fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mačku domácu

Hravý, zvedavý lovec s dlhou históriou, ktorého nájdete všade na svete a vo všetkých možných farebných prevedeniach. Mačka domáca, domestikované forma mačky divej, sprevádza človeka už tisícročia. Mačiek domácich je u nás také množstvo, že mačiatko môžete zohnať pokojne aj dnes, napríklad v blízkom útulku. Poďme sa spoločne pozrieť, či bude mačka domáca tým vhodným zvieratkom práve pre vás.

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mačku domácu

  • Mačka domáca je nezávislá a nemá problém so samostatným životom vonku. Nepotrebuje vašu neustálu prítomnosť a prehnanú starostlivosť.
  • Pokiaľ máte v pivnici myši a chcete sa ich zbaviť, kúpte si mačku domácu – nesklame vás a ukáže vám svoje lovecké umenie. Nezabudnite ju však za jej úlovky náležite oceniť.
  • U mačky domácej si môžete vyberať z nepreberného množstva farebných variantov a kresieb srsti. Prevláda krátkosrstá forma, ale môžete nájsť aj mačku domácu s dlhšou srsťou.
  • Mačka domáca sa dožíva okolo 15 rokov, pri dobrej starostlivosti aj viac. Jedná sa o pomerne dlhoveké zvieratko, ktoré vám bude robiť dlho spoločnosť.
  • Ak chcete urobiť dobrý skutok, mačku domácu si môžete zaobstarať z útulku, záchrannej stanice alebo napríklad aj od svojich susedov.
  • Mačka domáca je múdra, čistotná a prispôsobí sa všetkým typom domácností.
  • Nevyžaduje prehnanú starostlivosť ani pozornosť, je pomerne samostatná.
  • Mačka domáca sa rada hrá, ocení dostatok hračiek a aktivít vo svojom domove.
  • Nie je finančne náročná. Nebude vyžadovať žiadne veľké investície ani úpravy vášho bývania.
  • V prípade mačky domácej dáte domov autentickej šelme, ktorej genetika nie je ovplyvnená žiadnym prehnaným šľachtením. Kríži sa prirodzene a aj vďaka tomu je zdravotne veľmi odolná.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mačku domácu

  • Ak sa chcete venovať chovu zaujímavé mačky s ušľachtilým pôvodom, exteriérová micka asi nebude to pravé. Zvoľte si v podstate ľubovoľné iné plemeno podľa vašich preferencií.
  • Ak nechcete s vašou mačkou stráviť 15 až 20 rokov vášho života, zvoľte iné plemeno s kratšou dĺžkou života.
  • Ak chcete predovšetkým maznavé plemeno, vyžadujúce vašu neustálu pozornosť, mačka domáca vás pravdepodobne neuspokojí. Čo takto napríklad perzská mačka?
  • Mačka domáca môže byť chvíľkami pekný diviak, kedže sa v nej tiež skrýva šelma. Nie je to tichý flegmatik.
  • Ak ste odporcovia kastrácie mačky a svoju mačku budete mať vonku, pozor. mačka domáca je veľmi plodná, pohlavne dozrieva veľmi skoro a útulky sú u nás preplnené „obyčajnými“ mačiatkami.
  • Pokiaľ chcete mačku s predvídateľnou povahou, je lepšie zvoliť nejaké konkrétne plemeno podľa jeho povahových rysov než „obyčajnú“ mačku, ktorá môže byť v podstate akákoľvek.
  • Bývate v malom byte bez možnosti výbehu? Kúpte si skôr pokojné, bytové plemeno. Mačka domáca má veľa energie a môže vám občas obrátiť byt hore nohami.
  • Spolužitie mačky domácej s ostatnými drobnými zvieratami v domácnosti môže byť problematické. Kvôli jej silným loveckým pudom vníma hlodavce a vtáky ako lovnú korisť.

Zhrnutie 

Mačka domáca je energická šelmička s divokými predkami, ktorá ocení život vonku či aspoň možnosť občasného výbehu. Ak hľadáte lovca myší na vašu záhradku, mačka domáca bude tým najlepším spoločníkom. Po love sa rada uvelebí aj doma na gauči. Ak si chcete mačku vybrať podľa ušľachtilého pôvodu alebo hľadáte kontaktné plemeno, nebude pre vás mačka domáca tou najlepšou voľbou.

Všeobecná charakteristika mačky domácej

Mačka domáca je stredne veľké plemeno. Zaujme vás svojím atleticky stavaným telom lovca. Je veľmi aktívna, zvedavá a často býva hore aj v noci. Má dlhú, zaujímavú históriu a divokých predkov. Mačku domácu nájdete v mnohých rôznych farebných variantoch.

Povaha

Mačka domáca je veľmi aktívnym tvorom so silnými loveckými inštinktami. Pôvodne je nočným lovcom, hoci počas života s vami sa prispôsobí vášmu režimu – aspoň čiastočne. Pokiaľ cez deň chodia von, v noci bude pravdepodobne pokojne spať.

Ak bude vaša mačka domáca chodiť von, určite vám bude nosiť rôzne „darčeky“, živých i mŕtvych. Čaká vaše uznanie a ocenenie – obstarala vám totiž potravu. Mačku za toto inštinktívne správanie netrestajte, je to pre ňu bežný spôsob, ktorým vám prejavuje svoju priazeň.

Povaha mačiek domácich je rôznorodá. Nie je možné ju jednoducho opísať, veľmi záleží na konkrétnom mačiatku. Mačka domáca môže byť hravá aj lenivá, citlivá aj drsná, maznavá aj nekontaktná, tichá aj hlučná, pokojná aj veľmi aktívna. Ak si chcete vybrať plemeno podľa povahy, u mačky domácej je to zložitejšie. Môžete ale adoptovať dospelého jedinca, ktorý už má jasné povahové črty.

Pokiaľ nemá vaša mačka domáca možnosť výbehu, treba jej poskytnúť dostatok možností k hre. Mačacie stromy, veľké množstvo hračiek a vaše zapojenie do hier sú teda nutnosťou. Inak bude vaša mačka smutná a bude vás v noci pravdepodobne budiť (zdroj).

Vzhľad 

Mačka domáca je stredne veľké plemeno, ktoré má pevnú, atletickú stavbu tela a rovnomerné osvalenie. Keďže má divokých predkov, prekypuje energiou. Telo je štíhle, s hlavou tak akurát veľkú v pomere ku zvyšku tela. Chvost môže byť rôzne dlhý, oči a nos môžu mať rôznu veľkosť i tvar. Srsť mačky domácej je jednofarebná alebo viacfarebná s mnohými možnými typmi kresby. Oči ladia s farbou srsti, napríklad zelené, modré, zlaté či orieškové.

Mačka domáca sa váhovo pohybuje približne medzi 3 a 7 kg, kocúr býva mohutnejší. Srsť býva väčšinou kratšia, lesklá a priliehavá, menej často aj dlhšia. Mačka domáca sa vyskytuje v neprebernom množstve farebných kombinácií. Mačiatka z jedného vrhu môžu byť aj odlišne sfarbené, záleží na rodičoch.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Mačka domáca nie je agresívna, znáša dobre mačky i psov. Veľmi ale záleží na tom, ako konkrétne mačku či psa prijme. Platí, že najlepšie prijme mačiatko z rovnakého vrhu. So psom môže byť kamarát, môže ho ale aj ticho trpieť alebo priamo neznášať. Pozor na spolužitie mačky domácej s drobnými hlodavcami, vtákmi či ďalšími miláčikmi menšej veľkosti. Mačka ich bude považovať za korisť a keď nebudete doma, bude sa ich snažiť uloviť.

Mačka domáca je pomerne nezávislá a tak nepotrebuje vašu neustálu pozornosť. Vyniká svojou hravosťou, ktorá súvisí s poľovníckymi inštinktmi tejto mačky. Ak máte doma deti, bude si s nimi rada hrať a zabavia sa spoločnými aktivitami. Hrami dostane mačka možnosť vybiť svoju nahromadenú energiu. Doma ocenia tiež mačacie stromy a rôzne preliezačky.

Zdravie a starostlivosť 

Mačka domáca nie je náročná na starostlivosť a väčšinou sa teší dobrému zdraviu. Stačí jej zabezpečiť pravidelnú vakcináciu a občasné veterinárne prehliadky. Mačky domáce môžu byť náchylnejšie k prejedaniu – je vhodné im preto dávkovať krmivo a doplnky stravy a to predovšetkým ak nechodia von. Pri nevhodnej strave môžu mačky domáce (podobne ako rôzne vyšľachtené mačacie plemená) trpieť napríklad problémami s obličkami.

Starostlivosť o mačku domácu zahŕňa občasné vyčesanie srsti. Je potrebné venovať pozornosť tiež zubom, ušiam a pazúrikom. Ak má vaša mačka dlhšiu srsť a chodí aj von, častejšie vyčesávanie a prípadné kúpanie sú nevyhnutné.

Hlavne v prípade, keď má vaša mačka možnosť pohybu vonku, je potrebné ju včas vykastrovať. Dnes je už vyvráteným mýtom, že musí mať mačka aspoň raz za život mačiatka. Nekastrované mačky trpia častejšími problémami psychického aj fyzického typu a útulky a ulice sú preplnené „obyčajnými“ mačkami. Kastrácia má aj ďalšie výhody – mačky po nej bývajú maznavejšie, kocúri sa zase viac držia doma a nemajú tendencie bojovať o svoje teritórium a o dostupné samice (zdroj).

Výchova a výcvik

Povaha rôznych mačiek domácich môže byť veľmi rôznorodá. Niektorí jedinci sú schopní pochopiť jednoduché povely a zvyknú si napríklad aj na mačacie vodítko. Iné mačky sú ale nezávislejšie a divokejšie. Nie všetky sa nechajú vychovávať a cvičiť. Je nutné mať na pamäti, že mačka domáca je aktívna aj v noci a môže trvať nejakú dobu, než sa vám podarí ju navyknúť na váš režim.

Mačka domáca nie je plemenom, ktoré by bolo vhodné k prílišnému výcviku. Skôr si bude robiť to, čo sa jej chce. Môžete ale napríklad rozvíjať jej lovecký inštinkt a odmeniť ju za ulovenú myš, keď ste si ju zaobstarali práve kvôli lovu.

Náročnosť  

Mačka domáca je najrozšírenejšou mačkou zo všetkých, keďže ide o pôvodný druh domestikovanej mačky. Mačiatko či staršieho jedinca si môžete doniesť napríklad od susedov alebo z blízkeho útulku. Keďže mačiek domácich je obrovské množstvo, urobíte adopciou tejto mačky dobrý skutok. Útulok vám mačku venuje zadarmo, prípadne za konzervy pre ostatných zverencov či poplatok za vykonané očkovanie alebo kastráciu.

Mačka domáca môže žiť vonku aj vo vnútri, hoci je rada za možnosť sa prebehnúť. Pokiaľ ju chováte v byte, je lepšie si zaobstarať dve, aby si navzájom robili spoločnosť. Domov mačke vybavte dostatočným množstvom škrabadiel, hračiek a preliezačiek, aby sa zabavila.

Mačka domáca môže svoj domov zdieľať aj s ostatnými (skôr väčšími) zvieratkami – s mačkami aj so psami. Je ale nutné na začiatku sledovať, ako na seba reagujú. Nie všetky tieto mačky znášajú dobre ostatné zvieratá. Najlepšie je zaobstarať si dvoch mačacích súrodencov spoločne.

Mačka domáca je stredne veľkým plemenom, nekladie zvýšené nároky na množstvo krmiva a nie je vyberavá. U bytovej mačky je vhodné krmivo dávkovať tak, aby nepriberala na váhe.

Starostlivosť o mačku domácu je pomerne jednoduchá. Stačí občasná veterinárna kontrola, prehliadka uší, zubov a pazúrikov. Ak si všimnete, že má vaša mačka nejaký zdravotný problém, neodkladajte návštevu veterinára. Pri dobrej starostlivosti sa vaša mačka dožije pokojne aj 20 rokov.

História 

Mačka domáca sprevádza človeka už tisíce rokov. Vznikla domestikáciou pôvodných divokých mačiek. Z archeologických nálezov možno usúdiť, že mačky sa v blízkosti človeka prvýkrát objavujú asi pred 10-12 tisíc rokmi. Veľmi dôležitou a uctievanou sa mačka stala predovšetkým v Egypte, kde strážila sklady obilia a potravín pred hlodavcami a pomáhala ich udržať ďaleko od miest. Tým bránila tiež šíreniu chorôb (zdroj). Okrem Egypta sa mačka domáca objavuje v Číne, Indii (tu bola tiež uctievaná) a v Ríme. Potom sa postupne šírila do celého sveta. Mačka domáca pomáhala loviť myši a ďalšie hlodavce výmenou za bezpečie domova a starostlivosť človeka.

V stredoveku mali mačky čiernej farby smolu. Stali sa zvieratami, ktoré boli považované za posadnuté zlými duchmi a často potom končili aj s domnelými čarodejnicami na hraniciach. Do dnešnej doby má u nás čierna mačka neprávom zlú povesť.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:3-7 kg
Farba očí:zelená, modrá, zlatá, oriešková aj iná 
Energia: vysoká
Dĺžka života:15-20 rokov pri dobrej starostlivosti
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu:nízka
Dĺžka srsti:väčšinou krátka
Farba srsti: ľubovoľná, jedno-, dvoj- aj viacfarebná
Charakteristická kresba srsti:murovaná, mramorovaná, tygrovaná, bodkovaná
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť 
Vhodnosť pre alergikov:nízka 
Hlučnosť:stredná
Orientačná cena:0 – 50€

Kde kúpiť mačku domácu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pro mačku domácu dobrým majiteľom? Tak dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených inzertných portálov a útulkov v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka mačky domácej na prodej.

Inzertné portály a útulky v Česku

Inzertné portály a útulky na Slovensku 

4.8/5 - (10 votes)

3 komentáre k “18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mačku domácu”

  1. jeej, nunu krasne. Hned by sm ju pomazlila. Milujem mačky. len keby neboli take naročne v jedle. Je naozaj velmi tažke najst niečo, čo by im chutilo

    Odpovedať
    • mozno by stacilo surove masko a granule, co jej vyhovuju. lebo tych macacich zradiel je megavela a potom si ani ta macka nevie vybrat. prirodzenost je ale prirodzenost – surove masko (vopred premrazene) moze u micky vyhrať a usetri jej problemy so zubami…

      Odpovedať

Vložiť komentár