fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať briarda

Jiřina Bohdalová stvárnila v rozprávkovej komédii Kačenka a strašidlá ustrašenú čarodejnicu Bertu, ktorá sa menila v impozantného dlhosrstého veľkého psa. A iste si aj spomínate na chlpatého kamoša Ala Bundyho, psa Bucka, zo seriálu Ženatý so záväzkami. Hádate správne. Týmto chlpatým velikánom bol práve Berger de Brie – briard.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ briarda

  • Briard je francúzske ovčiarske plemeno. Zaháľačstvo je mu úplne cudzie. Vlastníte stádočko oviec, kôz alebo neposedné nohy? Briard bude nadšený z každej aktivity.
  • Čo by to bolo za ovčiaka, keby nevedel ochrániť svoje ovečky? Briarda učiť strážiť nemusíte. Jemu zverený majetok spoľahlivo ochráni.
  • Vďaka jeho ovčiarskej minulosti dobre vychádza so zvieratami, pokiaľ je na ne od šteňaťa zvyknutý. Problémy by mohli nastať medzi vaším briardom a cudzím psom.
  • Briard si dobre uvedomuje svoju silu a k deťom býva opatrný a jemný.
  • Telo tohto psa je pokryté dlhou hrubšou srsťou s podsadou. Požadovaná je štruktúra „kozieho chlpa“ – taká srsť má do určitej miery samočistiacu schopnosť. Výborne tiež chráni briarda pred nepriazňou počasia. Je teda možné ho chovať po celý rok vonku.
  • Briard je veľmi učenlivý. Aj keď vďaka práci s ovcami je prirodzene samostatný v uvažovaní, rád spolupracuje so svojím majiteľom.
  • K cudzím ľuďom je briard prirodzene nedôverčivý, ale nie agresívny. Pravdepodobne sa tak vyhnete tomu, že by váš briard svojím prehnaným záujmom obšťastňoval cudzích ľudí v parku. A vy ste potom museli platiť čistiareň.
  • Briard zostáva hravý až do vysokého veku. Vek na ňom, pokiaľ nemá zdravotné problémy, prakticky nespoznáte.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ briarda

  • Briard nie je práve drobček. Vzhľadom k svojej veľkosti zaberie celkom dosť miesta. Zaobstarať si briarda do garsónky pravdepodobne nebude to pravé orechové.
  • Toto plemeno rozhodne nie je žiadny lenivec a to isté vyžaduje aj od svojho majiteľa. Prejsť sa trikrát okolo domu a hodiť mu pri tom loptičku alebo papek, určite neuspokojí briardovu potrebu práce – ako fyzickú, tak duševnú.
  • S ohľadom na briardovu celkom komplikovanú povahu dôkladne zvážte, či ste naozaj dosť skúsení na jeho výchovu a výcvik. Briard nie je príliš vhodná voľba úplne prvého psíka.
  • Prirodzená samostatnosť v rozhodovaní, ktorá bola pri pasení stáda veľmi žiaduca, môže byť trocha problematická. Briard si vie veľmi dobre spočítať, kedy sa mu oplatí počúvnuť a ​​kedy môže „ohluchnúť“.
  • Briard, najmä samec, môže mať k iným psom výhrady. Pri nesprávnom vedení sa môže ľahko stať postrachom psích parkov.
  • Jedná sa o veľké plemeno a jeho nároky na kvalitu a množstvo krmiva nie sú práve zanedbateľné.
  • Briard, bohužiaľ, nepatrí do skupiny psov, ktorí by nepĺzli. S dlhou briardovou srsťou vás čaká aj dlhšia doba vysávania.
  • Napriek tomu, že je jeho kožuch vysoko funkčný, vyžaduje aj pravidelnú údržbu. S vytrením labiek od blata do uteráka si rozhodne nevystačíte.

Zhrnutie

Briard určite vzhľadom spĺňa všetko, čo by ste si mohli želať od exkluzívneho psieho miláčika. V dnešnej dobe ich príliš nestretnete. Zaujme svojou postavou i krásnou dlhou srsťou, ktorá láka k pohladeniu. Tá však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Čo sa týka rozmerov, nie je briard práve kabelkový psík, a je nutné počítať aj s vyššími nárokmi na výživu a priestor. Tiež ubytovanie na cestách by, s psíkom jeho rozmerov, mohlo byť problém.

Briard je všeobecne zdravé plemeno a príliš netrpí na geneticky prenosné ochorenia. Zvládne aj celoročný pobyt vonku, avšak je nutné ho dostatočne zabaviť.

Všeobecná charakteristika briarda

Aj keď pôsobí ako roztomilý plyšový medvedík, rozhodne ním, vo vzťahu k cudzím ľuďom, nie je. Briard miluje svoju rodinu a je k nej milý a nežný. Je viac než schopný si „svojich ľudí“ spoľahlivo ochrániť a nie je potrebné ho k tomu zložito viesť dlhým výcvikom. K cudzím ľuďom býva obvykle rezervovaný. Vyžaduje pravidelný a výdatný pohyb a hlavne dostatok zábavy pre jeho inteligentnú hlavičku. Nudiaci sa briard sa stáva záhradným architektom, bytovým dizajnérom, alebo si nájde inú zábavu. Tá sa, v drvivej väčšine prípadov, úplne rozchádza s predstavou jeho majiteľa o tom, čo je zábavné. Vďaka jeho hravosti a energii je priamo stvorený k rôznym psím športom. Aj keď vie byť dosť tvrdohlavý, so správnym prístupom dosahuje veľmi dobré výsledky aj vo všestrannom výcviku (poslušnosť, stopa, obrana) alebo v záchranárčine. Pri včasnej a správnej socializácii znáša veľmi dobre aj iných domácich miláčikov. Deti má briard rád a dovolí im prekvapivo veľa, avšak z ich spoločnosti pravdepodobne vyložene nadšený, ako iné plemená, nebude. To však neznamená, že by bol na deti agresívny alebo zlý. Je veľmi vhodné ich spoločným hrám vždy prihliadať a detské nadšenie včas krotiť, aby briard nebol nútený nezbedníka usmerniť sám.

I. Povaha

Štandard definuje briarda ako odvážneho, pokojného a vyrovnaného psa, ktorý nie je agresívny alebo bojazlivý. Briard je prítulný a verný pes, ktorý sa na svet pozerá s nadhľadom. Má bohémsku, dalo by sa povedať francúzsku, povahu a nerád sa necháva od každého usmerňovať. Je to úžasný pes, avšak nie úplne pre každého. Potrebuje trpezlivosť a porozumenie. Briarda musí pochopiť predovšetkým jeho pán. Prílišné rozmaznávanie jeho povahe škodí a preto sa pre úplného začiatočníka nehodí. Medzi prvým a druhým rokom veku jeho povaha „dozrieva“ a nezriedka sa snaží presadiť. Je maznavý a miluje prítomnosť svojich pánov. O samote by žiť spokojne nedokázal. Ak je dostatočne zamestnaný, doma sa chová ticho, pokojne a nenápadne.

Má tendencie horlivo ochraňovať svoju rodinu. Patrí síce skôr k miernym vyrovnaným plemenám, ale ak je potrebné, zakročí. Je ostražitý, bdelý a odvážny, a teda aj dobrý a presvedčivý strážca. Nie je útočný, ale majetok stráži dostatočne razantne. Nie je to však pes len na stráženie. K cudzím ľuďom je viac či menej väčšinou skôr nedôverčivý a odmeraný. Pozitívny a prirodzene kamarátsky vzťah k ľuďom získa len veľmi častým kontaktom s nimi a to už od šteňacieho veku. Briardi sú hraví do vysokého veku. Sú pracovití, húževnatí, odolní, vytrvalí a vitálni. Väčšinou milujú plávanie, aportovanie a kreatívne hry. (Zdroj)

Hodí sa k množstvu športových aktivít a vo svete psích športov sa briard rozhodne nestratí.

II. Vzhľad

Briard je pes odolný, pohyblivý, svalnatý, vyváženej telesnej stavby, živý a ostražitý.

Hlava je mohutná, dlhá, pokrytá dlhou srsťou tvoriacou bradu a fúzy. Obočie mierne zakrýva pomerne veľké, oválne, tmavo sfarbené oči. Pri modrých jedincoch môžu byť trochu svetlejšie. V tomto smere má výnimku aj farba inak čierneho ňufáku. Čeľuste sú silné a zuby majú nožnicový skus. Uši sú vysoko nasadené, nepriliehajú tesne k hlave a sú pokryté dlhou srsťou. Svalnatý krk, dobre vsadený medzi lopatky, prechádza v rovný chrbát s krátkymi, pevnými bedrami. Zadok je mierne sklonený a mierne zaguľatený. Nízko nasadený chvost dosahuje aspoň po päty a na konci tvorí háčik v tvare písmena J. Končatiny sú svalnaté so silnými kosťami a korektným uhlovaním. Na zadných končatinách musia byť dvojité vlčie pazúry. Labky sú silné a okrúhle, prsty s čiernymi pazúrmi zovreté a dobre klenuté. Svetlejšie pazúry môžu mať opäť iba modrí jedinci.

Pohyb je pravidelný, pružný, harmonický a značiaci, že pes sa pohybuje a pracuje s minimálnym vypätím síl a minimálnou únavou. Briard musí mať dlhý klus s priestranným krokom a silnými impulzmi, vychádzajúcimi zo zadnej časti.

Zvlnená, hrubá, suchá srsť s jemnou podsadou je v tvári dlhá minimálne 3 cm, na zvyšku tela minimálne 7 cm. Farba srsti je od plavej cez sivú, modrú, až po sýto čiernu. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Briard miluje celú svoju rodinu. K deťom sa, aj napriek svojej veľkosti, chová jemne a opatrne. Napriek tomu by mohol menšie deti zhodiť. Aj keď má obvykle so svojimi malými zverencami nekonečnú trpezlivosť, je dosť osobitým psom. Vďaka svojej povahe nikdy nebude prototypom „psej opatrovateľky“ ako mnohé iné plemená. Odporúčame teda toto plemeno skôr k starším deťom, poučeným ako sa majú v prítomnosti psíka správať. Ani tak však nie je dobré nechávať svoje, alebo dokonca cudzie deti, s akýmkoľvek plemenom osamote a bez dozoru majiteľa psa.

Ak je briard zvyknutý na rôzne iné zvieratká od šteňaťa, nemá s nimi problém ani v dospelosti. Lov zvyčajne nepatrí medzi jeho koníčky. Trenice by mohli vzniknúť v dospelosti najmä medzi samcami. Ale aj to sa dá zvládnuť vhodným výcvikom.

IV. Výchova a výcvik

Potrebuje veľmi intenzívnu a starostlivú socializáciu. Niekedy jeho výchova môže robiť problémy, pretože tvrdohlavosť skĺbená s inteligenciou a ku všetkému citlivosť na zlé zaobchádzanie, je ťažká kombinácia aj pre niektorých skúsenejších cvičiteľov či psovodov. Že je nutná výchova od šteňacieho veku asi netreba pripomínať. Už pri šteňati by mal byť položený aj základ väčšiny cvikov. Výcvik musí prebiehať dôsledne v splnení, ale podrobne v dokonalosti prevedenia. Neskôr sa s takto vedeným psom veľmi dobre spolupracuje a cvičí. Výcvik briarda nie je ľahký, pretože jeho povaha je pes od psa rozdielna. Nemožno pracovať rovnakým systémom pri každom jedincovi.

Človek musí pri výcviku stále premýšľať a snažiť sa dopracovať cez dielčie úspechy ku konečnému správnemu a spoľahlivému prevedeniu. Tento pes neodpúšťa výchovné chyby. Len tak nezabúda a to môže byť klad vo výcviku, ale zároveň zápor pri chybnej výchove. Cviky si dobre pamätá, nielen pochvalu, ale aj krivdu. (Zdroj)

Nie nevyhnutne však musí byť briard vhodný len pre skúsených kynológov. V rukách láskavého a dôsledného majiteľa, ktorý k výchove a výcviku tohto plemena bude pristupovať zodpovedne, bude briard dlhé roky oddaným a milujúcim kamarátom. Ak si k svojmu briardovi nájdete cestu, bude vás úspech pri každom splnenom cviku blažiť o to viac. Že to ide, dokazujú aj briardi pracujúci v záchranných zložkách. Nemálo briardov súťaží aj v rôznych psích športoch a venujú sa aj všestrannému výcviku. Niektorí dokonca pod vedením svojich majiteľov zložili aj najvyššie skúšky (IPO3, ZVV3).

V. Zdravie a starostlivosť

Starostlivosť o briarda je pomerne náročná. Nácvik k pravidelnej starostlivosti o srsť musí prebiehať už od šteňaťa, aj keď v nízkom veku ešte nie je česanie toľko potrebné. Uľahčí to však majiteľovi o pár mesiacov neskôr manipuláciu so psíkom. Aj keď sa časté kúpanie šampónom u briardov neodporúča kvôli zmene štruktúry srsti, česaniu sa nevyhnete. Ideálne je psa každé dva týždne dôkladne vykefovať. Samozrejme podľa potreby odstraňovať aj hrubé nečistoty (vetvičky, bodliaky…). Denne je nutné sa starať o srsť v okolí papule, aby nedochádzalo k strapateniu alebo i vyrážke. Pravidelná kontrola uší, očí a pazúrov je rovnaká ako u všetkých plemien. U briardov chovaných v byte je vhodné vystrihávať srsť medzi vankúšikmi labiek.

Briardi sú všeobecne zdraví psi. Chovatelia v SR sledujú u svojich psov DKK (dyspláziu bedrových kĺbov) a CSNB (kongenitálnu stacionárnu nočnú slepotu). Na tieto genetické ochorenia sa testujú chovné psy a suky (zdroj).

VI. Náročnosť

Briard je pes náročný čo sa týka výchovy, výcviku aj starostlivosti o neho. Zamotaná srsť sa zachrániť dá, ale chyby vo výchove alebo nedostatočná ovládateľnosť psa môžu mať mnohokrát zlé následky. Tiež s energiou je na tom briard viac než dobre a je potrebné ju vhodným spôsobom ventilovať. Ako výdatným pohybom alebo športom, tak výcvikom – aby briard využil aj svoj intelekt. Nudiaci sa briard si spravidla nájde tú najmenej vhodnú zábavu. Ak ste aktívny športovec alebo vás láka svet športovej či pracovnej kynológie, je briard ako stvorený práve pre vás. Jedná sa o psa veľkého plemena, teda ani náklady na kvalitnú výživu a prípadnú veterinárnu starostlivosť nie sú zanedbateľné.

Obstarávacia cena briarda s PP sa pohybuje v rozmedzí cca 400 – 470 eur (Zdroj). Rozhodne odporúčame zaopatriť si šteniatko z preverenej chovateľskej stanice. Než si zaopatríte briarda od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte radšej adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Dosť pravdepodobne sa prapredkovia briarda dostali na územie Francúzska v stredoveku s nájazdníkmi z východu. Spočiatku existovali francúzske ovčiaky so vzpriamenými aj zvesenými ušami bez ohľadu na dĺžku srsti. Veľa ovplyvňovalo aj „prikríženie“ ďalších plemien a konečná podoba sa neustále vyvíjala. Podľa podobnosti vyobrazenia mal briarda (francúzskeho ovčiaka typu briarder) napr. Karol Veľký (9. storočie) aj Napoleon. Briardi boli chovaní, dalo by sa povedať, v dvoch typoch – pričom pri stáde boli zástupcovia oboch typov. Prvý typ bol zameraný na prácu ovčiarskeho psa, ktorý obiehal stádo a neustále dohliadal na to, aby sa žiadny kus neoddelil. Zároveň mal stádo chrániť pred predátormi. Tento typ musel byť čo najviac samostatný, odvážny a spoliehal sa len sám na seba. Druhý typ bol používaný na vyhľadávanie a privádzanie jednotlivých zabehnutých oviec, a bol pravou rukou pána. Títo psi, spravidla menšieho vzrastu, mali reagovať najmä na pokyny ovčiaka, a neustále mu boli na blízku. Obaja boli braní ako jedno „plemeno“, napriek tomu sa vyžadovala odlišná povaha a práca. Až keď začal byť briarder využívaný aj pre iné činnosti, ako bolo napríklad ťahanie nákladov, stráženie usadlostí pod., boli jednotlivé typy medzi sebou krížené. Briard bol vždy držaný ako pracovný pes roľníkov a pastierov. Nikoho veľmi nezaujímal vzhľad, ani „plemenná príslušnosť“. Párené medzi sebou boli len najlepšie ovčiarske psy, pretože ich pracovitosť bola pre chovateľov najdôležitejším meradlom.

Aké plemená a kedy zasiahli do vývojového reťazca briarda, asi zostane naveky záhadou. Uznávaní kynológovia sa zhodujú na poľovníckom plemene s názvom barbet a v neskoršej dobe tiež na dlhosrstej kólii. Barbet, dnes existujúce lovecké plemeno, dal základ mnohým ďalším plemenám. Avšak treba podotknúť, že nešlo po celú dobu o lovecké plemeno. Po dlhú dobu pred jeho špecializáciou na lov bol psom všestranným. Samozrejme, briard z barbetov priamo nevzišiel, ale iste koluje v jeho krvi vo výraznom pomere. Než briard došiel k tzv. modernému typu dneška, prešiel aj cez spojovací článok, ktorým bol pes z oblasti Champagne. Dalo by sa povedať, že práve tento pes bol priamym predchodcom briarda. Ako ďalšie plemená, ktoré by mohli zasiahnuť do utvárania vzhľadu a povahy briarda, bývajú uvádzaní bradáč, dlhosrstý grifón, labrit či pôvodný španielsky durič. Často je uvádzaný aj bobtail, bearded coli, alebo dokonca aj tibetský teriér. Aké plemená to nakoniec naozaj boli, a či vôbec nejaké z menovaných, zostáva s veľkým otáznikom. (Zdroj).

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 27 – 45 kgSučky: 22,5 – 36 kg
Výška v kohútiku:Psy: 62 – 68 cmSučky: 56 – 64 cm
Typický znak:kozia srsť, vlčie pazúry na zadných nohách
Požiadavky na výcvik:vysoké
Energia:vysoká
Dĺžka života:10 – 12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:vysoké
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:ovčiarsky a strážny pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:jemne zvlnená, suchá a hrubá s podsadou
Farba srsti:čierna, plavá, sivá, modrá
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť briarda?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre briarda dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka briarda na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc uvádzame kontakty na organizácie zaoberajúce sa záchranou briardov.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Útulky a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár