fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa

Počuli ste už o veľkom švajčiarskom salašníckom psovi? Bodaj by nie, vzhľadom k jeho veľkosti nie je tak ľahké si ho nevšimnúť. Tento mohutný obor s uhrančivým pohľadom uchvátil nejedného psíčkara. Ak premýšľate, či si tiež jedno trojfarebné švajčiarske šteňa nekúpiť, poďte sa spolu s nami na toto staré plemeno pozrieť trochu podrobnejšie.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa

  • Títo psi budú svedomite strážiť váš domov, pretože sú to výborní strážcovia a s ich veľkosťou sa o svoju bezpečnosť vôbec nemusíte strachovať.
  • Zbytočnej agresie sa však nebojte, pretože sú zároveň veľmi pokojní a vyrovnaní.
  • Vďaka svojmu pôvodnému účelu sú veľké švajčiarske salašnícke psy dodnes veľmi odolné, vytrvalé a silné.
  • Pôvodne pomáhali so strážením stád, chránili obydlia a ťahali ťažké bremená. Zostala im preto veľká a neutíchajúca túžba pracovať.
  • Nemajú ani veľký lovecký pud a veľmi dobre sa znášajú s ďalšími zvieracími členmi domácnosti.
  • Pre svoju spokojnosť potrebuje veľký švajčiarsky salašnícky pes byť v kruhu rodiny. Nebude sa ale nijako vtierať, stačí mu všetko pokojne pozorovať a cítiť, že je členom svorky.
  • (Nielen) vďaka svojej srsti je to psík vhodný na vidiek, do prírody a do lesa. Zima mu nevadí, jeho húževnatosť si s ňou bez problémov poradí!
  • Svoju rodinu miluje a bude oddaným spoločníkom, s deťmi má veľkú trpezlivosť.
  • Aj napriek mohutnej postave je to pes dobre osvalený a pohyblivý, pripravený na každý výlet a prechádzku.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa

  • Veľký švajčiarsky salašnícky pes by veľmi ťažko niesol odlúčenie. Hoci je to dobrý strážca odolný rozmarom počasia, rozhodne nepatrí do koterca či k búde. Svoju rodinu potrebuje mať nablízku.
  • Ani v malom byte by nebol príliš šťastný, chýbala by mu záhrada a dostatok pohybu.
  • A okrem spomínaného pohybu nesmieme zabúdať na jeho zamestnanie. Či už by malo ísť o ťahanie, dlhé prechádzky, záchranárčinu, pasenie oviec či stopy, určite ho musíte niečím zamestnať!
  • Tento silný a sebavedomý pes potrebuje aj silného a sebavedomého pána, ktorý stanovuje pevné a rozumné pravidlá. Ako na všetky psy, ani tu agresia fungovať nebude.
  • Veľký švajčiarsky salašnícky pes trpí na kĺby a celkovo choroby pohybového aparátu. Najlepšou prevenciou je kvalitná strava a správny vývoj vo šteňacom období.
  • Pastierske psy všeobecne boli vedené k samostatnému mysleniu. Nečakajte teda príliš vydrilovanú poslušnosť.
  • Pastierstvo sa potom môže prejavovať aj v snahe naháňať všetkých svojich členov svorky do „stáda“. Ich rozdelenie, napr. pri prechádzke, sa mu veľmi páčiť nebude!

Zhrnutie

Nežný obor, aj tak by sa dal veľký švajčiarsky salašnícky pes stručne popísať. Vo svojej ľudskej svorke zaujme úlohu svedomitého ochrancu a strážcu, tichého pozorovateľa rodinnej pohody. V jeho svalnatom tele s krátkou, trojfarebnou srsťou sa skrýva duša pracanta milujúceho pohyb a prírodu. Pred zaobstaraním by ste mali hlavne zvážiť, či máte pre toto plemeno dostatok priestoru a to ako doma, tak aj vonku na záhrade. Nemenej náročná úloha na vás potom čaká vo chvíli, keď sa budete snažiť veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa unaviť – a to ako jeho telo, tak aj hlavu. Pri správnom vedení vám potom bude po boku stáť pokojný a vyrovnaný pes pripravený na akúkoľvek akciu a ochotný vás spoľahlivo ochrániť. A verte, že so svojimi 60 kg a približne 65 cm v kohútiku to pre neho nebude vôbec žiadny problém!

Všeobecná charakteristika veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa

Je jasné, že ak si zaobstaráte veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa, stane sa neprehliadnuteľnou súčasťou vašej domácnosti. Nie je teda úplne od veci si o plemene čo najviac zistiť, aby ste potom neboli nepríjemne zaskočení všetkými nárokmi, ktoré toto plemeno má. Poďte sa na ne pozrieť spolu s nami!

I. Povaha

Nie nadarmo sa hovorí, že veľký švajčiarsky salašnícky pes je skvelý rodinný spoločník. Je veľmi milý a dobromyseľný, svoju rodinu oddane miluje a bude najšťastnejší v jej spoločnosti. Zároveň ju spoľahlivo ochráni, a to vďaka svojej ostražitosti a neúplatnosti voči cudzím osobám. Nikdy nebude zbytočne vyšilovat a štekať do prázdna, pretože s jeho vyrovnanou povahou a inteligenciou to skrátka nebude potrebovať.

Inteligenciu však nezamieňajte za slepú poslušnosť. Pastiersky pôvod v ňom zanechal samostatné uvažovanie a tak musíte byť pri výcviku trpezliví, dôslední a vedieť si autoritu vybudovať inak, než krikom.

Veľký švajčiarsky salašnícky pes bude pre svoju rodinu maznáčik a domáci miláčik, pokojný a nevtieravý spoločník. Na cudzincov však zostane ostražitý a bude si držať odstup, aby mohol v prípade potreby včas zasiahnuť.

II. Vzhľad

Je jasné, čo na vzhľade tohto plemena zaujme najviac. Mohutná až obria telesná stavba, a zhruba 60 kg váhy skrátka ohromia. Napriek tomu však veľký švajčiarsky salašnícky pes nepôsobí nemotorne či ťažko, ba naopak. Zdravý pes bude mať silnú kostru a dobré osvalenie, čo bolo nevyhnutné hlavne v minulosti, keď musel ťahať ťažké bremená a vozíky. Farba srsti je čierna, doplnená červenohnedým pálením a bielymi znakmi. Vzhľadom môže pripomínať ďalších švajčiarskych pastierskych psov, ale od známejšieho bernského sa líši svojou krátkou srsťou a od ostatných zase svojím nadmerným vzrastom.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Z nejedného zdroja a od nejedného chovateľa tohto plemena sa dozviete, že ide o ideálneho rodinného psa. Je teda vhodný aj k deťom, aj keď tu musíme podotknúť pár poznámok. Po prvé je potrebné, aby bol pri malých deťoch vždy prítomný aj dospelý. Tak veľký obor totiž môže v rámci hry dieťaťu nevedomky ublížiť, zvaliť ho atď. Že by deti nemali psíka ťahať za uši či chvost, pretože by to ich vzťah zbytočne poškodzovalo, tu snáď ani písať nemusíme – a to aj napriek tomu, že toto plemeno má s deťmi veľkú trpezlivosť. Najkrajší pohľad sa vám potom naskytne vo chvíli, keď tento nežný obor s nadšením potiahne deti na saniach.

Keďže veľký švajčiarsky salašnícky pes nemá nijako vyvinutý lovecký pud, nemusíte sa vzťahu k ďalším zvieratám toľko báť. Ostatne, je to pastierske plemeno, a tak je mu kolektívna povaha vlastná. Nesmiete ale samozrejme zanedbať skorú socializáciu a s cudzími zvieratami aj psami je potrebné ho už od šteňaťa zoznamovať.

IV. Zdravie a starostlivosť

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je húževnaté, zdravé a odolné plemeno, ktoré sa chladu alebo dažďa nezľakne. Ako väčšina veľkých plemien však môže trpieť v rámci svojho pohybového aparátu, a to hlavne na kĺby. Dajte teda pozor na správnu výživu, kvalitné krmivo a hlavne psíka neprepínajte v čase rastu. S veľkou záťažou treba počkať, až sa kostra plne vyvinie. Potom je potreba dať pozor tiež na na torziu žalúdka, skrútenie čreva. Riešením je neprejedanie, rozdelenie dávok krmiva a kľud po jedle.

V. Výchova a výcvik

Pre toto vyrovnané a dominantné plemeno je potreba nájsť rovnako silného a pokojného pána. Skôr než drilovanie poslušnosti od neho čakajte záujem o prácu a nájdite si taký odbor, ktorý bude baviť vás oboch. Či už sa inšpirujete pôvodnou pracovnou náplňou plemena – teda ťahom a pasením, alebo skúsite niečo nové, to je už na vás. So svojím pokojom a vyrovnanosťou nie sú výnimkou ani zástupcovia tohto plemena, ktorí sa venujú asistencii. Len u obrán asi veľmi neuspejete, lebo nemajú potrebnú „agresivitu“. Rozhodne však psa zamestnajte, inak sa bude nešťastne nudiť.

Výchova pre každodenné spolužitie príliš náročná nie je a platia tu rovnaké pravidlá ako u iných psíkov – socializácia, dôslednosť, pozitívna motivácia. Toto plemeno je veľmi inteligentné a veľmi rýchlo pochopí, čo po ňom chcete, aj keď si vďaka dávke tvrdohlavosti dobre premyslí, či sa mu práve chce váš povel splniť.

Výchovu už od raného veku ale rozhodne nezanedbajte! Z roztomilého šteniatka čoskoro vyrastie mohutný pes, ktorý by svojmu okoliu mohol byť nebezpečný, ak ho necháte rásť ako drevo v lese.

VI. Náročnosť

Začnime tým prvým, s čím sa pri obstaraní psíka stretnete – a to jeho cenou. Tá sa pohybuje okolo 800 eur za šteňa. Ďalšou veľkou položkou potom bude krmivo, ktorého bude potreba nielen pomerne veľké množstvo, ale kvôli správnemu vývoju budete musieť dbať tiež na kvalitu a dostatok minerálov a vitamínov. Veľmi pravdepodobne tiež siahnete po doplnkoch pre zdravé kĺby.

Veľmi náročné bude potom hlavne vaše časové vyťaženie, pretože veľký švajčiarsky salašnícky pes bude potrebovať veľa aktivity. A bežné vychádzky nestačia. Budete musieť zapojiť svoj dôvtip a vymýšľať rad sprievodných hier a aktivít. Veľmi pravdepodobne sa začnete venovať ďalším psím športom a disciplínam, aby ste nového chlpatého spoločníka zamestnali.

Posledný významný prvok je potom priestor. Ak máte malý byt, pravdepodobne to pre toto plemeno nebude dostatočné. Ideálny je domček s veľkou záhradou a dostatok lesov, parkov, či polí, kam sa budete každý deň chodiť vyvenčiť.

VII. História

Históriu plemena môžeme hľadať poľa niektorých teórií už medzi rímskymi légiami, ktorým títo psi pomáhali so strážením stád počas výpravy v 1. storočí pred n. l. Druhá teória potom hovorí o skrížení pôvodných plemien švajčiarskych psov so psami rímskymi.

Dlho potom všetci považovali plemeno za vyhynuté a novo sa začalo objavovať až v priebehu 20. storočia. K uznaniu plemena došlo roku 1910.

Okrem pôvodného pastierskeho účelu patrili v priebehu 18. a 19. storočia tiež k remeselníkom a sedliakom, obchodníkom a mäsiarom. Tým pomáhali ťahať ťažký náklad a chránili ich obydlia a majetok. Počas druhej svetovej vojny pomáhali švajčiarskej armáde, a to opäť najmä k ťahu a noseniu ťažkých nákladov.

Vzhľadom k uvedenému „vyhynutiu“ išlo dlho o málopočetné plemeno. Dnes už naň narazíte o niečo častejšie, navyše môžete stretnúť rad príbuzných plemien ako je napríklad bernský salašnícky pes, appenzellský salašnícky pes či entlebušský salašnícky pes.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:okolo 60 kg
Výška v kohútiku:65 – 72 cm psy, 60 – 68 cm sučky
Požiadavky na tréning:veľmi náročné
Energia:veľmi energický
Dĺžka života:8 – 11 rokov
Sklony k slintaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k chrápaniu:stredné
Potreba pozornosti:veľmi vysoká
Pôvodné využitie:strážny a ťažný pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:dvojitá, s hustou podsadou
Farba srsti:trojfarebná: čierna, červenohnedé pálenie, biele znaky
Potrebná starostlivosť o srsť:veľmi nízka
Typický znak:veľký statný pes, výrazný pohlavný dimorfizmus

Kde kúpiť veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre švajčiarskeho salašníckeho psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka švajčiarskeho psa na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár