fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať arabského plnokrvníka

Arabský kôň je ušľachtilý kôň s veľmi dlhou históriou. Patrí medzi najpopulárnejšie konské plemená na svete. Arabská krv koluje v žilách veľa iných plemien, napríklad anglického plnokrvníka. Arabský kôň je skôr menší kôň a vyskytuje sa v niekoľkých variantoch, ktoré majú odlišné charakteristiky. Je známy svojou vytrvalosťou a temperamentom. Bude arabský plnokrvník tým najlepším plemenom práve pre vás? Zistite to v tomto článku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ arabského plnokrvníka

  • Arabský kôň je plemeno s veľmi dlhou históriou. Arabské kone boli vždy veľmi starostlivo strážené po zdravotnej a typovej stránke a pre šľachtenie plemena sa vyberali iba tí najodolnejší a najtypickejší jedinci.
  • Arabský plnokrvník sa veľmi rýchlo učí a vie výborne komunikovať s človekom.
  • Je veľmi citlivý a výborne vychádza s ľuďmi. Svojmu pánovi je verný.
  • Arabský kôň je pomerne nenáročný na starostlivosť.
  • Toto plemeno sa využíva aj pri zušľachťovaní mnohých iných konských plemien nielen v Európe.
  • Je to ideálny kôň pre vytrvalostné preteky, pretože má veľkú fyzickú výdrž, je odolný a tiež veľmi rýchly.
  • Arabský plnokrvník sa ničoho nebojí. Má guráž a tak vás neprekvapí svojimi prehnanými reakciami na „nebezpečenstvo“.
  • Môžete si vyberať z mnohých farieb. Najčastejšie tieto kone bývajú beluši alebo hnedáci.
  • Arabský kôň je jedno z najkrajších, najušľachtilejších a najčistejších konských plemien. Často ho uvidíte aj na výstavách.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ arabského plnokrvníka 

  • Arabský kôň sa môže niekedy správať nervózne a nebude reagovať tak, ako majiteľ očakáva.
  • Je to kôň pre skúsených majiteľov a jazdcov, nie pre začiatočníkov. Musíte mu nenásilnou cestou vysvetliť, kto je pán, inak si bude veci robiť po svojom.
  • Rovnako rýchlo, ako si tento kôň osvojuje správne návyky, sa naučia aj tie zlé. Tých sa potom veľmi ťažko zbavuje.
  • Pokiaľ s arabským plnokrvníkom budete zaobchádzať s nedostatkom citu, často sa zaprie a pôjde proti vám. Vie byť veľmi svojhlavý.
  • Arabský kôň je veľmi energický. To môže byť pre niektorých majiteľov a jazdcov náročné a vyčerpávajúce.
  • Arabský plnokrvník sa nehodí na drezúru, nie je to typický vysoký drezúrny kôň. Je vhodný skôr pre iné disciplíny.
  • Arabský kôň je väčšinou nižší v kohútiku. Pokiaľ chcete veľkého, mohutného koňa (napríklad pre ťažšieho jazdca), zvoľte iné plemeno.

Zhrnutie 

Arabský kôň je veľmi inteligentný, učenlivý a má neuveriteľnú výdrž. Hodí sa na výstavy aj do rôznych športov, najlepšie sa uplatňuje vo vytrvalostných pretekoch (endurance). Priľne k svojmu majiteľovi a vytvorí s ním nerozlučnú dvojku. Nie je to ale kôň pre začiatočníka. Ak sa naučí nejaký zlozvyk, len tak sa ho nezbaví. Je tiež veľmi energický a potrebuje majiteľa, ktorý jeho bujnosť s prehľadom zvládne.

Všeobecná charakteristika arabského plnokrvníka 

Arabský kôň je veľmi staré plemeno. Je rozvážny, má veľa sily a guráže. Stretnete ho v mnohých farebných variantoch. Je to jedno z najušľachtilejších plemien sveta a preto sa využíva aj v chove iných koní. Vďaka svojej rýchlosti, guráži a lojalite sa v minulosti často používal vo vojnách. Je veľmi odolný, pretože pochádza z púštneho prostredia. Väčšinou sa teší veľmi dobrému zdraviu a ak má úraz, rýchlo sa hojí.

Povaha

Arabský plnokrvník vyniká vysokou inteligenciou, veľkou citlivosťou a vnímavosťou k svojmu pánovi. S ľuďmi vie skvele vychádzať a dokáže ľahko pochopiť, čo sa po ňom chce. S človekom vie výborne komunikovať a rýchlo sa učí. V teréne nie je prehnane ľakavý.

Ak sa s týmto koňom zaobchádza s rešpektom a citom, odmení sa majiteľovi svojou vernosťou a všetku svoju energiu nasmeruje do toho, aby mu vyhovel. Ak sa s ním ale zaobchádza necitlivo, môže sa to majiteľovi veľmi rýchlo vypomstiť. Arabský plnokrvník sa v tomto prípade zaprie a pôjde pokojne aj proti vám.

Arabský kôň je charakterizovaný obrovským množstvom energie. Aj preto patrí do rúk skúseného majiteľa, ktorý si s týmto typom koňa dokáže poradiť. Pri správnom zaobchádzaní získate výborného koňa. (zdroj)

Vzhľad 

Arabský kôň vyzerá veľmi vznešene, pretože už dlhé stáročia prechádza cieleným šľachtením. Z toho dôvodu sa tiež veľmi často objavuje na konských výstavách. Srsť arabského plnokrvníka je krátka, jemná a lesklá. Tieto kone sú z veľkej časti ryšiaci, beluši, vraníci a hnedáci, môžu sa ale vyskytovať aj v iných farbách.

Hriva a chvost arabského plnokrvníka sú hodvábne a lesklé tak ako srsť. Koreň chvosta tohto koňa je nasadený vysoko a arabský plnokrvník navyše chvost nosí vysoko. Kopytá sú menšie, ale veľmi tvrdé a odolné.

V kohútiku arabský plnokrvník dosahuje približne 145-160 cm, niekedy je aj nižší. Z kohútikovej výšky je vidieť, že väčšinou ide o drobnejšieho koňa. Hlava arabského plnokrvníka je veľmi jemná, krátka a má tzv. „Šťučí profil“. Oči sú veľké a hlboké, nozdry výrazné. Arabský plnokrvník váži medzi 350 a 500 kg. Aj napriek nižšej váhe je jeho telo veľmi dobre osvalené. Oproti ostatným plemenám je arabský plnokrvník kratší – má totiž menej párov rebier a menej stavcov a preto má kratší chrbát. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť

Arabský kôň je ušľachtilý, odolný a väčšinou sa dožíva vysokého veku. Často sa teší dobrému zdraviu a je výborným koňom pre rekreačné jazdenie aj pre rôzne súťaže. Nie je príliš náročný na starostlivosť. Potrebuje ale prečesávať hrivu a chvost a starať o srsť, aby si udržal svoju kvalitu a lesk. Hrivu a chvost je možno tiež zapletať, aby sa neničila a nelámala. Chvostové vlásie prípadne ľahko pristrihnite, aby nesiahalo až na zem a nešpinilo sa.

Arabský kôň potrebuje pevnú ruku, ale jemné zaobchádzanie. Je veľmi šikovný a za zaobchádzanie s rešpektom sa vám odmení svojou vernosťou. Môže sa využívať pre mnoho rôznych disciplín, ale pokojne aj ako spoľahlivý hobby kôň.

Arabského plnokrvníka môžu podobne ako iné plemená postihovať niektoré geneticky prenosné choroby. Patrí medzi ne napríklad syndróm ťažkej kombinovanej imunodeficiencie (SCID) alebo syndróm LFS (Lavender Foal Syndrome), ktorý sa prejavuje neurologickými príznakmi, ako sú napríklad kŕče. Takto postihnutý kôň často máva tiež atypickú farbu srsti, ktorá sa môže podobať farbe levandule (od toho je odvodený názov ochorenia). (zdroj) Kone sa na tieto problémy testujú pred registráciou do plemennej knihy, prípadne sa vyraďujú z chovu. (zdroj)

Využitie plemena

Arabský kôň je veľmi všestranným plemenom, ale hodí sa viac na niektoré disciplíny. Pre svoje charakterové vlastnosti sa využíva predovšetkým vo vytrvalostných súťažiach (endurance). Často ho stretnete na výstavách, pretože býva typovo veľmi krásny. Kvôli menšiemu vzrastu sa príliš nehodí na drezúru a nemá veľké vlohy pre skákanie. Jeho darom sú predovšetkým rýchlosť, vytrvalosť a veľa energie. Arabský kôň je jedno z najkrajších a najviac cenených konských plemien. Bežne sa dožíva 25-30 rokov, sú ale aj prípady, keď sa dožil aj okolo 40 rokov. (zdroj)

Okrem endurance môžete arabského plnokrvníka využívať v chove pre zušľachťovanie mnohých ďalších plemien alebo aj ako spoľahlivého hobby koňa. Nie je príliš ľakavý a ak s ním pracuje skúsený jazdec, bude to výborný koník do terénu. Arabský kôň je ale pomerne temperamentný, a tak sa potrebuje dostatočne vyblázniť.

Cena arabského plnokrvníka sa u nás bežne pohybuje medzi 1600-4000 €. Vždy záleží na predpokladoch koňa do športu, poprípade do chovu. Luxusný arabský plnokrvník môže stáť aj ďaleko viac.

História

Arabský kôň je jedným z najstarších konských plemien. Radí sa medzi orientálne plemená, pretože pravdepodobne pochádza z Arabského polostrova. Prvýkrát sa objavuje asi okolo roku 3000 pred naším letopočtom. Už Beduíni v púšti sa snažili o selektívny chov koní. Vyberali tie najsilnejšie a najlepšie jedince, ktoré spolu krížili. Od dávnych čias si viedli presné záznamy, podobné dnešným rodokmeňom.

Za svoju dnešnú odolnosť vďačí arabský kôň starostlivému výberu predkov. Tí museli odolať drsnej klíme, prispôsobiť sa púštnemu prostrediu a mať dobrú výdrž. Inak by neprežili. V týchto časoch boli arabské plnokrvníky využívané na prepravu nákladu a ako obľúbené vojnové kone. Na arabských plnokrvníkoch jazdili napríklad takí bojovníci, ako bol Alexander Veľký, Napoleon alebo Džingischán. (zdroj)

V Európe sa arabský plnokrvník využíval a stále využíva predovšetkým pre zušľachťovanie európskych plemien koní, ako základ pre vznik nových plemien. Dnes sa tento kôň objavuje po celom svete, v najčistejšej podobe ho stále nájdete na Arabskom polostrove a v jeho okolí.

Dôležité informácie

Výška v kohúiku:145-160 cm
Hmotnosť:350-500 kg
Farba srsti: najčastejšie ryšiak, belúš, vraník, hnedák
Zvláštne znaky: Malá hlava, vydutý profil, veľké, inteligentné oči, vysoko posadený chvost a krátky chrbát
Zem pôvodu:Arabský poloostrov
Pôvodné využitie: vojenský kôň
Dĺžka života: 25-30 rokov
Orientačná cena:1600 – 4000 €

Kde kúpiť arabského plnokrvníka?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju arabského plnokrvníka.

4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár