Dobermana má mnoho ľudí zaškatulkovaného ako dlhonohého bitkára, ktorému je lepšie vyhnúť sa oblúkom. Pokiaľ ale nepatríte k tým, ktorí súdia knihu podľa obalu, môžete v tomto impozantnom plemene objaviť skutočnú perlu.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať dobermana
- Doberman je atlét telom aj dušou – miluje pohyb a energie má na rozdávanie. Je to teda ideálny pes pre športovo založených ľudí, či aktívne rodiny.
- I keď sa to nemusí zdať, sú to psy vhodné aj k deťom. Dobermani majú veľké srdce a svoju rodinu neskutočne milujú.
- Nemusíte bývať v dome so záhradou, aby ste si splnili sen o dobermanovi. Pokiaľ mu zaistíte dostatok pohybu, môže byť šťastný aj v byte.
- Pri dobrom výcviku môžete z tohto plemena získať vynikajúceho pracovného psa – inteligencia a vytrvalosť mu rozhodne nechýba.
- Žiadne hodiny strávené zdĺhavým vyčesávaním srsti! Srsť dobermanov veľa starostlivosti nepotrebuje, takže spoločný čas môžete stráviť aktívnejšie, než s kefou v ruke.
- Sú to vynikajúci strážcovia – vedia o každom šuchnutí v okolí. Vďaka nim bude dom. aj celá rodina. naozaj v bezpečí.
- Doberman je pes s impozantným vzhľadom. Na prechádzkach si určite užijete veľa pozornosti okoloidúcich. Nezabúdajte ale na fakt, že pes nie je módny doplnok!
- Ich ńufáku nič neunikne! Dobermani majú veľký talent napríklad na nosework, ktorý môže byť skvelou aktivitou na voľný čas,
- Dobermanom väčšinou chýba typický psí zápach, takže ich prítomnosť nebudete cítiť.
DEVÄŤ dôvodov, prečo si neobstarať dobermana
- Tri krátke prechádzky denne dobermanom určite nestačia. K šťastnému životu potrebujú obrovské množstvo pohybu.
- Upadať nesmie ani hlava! Dobermanom je nutné zaistiť dostatok aktivít, kde musia zapojiť aj mozog. Behanie po záhrade stačiť nebude.
- Pokiaľ ste krátky aj na výchovu ,,jorkšíra”, dobermana si rozhodne nezariaďujte. Zlá výchova tu môže napáchať nemalé škody.
- Doberman sa kvôli svojej krátkej srsti nehodí na celoročný pobyt von.
- Psích kamošov si zrejme budete hľadať len ťažko – dobermani nebývajú k cudzím psom vždy priateľskí.
- Niektorí jedinci tiež môžu byť nedôverčiví voči cudzím ľuďom. Dobre vycvičený pes ale nikdy neútočí, pokiaľ nedostane pádny dôvod.
- Aj keď sú dobermani považovaní za zdravé plemeno, často sa u nich objavuje dilatačná kardiomyopatia, ktorá je najčastejším dôvodom ich úmrtia.
- Dobermani sa veľmi fixujú na svojho pána či rodinu – odlúčenie teda nemusia vždy znášať dobre.
- Nie každému sa bude váš psí miláčik páčiť. Jeho vzhľad môže v niekom vzbudiť strach. Je na to potrebné myslieť, kým psa pustíte z vodítka.
Zhrnutie
Doberman určite nie je pes pre každého. Jeho vysoké nároky na pohyb, mentálnu aktivitu a dôslednú výchovu z neho robia plemeno určené len pre ľudí, ktorí sa mu budú naozaj venovať. V opačnom prípade sa môže stať, že sa u dobermana prejaví nežiaduce správanie, či dokonca agresia.
Pokiaľ ale povediete psa dôslednou, avšak láskavou rukou a doprajete mu dostatok pohybu a lásky, získate verného priateľa, ktorý vás bude nadovšetko milovať..
Doberman tiež skvelo postráži vašu rodinu a dom – dokáže prirodzene rozpoznať, kto je vo vašej blízkosti vítaný a kto nie.
Bohužiaľ sa ani jemu nevyhýbajú zdravotné problémy. Dobermani mávajú problémy so srdcom a vzhľadom k ich veľkosti môžu trpieť aj na dyspláziu bedrových kĺbov a lopatiek.
Obecná charakteristika dobermana
Ak hľadáte športovo založeného psa pre svoje kynologické ambície, či ďalšieho člena do vašej aktívnej rodiny, už hľadať nemusíte. Pokiaľ ale chcete o dobermanoch predsa len vedieť ešte viac, určite neprestávajte čítať a možno zistíte, že práve on je ten, ktorého hľadáte.
I.Povaha
Doberman je veľmi inteligentné plemeno, ktoré je mimo iného veľmi cenené pre schopnosť byť skvelým pracovným psom. To mu okrem jeho inteligencie umožňuje tiež prirodzená vytrvalosť, spoľahlivosť a tiež jeho vynikajúca cvičiteľnosť.
Tieto energiou prekypujúci psíci milujú svojho pánička aj celú svoju rodinu včetne detí. K cudzím ľuďom sa ale doberman môže správať veľmi nedôverčivo a ostražito. Preto je veľmi dôležité nezanedbať výchovu – len tak z dobermana získate spoľahlivého psa, ktorý nebude nebezpečný pre svoje okolie.
II. Vzhľad
Atletické, dobre osvalené telo na dlhých nohách je typickým znakom dobermanov. Sú to veľmi elegantné psy s hrdým držaním tela, vďaka ktorému pôsobia veľmi aristokraticky. Takému dojmu dopomáha aj dlhý, vysoko nesený krk, na ktorý nadväzuje veľká hlava s pretiahnutým čumákom. Dobermani mávajú veľmi živý, rozhodný výraz s iskrou v oku.
Uši dobermanov sú prirodzene previsnuté, ale voľakedy sa často kupírovali – ide o zákrok, kedy sa časť ucha chirurgicky odstráni a jeho zbytok sa upraví tak, aby tvoril postavenú špičku. Tieto úpravy sú ale v ČR od roku 1992 zakázané a sú klasifikované ako týranie zvierat. Ani chvost dobermanov nebol ušetrený od úprav a býval často skrátený do podoby krátkeho pahýlu. Teraz sú síce tieto úpravy v štandarde plemena nežiadúce, stále však môžeme niektoré dobermany s touto modifikáciou stretnúť. Srsť dobermanov býva spravidla krátka s výrazným leskom. Obvyklá je v niekoľkých farebných variantách – najčastejšia je čierna s gaštanovým pálením, ale objavujú sa aj hnedí, modrí, či plaví (fawn) jedinci.
III. Vzťah k deťom a domácim miláčikom
Niektorým ľuďom by pohľad na dobermana v blízkosti malého dieťaťa spôsobil prinajmenšom srdečnú arytmiu, predsudky sú tu však úplne zbytočné. Dobermani sú totiž úžasné psy do rodiny s deťmi , ku ktorým majú veľmi vrúcny vzťah. Pokiaľ je doberman na deti zvyknutý, bude im veľmi prívetivým spoločníkom (samozrejme pod dozorom dospelého).
Vzťah k iným domácim maznáčikom už tak vrelý byť nemusí a to predovšetkým kvôli dobermanovským sklonom k dominancii. Všetko je ale o správnej socializácii, výchove a o zvyku – dobre vychovaný pes na iné zvieratá bezdôvodne nikdy neútočí.
IV. Výchova a výcvik
Výcvik a výchova dobermana by mali prebiehať pozitívne, bez vynucovania, alebo dokonca násilia. Nátlak či fyzické tresty by mohli spôsobiť psychickú nevyrovnanosť alebo strach, ktorý by mohol skončiť až pohryzením psovoda. Je však dôležité zachovať dôslednosť a zároveň podporovať v psovi sebavedomie, ktoré mu dodá chuť do práce.
Dobermany sú veľmi pracovité, ovládateľné psy, so schopnosťou rýchlo sa učiť. Aj to z nich robí veľmi obľúbených parťákov k práci, športovej kynológii, či pre hry v kruhu rodiny. Aku u všetkých plemien, aj tu je základným kameňom socializácia.
V. Zdravie a starostlivosť
Doberman nepatrí medzi plemená, ktoré by večne trpeli na nejaké zdravotné neduhy. Aj napriek tomu sa u nich môžu objaviť problémy, vyžadujúce starostlivosť veterinára. K tým častejším problémom patria napríklad dysplázie bedier, či lakťov.
U dobermanov sa ale častejšie ako u iných plemien stretávame najmä s dilatačnou kardiomyopatiou, ktorá pre týchto psích krásavcov bohužiaľ býva osudná. Ďalšie ochorenia známe u dobermanov sú Von Willebrandová choroba, Progresívna atrofia slznice a Wobblerov syndróm.
Starostlivosť o telesnú schránku dobermanov nie je nijak zložitá – ich krátka srsť nevyžaduje denné česanie, ani časté kúpanie. Pravidelné prečesanie kožúšku gumovou rukavicou určenou na psiu srsť ale neuškodí, naopak pomôže odstrániť uvoľnené chĺpky, ktoré sa uvoľňujú počas celého roku.
VI. Náročnosť
Dobermany sú náročné najmä časovo – potrebujú totiž množstvo pohybu a dôslednú výchovu., ktorá nejaký čas zaberie. Bezhlavé behanie po záhrade dobermanom rozhodne nestačí. Aby žili šťastne, potrebujú okrem nôh zamestnať aj hlavu. Starostlivosť o ich zovňajšok až tak náročná nie je, pretože srsť dobermanov je krátka a nepotrebuje denné vyčesávanie. Finančná náročnosť je obdobná ako u ostatných veľkých plemien – musíte počítať s tým, že taký pes niečo zožerie. Aj účet u veterinára rastie s veľkosťou psa. Prvotná cena za ,,papierového” dobermana sa pohybuje od cca 380€ a môže sa vyšplhať až 1100€. Za svoje peniaze ale dostanete milujúceho priateľa, ktorý by bol najradšej stále po vašom boku.
VII. História plemena
Plemeno vzniklo v mestečku Apolda, keď chcel nemecký vyberač daní, a strážnik v jednej osobe, vyšlachtiť psa, ktorý by ho sprevádzal pri prevozoch peňazí a dokázal by ho obrániť pred banditmi. Na konci devätnásteho storočia teda vyšľachtil Louis Dobermann silného psa s vynikajúcou kondíciou a inteligenciou, ktorý dostal meno po ňom. Doberman vznikol z celkom početného množstva plemien, medzi ktorými boli napríklad Rotvajler, Nemecký pinč, Anglický greyhound, Weimarský stavač, Doga a Durynský pastiersky pes. Presný ,,recept na dobermana” je ale tajomstvom, ktoré odišlo spolu s Louisom Dobermannom. Do dnes prešlo plemeno mnohými zmenami, ktoré boli zocelené až Ottom Goellerom, ktorému sa pripisuje najväčšia zásluha za skvelú povahu a vzhľad dnešných dobermanov.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | Psi: 29-40 kg Feny: 29-40kg |
Výška v kohútiku: | Psi: 66-71cm kg Feny: 60-66cm |
Typický znak: | Prirodzene sklopené uši |
Požiadavky na výcvik: | priemerné |
Energia: | Veľmi energický |
Dĺžka života: | 10-12 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k chrápaniu: | nízke |
Sklony k štekaniu: | nízke |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | stredná |
Pôvodné využitie: | spoločník, ochranca |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | hladká |
Farba srsti: | čierna, červená, modrá, fawn (všetky s hnedými znakmi) |
Potrebná starostlivosť o srsť: | nízka |
Kde si obstarať dobermana?
Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre dobermana dobrým páničkom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Čechách a na Slovensku, kde sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka dobermana na predaj.
Chovateľské stanice v ČR:
- Chs Anibag
- Chs Alary Aslar
- Chs Gumby
- Chs od Démona
- Chs Bedea
- Chs Černý trůn
- Chs Black Fremark
- Chs di Brittasgang
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz →
Chovateľské stanice na Slovensku:
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Zvieratá obdivujem celý svoj život. Za dverami mojej izby sa už v detstve ukrývala malá ZOO, plná „klasických“ i exotických zvierat. Vďaka štúdiu chovateľstva nakoniec môj detský sen ožil a ja som sa v rámci školskej praxe starala o zvieratá v skutočnej zoologickej záhrade. Teraz sa okrem dcéry starám o svojho adoptovaného psieho parťáka Eda a zajačicu Vanilku. Dúfam však, že sa po presťahovaní do domčeka dočkám ďalších zvieracích prírastkov.