fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať anatolského pastierskeho psa

Jedná sa o veľké, silné, odvážne a predovšetkým nezávislé plemeno, určené k ochrane stád. Krajinou pôvodu mu je Turecko. Pre svoju povahu a takmer obrie rozmery sa stáva obávaným strážcom. Aký je naozaj tento rešpekt budiaci pes? Poďme sa na to pozrieť bližšie…

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ anatolského pastierskeho psa

  • Ideálny pes na celoročný pobyt vonku, zateplený koterec nie je nutnosťou, dobre zvláda i teploty hlboko pod nulou.
  • Jedná sa o ostražitého strážcu, nikdy neútočí prvý. K cudzím býva sprvu nedôverčivý, je preto dobrým strážcom.
  • Miluje ľudí, predovšetkým ženy a deti sú jeho obľúbencami. Občas sa až stávajú veľmi majetnícki voči rodine.
  • Ak je anatol vedený od šteňaťa, dobre znáša iné domáce zvieratá, ale cudzie (napr. túlavé mačky) môže likvidovať.
  • K príjemnému spolužitiu s rodinou je vhodné podstúpiť aspoň základný výcvik. Je to múdre a učenlivé plemeno.
  • Anatolský pastiersky pes sa vyznačuje nulovou agresivitou, málo šteká. Stal sa vďaka tomu ideálnym kompromisom medzi drsným strážcom a domácim miláčikom.
  • Vyžadujú veľa pohybu, dobre sa hodia k aktívnemu majiteľovi na túry po vidieku.
  • Sú to pokojní psi – a to aj šteňatá.
  • Na rozdiel od väčšiny ďalších plemien majú zvýšenú nočnú aktivitu. Perfektne teda svoju prácu odvedú aj v noci.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ anatolského pastierskeho psa

  • Naozaj sa neodporúča do bytu a malých priestorov a to predovšetkým vďaka jeho samostatnej povahe a veľkosti.
  • Nesmieme podceňovať dôslednú výchovu už od šteňacieho veku, sú samostatní a vo vysokej miere i tvrdohlaví.
  • Často bývajú psom „jedného pána“. V rodinnom prostredí počúvajú len osobu, ktorá pôsobí najviac autoritatívne.
  • Aby sa ochladili, sú schopní si vyhrabať až dva metre hlboké diery do zeme. Tento pud im pretrval z doby, kedy aktívne strážili stáda a nemali sa ako inak chrániť pred tureckým slnkom.
  • Pozemok musíme mať veľmi dobre a pevne oplotený. Radi si sami rozširujú svoje teritórium.
  • K iným psom pristupujú dominantne, je to dané ich ostražitou povahou.
  • Srsť je krátka a má podsadu, 2x do roka pĺzne v extrémnej miere, je potrebné ho v tomto období niekoľkokrát denne vyčesávať.
  • Na rozdiel od ďalších psov má nízky „koristnícky“ pud. To v reále znamená, že je horšie motivovateľný predovšetkým pri výcviku.

Zhrnutie

Anatolský pastiersky pes je silný, odvážny a nezávislý pes, ktorý bol šľachtený k ochrane stád pred veľkými šelmami a divokými psami. Hoci u nás fungujú niektoré chovateľské stanice, stále je to menej známe plemeno. Najlepšie sa hodí na vidiecke farmy, kde uplatní svoje vrodené schopnosti.

Všeobecná charakteristika anatolského pastierskeho psa

Silné teritoriálne cítenie a vrodená samostatnosť z neho robí neústupného psa, ktorý si veľmi starostlivo stráži a chráni svoje územie nielen vo dne, ale aj v noci. Veľké rozmery a hmotnosť prekračujúca 60 kg budia naozaj rešpekt. Aj napriek týmto aspektom nie je agresívny a nikdy neútočí prvý.

I. Povaha

Anatolský pastiersky pes je priateľský iba k svojej rodine a voči cudzím ľuďom býva bez rozdielu veľmi rezervovaný. Aj vašich známych a vzdialenejších príbuzných, s ktorými sa v živote už niekedy stretol, bude vnímať ako cudzie osoby. Je horšie motivovateľný a cvičiteľný, ale je pravdou že ak sa povel naučí, pamätá si ho celý život. Nemôžeme očakávať strojovú poslušnosť, ktorá je vlastná napríklad nemeckým ovčiakom.

II. Vzhľad

Bol vyšľachtený tak, aby čo najviac pripomínal zvieratá, ktoré má chrániť a ľahko tak splynul so stádom. Hlava s mierne vyjadreným stopom pomerovo zodpovedá zvyšku tela. Vrchné pysky mierne presahujú spodnú čeľusť. Menšie oči sú posadené ďaleko od seba. Uši, ktoré sú nasadené vysoko a široko, bývajú nesené zvesené pozdĺž líc. Mierne klenutý krk s menším lalokom prechádza v pevné a svalnaté telo. Dlhý, na konci mierne zatočený chvost je nasadený pomerne vysoko. Silné, rovné končatiny sú zakončené labami s pevnými vankúšikmi. Má krátku až polodlhú srsť s podsadou, sú perfektne chránení pred všetkými vonkajšími vplyvmi. Povolené sú všetky farby srsti, nutnosťou je len maska ​​na hlave. Kohútiková výška sa pohybuje medzi 71 a 81 centimetrami a váha štartuje na 40 kilách a končí zhruba na 65 kg.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Anatol má rodinné cítenie, býva k svojej rodine majetnícky a ochranársky. Avšak počúva len jedného majiteľa – toho, ktorý pôsobí viac autoritatívne.

Vďaka jeho veľkosti nie je príliš vhodné ho nechávať samého s malými deťmi, respektíve s akýmikoľvek deťmi. Tie väčšie samozrejme musíme viesť k vhodnému správaniu.

Ďalej sa anatol neodporúča k seniorom.

Ak nepodceníme včasnú socializáciu, nemáva problém s ostatnými domácimi zvieratami. Existujú záznamy, kedy suky dojčili jahniatka a iné cudzie mláďatá. Toto samozrejme neplatí u zvierat cudzích, ktoré sa pravdepodobne pokúsi likvidovať.

IV. Zdravie a starostlivosť

Vzhľadom k svojej veľkosti sa anatol dožíva pomerne vysokého veku. Aj u tohto plemena sa však v priebehu života môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Objaviť sa môže dysplázia bedrového kĺbu, lakťová dysplázia, rakovina, ochorenie srdca, demodikóza, hypotyreóza alebo problémy s očami. Každý pes je jedinečný a jeho zdravie ovplyvňujú nielen vrodené dispozície, ale aj výživa, starostlivosť a prostredie v ktorom žije. Nie je nutné psa kúpať, srsť je samočistiaca. Bohužiaľ, nevyhneme sa však pravidelnému vyčesávaniu hustej srsti.

V. Výchova a výcvik

Vďaka nízkemu „koristníckemu“ pudu je veľmi zle motivovateľným psom. V okamihu keď nájdeme fígeľ ako cvičiť, musíme sa obrniť množstvom pokoja a nervov. Anatol je tvrdohlavý.

Pozitívom je fakt, že ak sa povel dobre naučí, pamätá si ho celý život.

Výcvik musíme začať v ranom veku. Je známe, že starší psi tohto plemena sa už horšie učia.

VI. Náročnosť

Cena šteniat sa pohybuje okolo 1 000 eur. Cena je však závislá na viacerých faktoroch a tak sa môže u jednotlivých chovateľov líšiť. Z hľadiska ďalších nákladov nie je anatol o nič náročnejší ako veľkostne rovnaké plemená. Dôležitá je kvalitná strava, na ktorej by ste nemali šetriť a výcvik, ktorý zase zaberie pomerne dosť času, predovšetkým v šteňacom veku.

Z časového hľadiska nebýva anatolský pastiersky pes príliš náročný. Je samostatný, ale má rád pokojné, dlhé prechádzky s pánmi.

Náročný je však na množstvo priestoru, v ktorom sa pohybuje v čase neprítomnosti. Dbať musíme na kvalitu oplotenia pozemku.

VII. História

Anatolský pastiersky pes pochádza z oblasti Anatólie, teda z dnešného Turecka. Predkov anatolského pastierskeho psa dnes nepoznáme, pretože tieto plemená vyhynuli niekedy v čase 6 000 pred n. l. Boli určení na stráženie stád a podporované v agresivite. Svojou výdržou sa podobali vlkom. V Slovenskej republike toto plemeno zastrešuje Moloss club.

V súčasnej dobe tu nájdeme niekoľko chovateľských staníc a chov anatolských pastierskych psov sa rozvíja. Oficiálna skratka používaná pre toto plemeno je APP. Akbaš, karabas aj kangal sú považované za varianty plemena anatolského pastierskeho psa a preto je možné krížiť ich medzi sebou. Akbašské psy sú väčšinou čisto biele, kangali sú žltohnedí.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:40-65 kg
Výška v kohútiku:Psy: 74-81 cm, Sučky: 71-79cm
Typický znak:Prirodzene sklopené uši, veľkosť
Požiadavky na tréning: málo, 30 minút
Energia: skôr pokojný
Dĺžka života:10-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:vysoké
Potreba pozornosti:nízka
Pôvodné využitie:lovecký pes, ostraha stád
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: hustá s podsadou
Farba srsti:biela, žltá s maskou na hlave
Potrebná starostlivosť o srsť: stredná

Kde kúpiť anatolského pastierskeho psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre anatolského pastierskeho psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka anatolského pastierskeho psa na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (11 votes)

Vložiť komentár