fbpx

12 dôvodov, prečo si (ne)obstarať baseta

„Malý veľký pes“ a „smutný klaun“. To je prvé, čo človeka napadne, keď náhodou stretne toto nezvyčajné plemeno. Množstvo vlniacej sa kože v kombinácii s dlhými ušami, krátke nôžky a robustné telo, môžu na niekoho pôsobiť trochu komicky. To všetko zabalené do strakatého kabáta s oduševnenou tvárou a múdrym pohľadom anglického lorda, je baset. Poďme zistiť, či je práve baset ideálnym spoločníkom pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ baseta

  • Ten, kto by posudzoval baseta podľa jeho zavalitej stavby tela, by sa v ňom veľmi mýlil. Je to vytrvalý a húževnatý pes. Na dlhých vychádzkach sa rozhodne flákať nebude.
  • Baset nie je pes jedného pána a veľmi ochotne bude svoju pozornosť deliť medzi všetkých vo svojej blízkosti. To z neho robí ideálneho rodinného psa.
  • Ak nie ste nadšení turisti, nevadí. Baset si vie leňošenie užiť najmä z výhodnej pozície, kde má prehľad o dianí v domácnosti.
  • Baset nie je žiadna netýkavka! Maznanie, škrabkanie, mojkanie na vašich kolenách – za to všetko vás bude milovať ešte viac.
  • Aj napriek krátkej srsti môžete baseta chovať vonku, ak mu doprajete s vami dostatočný kontakt.
  • Zbožňuje pozornosť – detí, dospelých, známych i cudzích. Správny baset nesmie byť agresívny ani bojazlivý. Miluje ľudí, ostatných psov a pri správnom vedení výborne vychádza aj s inými miláčikmi.
  • Jeho ňufáku nič neujde. Baset má výborný čuch, čomu napomáhajú aj jeho dlhé uši. Tie mu vírením pri zemi ženú pachové častice rovno do jeho citlivého nošteka. Preto je stále cenným pomocníkom poľovníkov.

PÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ baseta

  • Baset bol desiatky rokov šľachtený k samostatnej práci. Úzka spolupráca s človekom a slepá poslušnosť sú mu cudzie.
  • Ako správny durič má silne vyvinutý lovecký pud. Čerstvá stopa býva pre baseta oveľa lákavejšia ako najlepšia maškrta vo vrecku pána.
  • Kto má rád v noci úplný pokoj a vyruší ho zo spánku aj najtichší zvuk, ten sa s basetom v byte nevyspí. Chrápanie by mu mohol závidieť aj drevorubač.
  • Ak bývate v treťom poschodí bez výťahu a zatúžite po basetovi, chce to naozaj dobrú fyzičku. Minimálne v mladom veku a znovu v starobe, nerobí tomuto plemenu chôdza po schodoch práve dobre.
  • Baset je veľmi spoločenský, čo môže byť aj problém. Ak ho nenaučíte samostatnosti, za jeho zvučný hlboký štekot vám susedia naozaj nepoďakujú.

Zhrnutie

 Baseta si ťažko pomýlite s iným plemenom. Jeho vzhľad je vskutku jedinečný. Dlhé uši, krátke nohy, strakatá srsť a obdĺžnikový formát jeho mohutného tela nenechá nikoho na pochybách. Aj keď pôsobí tak, že nevie do piatich napočítať, je to inteligentné plemeno.

Nápaditosť vo výcviku aj výchove vyžaduje tiež od svojho pána. Vďaka basetovej láske k jedlu možno však s dostatočne lákavou maškrtou v tomto smere dosiahnuť veľké úspechy. Avšak nič sa nemá preháňať. Aj jeho záľuba v jedle sa musí krotiť, aby sa zo zdravého atléta nestal neduživý súdok. Vďaka svojej láske k ľuďom nebude nikdy klasický strážcom, ale aj jeho mohutný štekot môže odradiť prípadného votrelca. Je veľká škoda, že toto mimoriadne plemeno je u nás pomerne málo zastúpené. Vďaka svojej povahe a veľkosti je takmer dokonalým rodinným psom pre mladých aktívnych ľudí aj pre usadlejší pánov.

Všeobecná charakteristika baseta

 Ak vás neodradí basetova lovecká minulosť, získate skvelého rodinného spoločníka. Bude vás veľmi rád sprevádzať na výletoch do prírody alebo s vami len tak leňošiť doma v posteli. Vašim deťom bude oddaným parťákom pri ich hrách a návštevy očarí svojou otvorenou a priateľskou povahou.

I. Povaha

 Basetovia sú veľmi húževnatí a vytrvalí lovci s vynikajúcim nosom. Pri práci sú rozpoznateľní aj vďaka svojmu melodickému hlbokému hlasu. Predtým sa chovali vo veľkých svorkách. Správny baset je povahy miernej, pokojnej a prítulnej. Je ústretový ku komukoľvek, kto k nemu prichádza s dobrými úmyslami. Dobrou socializáciou a výcvikom môžeme docieliť aj veľkú toleranciu baseta k ostatným domácim miláčikom, hoci je to plemeno pôvodne lovecké. Je ideálnym spoločníkom detí.

Agresivita, nedôverčivosť alebo bojazlivosť voči ostatným psom či ľuďom by mali byť považované za hrubú vadu vylučujúcu z chovu. Apatia alebo naopak hektickosť s neustálym štekaním nie sú pre toto plemeno typické a nemali by byť v chove podporované.

II. Vzhľad

 Jedná sa o krátkonohého psa značnej substancie, vyvážených proporcií a vysoko ušľachtilého. Je dôležité mať na mysli, že ide o lovecké plemeno, ktoré musí zodpovedať svojmu poslaniu, preto by mal byť silný, aktívny a schopný veľkej vytrvalosti v teréne. Jemne modelovaná hlava s typickým tylovým hrboľom je jednou z najväčších ozdôb krásneho baseta – hlava pôsobí sucho, ale nie preto, že by nemala voľnú kožu, utvárajúcu typické vrásky. Tiež oči dávajú plemenu jeho typický výraz, z ktorého priamo srší pokojná, jemná a mierna povaha. 

Baset spolu s bloodhoundom majú vôbec najdlhšie uši medzi plemenami psov. Má sa za to, že by uši mali byť aspoň takej dĺžky, aby pretiahnuté dopredu dosiahli mierne cez špičku nosa. Tvar hrudníka je pre baseta veľmi dôležitý. Rebrá sú dlhé a dobre klenuté. Hrudník musí byť priestranný a dlhý. Tlapky musia byť silné a plné. Správne prirovnanie pre vzhľad labiek baseta sú labky mačacie. Dnešný štandard vyžaduje rovno smerujúce labky, alebo mierne vybočenie. Zadné končatiny sú rovnako dôležité, pretože uvádzajú do pohybu dlhé a ťažké telo. Musia byť preto dobre osvalené.

Pozorujúc zozadu, baset by mal byť tak široký (svalstvo, vzdialenosť zadných nôh od seba), že pôsobí ako guľa. Srsť je hladká, krátka a priliehavá, nie príliš jemná. Všetky línie majú jasné obrysy. Bežne sa vyskytujú dva farebné varianty, a to trojfarebný (čierna, hnedá a biela) – tzv. tricolora a dvojfarebný (hnedá a biela) – tzv. bicolor. Pritom sýtosť hnedej býva od citrónovej cez hrdzavú, červenú, „pečeňovú“ až čokoládovo hnedú. Výška dospelého jedinca je 33 – 38 cm v kohútiku. Váha 20 – 27 kg.

Nie je nič smutnejšie, než vidieť tak nízkeho baseta, ktorého brucho pre voľnú kožu siaha až na zem a ktorého nohy sú tak krátke, že by bol ťažko schopný pohybu v teréne. Nový štandard sa takmer výlučne zameriava viac na chyby v charaktere plemena, než na tie fyzické. Akýkoľvek pes vykazujúci fyzickú abnormalitu alebo vadu správania musí byť diskvalifikovaný. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Baset je svojou povahou priamo predurčený k tomu byť skvelým kamarátom detí. Avšak aj takého dobráka je nutné vhodnou výchovou spolužitiu s deťmi naučiť, a to isté platí aj pre vaše ratolesti. Aj keď nie je zo svojej podstaty príliš neuvážený alebo agresívny, je to predsa len pomerne ťažký maznáčik. Keď sa rozblázni, mohol by svojich malých kamarátov v rámci hry pokojne zhodiť. Preto baseta, rovnako ako ktorékoľvek iné plemeno, nenechávajme nikdy s deťmi osamote. Ich hry môžu byť natoľko nápadité, že by k úhone mohol prísť aj baset.

Ako už sme si povedali, baset je lovecké plemeno. Všeobecne s ostatnými psami vychádza skvele a ani samce nemajú v povahe útočiť na cudzie samce. Problém by mohol nastať pri iných druhoch domácich maznáčikov – mačiek, hlodavcov, králikov… Tieto zvieratká môže baset považovať za svoju prirodzenú korisť. Pri jeho inteligencii a vašom vhodnom

vedení, sa však môže veľmi dobre naučiť rozlišovať, kedy je jeho lovecká aktivita vhodná. Ak zdieľa domácnosť s inými miláčikmi od šteniatka, nebýva toto medzidruhové spolužitie problémové.

IV. Výchova a výcvik

Hoci sú dnes chovaní predovšetkým ako domáci maznáčikovia, stále sú to lovci. Baset je od prírody sám sebou a jeho ochota do bodky plniť príkazy je takmer nulová. Majiteľ baseta by mal byť veľmi tolerantný, trpezlivý a dôsledný. Výchovu a výcvik značne uľahčí vrecko nabité lákavými maškrtami. Vhodné je cvičiť skôr krátko a intenzívne, než basetov záujem opadne.

Napriek tomu by sa mal majiteľ pripraviť na to, že tá najlepšia dobrôtka sa čerstvej stope, v očiach baseta, nevyrovná. Baset má proti iným plemenám obrovskú výhodu, vďaka svojej telesnej stavbe. Predbehne ho aj priemerne zdatný jedinec. Veľmi ľahko tak možno zabrániť jeho loveckým výpravám z vlastnej vôle.

V. Zdravie a starostlivosť

Baset je vďaka svojej zavalitej stavbe tela a silnej podsade veľmi odolný voči počasiu. Môže sa preto zdržiavať celoročne vonku. Starostlivosť o srsť spočíva len v občasnom kefovaní. Ide o tzv. lymfatické plemeno, musíme teda počítať s tým, že ho bude cítiť viac, než napríklad pudla. Zvýšenú pozornosť venujeme čistote uší a očí. Obzvlášť vtedy, ak sa pohybuje pes v prašnom prostredí. Pravidelne je nutné kontrolovať aj dĺžku pazúrov, hlavne predných nôh. Ak sa prirodzene neobrusujú je dôležité pazúry skrátiť, aby nezapríčinili zlý nášľap labky.

Baset máva veľkú chuť do jedla, preto mu hrozí obezita. Najmä ak je zvýšený príjem krmiva sprevádzaný nedostatočným pohybom. Vhodné sú krmivá pre veľké plemená psov, ktoré obsahujú správny pomer všetkých látok, potrebných k dobrému vývoju pohybového aparátu, hlavne kĺbov. Tieto receptúry zaisťujú optimálny rast šteňaťa a zamedzujú prílišnému priberaniu v mladom veku. V období rastu baseta nepreťažujeme a dlhé prechádzky radšej odložíme na dobu, kedy kostra a svaly sú už dostatočne vyvinuté. Niektorí basetovia, zvyčajne tí s ťažšou stavbou tela, môžu mať predispozíciu k torzii žalúdka. V chovateľskom poriadku nie sú určené žiadne špeciálne testy avšak je rozumné nechať svojho psíka vyšetriť na degeneráciu medzistavcových platničiek a epilepsiu Lafora. Naprieč plemenami sa odporúča testovať aj malígnu hypertermiu (spôsobuje reakciu na anestéziu a svalové relaxanty) a von Willdebrandovu chorobu typ I. (sklon k zvýšenej krvácavosti kože a slizníc). (Https://www.genomia.cz/cz/breed/basset-hound/)

VI. Náročnosť

Baset je veľmi nenáročný spoločník, čo sa týka životného priestoru a pohybu. Najspokojnejší bude obklopený svojou rodinou. Nemá rád samotu a ocení buď spoločnosť psieho priateľa alebo možnosť čo najčastejšieho kontaktu so svojím pánom. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že obráti svoju pozornosť nežiaducim smerom. Môže sa aj veľmi intenzívne hlasovo prejavovať.

Na čo však treba brať ohľad je kvalitná strava. Baset je náročný na kvalitnú výživu najmä v období rastu. Aby sa vyvíjal tak, ako má, a nedochádzalo k neskorším problémom s kĺbmi, je dobré udržiavať šteniatko skôr ľahšie a štíhlejšie. K tomu výrazne dopomôže vhodné krmivo určené pre šteňatá veľkých plemien. Baset je všeobecne zdravé plemeno, je však nutné počítať s vyššími výdavkami za kvalitné krmivo. Iste sa oplatí investovať aj do genetických testov v odbornom laboratóriu, ktoré sú uvedené v odseku vyššie. Cena šteňaťa baseta s PP (preukazom pôvodu) sa pohybuje medzi cca 390 až 780 eur (zdroj). V tejto cene dostanete očkované, odčervené a čipované šteniatko s doložiteľným pôvodom a typickými povahovými a vizuálnymi vlastnosťami daného plemena. Kupovať šteniatko „zaručene čistokrvné“ od priekupníkov alebo z takzvaného domáceho chovu, je vždy stávka do lotérie. Nikdy nemôžete vedieť, či vám z neho vyrastie typický predstaviteľ plemena, ktorého ste si vysnívali.

VII. História

Baset vznikol koncom 16. storočia vo Francúzsku a jeho predchodcom bol pravdepodobne svätohubertský pes. Baset bol pôvodne vyšľachtený na lov drobnej zveri, ako sú zajace, králiky a bažanty.

Sprvu boli obľúbení u francúzskej aristokracie, ale po francúzskej revolúcii sa stali loveckými psami prostých občanov, ktorí nemali prístup ku koňom a museli psy nasledovať pešo. Medzinárodnej pozornosti sa basetovi dostalo v roku 1863, kde bol vystavený na prvej výstave psov konanej v Paríži. Kontrolovaný chov tohto plemena vo Francúzsku začal v roku 1870. Prvého baseta doviezol do Anglicka Lord Galway v roku 1866. Ďalšie jedince importoval v roku 1874 Sir Everett Millais a začal sa šľachtením v jeho vlastnej chovateľskej stanici. Na jeho šľachtiteľských programoch sa podieľali aj Lord Onslow a George Krehl. Za svoje úsilie a zásluhy a spopularizovanie plemena je Sir Millais považovaný za otca plemena v Anglicku. V roku 1883 vznikol klub priaznivcov baseta. Nadšenou chovateľkou tohto plemena bola aj Alexandra Dánska, princezná Walesu, manželka kráľa Eduarda VII. Do Ameriky sa basetovia dostali pravdepodobne už v koloniálnych časoch, ale väčšej popularity a oficiálneho uznania AKC sa dočkali až na začiatku 20. storočia (zdroj).

VII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy a sučky: 20 – 30 kg
Výška v kohútiku:Psy – 35 cm, Sučky – 32 cm 
Typický znak:dlhé telo, krátke nohy, dlhé uši, vrásky v tvári
Požiadavky na výcvik:stredné
Energia:nízka
Dĺžka života:8 – 12 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:stredné
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký pes – durič, farbiar
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká
Farba srsti:dvojfarebná, trojfarebná, všetky farby prípustné u duričov
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť baseta?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre baseta dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka basetov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

V súčasnosti nie sú na Slovensku žiadne dohľadateľné chovateľské stanice basetov. Prikladáme aspoň kontakt na poradcu chovu, ktorý má prehľad o všetkých aktuálnych alebo plánovaných vrhoch.

PORADCA CHOVU: MVDr. ZUZANA

KELECSÉNYIOVÁ, Tel.: 0903/ 712 106, Email: zana.kelecsenyiova@gmail.com, Viac tu: https://bassetklubsr.webnode.sk/kontakt/

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár