fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať appaloosu

Appaloosa je americké plemeno s dlhou históriou. Často ju spoznáte už na prvý pohľad podľa bodkovanej srsti a prúžkovaných kopýt. Je to inteligentný, nebojácny kôň, ktorý sa výborne hodí ako jazdecký kôň. Dnes sa appaloosa radí vďaka svojmu neobvyklému sfarbeniu aj výbornému charakteru medzi najobľúbenejšie konská plemená. Prečítajte si viac o tomto fascinujúcom plemene.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ appaloosu

 • Appaloosa sa zapáči takmer každému. Je to unikátne sfarbené plemeno, ktorého sfarbenie sa v niektorých prípadoch vyvíja ešte dlho počas života.
 • Každá appaloosa je originál – na svete nenájdete dva rovnako sfarbené kone tohto plemena.
 • Appaloosa má veľmi dlhú históriu. Nie je to žiadny mladý „chovateľský pokus“, ale naozaj osvedčený kôň.
 • Vyniká svojou inteligenciou, priateľskosťou a nebojácnosťou. Nemusíte sa báť, že by s vami pri prvom náznaku nebezpečenstva odcválal domov.
 • Je to spoľahlivý jazdecký kôň, ktorý sa výborne hodí pre anglické aj westernové disciplíny.
 • Je vhodná aj pre jazdca, ktorý nemá príliš veľké skúsenosti, hodí sa aj k deťom alebo ako školský kôň.
 • Rýchlo a rada sa učí, môžete s ňou skúsiť trialy aj cirkusové kúsky.
 • Appaloosa má väčšinou veľmi odolné kopytá, jemnú hrivu a chvostové vlásie. Nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť.
 • Appaloosa je fyzicky veľmi zdatná, rýchla a veľmi odolná.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ appaloosu

 • Appaloosa je viazaná na stádo a dáva prednosť veľkým, rozľahlým pastvinám. V boxe nebude nikdy šťastná.
 • Veľa Appaloos trpí tzv. mesačnou slepotou. Táto choroba je veľmi bolestivá a môže skončiť úplným oslepnutím koňa. Oči appaloosy treba strážiť a v prípade potreby čo najskôr zasiahnuť.
 • Appaloosy so svetlým nosom, okolím očí a slabinami môžu byť náchylnejšie na spálenie od slnka a na vplyv vetra. Je potrebné tieto miesta strážiť, kryť a v lete natierať krémami.
 • Appaloosy môžu byť rôzne veľké, ale bývajú väčšinou skôr zavalitejšieho charakteru. Nie sú elegantnými drezúrnymi koni.
 • Nie každému sa páči kresba appaloosy, bodkovaný nos a oblasť očí a slabín. Pokiaľ chcete jednofarebného koňa, pozrite sa skôr na iné plemená.
 • Ak skrížite dve appaloosy, nikdy neviete, ako presne bude potomok vyzerať z hľadiska kresby.
 • Ak chcete s appaloosou športovať, dobre si pred kúpou overte, či má predpoklady práve pre danú disciplínu. Niektoré appaloosy môžu byť napríklad bojazlivejšie ako iné a nemuseli by vami požadovanú športovú disciplínu zvládať.

Zhrnutie

Appaloosa je šikovný a učenlivý kôň, ktorý s vami bude cválať po lúkach alebo pretekať vo westernových aj anglických disciplínach. Ide o plemeno s dlhou históriou, u ktorého si môžete vybrať z množstva farebných kombinácií. Ak sa ale chcete pustiť napríklad do drezúry, nebude zrejme appaloosa tou pravou voľbou, pretože sa jedná skôr o westernové plemeno. Má tiež citlivejšiu kožu ako niektoré iné plemená, a preto v tejto oblasti si vyžaduje o niečo viac starostlivosti.

Všeobecná charakteristika appaloosy

Appaloosa je atraktívne sfarbeným teplokrvným koňom, známym pre svoju prívetivú povahu, trpezlivosť a učenlivosť. Vďaka originálnemu sfarbeniu ho ľahko odlíšite (nielen) od ostatných amerických plemien. Je to výborný parťák pre jazdenie i prácu zo zeme. Má rád citlivé zaobchádzanie a ak sa k nemu budete pekne správať, priľne k vám. Všeobecne sa teší pomerne dobrému zdraviu.

Povaha

Plemeno appaloosa vyniká pokojnou, miernou povahou. Rýchlo sa učia a hodí sa pre veľké množstvo rôznych disciplín. S appaloosou môžete pracovať aj zo zeme alebo vo voľnosti. Snažia sa svojmu majiteľovi vyhovieť a vie sa aj dobre prispôsobiť rôznym jazdeckým štýlom. Je vhodná pre anglický štýl jazdenia, aj pre ten westernový.

Appaloosa je pokojný a trpezlivý koník. Preto sa hodí aj pre začiatočníkov alebo ako kôň do jazdeckej školy. Pokiaľ ale má jedného majiteľa, citovo k nemu priľne a stane sa jeho najlepším kamarátom. Appaloosy sú silne viazané na svoje stádo a majú rady rozľahlé pasienky s dobrým rozhľadom. Niektoré appaloosy môžu byť bojazlivejšie; vždy ale záleží hlavne na tom, ako s nimi majiteľ zaobchádza. Sú tiež pomerne súťaživé a preto sa hodia aj pre rôzne preteky. (zdroj)

Vzhľad 

Appaloosu spoznáte ľahko na prvý pohľad. Výrazné očné bielko, podobné ľudskému, pruhované kopytá a škvrny v okolí nozdier, očí a slabín – to sú charakteristické znaky tohto plemena. Možných farebných variantov a kresieb je veľa. Appaloosy môžu mať napríklad deku rôzneho rozsahu (časť srsti je tmavá a časť so škvrnami) alebo tiež mramorovanú či leopardiu kresbu. Mnoho Appaloos sa rodia bez škvrniek a časom získavajú svoje špecifické sfarbenie. Žiadne dve appaloosy na svete nie sú rovnaké a pri pohľade na rodičov budúceho žriebäťa sa nedá dopredu určiť, ako bude konkrétne žriebä vyzerať.

V kohútiku appaloosy dosahujú okolo 150 cm a dožívajú sa aj 30 rokov. Chvostové vlásie a hriva Appaloos bývajú kratšie a jemnejšie. Je to dané tým, že sa appaloosy pôvodne museli pohybovať medzi hustou vegetáciou a preto pre nich boli kratšie chvosty výhodné – nezamotali sa medzi tŕním a vetvičkami tak ľahko. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť

Appaloosy sa dožívajú okolo 25-30 rokov, nevyžadujú žiadnu prehnanú starostlivosť. Redšie chvostové vlásie a hrivu stačí z času na čas prečesať. Srsť a kopytá Appaloos majú väčšinou dobrú kvalitu a plemeno je fyzicky zdatné a odolné.

Appaloosa sa vie veľmi dobre prispôsobiť rôznym prírodným podmienkam. Ich koža je ale oproti tmavšie sfarbeným plemenám koní náchylnejšia na spálenie a to hlavne v oblasti nozdier, očí a slabín a na miestach s bielou srsťou. Tieto miesta je treba strážiť.

Mnoho Appaloos bohužiaľ trpí dvoma častými problémami. Prvý z nich sa nazýva Equinná rekurentná uveitída (ERU), ktorej sa hovorí tiež mesačná slepota. Ide o opakované zápaly očí, ktoré sa väčšinou zhoršujú a často končia slepotou a nutnosťou odstránenia oka. Niekedy táto choroba prechádza aj do druhého oka. Preto je treba oči appaloosy dôkladne sledovať a občas vyšetriť – v počiatočnom štádiu nemusí byť choroba laikom rozpoznateľná a potom už môže byť neskoro. Aj slepý kôň niekedy dokáže fungovať, všetko záleží na jeho osobnosti a sile. Pokiaľ ale príde o obe oči, môže byť niekedy jediným variantom utratenie zvieraťa. (zdroj)

Druhým veľmi častým problémom u Appaloos je nočná slepota. Tá je vrodená a v priebehu života koňa sa nemení. Takto postihnutý kôň nevidí v tme, čo sa prejavuje zhoršenou orientáciou, nervozitou či väčšiou ľakavosťou. Tento problém veterinár rozpozná už u žriebäťa, nemožno ho ale vyliečiť. (zdroj

Využitie plemena

Appaloosa je veľmi všestranné a prispôsobivé plemeno. Hodí sa aj pre detských jazdcov. Niekedy sa appaloosa objaví aj na dostihoch, pretože vie výborne behať. Môže to byť ale aj spoľahlivý rekreačný koník, a to pokojne aj pre jazdca začiatočníka, ktorý sa chce zlepšovať pod vedením trénera.

Využitie Appaloos nájdeme veľa. Hodí sa napríklad pre endurance, westernové disciplíny aj skákanie. Z westernu sa výborne uplatní napríklad v pretekoch typu barrel racing, cutting, trail, pleasure i ďalších, ale bez problémov zvládne aj niektoré anglické disciplíny. (zdroj)

Cena appaloosy závisí podobne ako u iných plemien od pôvodu, veku a skúsenostiach konkrétneho koňa. Bežne plemeno zoženiete medzi 2500 – 5000 €. Šampión môže ale stať aj oveľa viac.

História

Kone s bodkovanou kresbou sa spolu s jazdcami objavujú už na prehistorických jaskynných maľbách. Appaloosa ako plemeno vzniká v USA – kone tohto typu chovali Indiáni z kmeňa Nez-Percé. Tí si ich cenili pre ich eleganciu, vytrvalosť a odolnosť a na chov používali kone importované zo Španielska.

Teritórium kmeňa Nez-Percé bolo neskôr napadnuté zlatokopmi, ktorí mali za svojimi chrbtami podporu americkej armády. Po porážke kmeňov bolo veľa predchodcov plemena appaloosa predaných či zabitých. Niektorí títo kone pri úteku utopili v rieke Palouse, podľa ktorej získalo toto plemeno neskôr svoje meno. Po týchto udalostiach boli appaloosy takmer zabudnuté. Až neskôr sa objavuje snaha o obnovu chovu tohto plemena a vzniká štandard plemena. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:148-155 cm
Hmotnosť:430-500 kg
Farba srsti:Veľa farebných variant, napríklad deka, mramorovaná kresba, bodkovaná kresba, snehová vločka
Zvláštne znaky:výrazné očné bielko, svetlá koža a bodky v okolí očí, nozdier a slabín, pruhované kopytá
Zem pôvodu:USA
Pôvodné využitie:jazdecký kôň Indiánov
Dĺžka života:25-30 rokov
Orientačná cena:2500 – 5000 €

Kde kúpiť appaloosu?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju appaloos.

4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár