Toto nevšedné plemeno uchváti svojím vzhľadom a prekvapí svojou povahou. Často sa o ňom hovorí, že je odvážny ako lev, roztomilý ako panda, má krásu a nezávislosť mačky a oddanosť psa. Ako to teda s týmto zaujímavým psom je? Pre koho je vhodným parťákom a pre koho naopak nie? Prečítajte si náš dnešný článok a zistite, či by ste si s čau-čauom padli do noty!
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ čau-čaua
- Čau-čau je pes, ktorý svojím vzhľadom rozhodne vzbudí pozornosť. Vedeli ste napríklad, že majú modrý jazyk? To je vec, ktorá zaujme snáď každého.
- Je tiež skvelý strážca, tento medvedík má hlboký hlas a na záhradu, ktorú stráži, si netrúfne žiadny votrelec.
- Čau-čau je nezávislý, svojho pána miluje, ale rozhodne nie je vtieravý a skôr pozoruje z diaľky.
- Ich huňatá srsť im zaisťuje ochranu proti nepriazni počasia. Je to teda pes, ktorý hravo zvládne život na záhrade.
- Ak neholdujete dlhým prechádzkam, je čau dobrou voľbou. Nie sú vyložene leniví, ale dlhé prechádzky nie sú niečo, čo by ich lákalo.
- Je to pes jedného pána, zvyšok rodiny bude tolerovať, ale u čaua je len jeden človek, ktorému dá celé svoje srdce.
- Dokáže sa naozaj vcítiť do svojho pána. Ak ste smutní, bude čau smutný tiež, naopak ak máte dobrú náladu, váš čau-čau bude tiež veselý.
SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ čau-čaua
- Je naozaj veľmi tvrdohlavý. Základný výcvik je u čau-čaua vec, ktorá vám pravdepodobne zaberie celý jeho život.
- Voči cudzím ľuďom je rezervovaný a ak niekto prekročí určité hranice, dokáže byť i agresívny.
- Nie sú priateľskí ani k cudzím psom. Sú to proste svojrázne psy, ktoré potrebujú svoj priestor.
- Hoci sa to nezdá, má čau-čau silný lovecký pud. V kombinácii s jeho nezávislosťou je naozaj veľmi ťažké docieliť 100 % privolanie.
- Ak plánujete so psom absolvovať rôzne skúšky a psie športy, radšej si vyberte iné plemeno. Čau-čau na toto skrátka nie je.
- Ich srsť vyžaduje minimálne trikrát týždenne vykefovať, tiež je dôležité kontrolovať oči a kožné záhyby na tvári.
- Kvôli typickej širokej hlave a hlboko posadeným očiam nedokážu čau-ovia používať rôzne grimasy ako iné plemená. Dosť často sa tak stáva, že sa čau-čau pobije s iným psom, pretože druhý pes jednoducho nechápe, čo mu chce čau-čau povedať.
Zhrnutie
Čau-čau je zložité plemeno. Väčšina ľudí ho má za hlúpeho a zlého psa. Pokiaľ si k nemu ale nájdete cestu a nebudete sa ho snažiť zmeniť, stane sa z čau-čaua ten najoddanejší a najvernejší pes pod slnkom. Je to pes, ktorý svojho pána väčšinu času ignoruje a neposlúcha, ale bez váhania by za neho položil život. Voči cudzincom, či už ľudským alebo psím, je nedôverčivý až agresívny, pre svoju rodinu je však milý a príjemný spoločník.
Všeobecná charakteristika čau-čaua
Láka vás kúpa tohto medvedíka hoci už viete, že to s ním nie je úplná prechádzka ružovým sadom? Dobre teda, čítajte ďalej a dozviete sa všetko, čo o tomto plemene potrebujete vedieť, kým sa definitívne rozhodnete.
