fbpx

13 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bloodhounda

Tento málo známy lovecký pes budí rešpekt už vďaka svojmu menu, v ktorom sa nachádza slovo „blood“, čiže krv. Je to naozaj plemeno, ktoré túži po krvi, alebo sú jeho schopnosti oveľa prívetivejšie? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ svätohubertského psa

  • Čuch! To je hlavnou doménou tohto veľkého psa. Ak teda máte napr. ambície stať sa dobrým poľovníkom, je bloodhound kvalitná voľba.
  • Je veľmi pokojný a rozvážny, všetko si najskôr riadne premyslí.
  • Veľmi dobre sa hodí do väčšej psej svorky, nebýva príliš dominantný voči iným psom.
  • Ku svojej rodine je až extrémne lojálny, vďaka tomu je na nej veľmi závislý. Preto sa hodí k deťom, má s nimi kladný vzťah.
  • Na rozdiel od iných loveckých plemien, nemá problémy s ďalšími zvieratami. Nemáva tendencie ich loviť.
  • Krátka nenáročná srsť, okrem obdobia pĺznutia netreba zvýšenú starostlivosť.
  • Je vhodný na celoročný pobyt vonku, dôležité je, aby mal dostatok pohybu aj mimo záhradu.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ svätohubertského psa

  • Jedná sa o tvrdohlavého a temperamentného psa, je teda potreba dôslednosť, ktorú nie každý majiteľ dokáže ponúknuť.
  • Lovecký pud je silný. Ak chytí stopu, málokedy sa nechá odvolať. Táto potreba sa stupňuje, keď je dlhodobo bez vybitia energie.
  • Je silne závislý na rodine, preto je nerád sám a nie je veľmi samostatný. Aj na toto je potrebné pri obstaraní myslieť.
  • Uši potrebujú zvýšenú starostlivosť, veľmi trpia na zápaly. Ak teda navlhnú alebo si ich napríklad zašpinia pri jedle, musíte uši očistiť.
  • Nie je vhodný do bytu, dáva teda prednosť domu s dobre oplotenou záhradou.
  • Veľmi silne a intenzívne slintajú. Nie každému je táto vlastnosť príjemná.

Zhrnutie

Bloodhound je veľmi unikátne plemeno, ktoré sa nehodí ku každému. Jeho excelentný čuch ho predurčuje pre lovecké využitie alebo záchranárčinu. Je to síce aktívny pes, predovšetkým ak chytí stopu, ale pri klasickom venčení má radšej pomalšie tempo a dlhšiu trasu. Pri výcviku musíme byť dostatočne dôslední ale aj citliví, aby sa neporušil vrelý vzťah, ktorý tento pes má ku svojim majiteľom.

Všeobecná charakteristika bloodhounda

Dlhé, ovisnuté uši a ňufák prilepený k zemi, takto asi najčastejšie uvidíme bloodhounda. Jedná sa o nie príliš známe lovecké plemeno, ktoré budí rešpekt svojím výzorom a veľkosťou. Avšak bývajú to dobráci od kosti.

I. Povaha

Je svojský, tvrdohlavý a temperamentný. Preto stopercentná poslušnosť nie je jeho doménou, výcvik teda potrebuje značné skúsenosti a cit. Vysoký prah bolesti je dobre využiteľný predovšetkým pri detských hrách, ktorý tento rodinný pes bude milovať a bude nadosmrti verný svojej rodine. Nie je to strážca, takže každá návšteva bude odchádzať obalená chlpmi a slinami vášho bloodhounda.

