fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať šeltiu

Na ulici vidíte krásneho malého psíka, ktorý pozorne reaguje na svojho pána. Vyzerá ako šteňa kólie, iba je oveľa viac chlpaté. Omyl! Tento rodák zo Škótska je fenoménom na poli psích športov, jedná sa o shetlandského ovčiaka, alebo šeltiu. Máte tušenie, že je to pes práve pre vás? Ideme sa na to pozrieť…

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ šeltiu

  • Šeltie sú známe ako skvelý rodinný pes, veľmi pozorne čakajú na svojho pána doma a nemajú potrebu ničiť zariadenie bytu.
  • Ich veľkou doménou je empatia, čo je ďalší dôvod, prečo sa odporúčajú do rodín. Vedia sa citlivo správať k deťom i starším ľuďom.
  • Ak radi športujete, je toto plemeno práve pre vás! Patrí medzi veľmi aktívne plemená, sú univerzálne, budú s nadšením vykonávať všetku vami zadanú aktivitu.
  • Sú to nebojácni strážcovia, avšak je potrebné myslieť na to, že ich vzhľad nebudí rešpekt, takže sa ich nepozvaní návštevníci nebudú báť.
  • Jedná sa o extrémne chytrého psíka, aj pri troche snahy z nej laik urobí veľmi dobre vycvičeného psa.
  • Oproti iným malým psom patrí šeltia k veľmi zdravému a dlhovekému plemenu.
  • Nemajú lovecký pud, takže pri prechádzke v lese je málo pravdepodobné, že budú naháňať zver.
  • Veľmi dobre znášajú ostatné zvieratá vrátane psov, bežne nevyvolávajú konflikty, takže sa hodia do svorky.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ šeltiu

  • Značne pĺznu. Ich srsť potrebuje väčšie množstvo pozornosti.
  • Aj napriek ich hustému kožuchu sa nehodia pre pobyt vonku. Oveľa lepšie im bude doma na gauči.
  • Vysoká inteligencia je spojená aj s veľkou dávkou prefíkanosti, je treba dávať pozor pri výcviku, aby sa vás šeltia nesnažila obísť.
  • V mnohých líniách sa často objavuje bojazlivosť a psíkovia sú veľmi nevyrovnaní.
  • Majú veľmi dobrú pamäť, nepríjemné situácie (krik alebo násilie pri výcviku) nezabúdajú a snažia sa im predchádzať.
  • Horšie udržia pozornosť, zle sa sústredia. Ale aj toto sa vďaka správnemu prístupu dá vyriešiť.

Zhrnutie

Šeltia je malý, milý psík s aktívnou povahou a srdcom strážcu. Aj napriek tomu sa nehodí pre každého majiteľa, ako by sa mohlo zdať. K ich výchove a výcviku je potreba značná dávka pokoja a sebaovládania, ľahko sa z nich stane uzlíček nervov, ktorý sa môže začať prejavovať neadekvátne. V podstate sa stane odrazom svojho pána a taký spoločný život by nemusel robiť radosť ani jednej strane. Ich všestrannosť ich priamo predurčuje k rade aktivít ako je pasenie oviec, flyball, či agility. Novo sa začína na poli záchranárskych prác prejavovať ich výnimočný čuch.

Všeobecná charakteristika šeltie

Veľký duch v malom tele, aj tak by sa dala šeltia charakterizovať. Chuť pracovať je veľká, je potrebné ju pravidelne zamestnávať ako po fyzickej stránke, tak po tej psychickej. Na svojho majiteľa pokojne počká v byte, ale po príchode bude vyžadovať pozornosť, inak sa môže stať, že bude donekonečna štekať. Nehodí sa na celoročný pobyt vonku, predovšetkým potom trpí jej potreba byť s majiteľom.

I. Povaha

Zrodená k spolupráci s človekom. Jej empatia je na vysokej úrovni, veľmi citlivo sa bude správať k malým deťom, tak i seniorom. Tento povahový rys sa veľmi dobre hodí ku canisterapeutickému využitiu. Inteligencia, poslušnosť a nutná dávka športovej ostrosti je druhou stránkou tohto chlpatého maznáčika, je ideálnym spoločníkom na všetky možné aktivity. Celkovo sa jedná o bezproblémové plemeno.

II. Vzhľad

Jedná sa o malé plemeno s rovným dlhým chrbtom a špicatou hlavou. Ušká sú malé, blízko pri sebe, priliehajú k hlave a pri sústredení smerujú polosklopené vpred. Rovná dlhá srsť s podsadou ich v zime chráni, nie je teda nutné kupovať oblečky. Farebné variety sú sobolia, tricolor, blue-merle, čierno-trieslová alebo bicolor (čierno-biela). (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Šeltia nevyvoláva konflikty, vďaka tomu sa hodí k ďalším psom a ďalším zvieratám. Občas mávajú tendencie menšie zvieratka strážiť a takzvane ich pásť (naháňať k sebe do skupiny).

Ako skvelý rodinný pes sa odporúča k deťom, jej huňatá srsť priamo nabáda k maznaniu. Rovnako ako pri každom plemene je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť v prítomnosti malých detí. Aj napriek ich citlivosti sa môže stať nehoda.

IV. Zdravie a starostlivosť

Šeltia a jej srsť potrebuje zvýšenú pozornosť, odporúča sa vyčesávať a trimovať minimálne 2x týždenne. V čase zvýšeného pĺznutia (jar, jeseň) je najlepšie sa o srsť starať denne.

Napriek dlhej histórii je toto plemeno veľmi zdravé. Najčastejším problémom je ochorenie sietnice oka – CEA (Collie Eye Anomaly). V najhorších prípadoch môže u postihnutého jedinca dôjsť až k oslepnutiu. V dnešnej dobe je možnosť chovným psom urobiť genetické vyšetrenie, ktoré preukáže prenášačstvo. Tento test nie je nariadený klubom, chovatelia preto nie sú povinní svoje zvieratá testovať.

V. Výchova a výcvik

Všeobecne je známy fakt, že je šeltia ľahko cvičiteľným psom. Najmä vďaka jej inteligencii a väzbe na majiteľa je priamo predurčená k športovej kynológii. Musíme myslieť na to, že má veľmi dobrú pamäť, takže si dobre fixuje povely a pamätá si ich celý svoj život. Treba k výcviku pristupovať veľmi citlivo, hrubým zaobchádzaním a krikom nič nedosiahneme. Pozitívne metódy výcviku sú oveľa spoľahlivejším spôsobom.

Šeltia je od prírody komunikatívna, preto nie je problém s jej výchovou. Je veľmi jemná a prítulná, rada sa bude s majiteľom pozerať na televíziu.

VI. Náročnosť

Cena šeltie s PP sa pohybuje medzi 400 – 600 eur. Túto taxu si chovateľ určuje sám, s prihliadnutím na výsledky rodičov, krvné línie a zdravotné vyšetrenia.

Ďalej nebýva toto plemeno finančne náročnejšie, bežná je len strava, vyšetrenie u veterinára a ďalšie náklady spojené s výstavami a športom. Krmivo potrebuje dostatočne kvalitné s prihliadnutím na aktivitu psa. Pracujúca šeltia bude mať iné nároky na stravu, než rodinný maznáčik.

Časovo je šeltia oveľa náročnejšia ako ďalšie malé plemená. Potrebuje dostatok vybitia energie po celý jej život. Pomernú časť svojho času teda budete tráviť vo výcvikových centrách, závodoch a výletoch. Aj na toto sa treba pripraviť.

VII. História

Pochádza zo Shetlandských ostrovov, ktoré sa nachádzajú severne od Škótska. Šeltia sa začala vyvíjať už na začiatku 17. storočia, ale v tejto dobe nevyzerala tak, ako vyzerá dnes. Skôr pripomínala menšiu verziu border kólie, bolo to tak z dôvodu, že sa chovatelia nemohli zhodnúť na presnom štandarde, predovšetkým išlo o výšku jedincov.

Aby sa veľkosť znížila, krížili ich s malými jedincami kólií. Toto, bohužiaľ, malo za následok nevyrovnanosť veľkosti vo vrhoch, a má trvanie do dnešnej doby.

Štandard sa upevnil až okolo roku 1940. V génoch im skôr kolujú špicovité a severské plemená, než kólie.

Vďaka ich odolnosti, sa využívali predovšetkým ako ovčiarsky pes ku stádam poníkov, preto nebolo treba, aby jedinci boli príliš vysokí. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:6-8 kg
Výška v kohútiku:Psy: 37 cm Sučky: 35,5 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: viac ako 90 min
Energia: veľmi energetický
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: pastiersky pes
Dĺžka srsti: dlhá s podsadou
Typ srsti: hladká a tvrdá
Farba srsti:zlatá, blue merle, tricolor, bicolor
Potrebná starostlivosť o srsť: vysoká 

Kde kúpiť šeltiu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre šeltiu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka šeltie na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (12 votes)

Vložiť komentár