I. Povaha
Povaha čau-čaua patrí k tým najzložitejším v psom svete. Sú to psy jedného pána, pre ktorého by urobili čokoľvek. Cudzincov ignorujú, kým oni ignorujú jeho. Sú samostatní a nezávislí. Pri výcviku vám povel predvedie maximálne dvakrát za sebou, prvýkrát aby ukázal, že ho vie a druhý raz pretože si myslí, že jeho pán je nemožný a nepozeral sa, keď mu ho ukazoval prvýkrát. Na tretíkrát sa už ale obťažovať nebude. Tiež to nie je pes, ktorý by svojho pána prenasledoval ako tieň. Má ho rád, ale radšej sa stará sám o seba niekde obďaleč.
II. Vzhľad
Široká hlava, hlboko zasadené tmavé oči a modrý jazyk sú spolu s huňatou srsťou najtypickejšími znakmi tohto plemena. Celkovo pripomínajú skôr plyšového medvedíka než psa, zdanie však klame a tento psí macko je v skutočnosti dosť ostrý „týpek“. Ich srsť môže mať plavú, červenú, čiernu alebo modrú farbu.
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Čau-čau nepatrí k plemenám, ktoré by boli odporúčané k deťom. Vzhľadom k ich odťažitému charakteru a potrebe pokoja je lepšie k deťom vyberať medzi inými plemenami, na druhú stranu sa dokáže prispôsobiť a väčšinou deti ignoruje. K väčším deťom možno teda zaobstarať aj čau-čaua, ale je nutné počítať s tým, že to nebude pes, ktorý bude celé popoludnie tráviť s deťmi a loptičkou na záhrade. Deti musia chápať ako sa ku psovi chovať a pes musí vedieť, kde má svoje miesto, kam si môže ísť od detí odpočinúť.
S inými psami je to u čau-čaua zložitejšie, väčšina dospelých psov je voči ostatným psom agresívna, toto správanie sa dá zmierniť kastráciou a dôkladnou socializáciou od šteňacieho veku. K iným zvieratám je čau-čau väčšinou ľahostajný a nezaujíma sa o ne.
IV. Zdravie a starostlivosť
Všeobecne patrí čau-čau k plemenám s dobrým zdravím. Avšak, tak ako u všetkých plemien, sú choroby, ktoré sa u čau-čaua vyskytujú častejšie. Medzi také ochorenia patria ochorenia kĺbov – dysplázia. Môžu trpieť na autoimunitné ochorenia a je u nich zvýšené riziko kožného melanómu. Rovnako ako iné väčšie plemená, može sa u nich vyskytnúť i torzia žalúdka.
Najväčšiu starostlivosť je potrebné venovať srsti, ktorú je nutné vyčesávať aspoň každý druhý deň, tiež je vhodné ich aspoň raz mesačne vykúpať v špeciálnom šampóne pre psov a kontrolovať uši a oči.
V. Výchova a výcvik
Vycvičiť čau-čaua vyžaduje veľa práce a hlavne trpezlivosti. Čau-čau je plemeno, ktoré nebude slepo plniť všetky povely, ktoré mu jeho pán dá. Dokáže byť veľmi tvrdohlavý, a napríklad naučiť ich spoľahlivo privolanie je naozaj veľký oriešok aj pre veľmi skúseného trénera. Ak ste sa v čau-čauovi vzhliadli kvôli jeho vzhľadu ale nemáte skúsenosti s výcvikom psov, radšej sa porozhliadnite po inom chlpáčovi. Aj keď je čau-čau medvedík, dokáže svojho majiteľa pri výcviku dosť potrápiť a na neskúseného človeka by to mohlo byť až priveľa.
VI. Náročnosť
Hoci je čau-čau pomerne exotické plemeno, nie je obstarávacia cena šteniat nijako vysoká. Šteňa s PP sa dá zohnať už od 200 do cca 600 eur. O to viac nie je rozumné snažiť sa ušetriť a zaobstarať si čau-čaua bez PP, taký pes môže byť nielen chorý, ale aj psychicky nevyrovnaný, čo u tohto plemena môže viesť v budúcnosti k naozajstnému problému.
Čau-čau vám zaberie najviac času v období dospievania, kedy je potrebné ho dôkladne socializovať a vychovávať. Nie sú nároční z hľadiska fyzickej aktivity, ale potrebujú zamestnať, inak sa nudia a hľadajú si svoju zábavu.
VII. História
História čau-čaua siaha už 1000 rokov pred naším letopočtom. Predkovia čau-čaua by mohli byť mastifovia ale aj severské plemená psov. Ich pôvod zďaleka nie je objasnený. V Číne sa tieto psy využívali rôznorodo; ako spoločníci, záprahové psy alebo aj ako zdroj mäsa. Nie je tajomstvom, že mäso čau-čaua sa v Číne ešte donedávna bežne jedlo a pravdepodobne ešte konzumuje. Využívali sa tiež pre poľovnícke účely.
Do Európy sa však toto plemeno dostalo až v 18. storočí. Niekoľko jedincov tohto plemena vlastnila aj kráľovná Viktória, čo posilnilo jeho obľúbenosť. Klub chovateľov bol v Anglicku založený v roku 1895, v Amerike bolo plemeno uznané v roku 1903. Čau-ovia dokonca obývali aj Biely dom a fanúšikom plemena bol aj známy Sigmund Freud. Prepadla im aj Marta Stuartová. V USA a Británii je to veľmi obľúbené plemeno, u nás sa stále jedná o plemeno málopočetné.
VII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | 28-32 kg |
Výška v kohútiku: | 46-56 cm |
Typický znak: | skrátený ňufák, vzpriamené uši a kožné záhyby |
Požiadavky na tréning: | menej ako 20 minút denne |
Energia: | mierna |
Dĺžka života: | 10-12 rokov |
Sklony k slintaniu: | priemerné |
Sklony k chrápaniu: | priemerné až vysoké |
Sklony k štekaniu: | nízke |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | nízka |
Pôvodné využitie: | lovecký a strážny pes |
Dĺžka srsti: | stredná |
Typ srsti: | rovná a hustá |
Farba srsti: | červená, modrá, krémová, čierna, plavá |
Potrebná starostlivosť o srsť: | vysoká |
Kde kúpiť čau-čaua?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre čau-čaua dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka čaua na predaj.
Chovné stanice na Slovensku
- Informácie o šteniatkach bývajú postnuté na FB Chow chow klub Slovensko
- Zobraziť všetky chovné stanice na Zoznam.sk
Chovné stanice v Česku
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Psy a ďalšie domáce zvieratá sú mojou dlhoročnou vášňou. Mám svoje dva psy, robím dočaskárku, jazdím po chovateľských akciách, s hafanmi robíme psie športy a v neposlednom rade píšem články na tento parádny chovateľský magazín!
Váš článok ma potešil. Už vyše tridsať rokov mám doma čavíkov. Trošku ma však zarazili niektoré nepresnosti Vášho článku. Čau-čau má nie modrú , ale fialovú ústnu sliznicu. A dlhým šľachtením má niekedy vážne problémy s očami, kedy mu okolitá koža zarastá aj s riasami do oka. Čo neskoršie môže spôsobiť slepotu. Vážne problémy má aj s kožou. Jeho koža je doslovne dermatologické laboratórium. Časté ekzémy môžu neskúseného chovateľa viesť k názoru, že pes má prašinu. Napriek tomu, keď miesto vyzerá najhoršie (celé sčerná a srsť vypadne, alebo si ju sám vyhryzie), práve sa regeneruje a o niekoľko dní začne zarastať. Osobne si myslím, že práve na tieto dva aspekty zdravia plemena ste eventuálnych chovateľov mali upozorniť. To treba pri výbere šteniatka zohľadniť obhliadkou jeho rodičov. Inak charakterizovala ste plemeno veľmi pekne. Ďakujem.