fbpx

9 dôvodov, prečo si (ne)obstarať koňa plemena hokkaido

Mohutný, pracovné poník, ktorý vyniká svojou silou a húževnatosťou. Hokkaido (nazývaný aj Dosanko) je plemeno, pochádzajúci z rovnomenného japonského ostrova. Tento poník, v minulosti využívaný na prepravu nákladov a osôb na japonskom ostrove, je zvyknutý na tuhé zimy a drsné terény. Poďte si prečítať niečo viac o tomto zaujímavom japonskom plemene.

ŠESŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ koňa plemena hokkaido

  • Koník hokkaido je malého vzrastu a veľa toho nezje. Zvládne prežiť z mála.
  • Tento poník unesie náklady až do 200 kg – úctyhodné na takého drobca!
  • Nezľakne sa ničoho, zvládne náročné hornaté terény a drsné podnebie Japonska bez ujmy.
  • Hokkaido je veľmi odolný a zvláda aj tuhé ostrovné zimy.
  • Je to jemný, chytrý koník, ktorý sa dnes využíva tiež pre turistov. Má dobrý vzťah k ľuďom.
  • Toto plemeno je stále veľmi obľúbené medzi japonskými poľnohospodármi a pomáha im v práci.

TRI dôvody, prečo si NEZAOBSTARAŤ koňa plemena hokkaido

  • Koník plemena hokkaido nie je žiadne elegantné plemeno na dlhej nohe. Je to roztomilý pracant.
  • Tohto koníka si pravdepodobne nekúpite – vyskytuje sa prakticky iba v Japonsku. Ak ho chcete vidieť na vlastné oči, budete si musieť urobiť výlet.
  • Dnes už je na japonských ostrovoch pomerne málo jedincov a bojuje sa o jeho záchranu rovnako ako u ďalších pôvodne japonských plemien koní.

Zhrnutie

Kôň plemena hokkaido je malý, húževnatý poník, ktorý znesie náročné terény aj tuhé horské zimy. Nebojí sa ničoho a dnes je miláčikom turistov, ktorí Japonsko navštevujú. Ak ho chcete vidieť na vlastné oči, musíte sa do Japonska vydať sami.

Charakteristika plemena hokkaido

Koník plemena hokkaido (miestnymi nazývaný tiež Dosanko) je veľmi silný a húževnatý. Je odolný, pretože jeho životné podmienky boli vždy drsné – od počiatkov musel prežiť kruté zimy a nie vždy mal dostatok stravy. Ide o pôvodne pracovného koníka.

Povaha

Hokkaido je poník, ktorý je odolný, trpezlivý a vytrvalý. Je tiež výborný bežec a unesie až 200 kg nákladu, čo je asi polovica jeho váhy. V kohútiku dosahuje okolo 130 cm. Hlava tohto poníka je veľká v pomere k zvyšku tela. Predok je ťažký, nohy pevné a štíhle, krk skôr krátky. Koník hokkaido môže mať všetky základné farby a často býva grošovaný (zdroj).

Vzhľad

Podobne ako ostatné japonské plemená je hokkaido malý, silný koník krátkeho rámca. Je to jediné z pôvodných japonských plemien, ktoré dnes nie je ohrozené vyhynutím. (zdroj

Využitie plemena

Hokkaido bol a stále je pracovným koníkom. Tento kôň je adaptovaný na drsné zimné podmienky a tvrdý terén. Má odolné telo a zvláda prežiť aj v oblastiach s nedostatkom vegetácie, pokrytých snehom. Dnes sa využíva pre prácu na farmách v hornatých japonských regiónoch, na prepravu ťažkých nákladov a tiež pre ťah saní na snehu.

Okrem pracovného využitia sa ale hodí aj pre agroturistiku a hipoterapiu, má totiž rád ľudí. Veľa koní tohto plemena sa dnes voľne pasie na japonských ostrovoch a čas od času sú zvolaní majiteľovi na zdravotnú kontrolu. (zdroj)

Historie

Plemeno hokkaido sa vyvinulo z koní, ktorí boli na rovnomenný ostrov dovezení kórejskými rybármi približne v 15. storočí. Tvar hlavy koníka napovedá, že v sebe má mongolskou krv. Rybárom z Kórey tieto húževnaté koníky pomáhali s transportom nákladu. Potom rybári ostrov opustili a kone nechali napospas klíme. Tí, ktorí prežili drsnú zimu boli využívaní aj ďalšiu jar, keď sa rybári vrátili. V lete pracovali a v zime sa voľne pásli.

Ako plemeno bol kôň hokkaido zaregistrovaný roku 1979. V 90. rokoch 20. storočia populácia týchto koní dosiahla približne 3000 kusov. Kvôli mechanizácií ale došlo k úpadku využitiu koníka hokkaido v poľnohospodárstve a pre prácu. V niektorých veľmi hornatých oblastiach je ale dodnes nenahraditeľným parťákom.

Dnes sa japonsko snaží zachovať a obnoviť toto plemeno. Pokiaľ sa to nepodarí, toto plemeno sa pravdepodobne ako všetky ostatné japonská plemená koní čoskoro stane ohrozeným druhom. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:125-135 cm
Hmotnosť:350-400 kg
Farba srsti:všetky základné farby, často grošovaná
Zem pôvodu:Japonsko, ostrov Hokkaidó
Pôvodné využitie:preprava osôb a nákladu, poľnohospodárstvo

Kde kúpiť koňa plemena hokkaido?

Keďže tento koník sa vyskytuje iba v Japonsku, odporúčame vám urobiť si výlet, ak chcete toto zaujímavé plemeno spoznať na vlastné oči. Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie informácie o tomto plemene, môžete sa pozrieť napríklad sem, sem nebo sem. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článek o tom, proč (ne)začínat jezdit na koni

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár