fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať korytnačku

Aj tí z nás, ktorí príliš netúžili po exotických miláčikoch, hadoch či jašteroch, sme určite našli zaľúbu v korytnačkách. Títo sympatickí tvorovia s pevným pancierom na chrbte sú zaujímavým a príjemným domácim spoločníkom. Hoci sú všeobecne známe svojím pomalým pohybom, koľkokrát dokážu vyvinúť poriadnu rýchlosť. Čím ďalším ešte môžu prekvapiť a čo je dobré vedieť pred ich obstaraním?

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ korytnačku 

  • Suchozemské korytnačky sú pomerne kontaktné a spoločenské. Samozrejme sa nemôže správať úplne rovnako ako napríklad mačka, aj tak však vaša korytnačka ocení pohladenie.
  • Korytnačky sú jednou z vhodných možností pre alergikov.
  • Pokiaľ chcete doma chovať zvieratko, ale na psa alebo mačku nemáte dostatok času, môžete si vybrať korytnačku. Pravidelná starostlivosť o ňu nie je nijako náročná, akonáhle si ju raz naštudujete.
  • Medzi korytnačkami existuje veľká rozmanitosť druhov. Je ľahké nájsť tú pravú pre každého, pre fajnšmekrov môžete kúpiť dokonca aj korytnačky vodné.
  • Suchozemská korytnačka je bylinožravá, narozdiel od väčšiny podobných terárijných tvorov, nemusíte sa teda zaoberať chovom a lovom hmyzu či zháňaním myší.
  • Korytnačky sa dožívajú toľkých rokov, čo ľudia, často dokonca ešte oveľa viac. Pri správnej starostlivosti vás teda čaká veľa spoločných dní.
  • Korytnačka nepotrebuje ďalšie korytnačky okolo seba, nie je teda problém chovať len jednu.
  • Chovať doma korytnačku je tiež skrátka a dobre zaujímavé, budete môcť tráviť voľný čas pozorovaním nového maznáčika a aj pre návštevy a hostí určite zaujme.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ korytnačku 

  • Starostlivosť o korytnačku nemožno zanedbávať. Hoci sa na prvý pohľad zdá jednoduchá, je potrebné si všetko naštudovať. Korytnačka bude ťažko oznamovať, že sa trápi, a tak je všetko závislé na vašej zodpovednosti.
  • Ak sa rozhodnete pre korytnačku morskú, musíte počítať s jej masožravosťou a zohnať jej adekvátnu potravu.
  • Dlhý korytnačí život znamená, že si musíte dobre premyslieť, či nie je obstaranie nového maznáčika len rozmar a či ste naozaj pripravení starať sa o ňu niekoľko rokov.
  • Korytnačky sú zaujímaví tvorovia, ale nemôžete zase očakávať veľkú akciu. Ak túžite po parťákovi, s ktorým chcete mať veľa zážitkov, lepší bude pes alebo mačka.
  • Pre menšie druhy korytnačiek stačí menšie terárium, aj tak je ale potrebné dostatok priestoru v dome, kam ho umiestnite. Najlepšie tak, aby korytnačke poskytoval dostatok pokoja. Konkrétne podmienky pre terárium ale ešte preberieme podrobnejšie.
  • Vodné korytnačky sú pomerne divoké, pravdepodobne pretože sú to koniec koncov mäsožravce – lovci. Nie sú teda veľmi maznavé a kontaktné, môžu aj ublížiť.
  • Korytnačky všeobecne nemajú veľmi rady veľké zmeny. Akékoľvek prerábky robte postupne a pomaly, narušovanie ich života a prostredia, časté zaobchádzanie a rušenie im škodí a musíte na to pamätať.

Zhrnutie 

Korytnačka je ďalší zo zaujímavých plazov, ktoré možno chovať v teráriu. Najdôležitejšie je rozmyslieť si, či máte záujem o korytnačku suchozemskú alebo vodnú, sú medzi nimi totiž značné rozdiely, čomu musíte prispôsobiť aj vybavenie terária či stravu. Hoci nie je korytnačka úplne maznací tvor, aj tak svojim majiteľom môže ponúknuť svoju spoločnosť a to – v prípade kvalitnej starostlivosti – aj desiatky rokov. 

Chov korytnačky – všetko, čo potrebujete vedieť

Asi je už jasné, že veľký rozdiel bude medzi korytnačkami vodnými a suchozemskými, dokonca existuje ešte akýsi medzistupeň medzi týmito dvoma kategóriami. Základné podmienky ale budú vždy rovnaké, a tak sa poďme pozrieť, čo je potrebné pri obstaraní korytnačky zariadiť.

Terárium ako základ

Veľkosť terária sa odvíja, logicky, od veľkosti korytnačky. V rôznych článkoch a radách od chovateľov sa môžete dozvedieť o rôznych prepočtoch, v ktorých by dĺžka terária mala byť x-násobkom dĺžky korytnačky. Takto matematicky k tomu však pristupovať nemusíte, pre menšie korytnačku okolo 5 cm je skrátka ideálne terárium s rozmermi okolo 100x50x50. Pokiaľ ale máte doma viac miesta, nikdy neurobíte chybu, ak siahnete po väčšom. Vaša korytnačka bude o to spokojnejšia.

Okrem terária máme u korytnačiek ešte jednu voľbu, a tou sú korytnačie stoly. Ak by vás zaujali viac než bežné teráriá, určite je dobré si niečo naštudovať aj o nich.

Terárium malo byť zhora kvalitne vetrané.

V prípade suchozemskej korytnačky musíte zariadiť:

  • Substrát – štrk alebo ploché kamene, hlina, piesok – čím prirodzenejšie prostredie sa vám podarí vytvoriť, tým lepšie.
  • Teplo a svetlo – na trhu je opäť rada žiaroviek, ktoré poskytujú oboje vyššie spomenuté. Podľa obdobia majú korytnačky rady teploty medzi 30 a 40 ° C, to ale nie je všetko. Dôležité je nezabúdať na UVA, UVB žiarivky, ktoré pomôžu korytnačke s tvorbou vitamínu D. V noci je potom svetlo i kúrenie vypnuté a korytnačka zvládne izbovú teplotu.
  • Kamene, skalky, úkryt, kôry – terárium by nemalo byť sterilné, ale tvoriť čo najprirodzenejšie prostredie. Ako konkrétne korytnačí domov „vyzdobíte“ je však z veľkej časti na vás. Myslite však hlavne prakticky a umiestnite jednotlivé veci tak, aby sa korytnačke dobre žilo.
  • Miska s vodou – ľahko prístupná, nie veľmi hlboká, ale dostatočne veľká na „čľapkanie“.

U vodnej korytnačky bude situácia obdobná, ale bývať bude skôr v tzv. Akvateráriu. Do neho potrebujete:

  • Súš i vodu, pričom voda bude zhruba do dvoch tretín celej „nádrže“.
  • Plynulý prechod – korytnačka by nemala mať problém si vyberať medzi plávaním vo vode a súšou, kde odpočíva. Vstup a výstup by mal byť čo najpríjemnejší a pre korytnačku ľahko použiteľný.
  • Dno vodnej plochy – môžete ho vysypať oblými kamienkami, pieskom, … Pozor na nerozumné kombinácie, rastliny či úkryty, v ktorých by sa mohla korytnačka zamotať a uviaznuť.
  • Teplo a svetlo – tu je to podobné ako u korytnačky suchozemskej.
  • Čistenie a ohriatie vody – je vhodné myslieť na výkonný filter, ktorý vám pomôže udržiavať vodu čistú. Navyše, aby korytnačka nemala prílišné teplotné šoky, Dohliadnite na teplotu vody, ktorá by mala mať okolo 25 ° C.

Strava

Čo sa týka stravy, opäť veľmi záleží, ktorú korytnačku si vyberiete. Suchozemská je bylinožravec. V lete teda ocenia lúčne kvety, ktoré na čistých miestach môžete natrhať čerstvé. Dobré sú napríklad púpavy, ďatelina alebo skorocel. V zime si musíme vystačiť s kupovaním potravy, najlepšie mrkvy a čínskej kapusty. Dôležitý je dostatočný prísun vápnika, dobrá je sépiová kosť. Ak tá korytnačke nezachutí, existuje už samozrejme rad doplnkov, najlepšie bude sypať jedlo uhličitanom vápenatým.

Vodná korytnačka má stravu oveľa pestrejšiu. Sú všežravce, v mladosti potrebujú potravu každý deň a rozhodne nepohrdnú kuracím, hovädzím alebo rybím mäsom. V dospelosti už stačí kŕmiť zhruba každý druhý až tretí deň, opäť je dobré kŕmiť ju rybami, ulitníkmi či dážďovkami, hmyzom. K tomu si ale pochutnajú už aj na rovnakom „zelenom“ ako ich suchozemské príbuzné. Mäso by každopádne nemalo byť tučné a tiež je dobré vyhýbať sa bravčovému. Opäť myslíme na dostatočný prísun vápnika.

Než dáte korytnačke niečo nové, je vždy dobré si skontrolovať, či je pre ňu daná potravina vhodná. Tiež existuje rad špecializovaných granúl. Každý chovateľ bude mať trochu iné skúsenosti a každá korytnačka trochu iné chute, je preto potrebné nájsť tú správnu kombináciu.

