fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať alexandra malého

V roku 333 pred n. l. údajne dostal darom od svojho vojvodcu Onesikrita jasne zeleného papagája s dlhým chvostom sám panovník Alexander Veľký. Tak vznikol pravdepodobne názov pre celú skupinu týchto elegantných papagájov. Áno, tento článok bude o zástupcovi alexandrov – alexandrovi malom. Hoci pôvodne obývajú veľké územia Afriky a Ázie, prenikli aj na starý kontinent. Podľa štúdie z roku 2012 žije voľne v Európe a Británii okolo 85.000 alexandrov malých a veľmi úspešne sa tu, na úkor pôvodných druhov, rozmnožujú.

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ alexandra malého

  • Hoci nie je taký rečník ako napríklad papagáj žako, aj alexander malý má talent na jazyky. Môže sa naučiť hovoriť a svojím umením vám spríjemňovať spoločné dni.
  • Alexandre sa bežne predávajú aj ručne odchované. Avšak aj alexander odchovaný rodičmi sa dá pomerne ľahko skrotiť.
  • Aj keby sa váš alexander nenaučil hovoriť, nezúfajte. Tieto papagáje majú hudobný sluch a opakovanie melódií je ich obľúbený koníček.
  • Alexandre sú pomerne otužilé papagáje. Môžete ich chovať ako doma v byte, tak vo vonkajších voliérach s možnosťou úkrytu pred mrazom a vetrom.
  • Na starostlivosť nie je alexander malý nijako náročný. Jeho chov zvládne aj úplný začiatočník.
  • Alexandre sú veľmi pekne sfarbené papagáje aj v prirodzenej forme. Napriek tomu chovatelia vyšľachtili veľa farebných mutácií. Niektoré z mnohých farebných mutácií si môžete pozrieť tu.
  • Odchov alexandrov malých nie je nijako náročný a dá sa zvládnuť aj v byte. Vhodnejšie sú však priestranné voliéry, kde majú vtáky dostatok priestoru.
  • Inteligencia alexandra malého je porovnateľná aj s väčšími druhmi papagájov. S dobrou motiváciou a trpezlivosťou majiteľa sú schopní sa v pomerne krátkom čase naučiť veľa veselých kúskov a trikov.
  • Alexander malý nie je žiadna puťka. Jedná sa o veľmi energického a akčného papagája. Ak sa neradi nudíte, mohol by byť vhodným kamarátom práve pre vás.
  • Ak budete chovať alexandra ako jedináčika, bude všetku svoju pozornosť venovať práve vám. Tieto vtáky sú celkom kontaktné, takže si môžete užiť ich starostlivosť napríklad v podobe ískania vo vlasoch.
  • Oproti väčším druhom papagájov nebývajú natoľko vyberaví, čo sa týka pohlavia ich pána. Ľahko tak priľne samec k mužovi alebo samička k žene. Ak teda nechcete alexandre odchovávať, je vcelku jedno, ktorému pohlaviu dáte pri kúpe prednosť.
  • Alexander malý je vhodným kandidátom na maznáčika aj pre väčšie deti. Môže sa tak stať prvým „veľkým“ papagájom budúcich chovateľov.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ alexandra malého

  • Majú pomerne prenikavý krik. Ak sa takýto papagáj bude nudiť, môže byť namiesto príjemného spoločníka skôr príťažou.
  • Pri chove iba jedného papagája mu budete musieť nahradiť náprotivok z vtáčej ríše vy. V takom prípade sú alexandre pomerne náročné na čas a pozornosť svojho majiteľa.
  • Aj alexander potrebuje vychovať, ak má byť okúzľujúcim kamarátom. Nevychované jedince bývajú hlučné a ďobú.
  • Ak máte radi pokoj a ste povahou skôr pecivál, alexandra vám neodporúčame. Tento druh papagája je stále pripravený niečo podnikať a sedieť ticho v klietke je mu úplne cudzie.
  • Tak ako všetky papagáje, aj alexander malý je tak trochu bordelár. Treba počítať s tým, že boli vylúpané semiačka alebo páperie budú neoddeliteľnou súčasťou vášho bytu, nech budete upratovať akokoľvek.
  • Alexandra možno chovať ako jedináčika, avšak oveľa spokojnejší je v páre alebo v kŕdli. Ak nemáte dostatok času, kúpte mu radšej kamaráta.
  • Alexandre sú pomerne teritoriálne a môžu byť až agresívne, čo sa týka iných druhov papagájov. Predstavu spoločnej voliéry napríklad s andulkou preto radšej nerealizujte. Mohlo by sa to stať iným druhom papagájov osudným.

Zhrnutie

Alexander malý môže byť skvelou alternatívou „veľkého papagája v malom balení“. Má inteligenciu veľkých druhov, ale nie je tak náročný čo sa týka pozornosti, výchovy, priestoru i financií. Na výber máte z mnohých farebných mutácií alexandrov, aj keď pôvodné divoké sfarbenie je tiež veľmi pôsobivé. Starostlivosť ani chov alexandra malého nie sú príliš náročné a zvládne ich aj začiatočník alebo staršie dieťa. Vzhľadom k inteligencii týchto papagájov je však viac než vhodné venovať im dôslednú, ale láskavú výchovu už od útleho veku. Vychovaný alexander malý vám bude príjemným a veselým spoločníkom veľa ďalších rokov.

Chov alexandra malého

Pohlavný dimorfizmus alexandra malého je pomerne dobre vyjadrený okolo druhého roka života. Samce mávajú od zobáka okolo krku čierny prúžok, ktorý prechádza za hlavou do ružovej farby. Tento ozdobný „obojok“ samičkám chýba.

Alexander malý sa zvyčajne rozmnožuje 2× ročne. Pohlavne dospievajú v dvoch až troch rokoch. Samička zhruba dva týždne po párení znesie 3 – 5 vajíčok. Niektoré alexandre preferujú kmeňovú búdku, ale zvyčajne postačí klasická s rozmermi 25 × 25 × 60 cm (dך×v) s vletovým otvorom s priemerom 8 cm. Samica sedí na vajciach 22 dní.

V dobe párenia a odchovu mláďat v búdke predkladáme alexandrom malým rozmanitejšiu a nutrične bohatšiu potravu. K obvyklým zrninám, ovociu a zelenine môžete pridávať máčané alebo naklíčené zrno, namočené piškóty alebo granule pre papagáje. Môžeme pridávať aj varené vajíčko, tvaroh alebo biely jogurt.

Vtáčatá zostávajú v búdke po dobu siedmich týždňov, kedy ich usilovne kŕmia rodičia. Potom opúšťajú búdku, avšak dokrmovanie trvá ešte asi tri týždne. V troch mesiacoch už sú plne samostatné.

Pred zaobstaraním si alexandra malého je vhodné zaistiť mu dostatočne veľké a vybavené obydlie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.

V klietke s minimálnym rozmerom 80 × 60 × 80 cm (dך×v) by nemala chýbať:

  • napájačka alebo miska na vodu
  • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes/granule, zvlášť na grit alebo piesok a zvlášť na ovocie, zeleninu
  • sépiová kosť alebo minerálny kameň
  • podstielka na dno
  • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobopne prstami (napomáha obrusovať pazúry)
  • bidielka rôznych priemerov alebo tvarované (prevencia artrózy)
  • hračky

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre alexandra malého, nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričné vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu alexandrovi a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Väčšina alexandrov sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo ich naučiť na sprchu u vás v kúpeľni či im zaobstarať závesnú kúpeľňu ku klietke. Ak budete kupovať pre alexandra klietku v zoo predajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Ideálna úprava drôtov klietky je bez rôznych náterov, chrómu a zinku.

Základnou potravou pre alexandre malé je zmes rôznych semien a zrnín pre stredných alebo veľkých papagájov, ktorú si môžete zaobstarať buď v zoo predajni alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s chovom alexandrov skúsenosti. K suchej zmesi pridávame ovocie a zeleninu a niektoré druhy bylín. Môžeme kŕmiť aj špeciálnymi granulami pre stredné alebo veľké papagáje. Tieto granule obsahujú vyvážený pomer všetkých látok, ktoré papagáj potrebuje a vtáky si tak nemôžu vyberať len to, čo im chutí. Pred obdobím rozmnožovania a v čase kŕmenia mláďat sa odporúča zvýšiť prísun živín, ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chovu alexandra. V jedálničku sa radšej vyhnite väčšiemu množstvu orechov či olejnatým semenám. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme papagájom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili. Vhodné sú aj vetvičky ovocných stromov.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solené jedlá. Zvyšky z nášho taniera nedávame ani v minimálnom množstve. Avokádo je pre ne toxické.

Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije alexander! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvená mušľa, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálny piesok.

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o alexandrovi malom

Veľkosť:40 – 41 cm
Pôvod:Ázia, Afrika
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa veku, pohlavia, pôvodu, odchovu a druhu od cca 40 eur vyššie
Vek:15 – 25 rokov
Aktivita:denná

Špecifiká alexandra malého

Alexander malý je vhodná alternatíva pre tých, ktorí nemôžu alebo nechcú chovať veľké papagáje ako sú napríklad žako, ara alebo kakadu. V porovnaní s nimi je alexander oveľa menej náročný ako na priestor a financie, tak i na pozornosť zo strany majiteľa alebo výchovu.

Hoci alexander malý vyžaduje oveľa viac pozornosti než napríklad andulka, korela alebo zebričky, užijete si s ním aj oveľa viac zábavy. Je to papagáj živý a energický, potrebuje stále zamestnávať svoju múdru hlavu. Či už sa alexandra budete pokúšať naučiť hovoriť, pískať rôzne melódie alebo vykonávať veselé kúsky a triky, za každý čas strávený s vami bude veľmi vďačný. Po dobu vašej neprítomnosti bude odpočívať, ale akonáhle sa vrátite zo zamestnania alebo zo školy, bude vyžadovať vašu pozornosť.

Hovorí sa, že papagáje sú ako malé deti. O alexandroch to platí v istých ohľadoch tiež. Ako každé malé dieťa, i svojho alexandra musíte vychovávať aby bol milým domácim miláčikom. Výchova musí byť láskavá, ale dôsledná. Hrubosť alebo fyzické tresty v nej nemajú miesto.

Alexander malý nie je tak náročný na starostlivosť ako veľké druhy papagájov. Aj jeho rozmnožovanie je oveľa jednoduchšie a rodičia sú vo väčšine prípadov schopní sa o mláďatá plne postarať sami. Napriek tomu niektorí chovatelia odoberajú samičkám vajcia alebo veľmi malé mláďatá a vtáky ručne odchovávajú. Také alexandre, rovnako ako iné druhy umelo odchovaných papagájov, idú k novým majiteľom už plne skrotené. Je však nutné počítať s tým, že cena takto privyknutého alexandra je trochu vyššia.

Na krmivo nie alexander nijako náročný a v podstate si celý jeho život môžete vystačiť s priemyselne namiešanou zmesou pre stredné alebo veľké papagáje, ovocím a zeleninou. Aby sa váš alexander dožil v zdraví vysokého veku, je nutné si zistiť, čo by takáto zmes mala obsahovať a čo naopak alexandrovi môže uškodiť. Mnohí výrobcovia si so zložením krmiva pre papagáje, žiaľ, príliš hlavu nelámu. Môžu sa tam vyskytnúť kontroverzné zložky ako napríklad veľká miera čiernej slnečnice alebo iných olejnatých semien, poprípade väčšie množstvo orechov. Tuky vo väčšej miere mnohým druhom vyložene škodia a alexander je jedným z nich.

Nebývajú náchylné k chorobám. Ak sa vám však bude zdať zdravotný stav vášho papagája nevalný, odporúčame vyhľadať veterinára, ktorý má s papagájmi skúsenosti.

Pri dobrej starostlivosti sa môžu alexandre malé dožiť 25 rokov.

4/5 - (31 votes)

2 komentáre k “19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať alexandra malého”

  1. Dobrý deň pani Katerina
    Môžte mi prosím poradiť ako naučiť Alexandra malého na ruku
    MA 7.mesiacov z ruky si ZOBERE jabĺčko zeleninu ale nechce sa dat pohladiť vtedy klove
    Dakujem za radu

    Odpovedať

Vložiť komentár