Kríženec oslice a žrebca, ktorý má telo osla a hlavu a vlastnosti koňa. Vyskytuje sa menej častejšie ako mula (kríženec samca osla a samice koňa). Hoci je mulica výborným spoločníkom pre prácu a prepravu nákladu, takmer vždy je neplodná. Mulica je trpezlivá, pracovitá a znesie náročné prírodné podmienky. Zistite v dnešnom článku, či bude vhodným parťákom pre vás.
OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mulicu
- Mulica je väčšinou menšia a drobnejšia než mula a jej chvost a hriva sa viac podobajú koňovi.
- Na rozdiel od koňa potrebuje mulica menej krmiva a vody, takže na nej z tohto pohľadu ušetríte.
- Mulica je silná, pokojná a húževnatá. Ničoho sa nezľakne.
- Výborne sa hodí pre prácu na poliach, prepravu osôb i nákladov a odolá aj nepriazňam počasia.
- Mulica sa podobá koňovi viac ako mula. Ak teda potrebujete pracanta a chcete kríženca podobnejšieho koňovi, vyberte mulicu.
- Hoci nie je mulica primárne určená na jazdenie, môžete sa na nej aj zviezť a dá sa do istej miery vycvičiť.
- Oproti koni je mulica odolnejšia prírodným vplyvom a unesie väčšie množstvo nákladu než podobne veľký kôň.
- Mulica je väčšinou veľmi zdravá a dožíva sa vyššieho veku ako jej rodičia.
ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mulicu
- Mulica sa hodí primárne pre ťažkú prácu. Pre jazdenie voľte skôr niektoré konské plemeno.
- Mulica je tvrdohlavejšia než mula. Veľmi často dedí typickú somárovu tvrdohlavosť a nemusí sa vždy správať podľa vašich predstáv.
- Mulicu pravdepodobne nerozmnožíte. Existuje jediný známy prípad, kedy sa podarilo spáriť dve mulice.
- Mulica sa vyskytuje menej často ako mula, pretože oslice a žrebce sú vyberavejšie pri voľbe svojho partnera ako somáre a kobyly.
- Mulica neoplýva krásou a eleganciou. Je to pracovné zviera.
- Samca mulice je dôležité včas vykastrovať, inak môže byť nebezpečný. Aj keď sa nemôže rozmnožovať, sexuálne pudy stále má.
Zhrnutie
Mulica je kríženec, ktorý dokáže uniesť ťažký náklad a využijete ho predovšetkým pre prácu. Je väčšinou menšie ako mula a preto sa nehodí pre jazdenie. Odolá každému počasiu a znesie aj chvíľkový nedostatok krmiva alebo vody. U nás ho takmer nezoženiete. Ak ale chcete jazdiť, kúpte si koňa.
Všebecná charakteristika mulice
Mulica väčšinou dosahuje menšej veľkosti ako mula, pretože jej matkou je oslica. V tele somárov matky nemôže dorásť na tak veľké rozmery ako mula v tele koňskej matky. Mulu a mulicu je takmer nemožné rozlíšiť voľným okom. Mulica podobne ako mula má nepárny počet chromozómov a preto je takmer vždy sterilná. Existuje jediný doložený prípad v celej histórii, kedy sa podarilo mulicu rozmnožiť. Chýbajúce chromozómy totiž spôsobujú nedovyvinutú rozmnožovaciu sústavu. (zdroj)
Povaha
Mulica je odolná, silná a pokojná. Veľmi dobre sa využije v ťažkej práci. Hovorí sa o nej, že je tvrdohlavšia než mula. Podobne ako u muly ale tvrdohlavosť súvisí skôr s dobrým odhadom vlastných síl a preto môže mulica niekedy odmietnuť úlohy, ak sa jej zdá, že ich nezvládne. Mulica je veľmi pracovitá – však sa hovorí, že niekto drie ako mulica.
Vzhľad
Narozdiel od muly je hlava mulice podobnejšia tej konskej. Hriva aj chvost sú tiež podobnejšie koňovi. Mulica má zjednodušene povedané telo osla a hlavu a vlastnosti koňa. Môže dorastať do rôznych veľkostí, záleží vždy na veľkosti rodičov. Väčšinou má mulica v kohútiku medzi 60cm až 150cm. (zdroj)
Koža mulice je veľmi odolná počasiu a dobre znáša vietor i dážď. Podobne ako mula aj mulica unesie väčší náklad ako kôň rovnakej veľkosti. Povahu mulice dedia po svojich rodičoch, takže môže byť veľmi rôznorodá.
Zdravie a starostlivosť
Muliciam stačí podobne ako ich rodičom pastva a pitná voda. Nepotrebujú žiadne špeciálne doplnky stravy. Nie sú náročné a dokážu fungovať v záťaži i pri nedostatku potravy. Mulice sú odolné a nemusíte sa o ne nijako zvlášť starať. Väčšinou sa dožívajú vyššieho veku ako rodičia.
Pri zaobchádzaní vyžaduje mulica trpezlivosť a rešpekt. Podobne ako mula sa môže zdať tvrdohlavá ale nemusí to tak vždy byť, možno len zle chápe vaše pokyny. Mulica býva takmer vždy neplodná. Samca je nutné vykastrovať, pretože by inak mohol byť nebezpečný pre svoje okolie.
Využitie plemena
Mulica sa využíva v poľnohospodárstve, v ťahu, na prepravu nákladu a ľudí. Dá sa na nej
aj jazdiť, ale k ozajstnému jazdeniu je vhodnejší kôň, pretože mulica býva skôr drobnejšia. Preto sa jedná predovšetkým o pracovné zviera.
História
Mulica je ľuďmi využívaná už dlhé stáročia. Pre obrábanie pôdy ju používali v starodávnom Egypte, Mezopotámii, Číne a v Rímskej ríši. Dodnes sa mulica cení v Brazílii, kde sa zapája do práce s dobytkom na rančoch. (zdroj) Kvôli drobnejšej telesnej konštitúcii sa ale pre prácu využíva viac mula, ktorá býva mohutnejšia a silnejšia.
Mulica sa u nás cielene nechová. K jej narodeniu dochádza skôr v ojedinelých prípadoch, ak spolu prídu do kontaktu oslica a žrebec.
Dôležité informácie
Výška v kohútiku: | 60-150 cm |
Farba srsti: | ľubovoľná, záleží na rodičoch |
Pôvodné využitie: | poľnohospodárstvo, preprava nákladu a osob |
Kde kúpiť mulicu?
Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že tento kríženec koňa a somára je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Mulice sú ale predovšetkým pracovné zvieratá – ak vás zaujíma skôr jazdecký šport, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni.
Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju mulíc.
- Bazoš
- Hyperinzerce
- Facebooková skupina Prodej koní – môžete sa spýtať aj tu
Redaktorka | Zvieratká som milovala odjakživa, a doma sme vždy mali aspoň toho škrečka. Niekoľko rokov som jazdila na koni pod dohľadom trénera a venovala sa starostlivosti o kone; príležitostne jazdím aj dnes (môj web o koňoch). Mojimi obľúbenými zvieratkami sú mačky, hlavne moja „mourinka“ Juno. Niečo o mne, o Juno a o mojom živote si môžete prečítať na mojom webe Itálie v Brně.