fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať amerického pitbulteriéra

Pitbull, opakovane mediálne špinené plemeno. Žiadny ďalší pes nie je tak obávanou „beštiou“. Je vážne taký, akého ho vykresľujú médiá? Naozaj sa musíme báť? Z vlastnej skúsenosti sa vám pokúsim čo najbližšie priblížiť toto úchvatné plemeno.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pitbulla

  • Vzťah k deťom. Napriek médiám je toto plemeno naozaj vhodné k deťom. Samozrejme je potrebné zachovať zásady ako pri každom plemene a nenechávať psa a dieťa bez dozoru.
  • Univerzálnosť prostredia – hodia sa ako do bytu, tak pre celoročný pobyt vonku.
  • To, čo americký pitbulteriér robí, robí vždy na 120 %!! Či už sa jedná o šport alebo vítanie pána po príchode domov.
  • Ak všetok svoj voľný čas chcete venovať psovi, je pitbull ideálny spoločník. Jeho ohromné ​​množstvo energie je ideálne na akékoľvek spoločné aktivity.
  • Úplná oddanosť majiteľovi a jeho rodine. Nepatrí medzi strážcov, ale ak by na to prišlo, dokáže vás ochrániť.
  • Je veľmi nenáročný na priestor. Hlavné je, keď je s majiteľom.
  • Pitbull patrí medzi veľmi zdravé plemená, ktoré nebývajú postihnuté dedičnými chorobami.
  • Starostlivosť o jeho srsť je nenáročná, zvýšenú pozornosť si žiada iba v dobe pĺznutia.
  • Patrí medzi dlhoveké plemená, vek viac ako 14 rokov nie je u pitbullov problém.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pitbulla

  • Neznášanlivosť voči psom sa objavuje u veľkej väčšiny psov aj súk. Treba s týmto počítať už pri obstaraní.
  • Veľmi často zle znášajú ďalších domácich miláčikov či hospodárske zvieratá, ale to sa dá odstrániť včasnou socializáciou.
  • Bývajú veľmi tvrdohlaví psi, pri zlej výchove je taký pes nepríjemným kamarátom.
  • Vysoká inteligencia u pitbulla hraničí s prefíkanosťou. 🙂
  • Výcvik býva náročnejšieho charakteru a vyžaduje obzvlášť skúseného majiteľa. Cvičák je skoro nutnosťou.
  • Jeho energetickej povahe musíme venovať veľa času, aby bol unavený a spokojný.
  • Majiteľ musí mať u psa dostatočný rešpekt, násilie postráda u tohto plemena význam.

Zhrnutie

Americký pitbulteriér mnoho ľudí okúzlil svojím silným telom, obrovským srdcom a dušou anjela. Jeho neznášanlivosť voči psom je hlavným povahovým rysom. Hoci všetci poznáme nejakého psa ktorý tento „problém“ nemá, je to stávka do lotérie, že takéto bude aj vaše šteňa. Ak človek akceptuje túto vlastnosť, je skvelým spoločníkom. Samozrejme najlepšie mu bude vedľa vás na gauči, ale bez problému sa dá chovať aj vonku.

Všeobecná charakteristika amerického pitbulteriéra

Energia! To je to, čo vás upúta na prvý pohľad. Nech robí, čo robí, vždy je to na 120 %. Nie vždy je to vhodné, občas pôsobí veľmi neúnavne. Jeho silné telo si vyžaduje veľa aktivity, aby sa nestal len hrubým gaučovým vankúšom. Nie nadarmo k tomuto plemenu patrí motto „Telo z ocele, srdce zo zlata“. Je to notoricky diskriminované plemeno a nie je vhodné pre každého.

I. Povaha

Vyššie zmieňujem ako silný povahový rys neznášanlivosť a nadmernú energiu. Ale na tomto plemene je toho oveľa viac, prečo ho milujem. Vyzdvihla by som citlivosť a empatiu k majiteľovi a jeho rodine. Vždy presne vie, ako sa ľudia cítia. Ďalej je veľmi učenlivý, šikovný a väčšinou dobre sústredený, čo sú dobré vlastnosti pre výcvik. S mňamkou v ruke sa rád naučí aj salto vzad. 🙂 Medzi časté mýty ľudia zaraďujú fakt, že necíti bolesť. To nie je tak úplne pravda. Bolesť cíti ako každý iný pes, len má schopnosť túto informáciu potlačiť a nedať to na sebe poznať. Z môjho pohľadu je to často problém, predovšetkým keď sa jedná o prípadný úraz.

II. Vzhľad

Vzhľad je kapitola sama o sebe predovšetkým preto, že pitbull nespadá pod FCI (Fédération Cynologique Internationale – Medzinárodná kynologická organizácia). Z čoho vyplýva, že nemá štandard. Jeho chov sa riadi povahou a povahovými testami. Ale všeobecne by sa dalo povedať, že sa jedná o psa stredného vzrastu, na prvý pohľad atletickej postavy a s kvadratickým vzhľadom. Na výstavách sa väčšinou hodnotí iba kondícia. Všeobecne by sa dalo povedať, že telo by malo vyzerať ako psí desaťbojár. Mal by byť menší a štíhlejší ako jeho kolega americký stafordšírsky teriér. Pitbull môže mať akékoľvek farebné varianty okrem modrej farby, ktorá by sa NEMALA vyskytovať. Toto neplatí u psov chovaných za morom, v USA sa vyskytujú všetky možné farebné varianty a vzrasty. Bohužiaľ, k takým zmenám došlo predovšetkým vďaka krížením s ďalšími plemenami.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Miluje deti, je priamo predurčený k hrám s deťmi. Je k nim veľmi citlivý a jemný, bude ich zhora dole olizovať a maznať. Do nekonečna bude tolerovať ich hry a pošťuchovanie.

My však musíme dbať na kontrolu, je to „iba“ pes a aj tomu sa raz nemusí páčiť správanie detí. Dôležitý je dozor dospelých a umožniť psovi odchod a pokoj. Pitbull je energický, pri kontakte s malými deťmi hrozí, že ich počas hry nechtiac zhodí.

Pri ranej socializácii nebýva s ostatnými domácimi miláčikmi ako sú mačky, hlodavce atď., problém.

Pitbull nie je pes do svorky!! Pokiaľ si k jednému chceme zaobstarať ďalšieho psíka, musíme ich v neprítomnosti oddeliť, striktne. 1000 krát sa nemusí nič stať, ale keď sa to stane, je to len raz.

IV. Zdravie a starostlivosť

Americký pitbulteriér je veľmi zdravé plemeno, ktoré netrpí na dedičné choroby. Chronické problémy sa objavujú len zriedka. Zato o to častejšie trpia na úrazy rôzneho charakteru, predovšetkým kvôli ich bláznivej povahe. Ak teda plánujeme šport, je potrebné podstupovať rôzne vyšetrenia kĺbov a srdca.

Starostlivosť sa príliš nelíši od rovnako veľkých plemien. Dbať musíme na kvalitnú stravu. Väčšiu časť našich financií pravdepodobne minieme za potreby na šport a výcvikové centrum.

V. Výchova a výcvik

Výchove i výcviku musíme venovať veľa času a po celý život psa. Je veľmi šikovný, učenlivý a šikovný, dobre sa bude učiť vaše požiadavky. Ale jeho inteligencia je občas na škodu. Ak raz zabudneme vyžadovať nejaký úkon, bude si to pamätať. Chce to teda našu dôslednosť. Avšak dril nie je pre pitbulla vhodný.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje v rozmedzí 300 až 600 eur. Záleží na chovateľovi, krvnej línii pod. Je dôležité pripomenúť, že chovatelia veľmi neradi predávajú svoje odchovy ľuďom, ktorých nepoznajú a netolerujú povahové vlastnosti psa. Pokiaľ si chcete pitbulla zaobstarať, musíte úplne presne vedieť, čo od psa chcete a podľa toho vyberať.

Nesmieme šetriť na kvalitnej strave a výcviku. Finančne teda nie je nijako náročný.

Časovo sa jedná o veľmi náročného psa, hodina denne mu nestačí. Pri zaobstaraní musíme teda myslieť aj na naše časové možnosti.

VII. História

Americký pitbulteriér vznikol na začiatku 18. storočia v USA. Oficiálny chov však začal až v storočí 19. Hlavným aspektom pre chov pitbulla boli v tom čase povolené a hojne rozšírené psie zápasy. Na rozdiel od ostatných bulteriérov, ktoré sa chovali pre vzhľad a výstavy, pitbull šiel iba po krvavej ceste psích zápasov. Z tohto dôvodu je veľmi často označovaný ako bojový pes, čo samozrejme nie je relevantné označenie. Nikde neexistuje klasifikácia plemien na bojové a nebojové.

Vďaka psím zápasom toto plemeno získalo nulovú agresiu voči ľuďom. Pes, ktorý útočil na ľudí, bol z chovu nemilosrdne vyradený. Najmä preto, že si chovatelia navzájom umývali svoje psy pred zápasom (aby nemali srsť napustenú jedom).

Túto informáciu má však mizivé množstvo ľudí a ostatní dajú na médiá.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:12-32 kg
Výška v kohútiku:psy aj sučky 46-56 cm
Typický znak:atletická postava
Požiadavky na tréning: viacej ako 60 min/denne
Energia: veľmi energický
Dĺžka života:13-15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: pracovný pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: hladká
Farba srsti:okrem modrej akákoľvek
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť amerického pitbulteriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pitbulla dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka pitbulteriérov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (18 votes)

Vložiť komentár