fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať aljašského malamuta

Dnes tu máme ďalšieho z radu chlpatých velikánov. Malamuta len tak neprehliadnete. Ich hlboké oči, ktoré odrážajú divokosť a tvrdosť severu, ich hustý kožuch a rozosmiaty výraz a neskutočná húževnatosť z nich robia nezabudnuteľné plemeno. Poďme si toto plemeno trochu viac predstaviť! Prečítajte si našich 15 dôvodov, prečo si malamuta (ne)obstarať a zistite, či je tento chlpáč pravá voľba!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ aljašského malamuta

  • Malamut je mierumilovný a priateľský pes. Ak hľadáte milé veľké plemeno, ktoré nezožerie návštevu len čo vkročí do bránky, je malamut horúcim adeptom.
  • Majú hustý kožuch a európske zimy zvládnu bez mihnutia oka. Odolnejšie plemeno ťažko nájsť.
  • Navyše to nie sú žiadni hlupáci. Tento pes vás prekvapí svojou vynaliezavosťou a rýchlosťou, akou sa dokáže naučiť nové veci.
  • Radi jazdíte na bicykli alebo vyrážate na túry či beháte a hľadáte parťáka, ktorý zvládne aj dlhšie trasy? Skúste unaviť malamuta. Tento pes má snáď more energie.
  • Ak preceníte svoje sily, malamut vám pomôže nielen psychicky. Ťah je preňho prirodzený rovnako ako napríklad dýchanie. Rovnako tak zimné sánkovanie s malamutom nadobudne úplne nové rozmery!
  • Voči deťom je veľmi tolerantný a trpezlivý. Tohto medvedíka skrátka nerozhádžu ani pojašené deti, naopak sa s nimi bude rád hrať. Aj napriek tomu však majte deti i psa vždy pod dozorom.
  • Malamut je tiež prekvapivo tichý, veľmi zriedka šteká a ak už sa nejako prejavuje, tak vytím. Avšak ani to nerobí príliš často.
  • Všeobecne sú priateľskí aj k iným psom. V tomto ohľade zohráva ale veľkú úlohu aj včasná socializácia.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ aljašského malamuta

  • Majú nádhernú srsť, ktorá však tiež veľmi pĺzne. Chlpy jednoducho k malamutovi patria.
  • Potrebujú denne pohyb a aktivitu. Ak si nie ste istí, že to malamutovi dokážete dopriať, radšej sa porozhliadnite po pokojnejšom plemene.
  • Lovecký pud majú naozaj silný. Nie sú vhodní k hydine alebo iným menším zvieratám. Rovnako tak sa budú snažiť loviť aj zver.
  • Vzhľadom k ich pôvodu a hustej srsti nie sú vhodní do bytu, najmä v lete by naozaj trpeli.
  • Malamut sa učí síce rýchlo, ale rád si robí veci po svojom. Pokiaľ nebude mať náladu cvičiť, veľa s ním nezmôžete.
  • Pre začiatočníkov nie je malamut to najvhodnejšie plemeno. Kombinácia ich temperamentu a istej tvrdohlavosti môže byť pre neskúseného človeka príliš veľké sústo.
  • Boli vyšľachtení pre ťah saní. Odnaučiť malamuta ťahať na vôdzke rozhodne nie je hračka. Zvážte teda aj svoje fyzické schopnosti. Kombinácia drobnej ženy a malamuta, ktorý sa rozhodol prehnať mačku, nie je práve najšťastnejšia.

Zhrnutie

Malamut je severské odolné plemeno, ktoré je veľmi priateľské. Svoju rodinu milujú a sú jej oddaní. Majú kopu energie, ktorú je potrebné denne vybiť, ideálne ťahom čohokoľvek, od bicykla až po pneumatiky. Majú hustú srsť, vďaka ktorej ich nerozhádžu aj tie najväčšie mrazy, tiež ale veľmi pĺznu. Najspokojnejší bude malamut vonku s možnosťou vstupu do domu. Pre svoj temperament sa príliš nehodí pre začiatočníkov.

Všeobecná charakteristika aljašského malamuta

Malamut je plemeno, ktoré zaujme svojím vzhľadom a prekvapí svojou láskavou povahou. Sú silní a majú energie na rozdávanie. Ak ale chcete vedieť o tomto plemene viac, čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo potrebujete.

I. Povaha

Malamut je plemeno, ktoré miluje ľudí. Sú veľmi ústretoví a trpezliví. Zároveň majú ale kopu energie, ktorú potrebujú vybiť, inak sa nudia a hľadajú si zábavu sami. Je to plemeno vhodné pre chov vonku, ale aj tak potrebuje pozornosť pánov, sú totiž naozaj oddaní a celé dni o samote na záhrade sú pre nich naozajstným utrpením.

II. Vzhľad

Aljašský malamut je pes harmonickej, svalnatej a kompaktnej stavby. Jeho telo je predĺžené a má silný krk, hlbokú a širokú hruď a rovný chrbát. Hrudné a panvové končatiny sú silné a pevné, dobre zauhlené s uzavretými „snežnicovými“ labkami. Hlava je široká, veľká so stredne veľkými vzpriamenými trojuholníkovými ušami. Oči sú stredne veľké, mandľového tvaru a sú šikmo uložené, najčastejšie tmavohnedé. Modré oči sa považujú za hrubú chybu a sú dôvodom vyradenia z chovu. Ňufák, okraje pyskov a okraje očných viečok sú vždy čierne, iba u červených psov sú hnedé. Chvost je nasadený v línii chrbtice, je dobre osrstený a je nesený nad chrbtom, nemal by byť ale zatočený.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Malamuti sú trpezliví a pozornosť detí si spravidla užívajú. S väčšími deťmi si rozumejú úplne skvele. Avšak rýchlorastúce neohrabané šteňa malamuta je ako neriadená strela, a tak by mohol malé deti neúmyselne zraziť. Vždy je teda dôležité mať psa aj deti pod dohľadom.

