fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mulu

Kríženec osla a koňa, ktorý si v génoch nesie to najlepšie z oboch zvieracích druhov. Odolá vetru, dažďu aj silnému slnku, môže sa využívať pre prácu i na jazdenie. Mula je pokojná, pracovitá a nenáročná na množstvo krmiva a vody. Bude tým pravým zvieracím kamarátom pre vás? Prečítajte si o nej viac v tomto článku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mulu

  • Keďže mula vzniká kombináciou osla a koňa, získava od oboch rodičov tie najlepšie vlastnosti.
  • Môže sa vyskytovať v neprebernom množstve farebných kombinácií.
  • Mula je spravidla pokojnejšia, odolnejšia a má väčšiu fyzickú výdrž ako jej rodičia.
  • Je to výborný parťák najmä na ťažkú prácu alebo transport nákladu v horšie prístupnom teréne.
  • Pre jej pokojnú povahu sa na nej dá aj jazdiť. Mulu možno vycvičiť podobne ako kone.
  • Koža muly je odolnejšia ako tá konská a nie je tak citlivá na teplo a chlad. Preto zvláda aj extrémne podmienky.
  • Muly sú väčšinou veľmi zdravé a majú pevné, silné kopytá. Vďaka tomu sa nezľaknú ani náročných horských terénov.
  • Muly vydávajú vtipné zvuky, ktoré sú kombináciou konských a oslích zvukov. Vie sa tiež veľmi dobre brániť pred napadnutím – útočníka kopnú silnými zadnými nohami.
  • Muly sa dožívajú vyššieho veku ako kone – 30 až 50 rokov.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mulu

  • Ak chcete iba jazdiť a nepotrebujete zviera pre prácu, lepšou voľbou bude kôň.
  • Mula je kvôli nepárnemu počtu chromozómov vo väčšine prípadov neplodná. Ak si svoju mulicu obľúbite, nedá vám žiadne „žriebätko“.
  • Muly majú veľmi silný cit na nebezpečenstvo a vyhýbajú sa mu. Je teda možné, že nepôjdu tam, kam chcete vy.
  • Vie výborne odhadnúť svoje sily. Hoci sa môžu zdať tvrdohlavé či neposlušné, ona len vie, že danú situáciu nezvládne a preto odmietne plniť vaše pokyny.
  • Ak sa mule nepáčite, môže vám dať obrovský kopanec. Narozdiel od koňa vie mula kopať nielen za seba, ale aj do boku!
  • Nevykastrovaný samec muly môže byť pre svoje okolie nebezpečný. Hoci sa nemôže rozmnožovať, má bežné sexuálne pudy.

Zhrnutie

Mula je odolný kríženec, ktorý dokáže s ťažkým nákladom uraziť veľké vzdialenosti, zapojiť sa do práce na poli aj v teréne. Je odolnejšia ako kôň, múdrejšia ako somár a dá sa na nej aj jazdiť. Dožíva sa väčšinou slušného veku v dobrom zdraví. Mula bude výborným parťákom predovšetkým pre toho, kto ju potrebuje pre prácu. Pokiaľ ale vyberáte zviera na jazdenie, kúpte si skôr koňa.

Všeobecná charakteristika muly

Mula je hybrid, vznikajúci skrížením samca osla a samice koňa. Jej výška a mohutnosť sa odvíja od veľkosti rodičov, sfarbenie srsti záleží na farbe rodičov (často je hnedá). Mula je veľmi odolná, vytrvalá a nenáročná na potravu. Hoci nemôže odovzdávať svoje gény ďalej, sama sa dožíva až 50 rokov.

Povaha

Muly majú typickú vyrovnanú, pokojnú povahu. Nie sú tvrdohlavé ako somáre a oproti nim sú aj múdrejšie. Mula má rada ľudí podobne ako kôň a vytvára si s nimi pevný vzťah. Svojho pána nasleduje a dôveruje mu, ak sa s ňou zaobchádza s trpezlivosťou a citom.

O mule sa traduje, že je tvrdohlavá podobne ako mulica (kríženec samice osla a samca koňa). Mula ale veľmi dobre vie, kde má svoje hranice a jej neposlušnosť sa prejaví vo chvíli, kedy by malo dôjsť k ich prekročeniu. Vtedy sa zasekne a ďalej už nejde. (zdroj)

Vzhľad

Mula má oproti koňovi silnejšiu kožu, takže lepšie znáša dážď aj horúčavy. Má tiež väčšiu fyzickú silu ako kôň rovnakej veľkosti, čo je dané iným typom a rozložením osvalenia. Po oslovi dedí kratšie hlavu, dlhšie uši a krátku hrivu a po koňovi dlhé telo, tenké končatiny a hustý chvost.

Mula sa zvyčajne nedá len pohľadom odlíšiť od veľmi podobného kríženca – mulice. Od osla ju ale odlíšime jednoducho – somárov chvost je podobnejší kravskému, pričom mula má vlásie po celej dĺžke ako kôň a len v hornej časti chvosta má krátku srsť.

Muly väčšinou dosahujú veľkosť svojej konskej matky. Sfarbenie môže byť kombináciou farieb oboch rodičov, každá mula je iná. Povaha a temperament muly sa tiež do veľkej miery odvíja od povahy rodičov.

Zdravie a starostlivosť

Mula je bylinožravec tak ako jej rodičia. Ako strava postačuje bežná pastva a pitná voda. Aj pri nedostatku potravy je schopná prežívať a pracovať. Muly sú odolné a silné a nevyžadujú žiadnu zvláštnu starostlivosť. Môžu sa dožiť aj 50 rokov a sú odolnejšie voči chorobám a parazitom ako kôň.

Tréning muly je špecifický, pretože mula vyžaduje veľmi citlivé zaobchádzanie a rešpekt. Povestná tvrdohlavosť muly či mulice (kríženec samice somára so samcom koňa) sa skrýva v zlom pochopení vlastností tohto zvieraťa – mula totiž veľmi dobre odhadne svoje možnosti a narozdiel od koňa nepôjde cez svoje hranice. Pri tréningu mula potrebuje dostatok času a pomalý postup krôčik po krôčiku. (zdroj)

Kvôli nepárnemu počtu chromozómov býva mula neplodná. Existuje mizivé percento zdokumentovaných prípadov, kedy mula porodila potomka.

Využitie plemena

Muly sú využívané v poľnohospodárstve, na prepravu nákladov aj na vojenské účely. Unesú až 20% svojej telesnej váhy, čo je viac než rovnako veľký kôň. Uplatňujú sa ako pracovné zvieratá a sú vhodné aj pre terapeutické využitie podobne ako kone alebo somáre. Oproti muliciam sú kvôli odlišnej telesnej konštitúcii využiteľné aj pre jazdenie.

História 

Mula je ľuďmi využívaná podobne ako mulica už po stáročia, najmä na prepravu osôb a nákladu a tiež pre prácu, ktorú ľudia inak robili s koňmi. V staroveku sa na mulách pretekalo, v antickom Ríme ťahali pohrebné vozy. V histórii sa využívali aj na vojenské účely, napríklad počas 1. svetovej vojny. Americká armáda využívala v 80. rokoch 20. storočia viac ako 10000 mulov na prepravu zbraní a potravín v Afganistane. V armáde nájde dodnes.

U nás sa muly cielene nechovajú; vyskytujú sa len tam, kde sa môžu somár a kobyla stretnúť a nedopatrením skrížiť. Napríklad v Amerike sú ale cielene využívané pre prácu i športy. (zdroj)

Dôležité informácie

Výška v kohútiku:120-150 cm
Hmotnosť:350-4500 kg
Farba srsti:ľubovoľná, záleží na rodičoch
Pôvodné využitie:poľnohospodárstvo, preprava nákladu a osôb
Dĺžka života:30-50 rokov

Kde kúpiť mulu?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že tento kríženec koňa a somára je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Muly sú ale predovšetkým pracovné zvieratá – ak vás zaujíma skôr jazdecký šport, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju muly.

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár