fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škrečka džungarského

Škrečok džungarský je roztomilé sivé stvorenie s očami ako korálky a tmavým pásikom na chrbte a nad labkami. Chvostík tomuto škrečkovi takmer chýba. Hoci je to naozaj miniatúrne stvorenie, je to zdatný atlét a činorodý „chlapík“. Čistokrvný škrečok džungarský má milú povahu a dá sa pomerne ľahko skrotiť. Na rozdiel od jeho väčšieho príbuzného, ​​škrečka sýrskeho, je možné škrečka džungarského chovať aj vo viacerých kusoch v dostatočne priestrannej ubikácii. Ak vás toto zvieratko zaujalo dúfame, že tento článok vám prinesie o škrečkovi džungarskom hodnotné informácie.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ škrečka džungarského

  • Pracujete celý deň a na mačku či psa nemáte čas? Škrečok džungarský celý deň spokojne prespí a aktívny je najskôr za súmraku. Miesto večernej nudnej televízie tak môžete pozorovať zábavného „džungaráčika“.
  • Škrečka džungarského môžete zakúpiť v troch farebných variáciách. Okrem prirodzeného sfarbenia, ktoré sa nazýva aguti, sa rodia aj škrečky so sfarbením zafír alebo perleť. Možná je aj kombinácia zafírová alebo perleťová aguti.
  • Napriek tomu, že škrečky cez deň spia, k večeru a v noci si absenciu aktivity vynahradzujú. Sú to veľmi vynaliezavé a rýchle zvieratká. Rozhodne nebudú len nečinne sedieť.
  • Nie sú tak jednoznační samotári ako iné druhy škrečkov. Napriek tomu im, vďaka ich veľkosti, stačí pomerne malá, zato hojne členitá ubikácia. Nezaberú teda toľko miesta.
  • Aj tento drobný hlodavec sa dá skrotiť. Môže tak byť kamarátom aj staršiemu dieťaťu, ktoré bude pri manipulácii s krehkým zvieratkom dostatočne opatrné.
  • Škrečky nie sú špecialisti na potraviny. Nároky na ich stravovanie nie sú nijako náročné, a krmivo pre nich zoženiete v každom dobrom obchode pre zvieratá.
  • Sú veľmi čistotné a potrebu vykonávajú väčšinou na jedno miesto. Nemusíte tak často čistiť kompletne celú ubikáciu. Stačí vybrať znečistenú podstielku. Časť starej podstielky však na mieste vždy ponechajte, aby škrečok opäť trafil na svoju „toaletu“. Prácu vám môže uľahčiť aj obstaranie špeciálneho wc pre škrečky.
  • Škrečok nie je náročný maznáčik a jeho chov aj rozmnožovanie zvládne aj úplný začiatočník.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ škrečka džungarského

  • Hoci sú škrečky džungarské ochotné znášať svojho partnera alebo aj rovnaké pohlavie v jednej ubikácii, je lepšie ak majú dostatok priestoru a úkrytov pred svojím spolubývajúcim.
  • Ako sme naznačili v prvom odseku, škrečky majú súmračnú a nočnú aktivitu. Ak milujete spánok a vyruší vás z neho aj pád špendlíka na podlahu, nebude pre vás škrečok ten pravý kamarát. Ak teda ich domček nepresťahuje na povalu či do pivnice.
  • Škrečok, kvôli svojej veľkosti a rýchlosti, nie je vhodné zvieratko pre malé deti. Pri zlej manipulácii mu môže byť pád z výšky alebo silnejší stlačenie osudným.
  • Škrečok džungarský vie byť pekne ostrý. Zviera vyrušené z denného odpočinku môže svojho majiteľa veľmi nepríjemne uhryznúť.
  • Napriek tomu, že je škrečok pomerne malé a drobné zvieratko, ak sa nevenujete jeho podstielke pravidelne, dokáže veľmi silno zapáchať.
  • Kombinovať škrečka s inými druhmi, napríklad pieskomilmi, osmákmi alebo morčatami, nie je dobrý nápad.
  • Je to hlodavec a večný utečenec. Ak sa váš škrečok vydá na výlet zo svojej vlastnej vôle, môže napáchať značné škody, než sa vám ho podarí znova odchytiť.

Zhrnutie

Škrečok džungarský nie je vyložene samotár. Ale aj keď obýva svoje kráľovstvo sám, na aktivite najmä vo večerných a nočných hodinách, mu to neuberá. Škrečky sú pomerne akčné zvieratká a aj cez svoje zavalité telíčko a krátke nohy sa veľmi dobre dostanú všade, kam potrebujú.

Škrečok džungarský patrí medzi hlodavce a robí tomuto zaradeniu česť. Čo sa mu dostane pod zuby, to väčšinou nesie jeho stopy. Zabehnutému škrečkovi sa jeho vášeň môže stať aj osudnou ak narazí napríklad na elektrické káble. Bývajú to majstri v úteku, preto je veľmi vhodné ubikáciu so škrečkom vždy dobre zabezpečiť. Vďaka ich drobnej veľkosti pamätajte pri kúpe klietky aj na to, aby sa škrečok nedokázal pretiahnuť medzi drôtmi. Pre malé deti sa ako maznáčik príliš nehodí a to ako svojou veľkosťou, tak povahou. Pre väčšie deti môžu byť milým spoločníkom.

Chov škrečka džungarského

S trochou fantázie a šikovnosti môžete svojmu škrečkovi vytvoriť skutočný „raj“, kde si môže hrabať a preliezať sieť tunelov. Škrečok džungarský vo svojej ubikácii je schopný tolerovať aj iné škrečky. Napriek tomu je vhodné ich oddeľovať, pretože ich reprodukčný cyklus je natoľko krátky, že by samičky mohli rodiť mláďatá takmer nepretržite. To isté platí aj pri čerstvo odstavených škrečkoch.

Ak však chcete škrečka rozmnožovať, budete potrebovať samozrejme pár.

Samičky majú ruju v štvordňových cykloch, preto môžu po odstavení mláďat ihneď počať. Mladé škrečky sú schopné sa páriť už vo veku 18 – 23 dní! Prvýkrát by však mali samičky počať najskôr v troch mesiacoch.

Po gravidite, ktorá trvá od 20 až 22 dní, sa rodí veľké množstvo mláďat. Obvyklý počet je 2 – 10 slepých a holých škrečkov. Preto je viac než vhodné zabezpečiť si odber už pred párením škrečkov. V starobe asi 21 – 28 dní sú mladé škrečky plne samostatné. V období po pôrode samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hniezdo, ktoré si vyrobí. Samec asistuje samičke pri pôrode a pomáha aj so starostlivosťou o mláďatá. K bežnej potrave pridávame aj živočíšnu zložku. Môže sa stať, že vplyvom stresu alebo nedostatočnej výživy samica mláďatá zabije alebo aj skonzumuje. Kompletné informácie o odchove škrečkov nájdete tu.

Ak ste sa rozhodli, že škrečok džungarský je tým správnym zvieratkom práve pre vás, je nutné mu pred jeho príchodom do domácnosti vytvoriť správne miesto k životu. Škrečky sa obvykle chovajú v klietkach, plastových boxoch alebo akváriách. Pri výbere vhodnej ubikácie by sme mali brať zreteľ najmä na použité materiály. Tie by mali odolať sile ich zubov. Pri škrečkoch určite dbajte aj na priestor medzi drôtmi klietky, aby vám škrečok neutiekol alebo sa nezranil. Základňa klietky pre škrečka nemusí byť veľká, pre jedného škrečka vystačí aj rozmer 40 – 50 × 25 × 30 cm. Škrečok vám však bude vďačný, ak bude mať dostatok miesta na šplhanie a preliezanie.

V klietke by potom nemala chýbať:

  • napájačka
  • miska na krmivo, najlepšie kameninová
  • materiál na vystlanie domčeka (papierové obrúsky, seno, bavlnené látky, poprípade sa dá kúpiť v zoo predajni priamo „náplň“ do domčekov pre malé hlodavce)
  • podstielka
  • domček
  • hračky
  • závesná guľa na ovocie/zeleninu
  • vetvičky na okusovanie
  • rúrky na preliezanie a iné
  • bezpečné koleso na behanie

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre škrečky nájdete napríklad tu, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce.

Pre škrečky sú vhodné rôzne typy podstielok. Môžete použiť ako klasické hobliny, tak napríklad bukové štiepky, podstielku asan, kukuričnú podstielku… Najvhodnejšie sa javia bezprašné hobliny, ale niektoré škrečky preferujú aj piesok. Určite však škrečok ocení rozmanitý výber materiálu na stavanie hniezd a vystlanie domčeka. Vďačné vám budú aj za roličky od toaletného papiera alebo papierových utierok, kartónové škatuľky (bez lepiacej pásky, lepidla a potlače), vetvy alebo duté polienka.

Posledná, ale nemenej dôležitá súčasť spokojného života škrečka, je krmivo.

Základ stravy tvoria rôzne druhy semien, ktoré si môžete aj sami namiešať. V priemyselne vyrábaných zmesiach sa najčastejšie objavuje slnečnica, pšenica, ovos, proso, búrske oriešky atď. Mnoho majiteľov si zmes pre škrečky mieša samo. V špecializovaných obchodoch pre zvieratá môžete zakúpiť krmivo pre škrečky alebo myši vo forme granúl, ktoré je ideálne v tom, že škrečok nevyberá to, čo mu chutí najviac. Tieto granule bývajú doplnené aj o vitamíny a minerály, ktoré škrečok potrebuje. K hlodaniu môžete pridať vetvičky ovocných stromov, špeciálne hlodacie drievka alebo lepené tyčinky zo zoo predajne. Kompletný zoznam vhodných a nevhodných druhov krmiva pre škrečky nájdete tu.

Škrečok nie je výhradne bylinožravec a ku svojmu zdarnému vývinu potrebuje aj živočíšnu zložku stravy. Môžete pridávať potemníky, cvrčky alebo aj koníky či kobylky. Škrečok nepohrdne ani bielym jogurtom, na tvrdo uvareným vajcom alebo nízkotučným tvarohom v primeranom množstve. Živočíšnu zložku môžete nahradiť aj kvalitnými psími či mačacími granulami. Neoddeliteľnou súčasťou jedálnička sú aj rôzne druhy ovocia, zeleniny a byliniek. Z ovocia a zeleniny sa vyhýbame zelenej fazuľke a avokádu – tie sú pre škrečky jedovaté. Majú tendencie si potravu hromadiť na horšie časy. Na prenášanie potravy používajú priestranné lícne kapsy. Čas od času skontrolujte ich preliezačky alebo domček a tiež „zásobáreň“, ktorú si tam tiež môžu vytvoriť. Dôležité je odstrániť neskonzumované zvyšky, aby sa v nich netvorila pleseň.

V prírode škrečky dokážu veľmi účinne hospodáriť s vodou obsiahnutou len v potrave. Napriek tomu by mali mať aj napájačku s čerstvou vodou k dispozícii. (zdroj)

Dôležité informácie o škrečkovi džungarskom

Veľkosť a váha:7 – 10 cm, 35 – 50 g
Pôvod:Sibír, Ázia, Kazachstan, Mongolsko, Mandžusko
Vhodná ubikácia:akvárium s drôtenou nadstavbou, terárium, klietka
Cena:podľa farby srsti a pôvodu. Škrečka môžete získať zadarmo ale aj za 10 eur
Dĺžka života:obvykle 2 – 3 roky, pri dobrej starostlivosti aj dlhšie
Aktivita: večer a v noci 

Podobné druhy a popis škrečka džungarského

Škrečok džungarský

Má zavalité telo tvaru vajíčka so širokou, guľatou hlavou. Po celej hornej časti tela prevláda sivá farba chĺpkov s tmavými špičkami. Od nosa až po chvostík sa tiahne uhľovo čierny pruh. Rovnaký tmavý pruh sa tiahne po bokoch škrečka nad nôžkami a oddeľuje tak biele brucho. Tomuto prírodnému sfarbeniu sa hovorí agouti. Ak je škrečok vystavený prirodzeným výkyvom teplôt, zbelie mu v zime srsť.

Boli vyšľachtené aj variety zafír a perleť. Perleťová má farbu zimnej srsti. Môže byť aj agouti perleťová – biela s čiernymi tieňmi, alebo zafírová perleť – biela s modrými tieňmi.

Zafírová je vlastne základná farba džungaráčika, keď si odmyslíme čierne znaky.

Škrečok campbellov

Pre laika je takmer identický so škrečkom džungarským. Bohužiaľ, je schopný sa s ním aj páriť a vznikajú tak hybridné škrečky, ktoré mnohokrát trpia geneticky prenosnými vadami a nemocami. Väčšinou sa také zvieratká objavujú v zoo predajniach a v takzvaných „domácich chovoch“.

Tieto škrečky vyslovene milujú rodinný život. Tvoria monogamné páry na celý život a preto je najvhodnejšie ich v páre aj chovať. Naopak, ak nie sú od začiatku zvyknuté na ľudí, môžu byť značne teritoriálne voči človeku.

Ako sme písali, vzhľadom je veľmi podobný škrečkovi džungarskému a dokonca bol pomerne dlho považovaný za rovnaký druh. Vrchná farba je sivohnedá s typickým chrbtovým pruhom, avšak nie tak výrazným ako u džungaráčika. Bočné pruhy naopak úplne chýbajú alebo sú len nevýrazné. Na zimu tento druh nebledne. Na rozdiel od škrečka džungarského bola uňho vyšľachtený celý rad farebných mutácií.

Škrečok roborovského

Z tejto trojice je škrečok roborovského najdrobnejší. Farba kožušteka je od pieskovo hnedej po červenkastú a chýba mu úplne typický chrbtový pruh. V zime je farba srsti trochu svetlejšia, ale nie biela.

Zvláštnosťou tohto škrečka je, že je schopný žiť v pomerne početných skupinkách aj šiestich jedincov bez toho, aby sa napádali – avšak iba rovnakého pohlavia.

V kontakte s človekom sú skôr plaché. Z uvedených druhov škrečkov sú najaktívnejšie. Pre tohto škrečka je ideálna podstielka piesok.

Ako a kde si kúpiť škrečka džungarského?

Podobne ako pri psoch, môžete si aj škrečky zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Škrečok s PP má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Na rozdiel od psov ale nie je cena nijako vysoká, bežne sa predávajú okolo 7-10 eur.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie škrečka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je zviera stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má peknú srsť. Tiež sa uistite, že nie sú mláďatá príliš malé na to, aby boli odstavené od matky. Správne sa škrečok odstavuje okolo 4. týždňa a do nového domova ide od piateho týždňa života. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že vám bolo predané zviera toho pohlavia, ktoré si prajete. Nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavia škrečkov a ďalšie užitočné rady, sa dozviete napríklad tu. Pri škrečkoch džungarských zo zoo predajne alebo takzvaného domáceho chovu, narazíte s vysokou pravdepodobnosťou skôr na kríženca so škrečkom campbellovým. Tieto krížence môžu niesť genetické chyby alebo ochorenia a od čistokrvných džungaráčikov sa líšia aj povahou.

4.9/5 - (52 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škrečka džungarského”

  1. Pekny den prajem. Prosim vas o radu kupil som dva páry škrečok dzungharsky. V poslednej dobe ten jeden škrečok pribral a zacal útočiť na toho druheho mate niekto uz skúsenosti ako im mozem pomôcť?

    Odpovedať

Vložiť komentár