fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať burmillu

Burmilla je ideálnym spoločníkom do modernej domácnosti, ktorá hľadá ďalšieho – chlpatého – člena rodiny. Hoci ide o pomerne mladé a nové plemeno, ktoré vzniklo v podstate nedopatrením, našla Burmilla svoje miesto po boku majiteľov, ktoré očarila svojim zmyslom pre humor, priateľskou povahou a radosťou zo života.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ burmillu

  • Burmilly majú zmysel pre humor a zaručene sa s nimi nebudete nudiť. Nielen vy sa stanete terčom premyslených vtipov za ktoré sa budete naoko hnevať, ale v skutočnosti sa budete baviť rovnako ako vaše mačacia kamarátka.
  • Sú jemné, citlivé a empatické, môžete s nimi dokonca skúsiť aj felinoterapiu.
  • Milujú spoločnosť a kontakt, rady sú v centre diania. Ideálna mačka na maznanie a večerné sledovanie televízie s vrniacim klbkom na kolenách.
  • Burmilla má rada pohyb. Bude skákať, šplhať a objavovať, môžete ju brať na výlety v postroji alebo skúsiť aj agility.
  • Je prispôsobivá. Má rada aktívny život aj leňošenie, miluje všetkých ľudí a nemá žiadne náročné požiadavky.
  • Je nekonfliktná a má dostatok trpezlivosti, aby dobre vychádzala s deťmi aj so psami a ďalšími mačkami. Často si s nimi dokonca vytvára blízka priateľstvo.
  • Všeobecne ide o veľmi zdravé plemeno, ktoré nemá sklony k žiadnym problémom a chorobám.
  • Ani inteligencia jej nie je cudzia. Rada sa učí, rýchlo chápe a dobre si naučené povely a triky pamätá.
  • Nevyžaduje žiadnu náročnú starostlivosť, stačí občas vyčesať srsť – hlavne v čase pĺznutia.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ burmillu

  • Burmilla potrebuje veľa spoločnosti a kontaktu. Ak ste často mimo domova, veľa by trpela a bola by nešťastná.
  • Vzhľadom k jej spoločenskosti by ste najskôr rovno mohli zvažovať o obstaraní aspoň dvoch mačiek. Nie je to nutnosť, ale Burmilla by tak bola rozhodne spokojnejšia.
  • O špecifickom zmysle pre humor a vylomeniny, ktoré vymyslí, by vám chovatelia mohli rozprávať hodiny. Aj od vás to bude vyžadovať trochu nadhľadu a pohodového prístupu, aby ste sa tomu dokázali zasmiať a nenadávali.
  • Hoci sa Burmilla vie prispôsobiť a rady sa s vami natiahnu na sedačku, stále sú aktívne a potrebujú dostatok priestoru pre pohyb.
  • Jej srsť má podsadu, teda pĺzne a nie je tak vhodná pre alergikov. Počítajte tiež s trochou chlpov po domácnosti alebo na oblečení.
  • Keďže je to plemeno nové a menej známe, nie je ešte toľko rozšírené. Môže byť trochu náročnejšie zohnať chovateľskú stanicu podľa vašich predstáv.

Zhrnutie 

Stredne veľká mačka, ktorej hlavným rysom je spoločenskosť, kontaktnost a prítulnosť. Majú rady členov svojej domácnosti, rovnako ako návštevy a v centre diania sú najspokojnejší. Vie skákať, šplhať a športovať, rovnako ako leňošiť a maznať sa. Burmilla je skrátka ideálna mačka pre majiteľov, ktorí sa nechcú nudiť. Pre tých, ktorí chcú mačacieho kamaráta a parťáka. Pre tých, ktorí môžu Burmille venovať dostatok svojho času. Za odmenu získajú vtipného spoločníka, ktorý bude nadšený zo všetkých spoločných dobrodružstiev.

Všeobecná charakteristika burmilly

Striebristo sfarbená srsť a veľké oči. Dva asi najvýraznejšie rysy Burmilly, pomerne mladého plemena, ktoré neúmyselne vzniklo až roku 1981 v Anglicku. A hoci išlo o nehodu, kedy upratovačka v dome anglickej chovateľky omylom otvorila dvere, a tým pustila vášnivého kocúra perzskej činčily k samici barmskej mačky počas jej najlepších dní, išlo o nehodu šťastnú, lebo na svet prišla pôvabná Burmilla.

Povaha


Burmilla je jemná a pomerne pokojná mačka, ktorej hlavnou prednosťou je spoločenskosť a hravá povaha. Môže byť ideálnym partnerom v moderných domácnostiach, pretože nemá žiadne veľké nároky a nevyžaduje zložitejšiu starostlivosť. Nie nadarmo je prirovnávaná k psom, vyhľadáva totiž kontakt, je rada v centre diania a aktívne sa zúčastňuje všetkých rodinných aktivít. Majú zmysel pre humor, sú hravé a zvedavé, naučíte ich teda veľa kúskov, môžu aportovať, alebo s vami chodiť von na postroji.

Nebývajú konfliktné alebo nevrlé, spoločnosť majú rady ako ľudskú tak zvieraciu. Skrátka sú to veľmi prispôsobivé, maznavé, aktívne a osobité mačky, s ktorými sa nebudete nudiť. Na druhú stranu im však musíte byť schopní poskytnúť dostatok kontaktu a pozornosti, pretože nemajú rady samotu a ak budú trpieť, tak ich kúzlo rýchlo uvädá. 

Vzhľad 

Štandard plemena opisuje Burmilla ako elegantnú mačku cudzokrajiného typu. Je stredne veľká s rovným chrbtom a štíhlejšími končatinami. Jeden z charakteristických znakov Burmilly je sfarbenie jej srsti, ktorá je krátka a hodvábna na dotyk s bohatou podsadou. Uznáva sa farebný variant s prevládajúcou čisto striebristo bielou.

U niektorých mačiek sa potom môže prejaviť trocha oranžovej farby. Podľa toho sa potom Burmilly delia do dvoch variantov – s oranžovou a bez nej. Oba varianty sú oficiálne uznané, ale musí platiť prevažujúcia strieborná. Pre obe skupiny potom platí tieňovaná alebo závojová farba, s pigmentom v uznaných variantoch.

Burmilla sa tiež pýši veľkými, mierne šikmými očami s výraznou a žiarivou farbou v odtieňoch zelenej. Okolo nich je výrazné tmavé orámovanie, ktoré dáva celej jemne zaguľatenej hlave s veľkými ušami milý a inteligentný výraz.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Či už zháňate mačku k deťom alebo k ďalším domácim miláčikom (prípadne k obom zároveň), nemohli by ste vybrať lepšie. Burmilla je nekonfliktná a spoločenská, rada sa bude hrať s deťmi aj s ďalšími chlpatými spoločníkmi. Je trpezlivá, jemná a citlivá, čo deti taktiež ocenia. Budú si s ňou môcť hrať, cvičiť ju, rovnako ako sa s ňou maznať a pokojne s ňou ležať v posteli. S ďalšími zvieratami si tiež bude rozumieť, jej spoločenskosť ju predurčuje k neustálemu kontaktu a hrám s ostatnými a zvládne ako ďalšiu mačku, tak psa. Niekedy je ďalšie zviera vyložene vítané, pretože jej zaručí spoločnosť vo chvíľach, kedy ste mimo domova.

Zdravie a starostlivosť 

Burmilla je pomerne mladé plemeno, prešľachtenia a choroby sa mu tak viacmenej vyhýbajú. Je to zdravá a nenáročná mačka so žiadnymi veľkými nárokmi na starostlivosť. Postačí pravidelné vyčesávanie a kefovanie, Burmilla má podsadu, a tak musíte počítať s pĺznutím.

Dobré je poskytnúť burmillám dostatok priestoru k aktivitám, škrabadlá, mačacie stromy, hračky. Sú inteligentné a rady objavujú a hýbu sa, tak nech majú čo a kde robiť. Veľmi rady tiež pozerajú z okna či pozorujú okolie.

Burmilly majú svoj špecifický zmysel pre humor, a tak počítajte s tým, že na vás budú vymýšľať rôzne nevinné vylomeniny. Aké konkrétne to však budú, to už vám nepovieme.

Základom starostlivosti zostáva hlavne dostatok vašej spoločnosti a pozornosti. Burmilla sa potrebuje so svojím majiteľom hrať, maznať sa, cvičiť, skrátka budovať priateľstvo a vzťah.

Výchova a výcvik

Už sme naznačili, že sa bavíme o veľmi inteligentných, bystrých a empatických mačkách s humorom im vlastným. Navyše sú aktívne a toto všetko hrá vo váš prospech ohľadom výchovy a výcviku. Rýchlo pochopí, čo sa im snažíte povedať a ľahko sa naučia nové kúsky. V rámci hry s nimi môžete aportovať, môžete ich naučiť na postroj a vďaka svojej jemnej a citlivej povahe môžete skúsiť aj felinoterapiu. Burmilla býva trpezlivá a prispôsobivá, z veľkej časti z nej teda vyrastie taká mačka, akú si vychováte.

Náročnosť

Burmillu si môže zaobstarať aj začiatočník, nemá žiadne veľké nároky a nie je nijako problematická. Pred zaobstaraním si položte hlavne otázku, či ste schopní Burmille venovať dostatok času, prípadne či jej aspoň zaobstaráte ďalšieho zvieracieho kamaráta, aby lepšie zvládala chvíle samoty.

Ďalej potom bude potrebovať dostatok priestoru pre pohyb, pokiaľ teda nechcete, aby liezla po nábytku, vybavte domácnosť mačacími stromami a podobnými bydlami či poličkami. Chybu neurobíte ani vonkajším výbehom, avšak neodporúča sa nechať Burmillu túlať sa po uliciach. Býva veľmi spoločenská a dôverčivá, nemusela by sa vám teda už vrátiť.

Nemusíte sa báť, že by išlo o energetické torpédo. Burmilla sa prispôsobí tempu domácnosti, skákanie a hru má rovnako rada ako maznanie a ležanie na gauči.

Obstarávacia cena Burmilly, ktoré je skrátka najdôležitejšie z hľadiska finančnej náročnosti, sa pohybuje okolo 400€.

História 

Burmilla za sebou ešte toľko histórie nemá, patrí totiž k jedným z posledných uznaných mačacích plemien. Za vznik tejto rasy vďačíme v podstate náhode, keď sa roku 1981 vo Veľkej Británii skrížil kocúr perzskej činčily a barmskej mačky. Z tohto vrhu prišli na svet štyri mačiatka, ktoré sa ľuďom natoľko páčili, že začali vlastnosti a vzhľad týchto dvoch plemien krížiť úmyselne.

Stanovil sa štandard a začal sa chovný program, roku 1995 plemeno uznáva i FIFe (medzinárodná organizácia chovateľov mačiek). Stále ide ale o pomerne vzácne a málo vídané plemeno, zvlášť v USA ešte nie celkom akceptované. Svoje miesto medzi známymi a stabilnými druhmi mačiek si ešte musí vydobyť.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:3 – 7 kg
Typické znaky:striebristá farba, veľké oči, elegantný vzhľad 
Farba očízelená
Energia: stredná 
Dĺžka života:7 – 12 rokov
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu:stredné 
Dĺžka srsti:stredná 
Farba srsti: striebristá
Charakteristická kresba srsti:biela ako základ, kresba tieňovaná alebo závojová, s tipingom v uznaných variantách
Pôvodné využitie: nové (teda stále trochu experimentálne) plemeno
Starostlivosť o srsť:stredná 
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:Veľká Británia 
Orientačná cena:400€

Kde kúpiť burmillu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Burmillu dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú mačiatka Burmilly na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.7/5 - (15 votes)

3 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať burmillu”

  1. tuto pani mačku mame doma a je velmi naročna v jedle. Ta nezje len tak niečo. Čo ale razne odmieta su suche granule. Takže jej davam iba konzervy, chce štavnate jedlo. Inak je to krasna a mazliva pani mačka

    Odpovedať

Vložiť komentár