fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať osmáka degu

Mnohým ľuďom pripomína potkana. Vo svojom prirodzenom sfarbení a s dlhým, takmer lysým chvostom sa naozaj dá s týmto, u väčšiny ľudí nepopulárnym, hlodavcom spliesť. Ak si však poviete, že sa jedná o degu, väčšinou si ľudia klepú na čelo? Degu? Robíte si srandu? To snáď ani neexistuje! Verte nám, existuje. A je to nadmieru zaujímavé zvieratko.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ osmáka degu

  • Osmák nie je žiadny lenivec a nemusíte sa teda báť, že bude celý deň len sedieť v kútiku a ani sa nehne. Sú veľmi činorodí a celý deň majú veľa práce.
  • Ako väčšina sociálnych hlodavcov je aj degu pomerne inteligentné zvieratko. Pri troche dobrej vôle a s vhodnými maškrtami je schopný sa naučiť aj niekoľko trikov.
  • Osmák nie je samotár. Najradšej žije vo veľkej rodine. Nie je však nutné chovať pospolu len samičky. Napodiv, ak sú na seba zvyknuté od malička, znesie sa dokopy aj niekoľko samcov.
  • Ak máte citlivý čuch a z toho dôvodu sa chovu hlodavcov vyhýbate, máme pre vás skvelú správu. Osmák takmer postráda ich typický zápach.
  • Osmáci pochádzajú z prostredia, ktoré práve neoplýva rozmanitosťou potravy. Ich strava je teda nenáročná a skôr „chudobná“.
  • Ako je napísané vyššie, osmáci sú pomerne inteligentní chlapíci. Ak si obstaráte mláďatko a budete postupovať pomaly a s citom, veľmi ľahko si svojho osmáka skrotíte.
  • Osmák nie je zákerný. Aj keď je vcelku rýchly, pri správnom zaobchádzaní nehryzie.
  • Ak hľadáte zvieratko, s ktorým sa nebudete musieť hneď tak rozlúčiť, je osmák tým pravým. Priemerne sa dožíva siedmich rokov, ale deväťroční osmáci tiež nie sú veľkou výnimkou.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ osmáka degu

  • Ako sme už písali vyššie, osmák je sociálne zvieratko. Držať ho samostatne, hoci sa mu budete akokoľvek dobre venovať, teda rozhodne nie je dobrý nápad.
  • Aj keď sa zdomácnený osmák rád pritúli, je trochu ako mačka. Rovnako aj pri degu sú určité „zóny“ zakázané. Hladiť osmáka po chrbte spravidla nie je veľmi dobrý nápad.
  • Kým osmáka skrotíte, počítajte s tým, že je to tak trochu „plaško“. Pri úľaku má zaujímavý obranný mechanizmus. Skrátka pustí chvost ako jašterica. Pahýľček sa celkom rýchlo zahojí sám aj bez veterinára, ale na rozdiel od toho jašteričieho už nikdy nedorastie.
  • Osmák je celkom rýchle zvieratko. Ak plánujete zaobstarať tohto sympaťáka malým deťom, radšej zvoľte iný druh hlodavca.
  • Voľný výbeh po byte iste osmák ocení, rovnako ako každé iné zvieratko. Ak nie ste vášnivý elektrikár alebo hasič – amatér, je veľmi vhodné zabezpečiť všetku kabeláž pred ich nenechavými hlodákmi. Neušetria ani nábytok či koberce. Treba ich naozaj pozorne strážiť.
  • Osmáci, bohužiaľ, trpia aj niektorými vrodenými chorobami. Hojne sa vyskytuje cukrovka či zákal. Tieto ochorenia spolu úzko súvisia.
  • Mnoho majiteľov, aj keď v dobrej viere, nie je schopných dodržiavať ich špeciálnu diétu. Nevedomky tak skracujú svojim miláčikom život a podporia tiež výskyt cukrovky u svojho osmáka.

Zhrnutie

Degu čilský je skvelým kamarátom pre staršie deti alebo dospelých. Je vhodné chovať vždy dva aj viac jedincov. Dobre sa skrotí a je schopný sa naučiť aj niekoľko veselých kúskov. Svojou aktivitou v ubikácii a rodinným životom zaujme milovníkov prírody. Na stravu nie je náročný a pri správnej starostlivosti sa dožíva pomerne vysokého veku.

Chov osmáka degu

Osmák nie je na chov extrémne náročný, avšak niektoré špecifiká starostlivosti má. Vďaka jeho znášanlivosti je možné chovať aj viac samcov dohromady. Môžete sa tak vyhnúť nechceným mláďatám a splniť tak osmákov nárok na spoločnosť. Ak sa rozhodnete osmákov rozmnožovať, je lepšie chovná skupina o niekoľkých samičkách a jednom samcovi. Pohlavne dospievajú zhruba v deviatich mesiacoch, ale môžu počať aj skôr. Po 90 dňoch sa rodí 2 – 6 plne vyvinutých mláďat, ktoré sa v šiestich až ôsmich týždňoch odstavujú. Samice môžu po pôrode ihneď znova počať. Pre dlhý život a spokojnosť vašich „degu dievčat“ sa odporúčajú maximálne tri vrhy za život a s minimálne ročným odstupom. Inak je samica schopná porodiť 3-4 vrhy za rok.

Predtým, než si osmáka vôbec obstaráte, je vhodné pripraviť mu bývanie. Mnoho chovateľov využíva vysoké skriňové teráriá. Veľkosť ubikácie sa odvíja od množstva zvierat, ktoré v nej budete chovať. Minimálny rozmer pre dvoch osmákov je 80 × 60 × 45, ideálne skôr 100 × 80 × 50. Bývanie by nemalo pozostávať z dreva či plastu, ktoré sú osmáci schopní počas chvíle zlikvidovať a utiecť. Skvelým riešením sa zdá byť drôtená klietka usadená na lepenom akváriu. Vyhovie tak osmákovej túžbe po hrabaní a tuneloch aj šplhaní do výšok. A vy môžete tieto činorodé zvieratká pozorovať na všetkých úrovniach. Parádne spracovanie domčeka pre degu a tipy ohľadom zariadenia či materiálov nájdete tu.

V klietke by potom nemala chýbať:

  • napájačka
  • misky na kŕmenie
  • jasličky na seno
  • podstielka
  • domček alebo iný pelech (napríklad nízko zavesená textilná hamaka)
  • hračky
  • závesná guľa na seno/zeleninu
  • vetvičky na okusovanie
  • kúpací piesok pre činčily a nádoba naň
  • rúrky na preliezanie a iné

Parádne spracovanie domčeka pre degu a tipy ohľadom zariadenia či materiálov nájdete tu, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce.

Väčšina chovateľov osmákov sa zhoduje na tom, že najlepšou podstielkou pre tieto zvieratká sú lisované drevené peletky. Rovnakú službu však urobí aj konopné pazderie, drevená podstielka z mäkkého dreva alebo ASAN. Hobliny alebo piliny nie sú vhodné kvôli prašnosti. Kukuričnú podstielku zase osmáci radi konzumujú a môže im spôsobiť, vďaka svojej výživnosti, zažívacie problémy (zdroj).

Ako sme niekoľkokrát spomenuli, osmáci v podstate sú aj nie sú celkom nároční na krmivo. V čilských Andách, odkiaľ osmák pochádza, je pomerne malý výber nutrične bohatej stravy. Osmák si tak vystačí s málom. Základom jeho chudobného jedálnička je množstvo kvalitného sena, ktoré nesmie byť plesnivé alebo zaparené. Seno môžeme vylepšiť sušenými bylinkami. Takéto seno možno už kúpiť aj v obchodoch pre zvieratá.

V malých dávkach môžeme osmákovi prilepšiť aj granulami pre činčily alebo špeciálnym krmivom priamo pre osmáky. V žiadnom prípade toto krmivo nesmie obsahovať sušené ovocie alebo orechy. Osmák nevie tráviť cukry a je veľmi citlivý aj na tuky. Doplnkovo dávame aj listy, púčiky a vetvičky na okusovanie. V menšej miere môžeme predkladať na konzumáciu aj rôzne druhy zeleniny – zeler, cuketa, fenikel, špargľa, kaleráb, uhorka, paštrnák, pažítka, petržlen, pór, rukola, reďkev, reďkovky, repa, topinambur. V malom množstve možno osmákom dopriať, napríklad ako maškrtu, aj tieto druhy – brokolica, kel, karfiol, kapusta, mrkva, šalát, kukurica. Ak osmáci zeleninu odmietajú v surovom stave, je možné im ponúknuť sušenú. V žiadnom prípade nedávame listy alebo stonky papriky či paradajky – obsahujú jedovatý solanín, avokádo, zemiaky, cibuľu, cesnak, špenát, rebarboru, mangold, baklažán alebo huby (zdroj).

Dôležité informácie o osmákovi

Váha:150 – 300 g
Pôvod: Čile
Vhodná ubikácia:klietka s pevným dnom, skriňové terárium
Cena:podľa farby a pôvodu od 5 do 20 eur
Dĺžka života:6-9 rokov
Aktivita: v priebehu dňa

Špecifiká osmáka degu

Ak dodržíte osmákovu špeciálnu diétu a nebudete ho prekrmovať, môžete sa z tohto činorodého zvieratka tešiť veľa rokov. Vďaka svojej inteligencii sa ľahko skrotí a zvládne sa naučiť aj nejaké veselé kúsky.

Pre malé deti nie je tak vhodný ako napríklad morča alebo zakrpatený králik, a ani ho nebudete môcť venčiť na postrojčeku a vôdzke.

Na druhú stranu je to zvieratko s dennou aktivitou, teda vás nebude v noci rušiť lomozom ako trebárs činčila alebo škrečok.

Dnes už možno zohnať osmáka v inej farbe než je pôvodná hnedá s prímesou čiernych chlpov – tzv. Agouti. V chovateľských staniciach sa rodia aj osmáci vo farbách piesková, modrá, krémová a čierna, dokonca aj v kombinácii s bielou. Z „maskovacej“ nevýraznej hnedej tak vďaka čistokrvnému chovu vzniklo mnoho zaujímavých farieb kožúškov a farebných kombinácií.

Ako a kde si kúpiť osmáka?

Podobne ako pri psoch si môžete tohto osmáka zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Zoznam chovateľských staníc v Českej republike nájdete tu (na Slovensku oficiálna zatiaľ nie je). Osmák s PP má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Na rozdiel od psov ale nie je cena nijako vysoká. S ohľadom na spojenie a farebnú varietu zoženiete osmáka už od cca 7 eur.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie osmáka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má peknú srsť. Tiež sa uistite, že nie sú degu príliš mladí na to, aby šli od matky. Správne sa osmák odstavuje okolo 6. – 8. týždňa. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že máte dva jedince rovnakého pohlavia, nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavie u osmáka a ďalšie užitočné rady sa dozviete napríklad tu.

4.8/5 - (111 votes)

Vložiť komentár