fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kakariki

Kykyrýk? Nie, kakariki! Tento novozélandský druh papagája sa zatiaľ neobjavuje v slovenských domácnostiach príliš často. A to je škoda. Kakariky má veľa skvelých vlastností, ktoré milovníci papagájov iste ocenia. Dúfajme, že sa kakariki aj vďaka nášmu článku dostane do povedomia širšej verejnosti a stane sa, po práve, vyhľadávaným domácim miláčikom. Poďme si teda tohto papagája predstaviť bližšie.

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kakariki 

  • Kakariki sa dá veľmi ľahko skrotiť. Vďaka jeho zvedavosti a záľube v ovocí si kakariki ľahko omotáte okolo prsta.
  • Tento druh papagája sa môže naučiť aj hovoriť. Nie je to žiadny zdatný rečník, ale s trpezlivosťou je schopný sa niekoľko slov, alebo jednoduchých viet, naučiť.
  • Kakariki sa ozýva ticho a jeho prejav môže pripomínať jemné mečanie. Nie je taký ,,kolovrátok“ ako andulka, ani nedisponuje silou hlasu ako má napríklad agapornis alebo alexandre.
  •  Aj u kakariki vyšľachtili chovatelia množstvo farebných mutácií. Nie ste tak pri výbere odkázaní len na prírodný vzhľad tohto papagája.
  • Sú veľmi priateľské. Môžete nimi ozvláštniť spoločnú voliéru alebo zaobstarať kakarikimu domov priateľa aj iného druhu papagája.
  • Kakariki nám môže robiť radosť ako doma v byte, tak aj vonku vo voliére. Tieto odolné papagáje znášajú dobre aj nízke teploty.
  • Na pohlaví nezáleží. Ak sa nerozhodnete kakariki rozmnožovať, môžete pokojne chovať v spoločnej klietke aj dva samce alebo dve samice. Nebudú sa vzájomne napádať.
  • Kakariki sú všeobecne veľmi pokojné a neagresívne vtáky, vo vzťahu k svojim majiteľom. Smelo ho môžeme odporučiť aj pre úplných začiatočníkov alebo deti.
  • Hoci sa stáva vo svojej domovine ohrozeným druhom, v SR nepotrebujete na chov alebo držbu kakariky certifikát CITES.
  • Kakariki v spoločných voliérach často kŕmi aj iné druhy papagájov. Medzi chovateľmi sú tak obľúbenými ,,opatrovateľmi“.
  • Ich chov je pomerne jednoduchý. Nemajú problémy so zahniezdením ani odchovom mladých. Pokiaľ chcete kakariki rozmnožovať, netreba ani nákladné chovateľské zariadenie.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ kakariky 

  • Kakariky sa väčšinu svojho života zdržujú na zemi kde si obstarávajú potravu. Vášnivo radi preto hrabú v podstielke klietky. Všetky papagáje sú tak trochu bordelári, ale kakariky umenie špiniť okolie klietky dotiahol k dokonalosti.
  • Tieto papagáje majú ešte jednu zvláštnu záľubu. Radi si namáčajú krmivo do misiek s vodou alebo nádob určených na kúpanie. V podstate sú schopní zašpiniť vodu aj kamienky, podstielky a iné materiály.
  • Ak nebudete mať dostatok času, kúpte kakarikimu kamaráta. Či to bude druhý kakariky alebo napríklad andulka, bude spokojnejší v spoločnosti.
  • Aj keď sa nejedná vzrastom o veľkého papagája, je kakariki, tým, že sa zdržiava často  na zemi, tak aj výborne šplhá, je pomerne náročný na priestor.

Zhrnutie

Ako sme písali v úvode, kakariki nie je u nás príliš známym druhom papagája. Vo voľnej prírode sa stávajú ohrozeným druhom a na Novom Zélande, odkiaľ kakariki pochádza, dokonca podliehajú registrácii CITES. U nás v SR je pomerne široká chovateľská základňa a kakariki sa ochotne a hojne množia. Teda u nás kúpite kakariki bez registrácie.

Budúceho majiteľa by mohol zaujať nespornou inteligenciou, zaujímavým sfarbením s množstvom farebných mutácií, tak aj pomerne nízkou hlučnosťou. Ani finančná či časová stránka držanie alebo chov kakariki nie je nijako náročný.

Chov papagája kakariki 

Pohlavný dimorfizmus u papagájov kakariki je v dospelosti pomerne dobre viditeľný. Samec má obvykle väčšiu škvrnu na čele (nie nutne) väčší zobák a oko a celkovo býva mohutnejšie a väčšie ako u samičky. Najviac viditeľný rozdiel je, ak sú vtáky vedľa seba.

Kakariki sa zvyčajne rozmnožuje 2x ročne, avšak vzácnosť nie je ani znáška 4x za rok. To však samicu zbytočne vysiľuje. Pohlavne dospievajú v šiestich mesiacoch, ale odporúča sa vtáky rozmnožovať až od roku veku.

 Samička zhruba dva týždne po párení znesie 5 – 9 vajíčok. K hniezdeniu zvyčajne postačí klasická búdka s rozmermi 25 x 25 x 30 cm (dxšxv) s vletovým otvorom s priemerom 7 cm. Samica sedí na vajciach 19 – 21 dní.

V čase párenia a odchovu mláďat v búdke predkladáme papagájom kakariki rozmanitejšie a nutrične bohatšiu potravu. K obvyklým zrninám, ovocí a zelenine, môžete pridávať naklíčené zrno, namočené piškóty alebo granule pre papagáje. Môžeme pridávať aj varené vajíčko, tvaroh alebo biely jogurt.

Vtáčatá zostávajú v búdke po dobu piatich týždňov, kedy ich usilovne kŕmia rodičia. Potom opúšťa búdku, avšak dokrmovanie trvá ešte asi tri týždne.

Pred zaobstaraním kakariki je vhodné zaistiť mu dostatočne veľké a vybavené bývanie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.

V klietke, s minimálnym rozmerom 80 x 50 x 50 cm (dxšxv) by nemali chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes / granule, zvlášť na grit alebo piesok, a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobijme prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • kúpeľňa
  • hračky

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre kakariki nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu kakariki a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Väčšina kakariki sa rada kúpe a potrebujú aj vyššiu vzdušnú vlhkosť kvôli preperovaniu, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo ich naučiť na sprchu u vás v kúpeľni, či im zaobstarať závesnú kúpeľňu ku klietke. Ak budete kupovať pre kakariki klietku v zoopredajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Ideálna úprava drôtov klietky je bez rôznych náterov, chrómu a zinku.

Základnou potravou pre kakariki je zmes rôznych semien a zrnín pre malé alebo stredné papagáje, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoopredajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s chovom kakariki skúsenosti. K suchej zmesi pridávame ovocie a zeleninu v hojnej miere a niektoré druhy bylín. Kakariki oveľa radšej prijímajú zrno máčané alebo naklíčené, než suché. Pri tomto kŕmenie však dbajte, aby nebolo napadnuté plesňou. Je nutné pridávať týmto papagájom pravidelne (aspoň raz za pol roka) celý trs trávy vrátane hliny. Pred obdobím rozmnožovania a v čase, keď kŕmia mláďatá, sa odporúča zvýšiť prísun živín, ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chove kakariki. V jedálničku kakariki sa radšej vyhnite orechom či olejnatým semenám. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme papagájom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili. Vhodné sú aj vetvičky ovocných stromov.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solená jedlá. Zvyšky z nášho taniera kakarikimu nedávame ani v minimálnom množstve. Avokádo je pre kakariki.

Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije papagáj! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o kakariki

Veľkosť:27 – 29 cm
Pôvod:Nový Zéland
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa veku, pohlavia, pôvodu a farebnej mutácie od 10€ vyššie
Vek:8 – 12 rokov
Aktivita:najaktívnejší sú ráno a večer

Najčastejšie chované druhy kakariki

Kakariki rudočelý (červenočelý)

Vo voľnej prírode žije na Novom Zélande, Kermadecových ostrovoch a antipod. Spoločne s kakariki žltočelým je najznámejším zástupcom a najčastejšie chovaný kakariki v zajatí.

Prirodzené sfarbenie tohto druhu kakariki je celkovo zelené, na spodnej časti tela žltkasté. Farba škvrny na čele a prúžok cez oko je sýto červená až karmínový. Vonkajšie časti krídel má fialovo modré. Zobák je modrošedý s tmavou špičkou. Oko je červené a nohy má šedohnedé. V zajatí je chovaných množstvo farebných mutácií. Všetky si však zachovávajú typické červené čelo a prúžok cez oko.

Dorastá dĺžky 27 cm s hmotnosťou do 100 g.

Kakariki rudočelý je veľmi vhodný buď ako domáci maznáčik, alebo ako prvý papagáj pre odchov. Nepotrebuje žiadne špeciálne chovateľské zariadenie a je schopný zahniezdiť niekoľkokrát do roka. Ani so špeciálnou búdkou pre kakariki si nemusíte lámať hlavu, ochotne hniezdia prakticky kdekoľvek, dokonca aj v miske na kŕmenie.

Samička znáša 5 – 9 vajíčok na ktorých sedí 19 – 21 dní. Po piatich týždňoch vyletujú mladí z hniezda a tri týždne ich rodičia ešte dokrmujú. Je potrebné korigovať množstvo znášok za rok – ideálne 2 – 3. Kakariki sú schopní hniezdiť prakticky neustále a samičky to veľmi vyčerpáva.

Kakariki žltočelý

Vo voľnej prírode obýva Nový Zéland, Aucklandove ostrovy, Stewartove ostrovy a niekoľko menších ostrovčekov v ich blízkosti. V zajatí je o niečo menej rozšírený ako jeho väčší ,,bratranec“ kakariki rudočelý.

Rovnako ako kakariki rudočelý je aj kakariki žltohlavý prevažne zelený papagáj. Spodnú stranu tela máva sfarbenú ľahko do žlta. Vonkajšej strane krídel má tiež fialovo modré, po stranách kostrče sa však u neho objavujú karmínovo sfarbené škvrny. Prúžok nad zobákom, ktorý zasahuje až k oku je, rovnako ako oko, červený. Čelo má tento kakariki, ako už názov napovedá, žiarivo žlté. Rovnako ako u kakariki rudočelého, aj u tohto druhu bolo vyšľachtené množstvo farebných mutácií, ktoré si zachovávajú červený pásik nad zobákom a žlté čelo.

Dorastá dĺžky 23 cm s hmotnosťou do 95 g.

Rozmnožovanie prebieha u kakariki žlutočelého zhodne ako u kakariki rudočelého.

Existujú aj ďalšie druhy papagájov kakariki – chathamský, horský, jednobarvý, norfolcký a novokaledonský. Tie sa u nás však nevyskytujú. Všetky tieto druhy podliehajú registrácii CITES a niektorým hrozí v prírode úplné vyhubenie.

Ako a kde si kúpiť kakariki?

Kakariki môžete kúpiť od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovi alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosť o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Cena kakariki sa odvíja od jeho veku, pohlavia, farebnej mutácie. Najobľúbenejšie a najdrahšie sú kakariki v modrej farbe. Pohybujú sa v rozmedzí 10€ a vyššie. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,,návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa papagáj javí ako zdravý ( výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity …).

Kontakty na chovateľa kakariki nájdete tu.

4.1/5 - (27 votes)

3 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kakariki”

  1. Keďže tu píšu že sa ľahko dá skrotiť a je pre začiatočníkov tak potom už neviem čo mám robiť, pretože kakariki ktorého máme doma sa bojí už len keď ste 2 metre od neho. Neviem čo mám robiť.

    Odpovedať

Vložiť komentár