Aj keď svojho psa milujete nadovšetko, nie je nič otravnějšieho než nadmerné štekanie. Ak k tomu máte ešte aj suseda, ktorý si rád posťažuje, môže vám váš miláčik prirobiť nejednu vrásku. Ale ako svojho psa odnaučiť štekať?
Presne preto sú na svete protištekacie obojky. Áno, štekanie je prirodzený spôsob komunikácie psov a účelom nie je, aby pes prestal štekať úplne. Obojok zapínate len vtedy, keď je štekanie nevhodné. Pes tak skoro pochopí, kedy môže štekať a kedy nie.
Ako protištekací obojok funguje?
Na trhu existuje množstvo rôznych typov obojkov proti štekaniu, každopádne princíp je vždy rovnaký. Ak je obojok zapnutý, potom kedykoľvek pes zašteká, zariadenie ho nejakým spôsobom upozorní (vibrácie, ultrazvuk, impulz alebo sprej). V balení máte väčšinou obojok aj samotné zariadenie.
Obojok psí štekot rozozná dvoma základnými spôsobmi. Korekcia sa buď zapne, keď senzor zaznamená vibráciu hlasiviek, alebo keď mikrofón zaznamená zvuk, ktorý mikroprocesor vyhodnotí ako šteknutie. Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody, pričom najlepšia varianta je spravidla tá, kde sa kombinujú obidve technológie.
Rozoznanie pomocou vibrácie zamedzí tomu, že sa spustí falošný impulz napr. Vďaka štekotu iného psa. Na druhú stranu väčšinou nedokáže zabrániť vytiu.
Detekcia mikrofónom má naopak výhodu, že dokáže rozoznať aj vytie. Môže sa však stať, že sa spustí falošný impulz, najmä u menej kvalitného protištěkacieho obojku.
Aké typy protištekacích obojkov sa ponúkajú?
Teraz už viete, ako obojky rozoznajú, kedy majú spustiť impulz. Pre správny výber je však nevyhnutné vedieť, že si môžete vybrať z niekoľkých typov, z ktorých každý je vhodný pre iný účel. Rozdeľujeme ich podľa spôsobu korekcie:
Elektrický protištekací obojok
- Stvorený tak, že v prípade šteknutia vydá malý, neškodný elektrostatický impulz
- Pri správnom nastavení to psa nebolí, ale je mu to iba nepríjemné
- Pre malé psy je nutné dať pozor a nastaviť o niečo menšiu intenzitu
- Zo všetkých spomenutých funguje najlepšie, ale pretože ide o šoky, má svojich odporcov
Ultrazvukový protištekací obojok
- Pri šteknutí vydá vysokofrekvenčný zvuk, ktorý je pre psa nepríjemný
- Ultrazvuk počuje len pes, vy nie
- Vášmu psovi nehrozí žiadne ublíženie na zdraví, ale zvuk odvedie jeho pozornosť a vďaka tomu prestáva štekať
- O niečo šetrnejšie než elektrické, ale v mnohých prípadoch nefunkčné riešenie (temperamentné psy to zvládnu ignorovať)
Vibračný protištekací obojok
- Keď váš pes zašteká, dostane upozornenie v podobe vibrácie
- Buď sami zvolíte intenzitu alebo sa s každým šteknutím zosilňuje
- Je o niečo efektívnejší ako ultrazvukový, ale menej ako elektrický
Sprejový protištekací obojok
- Ako korekciu využíva streknutie spreja pod ňufák, kedykoľvek pes zašteká
- Do spreja sa často pridávajú výrazné vône Citronelly alebo levandule, čo je psovi nepríjemné
- Vynikajúci pre malé a bojazlivé psy, pre ktoré je elektrický obojok príliš veľké riziko
- Pre určité percento psov je táto metóda nefunkčná
- Ide však pre psa o najšetrnejšiu variantu
8 najlepších protištekacích obojkov na trhu
Po desiatkach hodín strávených prieskumom a dôsledným porovnávaním všetkých možných variant, som vybral osem, ktoré za to skutočne stoja. Do zoznamu som zaradil z každého typu obojku minimálne jeden, aby si tu svoje našiel naozaj každý. Aké sú teda na trhu TOP obojky proti štekaniu?
Garmin Bark Limiter Deluxe – recenzia
Garmin Bark Limiter Deluxe patrí k najmodernejším protištekacím obojkom na trhu. Za rozumnú cenu dostanete solídne zariadenie s radom nadštandardných funkcií. Ide o jeden z najpredávanejších obojkov na slovenskom i zahraničnom trhu.
Podľa zahraničných recenzií fungoval tento obojok proti štekaniu väčšine ľuďom podľa očakávaní, a teda, že účinne zabránil nežiaducemu štekaniu. V niektorých prípadoch si však ľudia sťažujú na nespoľahlivosť. Treba si však uvedomiť, že protištekacie obojky sú len pomôcka. Nikdy nemáte 100% záruku, že váš pes prestane štekať. Každý pes je iný, technológia obojkov nie je dokonalá a v stávke je skrátka veľa faktorov.
Výsadou Garmin Bark Limiter Deluxe je funkcia, ktorá rozozná nežiaduci štekot od iných zvukov napr. Vrčanie. Pes teda dostane impulz len vtedy, keď je to žiaduce. Nájdete tu aj funkciu automatického zosilnenia. Pri prvom šteknutí dostáva pes vibráciu, následne impulz, ktorý sa s každým ďalším zosilňuje (končí na úrovní 7). Ďalším unikátom je aj to, že zariadenie zaznamenáva počet šteknutí vo vašej neprítomnosti.
Batéria vydrží 1-3 dni intenzívneho využívania (až 3 mesiace pri nepoužívaní), pričom zariadenie dobíjate pribalenou nabíjačkou (nie je nutné meniť baterky ako u iných). Dážď ani sneh nerobí obojku žiadny problém, ale na kúpanie to nie je. Niekomu môže vadiť absencia zvukového upozornenia. Ak je zvuk to, čo hľadáte, potom prejdite rovno na Petrainer PET852. Výdrž batérie by tiež mohla byť lepšia, ale ak je tu taký rozsah funkcií, nemôžeme sa čudovať. Ideálne je nabíjať každý deň cez noc.
Cenovo ide o ľahko drahší obojok a patrí k tým rozmerovo väčším. Kvôli tomu je vhodný predovšetkým pre stredné a veľké psy, menej potom pre tie malé.
7 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Garmin Bark Limiter Deluxe
- Funkcia automatického zosilnenia postupne upozorní psa o nevhodnom štekaní
- Je to obľúbený obojok s dobrou reputáciou
- Obojok rozozná vhodný a nevhodný štekot
- Zariadenie je nabíjacie a nie je nutné dokupovať baterky
- Zaznamenáva počet štekotu
- Odolný voči dažďu, snehu a iným nepriaznivým podmienkam
- Prevedenie obojku je solídne a pevné ( „nič neplandá“)
3 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Garmin Bark Limiter Deluxe
- Vyššia cena
- Chýba zvukové upozornenie
- Veľký rozsah funkcií spôsobuje menšiu výdrž batérie (ideálne nabíjať cez noc každý deň)
PetSafe PBC19-10765 – recenzia
Pokiaľ ide o protištekacie obojky, potom PetSafe PBC19-10765 je jedným z absolútnych kráľov. Za pomerne nízku cenu dostávate spoľahlivý obojok, ktorý sa aktivuje vibráciami na krku nie zvukom. Tým sa zabraňuje nechcenej korekcií, keď zašteká napríklad iný pes v blízkosti.
Niektorí určite ocenia zvukové upozornenie, ktoré predchádza samotný elektrostatický impulz. Technológia funguje takto: Pri prvom šteknuti zaznie iba zvukové upozornenie, a keď neprestáva štekať nasleduje impulz, ktorý sa stupňuje. Potom, čo pes prestane štekať na 30 sekúnd, nastavenie úrovne impulzu sa vynuluje. Kvôli bezpečnosti je nastavené tiež to, že keď pes počas 50 sekúnd zašteká viac ako 15x, zariadenie sa na 3 min deaktivuje.
Najmä v zahraničí ide o rapídne rozšírený výrobok, technológia je teda skutočne spoľahlivá. Rozmery a hmotnosť obojku patria k najmenším na trhu, čo z neho robí univerzálnu pomôcku aj pre malé psy. Protištekací obojok PetSafe nie je nabíjací, ale beží na vymeniteľných batériách. Nutné počítať s tým, že raz za čas treba baterky vymeniť. Nevýhodou je, že zaobstarať ich môžete iba od autorizovaného predajcu čiže väčšinou eshop kde ste obojok kúpili. Odporúčam zaobstarať si rovno niekoľko náhradných, pretože v balení dostávate len jednu batériu.
Takmer žiadny protištekací obojok bohužiaľ nie je ponoriteľný pod vodu a aj tento nie je výnimkou. Môžete však počítať s vodotesnosťou voči dažďu, vlhkosti či snehu. Aktivácia vibráciami hlasiviek psa má aj svoje nevýhody. Ak očakávate aj zamedzenie nadmernému vytiu, potom siahnite radšej po takom, ktorý sa aktivuje zvukom. Počítať treba aj s tým, že nemôžete ručne nastaviť silu impulzu. Všetko sa deje automaticky.
Jedinou naozaj dôležitou výhodou obojku proti štekaniu je fakt, či plní svoj účel. Aj napriek tomu, že u žiadneho si nemôžete byť 100% istí, vďaka stovkám pozitívnych recenzií na zahraničnom internete, môžete byť o niečo pokojnejší. Viac ako 70% používateľov nahlasuje, že im obojok funguje podľa očakávania.
6 dôvodov, pre KUPOVAŤ PetSafe PBC19-10765
- 70% užívateľov reportuje bezproblémovú funkčnosť
- Aktivácia impulzu vibráciami hlasiviek zaisťuje impulz iba pri šteknutí (nie okolitého zvuku)
- Je tu automatické zosilňovanie korekcie
- Pri prvom šteknutí zaznie zvukové upozornenie
- Odolný proti dažďu, snehu či vlhkosti
- Je to jeden z najmenších protištekacích obojkov na trhu
3 důvody, proč NEKUPOVAT PetSafe PBC19-10765
- Zariadenie nie je nabíjacie, nutné dokupovať špeciálne batérie PetSafe
- Nejde korigovať intenzitu korekcie (všetko je automatické)
- Nevhodný proti vytiu
Petrainer PET852 – recenzia
Pod ruku sa nám dostáva jeden z najlacnejších obojkov na trhu. Na slovenskom trhu je paradoxne tým najpredávanejším. Je to preto, že aj keď je lacný (okolo 20€) väčšine užívateľom skrátka stačí. U väčšiny psov funguje a ten, kto nepotrebuje veľa funkcií alebo prehnanú odolnosť, potom Petrainer PET852 bohato postačí.
Telo zariadenia je z tvrdeného plastu, ale nie je vodotesné – vhodný predovšetkým pre domáce použitie. Ak hľadáte komplexné riešenie aj proti vytiu, potom tento model je dobrá voľba. Korekcia sa totiž aktivuje zvukom, nie vibráciou hlasiviek. Vďaka naprogramovanému mikroprocesoru sa impulz spúšťa len, keď vydá zvuk pes a nezapne ho hocijaký zvuk z okolia. Každopádne niektorí používatelia sa sťažujú práve na to, že sa korekcia spúšťa aj z niektorých okolitých zvukov. V tom prípade je nutné znížiť citlivosť.
Jednou z výhod oproti iným, dokonca aj drahším modelom, je to, že môžete korigovať silu impulzu otočným kolieskom na zariadení, stáva sa niekedy, že si tak pes nechtiac zmení intenzitu sám. Je potrebné raz za čas skontrolovať, či sa tak nestalo.
Pri prvom a druhom šteknutí psa zaznie najprv zvukové upozornenie, následne nastáva postupne zosilňujúci sa elektrostatický impulz až do 5 úrovne (vždy impulz sprevádza varovný tón). Vďaka malým rozmerom je ideálny aj pre malé psy, neodporúča sa však pre psy pod 5 kg. Treba podotknúť, že niekomu môže vadiť to, že Petrainer PET852 nie je nabíjací. Je potrebné dokupovať špeciálne batérie (cca 4€ jedna). Avšak výdrž je 1-3 mesiace, čo je vo svete obojkov silný nadpriemer.
Aj napriek nízkej cene nájdete veľmi málo negatívnych užívateľských recenzií. Ak hľadáte protištekací obojok s dobrým pomerom cena / výkon, tu neurobíte chybu.
7 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Petrainer PET852
- Veľmi malá cena, aj napriek tomu ide o kvalitný a spoľahlivý obojok
- Hmotnosť i rozmery sú menšie a využitie je aj u menších psov
- Aktivácia pomocou zvuku zabraňuje aj nežiaducemu vytiu
- Dlhá výdrž (okolo 1 mesiaca)
- Pomocou kolieska na zariadení môžete nastaviť silu korekcie
- Na Slovensku ide o najpredávanejší obojok proti štekaniu
- Je tu varovné zvukové upozornenie pred samotným impulzom
3 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Petrainer PET852
- Obojok nie je vodotesný (prevažne na domáce použitie)
- Niektorí sa sťažujú, že sa zapína impulz aj z okolitých zvukov
- Batérie je nutné dokupovať; zariadenie nie je nabíjacie
Dogtra iQ No Bark – recenzia
Pokiaľ si potrpíte na 100% kvalite a nevadí vám si zaplatiť o niečo viac, tento obojok si zaslúži vašu pozornosť. Kombinuje hneď dve technológie detekciu štekotu a to pomocou vibrácie hlasiviek a tiež prostredníctvom zabudovaného mikrofónu. Korekcia tak nastáva ako u štekania, tak aj u vytia. Spojením týchto dvoch metód sa značne znižuje riziko falošného impulzu napr. Vďaka zvuku z okolia. Aj tu sa to však občas stáva, preto dbajte na to, že obojok používate najlepšie mimo dosahu iných psov.
Protištěkací obojok Dogtra iQ No Bark pri prvom šteknutí najprv psa upozorní vibráciou, pokiaľ pes neprestane štekať nasleduje samotný impulz, ktorý sa postupne zvyšuje až do úrovne desať. Vy sami si však môžete nastaviť maximálnu úroveň impulzu. Konkurenčnou výhodou oproti iným je bezpochyby fakt, že máte možnosť elektrostatický impulz úplne vypnúť a ako korekciu využívať iba vibrácie.
Niektorí majitelia srstnatěšjích psov sa sťažujú na horší kontakt. Ak máte psa chlpáča, dbajte na mierne tesnejšie upevnenie. Ako jeden z mála obojkov je vodotesný a zároveň ponoriteľný až do jedného metra. Je možné teda využívať aj vonku, stále však radšej preferujte pokojnejšie miesto pre lepšiu funkčnosť.
Batéria nie je nabíjacia a zariadenie využíva klasické gombíkové batérie. Vydrží pomerne dlho a to asi 1 mesiac používania. Z nášho zoznamu má najmenšiu hmotnosť a celkové rozmery. Rovnako tak si mnoho používateľov vychvaľuje to, že je pre psa pohodlný a nesnaží sa obojku prudkými pohybmi zbaviť. Ide teda o obojok vhodný aj pre menšie psy od 3 kg. O stave batérie vás informuje šikovný indikátor. Viete tak dostatočne dopredu, že je potrebné zaobstarať nové baterky.
Tento kúsok je veľmi prepracovaný a odporúča sa ako vhodná pomôcka aj pre profesionálnych cvičiteľov.
7 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Dogtra iQ No Bark
- Dvojitá detekcia pomocou vibrácie hlasiviek aj zvuku
- Korekcia nastáva aj u vytia
- Jeden z najľahších a najmenších protištekacích obojkov
- Dlhá výdrž okolo jedného mesiaca
- Šikovný indikátor batérie upozorní, keď je potrebné vymeniť batérie
- Je ponoriteľný do 1 metra
- Možnosť korekcie iba vibráciami, ak nechcete psovi dávať impulzy
2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Dogtra iQ No Bark
- Zariadenie nie je nabíjacie a je potrebné dokupovať baterky
- Vyššia cena
Vibračný obojok PetSafe VBC-10 – recenzia
Nechcete za žiadnu cenu využívať elektrostatické impulzy? Pravdepodobne oceníte vibračný obojok PetSafe VBC-10, ktorý ako korekciu využíva iba vibrácie. Zariadenie po prvé spozná, kedy pes šteká tým, či vychádza vibrácia z hlasiviek, a po druhé prostredníctvom zabudovaného mikrofónu. Vďaka tejto dvojitej detekcii zariadenie presnejšie určuje chvíľu, kedy je žiaduce upozorniť psa vibráciou. Tým skôr dokáže zapnúť korekciu aj pri vytí, čo mnoho protištekacích obojkov nedokáže.
Na zabránenie štekotu psa obojok používa iba vibračné upozornenie. Psa to nebolí, ale mierne rozhodí. Pre mnohých to môže byť výhodou, najmä pre malé či stredné psy. U väčším plemien nemusí stopercentne plniť účel, pretože väčší pes si ľahšie vytvorí odolnosť voči vibrácií. Máte možnosť nastaviť ľubovoľnú intenzitu od 1 do 10, pričom tu nie je automatické zosilňovanie ako u iných.
Protištekací obojok PetSafe VBC-10 je vodotesný a je vhodný aj na vonkajšie využitie. Pokiaľ ide o užívateľské recenzie, ľudia sú poväčšine spokojní. Ak je tu nespokojnosť týka sa toho, že pes nereaguje na vibrácie. To sa bohužiaľ môže stať a je potrebné počítať s tým, že pre energickejšie či väčšie psy nemusia vibrácie stačiť. Na druhú stranu s týmto obojkom máte nulové riziko, že psovi vytvoríte akékoľvek trauma. U menších plemien sa tak niekedy udeje s elektrickým obojkom.
Batérie síce vydržia veľmi dlho (až 3 mesiace), ale za to je treba ju čas od času meniť, čiže obojok nie je nabíjací. Zaobstarať budete musieť špeciálne baterky PetSafe. Spravidla ich zoženiete v eshope, kde ste obojok zakúpili. Zariadenie je plne vodotesné a použitie vonku nie je teda žiadnym problémom.
6 dôvodov, prečo KUPOVAŤ PetSafe VBC-10
- Nastaviteľná sila korekcie výber z desiatich úrovní
- Korekcia pomocou vibrácie ako humánnejšie riešenie
- Zariadenie je plne vodotesné
- Dvojitá detekcia pomocou vibrácie hlasiviek aj zvuku
- Korekcia aj u vytia
- Nízke riziko traumatizovania psa
2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ PetSafe VBC-10
- U väčším plemien nemusí fungovať (na vibráciu si zvykne)
- Nie je nabíjací, nutné zakúpiť špeciálne batérie PetSafe
Motorola Bark 200U – recenzia
Motorola Bark 200U je neobyčajný protištekací obojok, pretože sa snaží o humánnejšiu cestu korekcie nežiaduceho štekotu. Funguje úplne inak ako ostatné obojky proti štekaniu. Začína reagovať po 5 sekundách štekania a to tak, že začne vibrovať. Pokiaľ toto varovanie psí štekot nezastaví, potom obojok vyšle vysokofrekvenčí ultrazvuk. Psa nič nebolí, ale zvuk je mu nepríjemný.
Výhoda je jasná, ide o veľmi humánny spôsob korekcie. Odvrátenou stranou je potom to, že tento spôsob nefunguje najmä u veľkých plemien, alebo u veľmi temperamentných psov. Takí psy často štekajú aj cez ultrazvuk.
Máte na výber z troch úrovní ultrazvuku, medzi ktorými môžete ľahko prepínať (nie je tu automatické zosilňovanie korekcie ako u niektorých). Batéria nie je nabíjacia a je nutné zhruba raz mesačne vymeniť. Nejedná sa o špeciálne batérie, je možné ich kúpiť aj bežne v obchodoch.
Obojok je možné používať aj za horších podmienok (dážď, sneh, vlhko, …), ale nesmiete ho ponoriť pod vodu. Obojok pomerne nepresne rozoznáva vytie, preto ak je to vašou prioritou, toto nebude váš víťaz. Váži 50 g a rozmery sú trošku väčšie ako je bežné, preto nie je vhodný pre veľmi malé psy. Cena obojku sa pohybuje okolo 75€ a je teda aj niečo vyššia ako iné obojky.
5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Motorola Bark 200U
- Korekcia ultrazvukom je veľmi humánna a bezbolestná
- Možnosť korigovať s úrovňou korekcie (3 úrovne)
- Pred ultrazvukom upozorní psa najprv vibrácia
- Odolný proti dažďu, snehu a iným nepriaznivým podmienkam
- Náhradné batérie možno nakúpiť aj bežne v obchodoch
2 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Motorola Bark 200U
- U temperamentných a tvrdohlavých psov nemusia korekcia ultrazvukom stačiť
- Zariadenie nie je nabíjacie a je potrebné dokupovať batérie
Petrainer PET850 – recenzia
Petrainer PET850 je vypilovaný protištekací obojok za pomerne nízku cenu. Ako jeden z mála je nabíjací a netreba dokupovať zvlášť baterky. Štandardne využíva elektrostatický impulz, ale je možné ho dokonca vypnúť a využívať na korekciu iba vibráciu, ako humánnejšiu variantu.
Môžete nastaviť minimálnu úroveň impulzu, na ktorej korekcia začne. Pri každom ďalšom zašteknutí sa zvyšuje intenzita až na úroveň 7. Akonáhle pes 30s nešteká, nastavenie sa opäť resetuje na vami zvolenú hodnotu. Tento variant je najviac najefektívnejšia, ale malé bojazlivé psy môžu byť potom ľahko traumatizované (pre nich je vhodný ultrazvukový alebo sprejový obojok).
Ideálne pre tých, ktorí by obojok chceli využívať aj vonku – Petrainer PET850 je plne vodotesný. Hmotnosť a rozmery sú pomerne malé, teda je obojok vhodný aj pre menšie psy. Odporúča sa pre psov od 10 kg. Cena je síce veľmi malá, ale za to na internete nájdete o niečo viac sťažností než u iných obojkov (najmä nedostatočný impulz pre väčšie psy).
Niekomu tiež môže vadiť, že obojok nedáva žiadne varovné upozornenia (zvuk, vibrácie, …) a na miesto toho dáva rovno impulz. Záleží na vašej cvičitelskej stratégií, pre niekoho je to výhoda pre niekoho naopak. Perfektne detekuje štekot, a pretože k detekcii využíva vibráciu hlasiviek, o niečo horšie detekuje vytie. Okolité zvuky obojok nespustia.
5 dôvodov, prečo KUPOVAŤ Petrainer PET850
- Nízka cena za dobrý výkon
- Je nabíjací a nie je potrebné dokupovať batérie navyše
- Ponúka sa možnosť vypnúť elektrostatický impulz a využívať len šetrnejšiu vibráciu
- Zvuk z okolia nemá na obojok žiadny vplyv (funguje len na báze vibrácií z hlasiviek)
- Zariadenie je plne vodotesné
3 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Petrainer PET850
- Väčší počet negatívnych ohlasov ako u iných obojkov (na silu impulzu)
- Menej vhodný pre menšie psy
- Žiadne zvukové alebo vibračné upozornenie pred eletrostatickým impulzom
Canicalm Spray – recenzia
Aby sme náš zoznam mali pestrý a nesústredili sa iba na elektrické alebo vibračné obojky, zaradili sme tu aj sprejový protištekací obojok Canicalm Spray. Princíp technológie je jednoduchý. Na obojku je smerom k ňufáku nasmerovaný rozprašovač, ktorý v prípade štekotu vystrekne kvapalinu s vôňou Citronelly, levandule alebo bez vône. Psovi je to pochopiteľne nepríjemné, ale nespôsobuje mu žiadnu bolesť.
Výhodou je úplná humánnosť, avšak tento spôsob nefunguje pre každého psa. Najmä tvrdohlavý a temperamentný psy niekedy štekajú aj cez streknutia. Každopádne nájde sa aj veľa u ktorých to funguje. Ak nakupujete v dobrom eshope, môžete si ho vyskúšať a do 30 dní vrátiť. Ak chcete urobiť všetko pre to, aby ste nemuseli využívať elektrické impulzy, potom Canicalm Spray stojí za skúšku.
Obojok nie je vodotesný. Predpokladá sa, že výcvik vykonávate doma. Štekot zariadenie detekuje pomocou mikrofónu, v ojedinelých prípadoch sa teda niekedy v rušnom prostredí stáva, že nastane falošná korekcia. Obojok funguje na vymeniteľné 3,6 V baterky, ktoré vydržia extrémne dlho (až 3 roky prevádzky). Nielen kvôli tomu, že ide o sprejový obojok, ale tiež aj vďaka veľmi malým rozmerom je skvelým riešením pre malé psy. O niečo horšie potom funguje na veľké psy, ktoré si ľahšie na streknutie zvyknú.
V balení dostanete aj náhradné náplne (vôňa podľa výberu), pričom vydrží asi 25 streknutí. Je teda potrebné často dopĺňať podobným štýlom ako napríklad zapaľovač.
3 dôvody, prečo KUPOVAŤ Caniçal Spray
- Sprejová korekcia je k psovi šetrnejšia ako iné metódy
- Vďaka malým rozmerom je vhodný pre malé psy
- Vydrží veľmi dlho (až 3 roky) bez výmeny batérie
3 dôvody, prečo NEKUPOVAŤ Caniçal Spray
- Nefunguje pre každého psa (najmä nie pre tvrdohlavých štekúňov)
- Nie je vodotesný a vhodný len do domáceho prostredia
- Musí sa často dopĺňať náplň (vydrží cca 25 streknutí)
Ako vybrať protištekací obojok?
Každé plemeno a ich štekot sú unikátne. Pri výbere toho správneho protištekacieho obojku je potrebné sa pozerať na mnoho faktorov. Napríklad väčšie psy majú hlbší hlas než tie menšie. To, že obojok nefunguje pre jedného, neznamená že nemusí fungovať inému psovi. To je dôvod, prečo v niektorých prípadoch možno narazíte a bude treba obojok vymeniť za iný, čo v dobrých eshopoch nie je nikdy problém.
Ako som už spomenul, faktorov pri výbere je veľa, každopádne aspoň nejaké z nich nájdete v odsekoch nižšie.
I. Podľa veľkosti obojku
To, ako je pes veľký, súvisí s tým, aký rozmer protištekacieho obojku je pre neho vhodný. Tu sa skutočne oplatí vypočuť sedliacky rozum a nevyberať veľké zariadenie pre malého psa. Alebo napríklad elektrický obojok by mal byť silnejší, ak ho vyberáte pre veľkého psa.
II. Podľa temperamentu psa
Typ obojku, ktorý vyberiete pre svojho psa, musí zodpovedať jeho temperamentu. Psy, ktorí sú veľmi aktívni a tvrdohlaví, často nereagujú na sprejové alebo ultrazvukové obojky. Naopak bojazlivé psy potrebujú šetrnejšie zaobchádzanie a v tom prípade sú práve sprejové a ultrazvukové ideálnym riešením. Viac o konkrétnych typoch protištekacích obojkov som napísal vyššie v sekcii: „Aké typy protištekacích obojkov sa ponúkajú?“
III. Podľa alergie
Ak má váš pes alergie, pravdepodobne o tom viete. Vyberajte teda podľa toho a vždy si skontrolujte, z akých materiálov je obojok vyrobený. Ak o žiadnej alergií neviete, radšej čas od času skontrolujte, či mu v mieste obojku nevznikla vyrážka. Ak sa tak stane, najprv navštívte veterinára a následne je čas nájsť obojok z iného materiálu.
IV. Podľa zdravotného stavu psa
Niekedy psi neštekajú len preto, aby získali vašu pozornosť. V niektorých prípadoch môže byť nadmerné štekanie príznakom zdravotných ťažkostí. Pred tým než ponáhľate pre protištekací obojok, uistite sa, že to nie je prípad vášho psa. Návšteva veterinára nie je od veci.
V. Podľa ceny obojku
Rovnako ako u väčšiny vecí, aj protištekacie obojky sa ponúka v rôznych kvalitách. Veľmi často dostanete takú kvalitu, za ktorú si zaplatíte. To neznamená, že musíte vždy vybrať ten najdrahší, ale byť si vedomí rizika, že u lacnejších modeloch môže byť väčšia kazovost. Nie je to však nutné pravidlo. V našom porovnaní som zahrnul obojky všetkých cenových kategórií a všetky majú obstojnú kvalitu.
Zhrnutie
V skratke:
- Kúpte taký obojok, ktorého rozmery sú zodpovedajúce veľkosti vášho psa
- Zvoľte typ obojku, na základe temperamentu a miery hyperaktivity psa
- Majte na pamäti aj možné alergie na materiál a skontrolujte či nadmerné štekanie nespôsobuje nejaký zdravotný problém
- Nevyberajte obojok podľa najnižšej cenovky, ale podľa užívateľských recenzií
Zaujíma vás ešte niečo ohľadom protištekacích obojkov? Napíšte mi do komentárov a môžeme to prebrať.
Prečítajte si tiež výber najlepších elektrických ohradníkov pre psov a elektrických obojkov – dali sme si záležať. 🙂
Zdroje
- Článok o tom, ako vybrať obojky proti štekanie a vytie – magazín Elektro-obojky.cz
- Diskusia na tému protištěkací obojky – Ifauna.cz
- Pohľad odborníka na výber protištěkacího obojku – Hellosandy.cz
- Diskusia na tému ultrazvukový protištěkací obojok – Omlazeni.cz
- [eng] Zahraničné recenzie 5 najlepších protištěkacích obojkov – Puppywire.com
- [eng] Zahraničné recenzie 15 najlepších protištěkacích obojkov – Topdogtips.com
- [eng] Zahraničné recenzie najlepších protištěkacích obojkov a ako je vybrať – Yourpetland.com
- [eng] Zahraničné článok o tom, ako vybrať najlepší protištěkací obojok – The-hunting-dog.com
- [eng] Zahraničné článok o typoch protištěkacích obojkov – Pethelpful.com
[eng] Zahraničné wiki článok o protištěkacích obojcích – Wikipedia.org
Autor webu | Zbožňujem aktivity, do ktorých sa možno ponoriť až po uši. Chovateľstvo medzi ne rozhodne patrí, a cez články založené na nezávislom prieskume sa snažím pomáhať ľuďom nachádzať tie správne chovateľské informácie.