fbpx

Najlepšie vzduchovacie motorčeky do akvária 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Či už sa rozhodnete chovať vonku králička ako domáceho maznáčika či ako hospodárske zviera, je nevyhnutné pripraviť mu adekvátne bývanie. Králikáreň by mala zviera ochrániť pred najrôznejšími rozmarmi počasia aj pred prípadnými predátormi.

Preto sa oplatí voliť kvalitné typy, v ktorých králik prežije spokojný život a ktoré budú spĺňať všetky jeho potreby. V opačnom prípade hrozí ako možnosť napadnutia iným zvieraťom, tak aj celý rad zdravotných komplikácií.

Čo to sú vzduchovacie motorčeky a na čo sa používajú?

Vzduchovacie motorčeky sú prístroje, ktoré majú jednoduchú funkciu – vyrábajú prúd vzduchu, ktorý cez hadičku vháňajú do akvária. Vznikne tak prúd bubliniek, ktorý vodu rozhýbe.

Práve prúdenie a pohyb vody vedú k jej lepšiemu okysličovaniu. Vyšší obsah kyslíka potom predstavuje benefit pre rybičky aj rastliny v akváriu, ktoré kyslík k životu potrebujú rovnako ako my, a z nedostatku ktorého sa im často nedarí tak dobre, ako by mohlo.

Sú vzduchovacie motorčeky pre rybičky nevyhnutné?

Vzduchovacie motorčeky nie sú vyložene nevyhnutnou súčasťou vybavenia akvária a určite sa môžete stretnúť s akvaristami, ktorí ich nepoužívajú a napriek tomu majú akváriá plné spokojných rybičiek. Množstvo ľudí si ich však obľúbilo pre ich benefity zaisťujúce spokojnejší život rýb i rastlín.

Najlepšie vzduchovacie motorčeky do akvária

Na trhu je nespočetné množstvo vzduchovacích motorčekov do akvária ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie vzduchovací motorky do akvária dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať vzduchovacie motorčeky?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší vzduchovací motorček

Hailea ACO-6604

Objem akvária: 250 l a více
Množstvo vzduchu: 2 x 270 l/h
Orientačná cena: €10
2. najlepší vzduchovací motorček

Hagen Marina 50

Objem akvária: do 60 l
Množstvo vzduchu: 50 l/h
Orientačná cena: €11
3. najlepší vzduchovací motorček

TetraTec APS 300

Objem akvária: 120 l – 300 l
Množstvo vzduchu: 300 l/h
Orientačná cena: €17
4. najlepší vzduchovací motorček

Eheim 3701

Objem akvária: do 100 l
Množstvo vzduchu: 2 x 100 l/h
Orientačná cena: €23
,

5. najlepší vzduchovací motorček

Resun AC-500

Objem akvária: 40 l a méně
Množstvo vzduchu: 2 x 270 l/h
Orientačná cena: €5

Ako vybrať vzduchovacie motorčeky?

Ak ste sa rozhodli pre kúpu vzduchovacieho motorčeka, určite neurobíte chybu. Okrem okysličovania vody totiž majú aj ďalšie výhody – pomáhajú k lepšej cirkulácii vody, čo má pozitívny vplyv na zdravie celého systému a mimo to sú vypúšťané bublinky zaujímavou a zábavnou dekoráciou akvária. Na trhu je však celý rad druhov a každý sa hodí pre iný typ akvária. Ako vybrať ten správny?

1. Podľa veľkosti akvária

Prvá vec, ktorú by ste pri výbere vzduchovacieho motorčeka mali zvážiť, je veľkosť akvária. Ak poznáte jeho objem, bude to veľmi jednoduché – medzi informáciami o jednotlivých prístrojoch býva uvedené, pre akú veľkosť akvária sú určené.

Nezabudnite však na to, že výrobca mal pri uvedení týchto údajov na mysli akváriá s bežnými rozmermi a tvarmi. Ak teda máte akvárium abnormálneho tvaru, napríklad veľmi vysoké alebo v tvare šesťuholníka, bude počítanie trochu zložitejšie.

Ak máte akvárium hlbšie ako približne pol metra, siahnite po silnejšom vzduchovacom motorčeku než aký by ste vybrali na základe objemu. Po väčšom motorčeku siahnite aj v prípade, že sa budete rozhodovať medzi dvoma veľkosťami.

2. Podľa množstva vývodov

Vzduchovací motorček s jedným vývodom vám bude stačiť v prípade, že máte doma jedno akvárium. K dispozícii sú však aj motorčeky s viacerými vývodmi, čo je praktická vec pre majiteľov viacero akvárií – stačí tak jeden prístroj, ktorý vytvorí vzduch pre viac akvárií.

3. Podľa hlučnosti

Ďalším z dôležitých parametrov vzduchovacích motorčekov je ich hlučnosť. Tá je často majiteľmi opomenutá, ale najmä ak máte akvárium v spálni či trebárs obývacej izbe, myslite na to, že vzduchovacie motorčeky nie sú práve tiché prístroje.

Miera hluku sa veľmi často odvíja od ceny prístroja a platí tu jednoduché pravidlo – čím drahší vzduchovací motorček si zakúpite, tým lepšie bude mať vyriešené odhlučnenie a tlmenie vibrácií. Vodítkom pri výbere pre vás môže byť informácia, že v súčasnej dobe majú najtichšie prístroje na trhu hlučnosť menej ako 35 dB.

Tip: Ak sa vám stále zdá vzduchovací motorček hlučný, môžete si vypomôcť jeho podložením mäkkým materiálom. Pomôže tiež umiestnenie motorčeka nad hladinu vody na pevný a nie dutý povrch. (zdroj)

4. Podľa výkonu

Pred kúpou vzduchovacieho motorčeka si najskôr ujasnite, na čo všetko ho chcete používať. Pokiaľ vám ide naozaj iba o zvýšenie množstva kyslíka vo vode vyberte si ten, ktorý zodpovedá veľkosti akvária.

Tieto prístroje však môžu slúžiť aj na fungovanie určitých doplnkov a dekorácií akvárií ako sú mušle, vraky lodí či trebárs imitácie koralov. S rastúcim počtom doplnkov, ktoré bude vzduchovací motorček poháňať, by potom mal rásť aj jeho výkon.

Často kladené otázky

Ako spoznám, že rybičky majú nedostatok kyslíka?

Tento fakt vám dajú rybičky najavo tým, že sa často pohybujú pri hladine vody, kde lapajú po vzduchu. Dostať možno aj testy, ktoré obsah O2 zmerajú.

Ak väčšinou nemáte s množstvom kyslíka vo vode problém, dajte si pozor na horúce letné mesiace. S rastúcou teplotou vody sa totiž zároveň znižuje jej schopnosť kyslík zadržiavať a vo vode ho je tak menej.

Situácia sa môže zmeniť aj v prípade, že si do akvária zaobstaráte viac rybičiek. Viac obyvateľov totiž logicky znamená vyššiu spotrebu kyslíka a množstvo, ktoré doteraz stačilo, už zrazu stačiť nemusí.

Kam sa vzduchovací motorček umiestňuje?

Hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať, vzduchovacie motorčeky sa neumiestňujú priamo do akvária, ale mimo. Ideálne je umiestnenie nad hladinu vody v akváriu. Toto zaistí, že voda napríklad v dôsledku výpadku prúdu nevtečie samospádom do motora. (zdroj)

Sú ku vzduchovacím motorčekom potrebné ďalšie doplnky?

Áno, zaobstarať si iba vzduchovací motorček nestačí. K jeho správnemu fungovaniu je potrebná tiež hadička, ktorá vzduch do akvária privádza a vzduchovací kameň, ktorý vzduch premieňa na menšie bublinky. Ak motorček nemá regulačný ventil, je pre reguláciu vzduchu potrebné tiež škrtidlo.

V prípade, že vzduchovací motorček umiestnite pod úroveň hladiny vody, nezabudnite si kúpiť aj spätný ventil zaisťujúci ochranu pred prípadným vniknutím vody do motora. (zdroj)

Koľko elektrickej energie vzduchovacie motorčeky spotrebujú?

Vzduchovacie motorčeky majú bežne spotrebu okolo 3 W, pri väčších akváriách s objemom okolo 200 l sa spotreba pohybuje okolo 6 W. (zdroj)

Ako vzduchovací motorček zostaviť?

Najprv umiestnite motorček na vhodné a bezpečné miesto. Následne k jeho vývodu pripojte hadičku. Tú rozrežte a medzi dva konce vložte v blízkosti akvária spätný ventil. Potom už stačí ku koncu hadičky pripojiť vzduchovací kameň a ten umiestniť na zvolené miesto do akvária. (zdroj)

Zhrnutie

Hoci vzduchovacie motorčeky nie sú nevyhnutným vybavením akvária, ak sa preň rozhodnete, vaše rybičky budú mať určite radosť. Výber toho správneho motorčeka nie je zložitý. Do úvahy pri ňom berte predovšetkým veľkosť akvária, s čím vám pomôžu informácie priamo pri konkrétnom výrobku. Ďalej je potrebné si ujasniť, na čo všetko sa chystáte motorček napojiť a podľa toho zvoliť prípadne väčšiu veľkosť a počet vývodov. Pri výbere venujte pozornosť aj hlučnosti prístroja. Vzduchovacie motorčeky často nie sú práve najtichšie a podľa umiestnenia akvária sa sami rozhodnite, akú veľkú mieru hluku ste ochotní zniesť.

4.8/5 - (5 votes)

Vložiť komentár