II. Vzhľad

Veľký, vytrvalý pes, ktorý patrí medzi duričov a sliedičov. Najtypickejším znakom je veľká hlava s vysokou mozgovňou a veľmi dlhým ňufákom. Ďalej potom uši visiace pozdĺž hlavy a extrémne dlhé ušnice. Krk je silný s voľnou kožou. Bloodhound má pevnú, silnú, ťažkú ​​kostru a je svalnatý. Srsť je krátka, hustá a dobre chráni pred okolitými vplyvmi. Uznané farby sú black and tan, červená alebo pečeňovo hnedá s pálením. Váha sa pohybuje medzi 40 a 55 kg a výška v kohútiku u sučiek činí 62 cm a u psov 68 cm.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Deti miluje. Chová sa k nim veľmi milo, vďaka jeho vlastnostiam sa nemusíme báť, že mu deti spôsobia bolesť. K rodine je lojálny a bude dobrým parťákom na všetky možné aktivity. Na rozdiel od iných loveckých psov má aj kladný vzťah k ostatným zvieratám, nemá potrebu korisť zabíjať, len sledovať jej stopu. Nevadia mu rýchle pohyby, takže za ničím nebude utekať.

IV. Zdravie a starostlivosť

Bloodhound patrí medzi plemená vysoko zaťažené gastrointestinálnymi problémami, predovšetkým sa potom jedná o torziu žalúdka. Je preto nevyhnutné prispôsobiť tomu stravu. Ide najmä o menšie dávky krmiva, ale o to častejšie a zvýšené miesto na odloženie misky so stravou. Ďalej pokoj po kŕmení. Medzi ďalšie zdravotné komplikácie patria rôzne zápaly očí, uší a kože. O partie na hlave sa treba pravidelne starať, aby tu nevznikala vlhkosť. Ako veľké plemeno máva problémy s pohybovým aparátom. Častejšie sa vyskytuje dysplázia rôznych kĺbov.

V. Výchova a výcvik

Výcvik býva zložitejší pre jeho tvrdohlavosť a schopnosť vyhodnocovať, či je naozaj nutné povel splniť. Poslušnosť teda nebýva stopercentná, ale netreba lámať nad týmto psom palicu. V oblasti práce s jeho čuchom bude bloodhound excelovať, má najlepší nos v psej ríši. Tento rys preto využívajú nielen poľovníci, ale aj záchranári a polícia. Je vytrvalý a nerád sa vzdáva, dokáže vystopovať aj dva týždne starú stopu. Nie nadarmo majú najväčší počet nájdených osôb.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje medzi 1100 a 1400 eur. Cena je závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Pretože sa jedná o pomerne veľké plemeno, je aj po zvyšok života náročnejším kamarátom. Z dôvodu častých žalúdočných komplikácií musíme myslieť na kvalitnú stravu a vyvýšené miesto s miskou. Ďalšie náklady sa teda nijako nelíšia od nákladov spojených s chovom iných psov.

Musíme počítať s veterinárnym ošetrením, pomôckami na výcvik, nákladmi spojenými s výstavami, uchovnením a športom. Plus samozrejme bežné výdavky na pomôcky k venčeniu. Horšia trénovateľnosť si bude žiadať viac času než vyžadujú iné plemená.

VII. História

Bloodhound pravdepodobne vznikol zo starobylého svätohubertského psa, ktorého priviezli do Európy vojaci bojujúci v krížových výpravách. Vďaka mníchom u svätého Huberta v Belgicku, ktorí zachovali čistotu rasy a nekrížili ho s ďalšími plemenami, máme dnes bloodhounda ako ho poznáme. Psy podobné bloodhoundom sú vyobrazené na babylonskej hlinenej tabuľke, ktorá pochádza z doby 2 000 pred n. l.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:40-65 kg
Výška v kohútiku:Psy: 68 cm, Sučky: 62 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: viacej ako 100 min/denne
Energia: skôr pokojný
Dĺžka života:9-10 rokov
Sklony k slintaniu:veľké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: lovecký pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:black and tan, červená, pečeňová hnedá s pálením
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Obrovské vďaka patrí pani chovateľke Lucii Turkovej, CHS Bascoretta, ktorá mi veľmi pomohla s odkrytím pravej povahy tohto krásneho plemena.

Kde kúpiť svätohubertského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bloodhounda dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bloodhounda na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár