnom prípade sa zo sebavedomého zvieraťa môže ľahko stať neurotický a labilný pes.

Všeobecná charakteristika nemeckého pinča

Nemecký pinč je neúnavný pracovník, nech už ho jeho majiteľ zamestná čímkoľvek. Neznáša nudu a ťažko povedať, či je pre neho väčším utrpením povaľačstvo duševné alebo fyzické. Inteligentná myseľ aj telo atléta majú neustálu potrebu niečo robiť. Napriek tomu, že samozrejme vie aj odpočívať, najradšej je, keď sa môže zapojiť do diania v rodine alebo vyvíjať aktivitu po boku milovaného pána. K chovu vonku osamote sa príliš nehodí ako svojou srsťou, tak povahou.

I. Povaha

Po dlhé desaťročia bol nemecký pinč cenený najmä ako neúplatný strážca, nekompromisný obranca a zdatný potkaniar. Hoci plemeno po druhej svetovej vojne takmer zaniklo, všetky tieto skvelé vlastnosti mu boli zachované. Napriek tomu, že nemecký pinč nie je u nás príliš hojný, má svojich stálych obdivovateľov práve pre svoju povahu. Aj keď je to pes pomerne ostrý, prirodzene sebavedomý a tak trochu tvrdohlavý, pre svoju rodinu by dal aj život. Prirodzená inteligencia, bystré zmysly a činorodosť ho priamo predurčujú pre všestranný výcvik (poslušnosť, stopa, obrana). V rukách skúseného, ​​dôsledného, ​​ale nie tvrdého alebo nespravodlivého majiteľa, sa jeho povahové vlastnosti plne prejavia a získate tak skvelého strážcu, spoločníka i kamaráta pre svoje deti.

II. Vzhľad

Nemecký pinč je stredne veľký hladkosrstý pes, s hrdým držaním tela, elegantný, kvadratický, silný ako bradáč. Vďaka krátkej srsti vynikne jeho dobre vyvinuté svalstvo.

Kohútiková výška psov aj sučiek sa pohybuje medzi 45 – 50 centimetrami, hmotnosť od 14 do 20 kilogramov.

Hlava nemeckého pinča je silná, dlhá, s plochým čelom. Nos, pysky a očné viečka sú vždy čierne. Horná aj dolná čeľusť je silná, s dobre vyvinutými žuvacími svalmi. Zuby uzatvárajú úplný nožnicový zhryz. Oči sú tmavé a oválne. Vysoko nasadené uši v tvare písmena V sú natočené vpred, smerom k spánkom.

Suchý, nie príliš krátky krk, bez lalokov a voľnej kože na hrdle, je ušľachtilo klenutý a prechádza v silný, rovný a krátky chrbát. Krátke, silné a hlboké bedrá končia zaokrúhleným zadkom. Chvost ponechaný v prirodzenej dĺžke je nesený v tvare šable alebo kosáka.

Hrudník je stredne široký, v priereze oválny.

Končatiny sú silné, rovné a nemajú úzky postoj. Pohyb je harmonický, istý, plný sily a plynulý, s dobrou dĺžkou kroku. Tesne priliehajúcu kožu kryje krátka, hladká a lesklá srsť bez lysín vo farbe hnedej (od jelenej červenej až po tmavo červenohnedú) alebo čiernej s pálením. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Nemecký pinč je temperamentné a hravé plemeno. To priamo nabáda, aby bol obstaraný ako kamarát k deťom. Pri správnom vedení psa i detí, s nimi pinč nemáva zvyčajne problém. Vždy by však ich spoločnému vyvádzaniu mal prihliadať zodpovedný dospelý. Najmä vtedy, ak sa hrajú „domáce“ deti, ktoré sú pod prirodzenou ochranou pinča, s deťmi cudzími. Kompetenčné spory o lopatku alebo loptu by mohol pinč vyhodnotiť ako útok, a vziať situáciu do vlastných labiek.

S ostatnými zvieratami dobre socializovaný pinč vychádza pomerne dobre. Obozretnosť odporúčame predovšetkým u hlodavcov, ktorí boli pôvodne jeho prirodzenou korisťou. S cudzími psami sa zvyčajne znesie dobre a je možné ho chovať aj doma vo viacčlennej svorke.

IV. Výchova a výcvik

Nemecký pinč je pes inteligentný, aktívny a pevných nervov. Jeho prirodzenú sebadôveru a suverénne vystupovanie ocenia najmä majitelia, ktorí majú športové a pretekárske ambície. Vzhľadom k jeho prirodzeným vlastnostiam je nutné byť pri výchove pinča obzvlášť dôsledným a trpezlivým psovodom. Zhruba do roku veku je žiaduce psa intenzívne socializovať a vytvoriť si s ním pevný vzťah. Pinč má, aj vďaka svojej tvrdohlavosti a sebadôvere, tendenciu riešiť situácie po svojom, čo nie vždy býva na prospech veci. Ak ste skúseným kynológom, nájdete v nemeckom pinčovi ideálneho psa, vhodného predovšetkým k všestrannému výcviku či prakticky ku všetkým psím športom, snáď len s výnimkou poľovníctva a pasenia. Vďaka jeho nezdolnej energii a charakteru ho neodporúčame začiatočníkom. Nie je to plemeno, ktoré by tolerovalo chyby ako vo výchove, tak vo výcviku. (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť

Toto plemeno sa vyznačuje nezdolným zdravím a dlhovekosťou. Pätnásťročný pinč nie je žiadna rarita a mnohí sa dožijú aj dvadsiatich rokov. V chove sa povinne sleduje iba dysplázia bedrových kĺbov. Niektorí chovatelia nadštandardne testujú aj očné vady a von Willebrandovu chorobu (ochorenie krvi). (zdroj)

Na starostlivosť nie je nijako náročný. Krátku srsť stačí občas vykefovať a miesto zdĺhavého šampónovania zvyčajne postačí vlhký uterák. Pravidelná kontrola očí, uší a pazúrov je rovnaká ako u všetkých ostatných plemien.

VI. Náročnosť

Čo sa týka údržby telesnej schránky pinča, tá nie je nijako náročná. Stredne veľký a nie ťažký pinč toho toľko nezje, teda ani náklady na kvalitné krmivo nie sú nijako vysoké. Prirodzená odolnosť a zdravie plemena vám ušetrí aj náklady za veterinára.

Jediné, čo musíte pinčovi nadmieru dopriať, je fyzická a duševná práca. Dostatočné vychádzky, šport a výcvik, ktorý zamestná aj jeho bystrú hlavu, z neho urobia spokojné zvieratko a príjemného spoločníka.

Obstarávacia cena nemeckého pinča s PP sa pohybuje v rozmedzí 300 – 470 eur. (zdroj)

Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže poznať, či sú vhodné skôr ako miláčik (pet kvalita – farba alebo rozloženie znakov atď.) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Predtým, než si nemeckého pinča zaobstaráte od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru, priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Nemecký pinč je prastaré plemeno. Maľby z polovice 18. storočia už vyobrazujú pinča prakticky v podobe, ako ho poznáme dnes. Svoj názov odvodzuje od svojho pôvodného poslania – lovu drobných hlodavcov vo dvoroch a na statkoch. „Moderný“ pinč bol prvýkrát popísaný v knihe Pes ve svých hlavních a vedlejších druzích z roku 1836. Aj napriek jeho skvelým vlastnostiam však medzi rokmi 1949 – 1957 nebolo v krajine pôvodu zapísané v plemennej knihe ani jedno šteňa a nemecký pinč bol na pokraji vyhynutia. O záchranu a znovuoživenie plemena sa významne zaslúžil poradca chovu pán Werner Jung, ktorý upustil kvôli pinčom od chovu veľkých bradáčov. Od šesťdesiatych rokov sa plemeno trvalo chová a v súčasnosti vykazuje chov pinčov stúpajúcu tendenciu. (zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy aj sučky: 14 – 20 kg
Výška v kohútiku:Psy aj sučky: 45 – 50 cm
Typický znak:Dlhá hlava
Požiadavky na výcvik:vysoké
Energia:vysoká
Dĺžka života:12 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:stredné
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:strážny a spoločenský pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká
Farba srsti:čierna s pálením, hnedá
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť nemeckého pinča?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre nemeckého pinča dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka akity inu na predaj.

Na Slovensku sú, bohužiaľ, chovné stanice ťažko dohľadateľné. Prikladáme aspoň odkaz na klub chovateľov a odporúčame sa obrátiť priamo na poradcu chovu, ktorý má prehľad o chovných zvieratách a plánovaných či aktuálnych vrhoch.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomocou pinčom.

Chovné stanice na Slovensku 

Chovné stanice v Česku

Útulky, dočasná starostlivosť a depozity:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckého pinča”

  1. mame ho doma a neviem prečo, ale nechce granule. Ani sa na nich nepozrie. Ale ked vidi, že otravaram konzervu, už čaka pri miske a zožerie ju hned. Da sa s tym niečo robit?

    Odpovedať

Vložiť komentár