fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať haflinga

Atraktívny menší koník krásnej farby so svetlou hrivou, chvostom a trebárs aj hviezdou na čele. Výborný kôň pre začiatočníka i pokročilého jazdca. Hafling je plemeno, vhodné k takmer akémukoľvek využitiu; môžete pre neho plánovať kariéru pretekára alebo z neho urobiť spoľahlivého hobby koňa. Výborne sa hodí aj k deťom, pretože je učenlivý, snaživý a znesie veľa. Poďte si o ňom prečítať viac a uvidíte, či sa bude hodiť aj k vám.

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ haflinga

  • Hafling je ochotný a priateľský kôň, ktorý bez problémov zvládne aj jazdca začiatočníka.
  • Je to vytrvalec a nie je príliš náročný na krmivo. Zvládne aj horšie obdobie a menšie množstvo pastvy aj jadra.
  • Z hľadiska vzhľadu je hafling veľmi krásne sfarbený kôň, aj preto je medzi jazdcami tak obľúbený.
  • Hodí sa výborne do ťahu aj pod sedlo a je naozaj všestranný. Je výbornou voľbou pre jazdcov, ktorí sa chcú venovať rôznym disciplínam súčasne alebo si ešte nie sú istí, čo presne budú s koníkom robiť.
  • Hafling je veľmi učenlivý a rád pracuje. Aj menej skúsený jazdec ho môže mnohému naučiť.
  • Hafling sa hodí aj ako školský kôň do jazdeckých klubov či k deťom.
  • Hafling je pokojný, ochotný, ale zároveň aj temperamentný, nebudete sa s ním nudiť.
  • Hafling uprednostní pasienkové ustajnenie a nepotrebuje boxovať, vďaka svojej odolnosti a otužilosti nemá problém byť neustále vonku.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ haflinga

  • Ak hľadáte kone konkrétneho zamerania, pozrite sa po inom, špecializovanejšom plemene.
  • Hafling nie je ani elegantný drezúrák s dlhými nohami a priestrannými chodmi.
  • Farba Haflinga je pevne daná a ak sa vám nepáči, máte smolu.
  • Tieto kone sa dožívajú vysokého veku. Dobre si rozmyslite, či si k sebe chcete pripútať koňa napríklad aj na 40 rokov.
  • Nie je to ani poník, ani veľký kôň. Svojou veľkosťou sa radí niekam doprostred a to vám nemusí vyhovovať.
  • Hoci je hafling väčšinou ochotný k práci, niekedy vás môže prekvapiť svojou tvrdohlavosťou – proste sa „zasekne“ a nejde ďalej. Občas má svoj deň.
  • Ak ho chcete držať v boxe, hafling nebude spokojný. Je to horský kôň a rád sa pasie vonku.
  • Nie každý hafling sa hodí naozaj na všetko. Pri obstaraní Haflinga si preto poriadne rozmyslite, aké využitie pre neho plánujete, a podľa toho vyberte to najlepšie žriebä alebo dospelého koňa pre vás.

Zhrnutie

Hafling je odolný, všestranný koník strednej veľkosti. Nie je náročný na pastvu ani krmivo a hodí sa ako parťák pre skúseného jazdca aj ako kôň do jazdeckej školy. Využíva sa aj v športe alebo v ťahu. Je učenlivý a rád pracuje, občas má ale svoj deň. Pokiaľ ho plánujete zavrieť do boxu, bude trpieť – potrebuje byť so stádom vonku.

Všeobecná charakteristika haflinga

Hafling sa radí do kategórie teplokrvných koní. Nepatrí medzi poníky, svojou veľkosťou ich prekonáva. Je to silný, húževnatý kôň, ktorý zvládne aj náročné horské terény. Často sa dožíva vysokého veku a teší sa veľmi dobrému zdraviu. Zaujme vás svojou krásnou farbou a dlhou, hustou hrivou a chvostom.

Povaha

Hafling je pokojným, odhodlaným plemenom, ale môže vás občas prekvapiť svojou tvrdohlavosťou. Rád sa učí a pracuje a rád je v kontakte s ľuďmi. Vďaka svojej trpezlivosti zvládne aj neskúseného alebo detského jazdca.

V génoch má hafling aj horské poníky, po ktorých zdedil silu a odolnosť. Je učenlivý a prispôsobivý a nie je príliš náročný na ruku jazdca. Nemá žiadne presné zameranie, je to všestranne šikovný koník.

Vzhľad 

Hafling sa neradí medzi poníky, hoci je svojou veľkosťou menší, než ostatné „plnohodnotné kone“. Hlavou pripomína Arabské kone, pretože má vo svojich žilách aj ich krv. Telo je dlhé a svalnaté s veľkou hlavou, veľkým okom a širokými nozdrami.

V kohútiku hafling dosahuje výšku medzi 135 a 150 cm. Nohy sú kratšie, dobre stavané a silné s tvrdými kopytami. Povolené sfarbenie Haflinga sú ryšiak (červená srsť, hriva a chvost vo farbe srsti) a isabela (žltá srsť, hriva a chvost bielej či krémovej). Na hlave a nohách môže mať biele odznaky. Hriva je bohatá a môže sa aj zapletať, väčšinou sa nestrihá. Chvost je mohutný a vlásie môže byť aj ľahko zvlnené. Hafling je veľmi pekný kôň a aj preto je toľko obľúbeným plemenom medzi chovateľmi a jazdcami. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Hafling nie je príliš náročný na starostlivosť. Zvláda aj prostredie s obmedzenou pastvou a jadrom a dokáže sa dobre prispôsobiť rôznym podmienkam. Hafling väčšinou máva veľmi dobré zdravie, pretože v chove je kladený veľký dôraz na kvalitu chovných jedincov. Môže sa dožiť aj 40 rokov veku, kobyly môžu mať žriebätá aj po 20. roku.

Hafling je veľmi odolný a otužilý, preto nemá problém s celoročným pastierskym ustajnením. Nebude sa triasť zimou pri prvom daždi. Žriebätá Haflinga v talianskych a rakúskych chovoch bývajú vychovávané na alpských pastvinách, kde je redší vzduch. To prispieva k dobrému rozvoju srdca a pľúc a zvýšenej odolnosti týchto koní. (zdroj)

Využitie plemena

Hoci sú haflingovia len o niečo väčšie ako poníky, líšia sa od nich svojím temperamentom. Majú chuť pracovať a preto sú veľmi obľúbenými koňmi začiatočníkov a detských jazdcov, ktorí už poníky prerástli. Pôvodne sa hafling využíval v talianskych a rakúskych Alpách ako horský kôň. Tomu vďačí za svoju vytrvalosť, odolnosť a silu v ťahu. (zdroj)

Jeho využitie je dnes veľmi široké – môže to byť koník rekreačný, môže žiariť v rôznych jazdeckých disciplínach (napríklad westernová show, voltiž), ale hodí sa aj do koča, pre hiporehabilitáciu alebo poľnohospodárstvo. Menej priestranné chody mu umožňujú dobre sa pohybovať v horách. (Zdroj)

Cena Haflinga sa odvíja od jeho skúseností a veku. Mladé žriebätá môžete kúpiť približne za 1000€, prijazdené kone zoženiete od desiatok tisíc Sk aj viac. Záleží vždy na danom koni a jeho pôvode.

História

V krvi haflingov by ste mohli pravdepodobne nájsť arabských predkov, na ktorých hafling odkazuje tvarom hlavy. Toto plemeno má v génoch tiež niečo z hucula a norika. Krajinou pôvodu Haflinga sú Rakúsko a Taliansko, presnejšie Alpy na pomedzí týchto dvoch krajín.

Hafling ako plemeno sa dá vystopovať do 19. storočia. Názov plemena odkazuje na miesto, z ktorého pochádza (obec v Tirolských Alpách). Dnes je hafling veľmi obľúbené a rozšírené plemeno práve kvôli jeho ochote k práci, odolnosti a všestrannosti. Najviac haflingov môžete stretnúť v Rakúsku a Taliansku.

Do Česka sa hafling dostáva v období pred II. svetovou vojnou. Po nej nasledoval útlm chovu haflingov aj ďalších konských plemien kvôli postupujúcej mechanizácií a nedostatku financií chovateľov. Obnova chovu u nás začala od 90. rokov 20. storočia. (zdroj)

Dnes tohoto koníka nájdete vo veľa jazdeckých kluboch ako školského koňa, koňa pre hipoterapiu alebo western, ale skvelo sa hodí aj ako nenáročný hobby koník.

Dôležité informácie 

Výška v kohútiku:135-150 cm
Hmotnosť:410-500 kg
Farba srsti:sfarbenie ryšiak alebo isabela
Zvláštny znaky:môže mať biele znaky na hlave a nohách
Zem pôvodu:Taliansko a Rakúsko (Alpy)
Pôvodné využitie:horský kôň – poľnohospodárstvo, do ťahu
Dĺžka života:30-40 rokov
Orientačná cena:1000-5000 €

Kde kúpiť haflinga?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začínať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré se venujú predaju haflingov.

4.4/5 - (19 votes)

Vložiť komentár