Zdravie a starostlivosť 

Ako každému inému tvorovi, aj korytnačkám hrozia rôzne choroby a pri zanedbaní starostlivosti môžu trpieť. Dôležité je preto dodržiavať všetky odporúčania a vytvoriť pre korytnačku správny domov. Najčastejšie môžete urobiť chybu v strave – dohliadajte preto na dostatočne pestrú stravu plnú vitamínov (a hlavne vápnika), zloženú z jedál vhodných pre korytnačku. Kvôli vitamínu D nezabúdajte na UVB žiarenia, ktoré nahradzuje slnečné lúče. Ďalším bodom potom býva prechladnutie, práve preto je nutné dodržiavať teplotu – vzduchu, ale v prípade vodnej korytnačky aj teplotu vody. Pomôcť vám v tom môžu teplomer a vlhkomer, ktoré možno kúpiť do výbavy terária. V poslednom rade sa potom môže korytnačka samozrejme zraniť, prostredie terária by teda malo byť bezpečné a premyslené tak, aby sa jej tam nemohlo nič stať.

No a posledným bodom je potom samozrejme upratovanie – korytnačí domov by mal byť čistý a udržiavaný, čo si bude vyžadovať vašu pravidelnú starostlivosť.

Záver

Korytnačka je krásny a exotický maznáčik, ktorý vám môže robiť radosť. Starostlivosť o takú korytnačku však vyžaduje určité znalosti, je teda dobré si všetko dopredu naštudovať, aby ste sa potom neučili metódou pokus-omyl, čo by si nešťastná korytnačka mohla odniesť v najhoršom prípade aj svojím životom. Pri správnej starostlivosti ale bude robiť spoločnosť niekoľko rokov. Navyše si môžete vybrať, či vás láka skôr korytnačka žijúca veľkú časť života pod vodou, alebo vás láka korytnačka suchozemská. Každá má niečo do seba a na každú bude krásny pohľad.

Dôležité informácie 

Veľkosť:podľa druhu, veku a chovu, cca 15 – 30 cm 
Váha:podľa druhu, veku a chovu, až 5 kg
Pôvod:podľa druhu, všeobecne jedny z najstarších tvorov
Vhodná ubikácia:terárium, korytnačí stôl 
Cena:cca 80€
Dĺžka života:80 – 120 rokov (vodné korytnačky menej, než suchozemské)
Aktivita: počas dňa, podľa druhu väčšinou vo vode, alebo na súši 

Druhy korytnačiek

Korytnačiek je naozaj nepreberné množstvo, navyše existuje veľa druhov ako vodných, tak suchozemských. Rozdiely medzi týmito dvoma kategóriami sme si už vysvetlili, a preto sa pozrieme na dva špecifické druhy každej z nich. Nebojte sa ale zapátrať, pretože by bola škoda nespoznať ich viac, ak vás korytnačky zaujímajú.

Korytnačka písmenková ozdobná

Vodná korytnačka, ktorá patrila a patrí k jedným z najobľúbenejších. Kúpiť môžete maličkú korytnačku priamo od chovateľa, ale počítajte s tým, že nakoniec môže dorásť až 30 cm! Má pancier v odtieňoch tmavo zelenej, niekedy až skoro čiernej, ktorý je zospodu žltý. Veľmi rada sa vyhrieva na súši a v zime hybernuje.

Korytnačka ozdobná

Ďalšia z najobľúbenejších vodných korytnačiek. Svoju obľubu si najskôr získala výrazným a na pohľad ľúbivým sfarbením – červené a žlté znaky, zaujímavá kresba a pruhované telíčko jej dodávajú na kráse. Dorastajú až 20 cm (samce sú ako u všetkých korytnačiek trochu menšie ako samice) a sú zvyknuté zazimovať – ​​zrejme pretože pochádzajú z chladnejších oblastí severozápadnej USA.

Korytnačka zelenkavá

Najčastejšie chovaná suchozemská korytnačka, ktorá sa odporúča aj začiatočníkom. V prírode sa vyskytuje hlavne v stredomorí, v oblasti Chorvátska a Talianska. Existujú dva poddruhy – korytnačka zelenkavá bežná a korytnačka zelenkavá menšia. Korytnačka zelenkavá dorastá asi 20 cm a jej karapax má žlto-hnedú farbu. Chovatelia si túto korytnačku obľúbili hlavne preto, že je pomerne akčná, a tak je s ňou veľa zábavy.

Veľmi podobná a taktiež dobrá pre začiatočníkov je tiež korytnačka žltohnedá, ktorá býva priateľská a dorastá do podobnej veľkosti.

Korytnačka vrúbená

Väčšia suchozemská korytnačka vhodná aj pre začiatočníkov. Má pomerne tmavý pancier so zaujímavou kresbou a medzi chovateľmi je veľmi rozšírená. Pôvodne pochádza – rovnako ako väčšina európskych korytnačiek – zo stredomoria. Aj táto korytnačka má okolo 20, 30 cm.

4.3/5 - (37 votes)

Vložiť komentár