K iným psom je malamut priateľský, ak je od šteňaťa socializovaný. Problém môže nastať s inými zvieratami, ktoré sa môže snažiť loviť. Väčšinou si dokáže zvyknúť šteňa malamuta napríklad na mačku, ktorú v dospelosti toleruje. Cudzie mačky sú pre nich ale len korisť, rovnako ako napríklad divá zver či hydina.

IV. Zdravie a starostlivosť

Aljašský malamut je plemeno ktoré sa teší dobrému zdraviu. Problémy väčších plemien sa však nevyhýbajú ani im. Najčastejšie sa u malamutov môžeme stretnúť s ochoreniami pohybového aparátu, či už ide o dyspláziu bedrových alebo lakťových kĺbov, alebo artritídu v dospelosti. Chovné jedince podstupujú vyšetrenia a jedinci so zlými výsledkami nie sú vpustení do chovu. Toto ochorenie je síce čiastočne dedičné, ale z časti je ovplyvnené aj vonkajšími vplyvmi. Je teda dobré svojmu psovi pravidelne podávať kĺbovú výživu po konzultácii s veterinárom. Z ďalších ochorení môžeme spomenúť ešte torziu žalúdka a ochorenie očí nazývané PRA (progresívna retinálna atrofia).

V. Výchova a výcvik

Aljašský malamut je severské plemeno a nesie si so sebou určitú nezávislosť. Malamut je však aj prekvapivo jemný a citlivý. Drsné zaobchádzanie vášmu vzťahu so psom príliš nepomôže. Naopak, výcvik za pomoci maškŕt a s pozitívnym prístupom bude u malamuta skvele fungovať. Nie je to plemeno pre športovú kynológiu a je teda nutné k nemu pri výcviku pristupovať inak ako napríklad k ovčiakom. Najväčší problém je pri výcviku malamutov ich silný lovecký pud. Naučiť ich spoľahlivo privolanie aj v prírode vyžaduje takmer nadľudský výkon a more času a trpezlivosti.

Na druhú stranu je malamut skvelý športovec a v oblasti, pre ktorú bol stvorený, je úplná hviezda. Tento pes jednoducho bude ťahať čokoľvek a kedykoľvek. Nemusíte nutne kupovať sane a ďalších psov. Malamut sa uspokojí aj s canicrossom alebo dog trekkingom. Niektoré jedince baví aj tréning agility, flyball a frisbee. Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, vždy je dôležité psa do ničoho nenútiť a brať výcvik predovšetkým ako zábavu.

VI. Náročnosť

Aljašský malamut je plemeno severské, je odolné a nie je zaťažené chorobami. Veterinárna starostlivosť sa u nich často scvrkne len na preventívne prehliadky a očkovania. V prípade, že tento medveď ale predsa len ochorie, sú náklady na veterinu úmerné ich veľkosti. Rovnako tak na krmive netreba šetriť. Kvalitná strava je základ zdravia. Pred zaobstaraním teda zvážte, či sa o svojho nového priateľa dokážete postarať aj po finančnej stránke.

Cena šteňaťa s PP sa pohybuje v rozmedzí 400 – 600 eur a odvíja sa od viacerých faktorov, ako sú napríklad výstavné či športové úspechy rodičov, zdravotné výsledky, či sa jedná o zahraničné krytie a v neposlednom rade tiež záleží na tradícii chovateľskej stanice. Nemusíte mať nutne doma šampióna ale šetriť na šteniatku tiež nie je najšťastnejší nápad.

VII. História

Malamut, ako možno odvodiť z názvu plemena, je severské plemeno. Je tiež považovaný za najstaršieho a najsilnejšieho zástupcu tejto skupiny plemien. Pôvodne bol využívaný Inuitmi na lov a ťah, a to zrejme po dlhé storočia. Avšak prvé oficiálne zmienky možno dohľadať až v 18. storočí, kedy medzi Inuitov zavítali prví obchodníci.

Najväčší boom však plemeno zažilo v období zlatej horúčky, keď dopyt po silných a odolných saňových psoch rýchlo vzrástol. Po neúspechu v hľadaní zlata zostali niektorí zlatokopovia na severe a začali pretekať so psími záprahmi. Prvý závod sa konal už v roku 1908. V období prvej svetovej vojny však plemeno stratilo na popularite a to kvôli rozšíreniu iného, ​​menšieho a rýchlejšieho plemena – sibírskeho huskyho.

Chov aljašských malamutov sa bežne rozdeľuje na dve línie: Kotzebue a M'loot. Línia Kotzebue bola založená predovšetkým na psoch Artura Waldena, ktorí následne prešli do vlastníctva Miltona a Evy Seeleyových. Išlo o čisto vlkosivé psy s bielymi znakmi. Práve títo psi sú považovaní za prvých moderných aljašských malamutov. Jedinci z línie M'loot sú väčší, s rôznymi farebnými variáciami ako je červená alebo gaštanová. Roku 1935 American Kennel Club (AKC) uznal aljašského malamuta ako plnohodnotné plemeno a schválil aj štandard.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:34-42 kg
Výška v kohútiku:58-64 cm
Požiadavky na tréning:viac ako 40 minút/deň
Energia:vysoká
Dĺžka života:11-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:mierne
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:saňový pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:rovná a veľmi hustá
Farba srsti:vlkosivá, čierna, červená a hnedá (vždy s bielymi znakmi)
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná
Typický znak:prirodzene vzpriamené uši

Kde kúpiť aljašského malamuta?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre aljašského malamuta dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka malamuta na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár