fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Akitu Inu

Vznešené plemeno, ktoré vzbudzuje rešpekt – presne tak by sa dala akita inu v skratke opísať a presne tak je treba k nej aj pristupovať. Ak však zvládnete jej tvrdohlavú povahu, nájdete v nej najvernejšieho a najoddanejšieho priateľa, ktorý svoju „svorku“ chráni za všetkých okolností. Dokážete si však s jej temperamentom poradiť? Poďme sa s akita inu lepšie zoznámiť a zistiť či by ste si rozumeli.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ Akitu inu

 • Ak toto plemeno dokonale vystihuje nejaké slovo, je to vernosť. K svojmu pánovi aj jeho rodine je veľmi lojálna a chráni ich za každej situácie.
 • Hoci ich výzor môže budiť minimálne nervozitu, jedná sa o veľmi milých a príjemných spoločníkov, ktorí vás budú chcieť nasledovať kamkoľvek sa vydáte.
 • Vlastnosť, ktorú na akitách majitelia oceňujú, je aj to, že štekajú iba z veľmi vážnych dôvodov.
 • Akity sú veľmi inteligentné a tiež zvedavé a ľahko ich tak naučíte nové povely.
 • Zaujímavosťou je, že sa o svoju čistotu veľmi starostlivo starajú, a telo si čistia jazykom podobne ako mačky. (zdroj)
 • Verného a milujúceho kamaráta v nej nájdu aj deti, ktoré bude bezmedzne ochraňovať.
 • V porovnaní s inými plemenami obdobnej veľkosti spotrebuje akita o poznanie menej krmiva, čo po finančnej stránke jej majitelia oceňujú.
 • Bolo vždy vaším snom, aby vám pes nosil noviny ako vo filmoch? Potom je vám možno akita súdená, pretože najrôznejšie veci rada prenáša a „pomáha“ tak svojmu majiteľovi.
 • Akita imponuje aj svojím majestátnym a vznešeným vzhľadom.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ Akitu inu

 • Akita potrebuje už od začiatku vedieť, kto je pánom. Treba k výchove pristupovať zodpovedne a dôsledne, ale pokojne a trpezlivo.
 • Jedná sa o veľmi tvrdohlavé plemeno, na ktoré neplatí tvrdé zaobchádzanie. Naopak sa stáva, v dôsledku napríklad fyzických trestov, oveľa horšie zvládnuteľné.
 • Pripravte sa na to, že akita vyžaduje dôsledný tréning, ktorý vám zaberie viac času ako v prípade iných plemien psov. Aj kvôli tomu sa tiež nehodí pre chovateľov začiatočníkov.
 • Akity sú veľmi spoločenské, a ak im kontakt s rodinou odopriete, popriete tým ich prirodzenosť. Osamelé akity budú nešťastné a znudené, čo môže spôsobiť väčšiu agresivitu.
 • Pri výcviku akity požadujú dávku originality, pretože nerady opakujú stále rovnaké cvičenia dokola. Nesmiete ich tak nikdy začať nudiť a je potrebné sa na každý tréning pripravovať. (Zdroj)
 • Akity majú svoju vlastnú hlavu a je potreba sa zmieriť s tým, že od zadania povelu po jeho realizáciu pravdepodobne ubehne viac času, než je tomu pri iných psích plemenách.
 • Pripravte sa na to, že akita je celkom výrazne lenivá.
 • Akity sa príliš nehodia do domácností s ďalšími psami, ku ktorým môžu zaujať dominantný či agresívny postoj. 

Zhrnutie

Impozantné akity ocenia pána, ktorý už má s výchovou psov svoje skúsenosti a dokáže citlivým spôsobom skrotiť ich tvrdohlavú povahu. Zároveň túži po takom majiteľovi, ktorý im bude schopný venovať dostatok času, ako pri tréningu, tak i doma – sú totiž spoločenské plemeno. Ak takého človeka majú, sú mu oddaným a verným priateľom.

Všeobecná charakteristika akity inu

Niektorí ľudia tvrdia, že akonáhle si raz akitu zaobstaráte a dobre ju vychováte, po inom plemene už sa nikdy nebudete pozerať. Hoci budí svojou mohutnosťou rešpekt, svojou inteligenciou, pokojom a lojalitou si vás získa. Spoločne si potom budete užívať ako chvíle doma, tak aj pri nevyhnutných tréningoch.

I. Povaha

Odvaha, ostražitosť, vernosť – tieto vlastnosti sú s akita inu bezhranične späté. Okúzliť dokážu svojou inteligenciou, pohotovosťou aj láskavosťou, ale typická pre nich je aj snaha brániť svojich najbližších. Preto sa pri nich môže vyskytovať obozretnosť voči cudzím ľuďom i zvieratám. V prípade zlého výcviku však môže táto obozretnosť prechádzať až v agresiu.

II. Vzhľad

Akita inu so svojím robustným telom, vzpriameným postojom aj silným krkom ihneď všetkým cudzincom hovorí, aby sa mali na pozore. Ostražitosť podporujú menšie špicaté uši, mierne naklonené dopredu a aj trojuholníkovité, temne hnedé oči. Dobrým poznávacím znakom je výrazne stočený chvost nad telom.

Srsť má stredne dlhú a jej farba môže mať celý rad sfarbení – červené, žíhané, biele alebo sezamové. Podsada akít je hustá, čo psom umožňuje aj celoročný pobyt vonku. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Deti v akitách nájdu verného opatrovníka aj kamaráta na hranie, avšak stále by pri spoločných hrách mal byť prítomný dospelý. Nielen v prípade zlej výchovy totiž akita môže pre deti znamenať aj ohrozenie.

Všeobecne sa teda dá povedať, že sa akity hodia skôr do domácností so staršími deťmi a tiež tam, kde budú jediným domácim miláčikom. V prípade ďalších domácich zvierat hrozí zo strany akít agresia, ktorej možno zabrániť včasnou socializáciou a zvládnutou výchovou.

IV. Výchova a výcvik

Výchova akity inu dá zabrať a mala by tak byť zverená len do rúk skúsených chovateľov. Toto plemeno totiž potrebuje dôsledný prístup, ktorý však nesmie hraničiť s nátlakom či pre tieto psy nepríjemným drilom. V takom prípade totiž prichádza na rad ich tvrdohlavosť, pes sa „zasekne“ a jeho výcvik sa stane ešte zložitejší. Akity tiež nikdy nesmiete začať nudiť. Naučil sa pes minule novú vec a zvládol ju? Potom nechápe, prečo by ju mal znova opakovať. Musíte skrátka neustále prichádzať s niečím novým.

Pri tomto plemene je tiež veľmi dôležitá socializácia už od šteňaťa, a to ako s ostatnými zvieratami, tak i s ľuďmi. Inak majú, najmä samce, tendenciu dávať ostatným psom najavo svoju dominanciu.

V. Zdravie a starostlivosť

Akity sú všeobecne zdravým plemenom, avšak ani im sa nevyhla náchylnosť k určitým chorobám. Rovnako ako aj pri ďalších veľkých plemenách, môžu sa aj u akít vyskytnúť problémy s pohybovým aparátom, čomu sa však dá čiastočne predísť vďaka vhodnému krmivu. Pozor si chovatelia musia dávať tiež na dyspláziu bedrového kĺbu, čo je dedičné ochorenie, kedy stehenná kosť presne nezapadá do bedrového kĺbu, alebo na syndróm dilatácie a volvulus žalúdka, ktoré sa, zjednodušene povedané, prejavuje nafúknutým bruchom a môže mať až fatálne následky.

Hoci majú akity stredne dlhú srsť, nemusíte sa obávať prehnanej starostlivosti a postačí občasné kefovanie. Rovnako tak nie je potrebné toto plemeno často kúpať, lebo chlpy majú samočistiacu schopnosť a navyše im chýba typický „psí“ pach.

VI. Náročnosť

Akita inu celkom určite nie je nenáročné plemeno, a to v takmer žiadnom ohľade. To je dobré zvážiť ešte pred jej obstaraním. Cena papierových šteniat sa pohybuje od 600 cez 1000 eur, k čomu musíme pripočítať nevyhnutné výdavky na výbavu pre psa, veterinárne prehliadky či očkovanie. (Zdroj)

Dobrou správou môže byť, že hoci sa jedná o veľké plemeno, v porovnaní s rovnako urasteným kamarátmi iných rás spotrebuje krmiva o poznanie menej.

Akity sú na svojich pánov veľmi fixované a chcú s nimi tráviť všetok možný čas. Ak jej teda napríklad z pracovných dôvodov tento čas venovať nemôžete, radšej sa obzrite po inom plemene. Popri tom je treba počítať aj s nutnosťou výcviku, ktorý tiež nie je pri týchto plemenách jednoduchá záležitosť.

VII. História

Ako už odhaľuje samotný názov plemena, akita inu má svoj pôvod v Japonsku a je pomenovaná práve podľa japonskej provincie Akita. Existencia akít sa datuje do 17. storočia, kedy plemeno malo za úlohu chrániť členov kráľovskej rodiny a tiež bolo využívané k lovu vtákov a ďalšej zveri, vrátane napríklad medveďov. V dôsledku kríženia akít s inými plemenami a tiež vplyvom druhej svetovej vojny došlo takmer k vymretiu čistokrvných jedincov, ale v roku 1931 sa plemeno stalo národným kultúrnym dedičstvom Japonska a ich chov je dodnes finančne podporovaný.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Pes: 40 – 60 kgSučka: 30 – 50 kg
Výška v kohútiku:Pes: 68 cmSučka: 63 cm
Typický znak:Prirodzene vzpriamené uši
Požiadavky na tréning: priemerné
Energia: priemerná
Dĺžka života:10 – 12 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: lov medveďov
Dĺžka srsti: stredná
Typ srsti: dvojvrstvová
Farba srsti:červená, sezamová, biela, žíhaná
Potrebná starostlivosť srsť: stredná

Kde kúpiť Akitu Inu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre akita inu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka akity inu na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (12 votes)

1 komentár k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať Akitu Inu”

 1. Ahoj ,potrebovala by som poradiť ?mame akitu a do troch mesiacov sme ju na noc púšťali dnu ? Ale teraz už by som ho nechala vonku na pelechu pod altankom ,alebo hneď ho učiť do búdy ? Lenže búda je za domom a on stále je pri dverách pod altankom …dúfam neprechladne či?

  Odpovedať

Vložiť komentár