fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať anglického plnokrvníka

Najrýchlejšie konské plemeno, ktoré bolo cielene vyšľachtené pre dostihovú a pretekársku kariéru. Spoznáte ho na prvý pohľad podľa elegantného, štíhleho tela na dlhých nohách. Anglický plnokrvník je veľmi obľúbený medzi profesionálnymi i rekreačnými jazdcami, pretože sa ľahko a rád učí. V teréne ale môže byť bojazlivejší. Bude anglický plnokrvník tým pravým koňom pre vás? Zistite o ňom viac v tomto texte.

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ anglického plnokrvníka

 • Anglický plnokrvník je výborný bežec a skokan. Skvele sa hodí pre pretekársku kariéru, predovšetkým pre prekážkové a rovinové dostihy.
 • Mimo tieto disciplíny sa uplatní napríklad aj v military, parkúre či drezúre. Je veľmi všestranný a záleží na tom, aké vlohy má konkrétny kôň.
 • Jedná sa o obľúbené plemeno a aj u nás ho ľahko zoženiete.
 • Anglický plnokrvník je vysoko inteligentný a dá sa veľmi dobre vytrénovať.
 • Svojho majiteľa si obľúbi a priľne k nemu. Je to skôr kôň pre jedného majiteľa.
 • Chody anglického plnokrvníka sú väčšinou pohodlné a plynulé, takže je to jazdecky príjemný kôň.
 • Ak sa s ním naučíte dobre komunikovať, môžete jazdiť na ohlávke a trebárs aj bez sedla. Váš koník tento prístup ocení.
 • Anglického plnokrvníka nájdete v mnohých farebných kombináciách, aj keď niektoré farby prevažujú (napríklad hnedá).
 • Anglický plnokrvník je cenovo veľmi dostupným plemenom pre rekreačné jazdenie. Hobby koňa zaobstaráte už okolo 800 €.
 • Anglický plnokrvník sa výborne hodí ako jemný dámsky kôň a zažiari aj v drezúrnych disciplínach.
 • Je to kôň pracovitý a snaživý. Zamilujete si ho na celý život.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ anglického plnokrvníka

 • Anglický plnokrvník potrebuje pri výcviku a jazdení dostatok trpezlivosti, inak nebude spolupracovať.
 • Je veľmi citlivý a ľahko znervóznie, čo sa môže prejaviť predovšetkým v teréne.
 • Na inzertných portáloch nájdete často kone, ktoré boli vyradené z dostihov. Tieto kone môžu byť fyzicky alebo psychicky zničené.
 • Anglický plnokrvník je temperamentný. Pretože bol vyšľachtený pre preteky, potrebuje sa vybehať.
 • Anglický plnokrvník nie je pre začiatočníka. Tieto kone sa dajú ľahko „pokaziť“, ak nemáte dosť citu na ich výcvik. Náprava takého koňa je veľmi ťažká.
 • Ak si kúpite bývalého dostihového koňa, počítajte s tým, že môže aj v mladom veku trpieť rôznymi zdravotnými problémami. Obsadanie, výcvik a pretekárska kariéra totiž začína vo veľmi útlom veku koňa a závodov sa zúčastňuje často už od 2 rokov.
 • Kvôli snahe vyšľachtiť čo najrýchlejšieho koňa anglický plnokrvník trpí rôznymi problémami. Patria k nim napríklad problémy s kĺbmi a šľachami, malé srdce v pomere k telu alebo ploché kopytá.
 • Pokiaľ chcete kvalitného anglického plnokrvníka, pripravte si dostatok financií. Kone do vysokého športu môžu stáť aj niekoľko desiatok tisíc €.

Zhrnutie

Anglický plnokrvník je výkonným športovým koňom s citlivou dušou. Potrebuje jemnú ruku a skúseného jazdca, inak môže byť aj nebezpečný. Ľahko sa totiž vyľaká a ak sa raz rozbehne, zastavuje sa len ťažko. Je to všestranne využiteľný koník, ktorý je veľmi šikovný a ľahko sa učí. Ak ale chcete pokojné plemeno alebo nie ste príliš pokročilí jazdci, poobzerajte sa po inom plemene.

Všeobecná charakteristika anglického plnokrevníka

Anglický plnokrvník sa označuje aj ako A1 / 1. Jedná sa o teplokrvné plemeno s atletickým telom. Prekypuje energiou a má veľmi dobrý skokový a rýchlostný potenciál. Každý z nás ho určite videl minimálne v dostihovom športe. Je to výborný parťák, ktorý potrebuje citlivý prístup a potom sa stane koňom vášho života. Po zdravotnej stránke sú tieto kone veľmi rôzne – záleží na ich prípadnej dostihovej minulosti.

Povaha

Anglický plnokrvník je kôň, ktorý má chuť sa učiť a načúvať vám. Dá sa veľmi dobre trénovať človekom, ktorý mu ponúkne trpezlivý prístup. Je odvážny a súťaživý. Zle znáša zaobchádzanie zo strany nervózneho, netrpezlivého jazdca – je veľmi citlivý a sám má v takomto prípade tendencie znervóznieť. Ľahko ho vyvedú z miery neobvyklé vzruchy a predmety. Aj preto trpí viac zdravotnými problémami a máva vyššie riziko úrazu – keď sa zľakne, nepremýšľa, ale rovno koná.

Anglický plnokrvník je kôň najlepšie pre jedného majiteľa a tomu je verný. Potrebuje ale profesionálnu a pevnú ruku. V niektorých situáciách sa môže prejavovať neprimerane. Ak sa vyplaší, môže sa s vami rozcválať a nemusí chcieť zastaviť – k behu je naprogramovaný v génoch. (zdroj)

Vzhľad 

Anglický plnokrvník zaujme svojím jemným exteriérom. Telo je chudé, elegantné a na dlhých nohách. Krk je dlhý a elegantný, rovnako ako chrbát. Nohy sú silné, zadok svalnatý. Zadné končatiny sú o niečo dlhšie ako predné a pomáhajú koňovi pri skoku. Toto plemeno má často ploché kopytá a tak nezostáva iné než koňa podkuť. Keďže je šľachtený čisto na výkon, na ostatné veci sa až tak nehľadí a preto zlé kopytá často dedia po rodičoch.

Lesklá srsť anglického plnokrvníka môže mať ľubovoľnú základnú farbu, najčastejšie je to hnedá. Môže byť tiež ryšiak, belko, vraník alebo belúš. Niekedy má aj biele znaky, nebývajú ale príliš výrazné.

Zdravie a starostlivosť

Anglický plnokrvník sa podobne ako iné plemená môže dožiť aj 25-30 rokov, záleží na starostlivosti majiteľa a zdravotnom stave koňa. Toto plemeno kvôli šľachteniu so zameraním iba na rýchlosť bohužiaľ trpí rôznymi zdravotnými problémami. Môže mať napríklad príliš malé srdce vzhľadom k svojmu telu, často trpia krvácaním do pľúc a kopytá môžu byť malé a ploché. Často tieto kone tiež trpia zníženou plodnosťou. (zdroj)

Aj kvôli svojej jednoduchej vzrušivosti má toto plemeno vyššie riziko úrazov ako iné, pokojnejšie plemená. Tento kôň je tiež horšie kŕmiteľný, takže majiteľ musí dávať pozor na správne dávkovanie krmiva a v prípade potreby zaradiť doplnky stravy. Kvôli plochým kopytám tieto kone väčšinou potrebujú podkovy.

Využitie plemena

Anglický plnokrvník je šikovný, všestranný kôň. Je veľmi súťaživý a rád preteká. Dá sa s ním ale pracovať aj na ohlávke alebo bez sedla. Potrebuje skúsenú ruku, pre začiatočníka by sa mohol v teréne ľahko stať neovládateľným.

Pri kúpe dávajte pozor na koňa, stiahnutého z dostihov. Tí môžu byť problematickí – sú totiž obsadaní vo veľmi ranom veku a to so sebou môže niesť problémy. Bývalý závodný kôň môže mať navyše potrebu neustále a vždy pretekať. Je potrebné mu dobre vysvetliť, že preteky pre neho už skončili.

Anglický plnokrvník sa využíva aj v chove pre cielené zušľachťovanie ďalších plemien (napr. Slovenského teplokrvníka). (zdroj)

Cena tohto koňa sa odvíja od jeho potenciálu do vysokého športu. Ak hľadáte rekreačného koníka, môže vám stačiť aj 800 -1600 €. Športovci telom a dušou s veľkým potenciálom môžu stáť aj desiatky či stovky tisíc €.

História 

Anglický plnokrvník má v génoch pravdepodobne arabských predkov, ako samostatné plemeno je ale pomerne mladý. Plemeno a plemenná kniha vznikajú v 18. storočí v Anglicku. (zdroj) Už od začiatku bola v chove zrejmá snaha o vyšľachtenie dokonalého pretekárskeho koňa, ktorý by rýchlo behal a výborne skákal. Dostihy boli v tejto dobe veľmi obľúbenou zábavou vysokej šľachty. Už od začiatku platilo, že aby kôň mohol byť označený ako A1 / 1 a zaradený do plemennej knihy anglických plnokrvníkov, obaja rodičia musia byť tiež A1 / 1.

Dodnes je anglický plnokrvník hojne využívaný aj v chove ďalších plemien a je to jedno z najrozšírenejších a najobľúbenejších konských plemien vôbec. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:160-175 cm
Hmotnosť:500-600 kg
Farba srsti:hnedá, ryšavá, biela, čierna, vzácne palomino
Zvláštne znaky:môže mať biele znaky
Zem pôvodu:Veľká Británia
Pôvodné využitie:dostihový kôň
Dĺžka života:25-30 rokov
Orientačná cena:800 – 1600€

Kde kúpiť anglického plnokrvníka?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. U anglického plnokrvníka viac než kde inde platí, že podozrivo nízka cena môže značiť koňa so zdravotnými alebo psychickými problémami. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju anglických plnokrvníkov.

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár