fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať dalmatína

Atletická postava, ktorá je obsypaná čiernymi bodkami. Vďaka Disneyho rozprávke 101 dalmatíncov snáď neexistuje nikto, kto by toto výnimočné plemeno nepoznal. Tisíce detí i dospelých sa po pozretí filmu zamilovali do tohto plemena. Ako to ale s dalmatíncom je v skutočnosti? Je to pes, ktorý pomáhal hasičom alebo je to roztomilá psia filmová hviezda, lovec, či snáď všetko dohromady?

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ dalmatína

  • Hoci je to už pár rokov od najväčšej slávy tohto plemena, stále ľudí fascinuje a rozhodne si so svojím bodkovaným kamošom užijete veľa pozornosti.
  • Dalmatín patrí k jednému z mála plemien, ktoré je extrémne čistotné. Títo psi strávia veľa času čistením svojho kožuchu, podobným spôsobom ako mačky.
  • Dalmatín miluje ľudí a deti. Je skvelý pes do rodiny s odrastenými deťmi. Pri malých deťoch by mal byť ale človek na pozore. Sú to divé veselé psy a mohli by tak, hoci nechtiac, malé dieťa zvaliť.
  • Predtým sa o dalmatíncoch tradovalo, že veľa rozumu nepobrali. Opak je však pravdou! Sú to veľmi bystré psy, niekedy až priveľmi.
  • Sú to psy pre všetko. Môžete s nimi skúsiť prakticky akýkoľvek psí šport. Sú skvelé v oblasti športovej kynológie, ale aj na stope či napríklad pri agility.
  • Psieho kamoša dalmatínec určite uvíta. Spravidla nemá problém vychádzať ani s inými zvieratami, pokiaľ je k tomu vedený.
  • Pozitívna motivácia a maškrty, kopa maškŕt. To je návod ako trénovať s dalmatíncom. Výcvik dalmatínca nie je náročný, učí sa rýchlo a ľahko ho motivujete.
  • Hoci dalmatínec nepatrí k najmenším plemenám, je to plemeno vhodné do bytu alebo domu, kde bude tráviť čas so svojou rodinou.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ dalmatína

  • Dalmatínec pĺzne po celý rok. Pravidelným česaním sa dá pĺznutie pomerne obmedziť, avšak úplne sa chlpov nikdy nezbavíte.
  • Radí sa medzi lovecké plemená. A lovecký pud či typická tvrdohlavosť loveckých plemien mu nie sú cudzie. Pri výcviku sa teda obrňte trpezlivosťou a kopou maškŕt.
  • Zdá sa, že je nemožné dalmatínskeho psa unaviť, ak sa o to ale denne aspoň nepokúsite, bude svoju energiu vybíjať na nábytku, topánkach, alebo trebárs aj na koberci.
  • Ak hľadáte strážcu, hľadajte radšej ďalej. Dalmatínec je priateľský a tak by zlodeja zrejme uvítal vrtením chvostíka.
  • Zle znáša samotu. Je preto dôležité nepodceniť výchovu a na samotu psa navykať už od šteňaťa.
  • Popularita so sebou nesie aj temné stránky. Po odvysielaní už spomínanej rozprávky nadobudol dalmatínec takú obľúbenosť, že to plemeno čiastočne odnieslo aj na zdraví. Nového parťáka preto vyberajte starostlivo a po testovaných rodičoch.

Zhrnutie

Dalmatín je nielen filmová psia ikona, je to tiež veselý, akčný a priateľský pes. Má dodnes všestranné využitie, skvelý čuch, myslí mu to a nadchne sa pre akúkoľvek aktivitu, ktorú si naňho vymyslíte. Navyše je to plemeno od prírody čistotné a aj napriek svojej veľkosti sa hodí skôr do bytu ako na záhradu.

Všeobecná charakteristika dalmatína

Priateľské plemeno, ktoré upúta pozornosť svojím netradičným vzhľadom. Dalmatínec je notoricky známe plemeno, zároveň však nie je vhodné pre každého. Vyžaduje aktívneho pána, ktorý sem tam prižmúri oko nad jeho tvrdohlavosťou.

I. Povaha

Zrodený k behu. Dalmatínec miluje pohyb, skvele a rýchlo sa učí novým veciam a je dobrosrdečný. Ťažko by ste hľadali milšie plemeno, má rád ľudí aj deti, väčšinou dobre vychádza aj s inými psami a zvieratami. Jeho povaha je jemná a tvrdá zároveň, v dalmatíncovi sa miešajú všetky vlastnosti a vytvára tak plemeno, ktoré je unikátne nielen vzhľadom, ale aj povahou.

II. Vzhľad

Dalmatínec má silný, rovný chrbát a celkovo by malo telo pôsobiť svalnato ale zároveň jemne. Dalmatín má tzv. mačacie labky – sú zaoblené a dobre uzatvorené s pevnými klenutými prstami. Plemeno sa vyskytuje v dvoch typoch: v pečeňovej a čiernej. Základná farba je vždy čisto biela. Fliačky sú ostro ohraničené a majú v priemere 2-3 cm. V ideálnom prípade sa nezlievajú a sú pekne rozmiestnené po celej ploche psa. Dalmatínci sa rodia bieli, tmavé fliačky sa objavujú až neskôr.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Láska k pohybu robí z dalmatínca skvelého parťáka pre staršie deti. S malými deťmi by ale nemuselo ísť o najlepšiu kombináciu. Dalmatínec by totiž mohol batoľatá a menšie deti neúmyselne zraniť, je preto dôležité mať deti a psa vždy pod dozorom a nenechávať ich osamote.

Dalmatín je väčšinou priateľský aj k iným psom a čo sa iných zvierat týka, je dobré na ne psa navykať už od šteňaťa. Všeobecne ale dalmatínec zvláda spolužitie s inými zvieratami dobre.

IV. Zdravie a starostlivosť

Dalmatínci sú všeobecne zdravé plemeno, ale ako všetky iné plemená môžu byť náchylní k niektorým chorobám. Vo väčšej miere sa u nich vyskytuje dedičná hluchota, urolitiáza – močové kamene alebo ARDS. ARDS je ochorenie dýchacieho aparátu, ktoré postihuje psov už v nízkom veku a zatiaľ bolo toto ochorenie zaznamenané len u dalmatíncov. Tiež sa u nich môže, rovnako ako u väčšiny plemien, vyskytovať dysplázia kĺbov a zápaly kože. Väčšine týchto ochorení sa dá predísť kúpou šteňaťa od prevereného chovateľa.

V. Výchova a výcvik

Dalmatín sa ľahko učí, dokáže však byť aj značne tvrdohlavý. Pokiaľ po ňom žiadate niečo, do čoho nemá chuť, ako by náhle ohluchol. Za žiaduce správanie psa odmeňte nejakou maškrtou a ak s vami spolupracuje, odmeňte jeho snahu aj nabudúce – aby nestratil záujem. Tvrdá výchova napácha len škodu, prílišná tolerantnosť však rovnako tiež nie je na mieste. Skúste teda nájsť zlatú strednú cestu.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa u dalmatíncov pohybuje okolo 350 – 500 eur. Avšak, cena je závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže pri jednotlivých chovateľoch líšiť. Z hľadiska ďalších nákladov nie je dalmatínec o nič náročnejší ako veľkostne rovnaké plemená. Dôležitá je kvalitná strava, na ktorej by ste nemali šetriť a výcvik, ktorý zasa zaberie pomerne dosť času.

Z časového hľadiska je ale dalmatínec náročnejší po celý život, je to plemeno plné energie a pohyb je jeho prirodzenosť. Hoci je jeho vzhľad zaujímavý, nie je to módny doplnok. Tento fakt je dôležité si uvedomiť, než si dalmatínca zaobstaráte. Znudený dalmatín vám totiž miesto radosti prinesie akurát starosti.

VII. História

Predchodcovia dalmatíncov sa nachádzajú už na nástenných maľbách v egyptských pyramídach. Ďalší vývoj a pôvod plemena je však nejasný. Podľa cirkevných kroník má dalmatínec pôvod v Stredozemí, pravdepodobne z Dalmácie (Chorvátsko), odkiaľ sa postupne dostal do celej Európy. Dalmatínske psy možno vidieť na obrazoch zo 16. storočia. V tejto dobe boli využívané ako kočiarové psy (strážili panské koče na cestách), mimo to ale aj ako lovecké a zároveň zdobili šľachtické dvory svojím vznešeným vzhľadom.

Prvý štandard plemena bol vytvorený v roku 1882 Angličanom Vero Shawa, od roku 1890 je tento štandard uznaný za oficiálny. V ČSR sa prvýkrát objavil v roku 1970.

Najmä v Amerike sa potom dalmatínec stal symbolickým plemenom pre hasičov (v časoch keď hasičské vozy ťahali kone, pomáhali dalmatínci s ovládaním týchto koní v rušných uliciach miest). V Chicagu majú hasiči dalmatínca dodnes v znaku a jedného psa majú aj na služobni ako maskota.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:24 – 32 kg
Výška v kohútiku:Psy: 56-61 cm, Sučky: 54-59 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: viac ako 40 minút denne
Energia: veľmi energický
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: kočiarový pes, lovecký pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:biela s čiernymi nebo pečeňovými znakmi
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Kde kúpiť dalmatínskeho psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre dalmatínca dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka dalmatíncov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (37 votes)

Vložiť komentár