fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bišona

Malé našuchorené klbko s tým najroztomilejším pohľadom. Niet divu, že sa bišony tešia veľkej obľube. Kto by totiž odolal malému psíkovi, ktorého srsť pripomína cukrovú vatu a v očiach sa mu zračí láska a oddanosť svojmu pánovi? Poďte zistiť, či by ste si s týmto roztomilým plemenom rozumeli!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bišona

  • Je malý. Všade sa teda vojde, nezaberie veľa miesta a môžete ho brať takmer všade so sebou.
  • Vadí vám predstava, že po kúpe psa bude všetko od chlpov? Dobrá správa, bišónik vôbec nepĺzne a tak aj upratovanie bude o dosť jednoduchšie.
  • Ak ich socializujete a vychováte, sú to skvelí parťáci aj do rodiny s deťmi. Aj deti ale musia vedieť, ako sa k psíkovi správne správať.
  • Radi sa učia nové povely. Bišónik sa ľahko naučí triky, ktorými bude oslňovať vaše návštevy.
  • Sú to psy s neustále dobrou náladou a vždy sa vás budú snažiť rozveseliť.
  • Je to spoločenské plemeno a tak prirodzene majú radi ľudí, pri správnej socializácii vychádzajú dobre aj s inými psami a ďalšími domácimi miláčikmi.
  • Nemáte žiadne skúsenosti so psami? Nevadí, bišónik je vďaka svojej povahe a veľkosti vhodný aj pre začiatočníkov.
  • Prispôsobí sa. Radi chodíte na výlety? Bišónik pôjde s nadšením s vami. Pokiaľ je ale práve pochmúrne upršané počasie a vy nemáte náladu na dlhšiu prechádzku, bišónik vám to odpustí a rád s vami zostane schovaný pod dekou.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bišona

  • Ich srsť nepĺzne, vďaka tomu sú ale náročnejší na jej úpravu. Srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť v podobe česania a minimálne dvakrát do roka treba navštíviť psí salón.
  • Milujú svoju rodinu a zle znášajú odlúčenie na dlhšiu dobu. Je teda dôležité nepodceniť výcvik a odchádzanie z domu od začiatku trénovať.
  • Hoci je to malé plemeno, ktoré sa do istej miery prispôsobí, sú to stále psi, ktorí radi premýšľajú a učia sa a je dobré im denne dopriať aspoň krátky tréning alebo hru.
  • Sú to rýdzo bytoví psi. A aj keď sa aj bišon rád prebehne po záhrade, trpel by ako psychicky, tak fyzicky – ak by bol chovaný vonku.
  • Sú náchylní ku kožným problémom a alergiám.
  • Hoci sú to rodinní psi, nie sú príliš vhodní k najmenším deťom, pretože šteňa bišona je naozaj malé a malé dieťa by mu mohlo aj nechtiac ublížiť. Ak sa pre bišona rozhodnete, pamätajte si to a svoje šteňa strážte.
  • Vzhľadom k jeho vzhľadu sú bišóniky často svojimi majiteľmi príliš ochraňovaní a z veselých psíkov sa tak časom stanú uštekané a bojazlivé psy. Svojho bišona teda strážte, ale zároveň ho socializujte a nechajte ho zoznámiť sa s inými psami. Potom budete mať doma veselého spoločníka pre všetky aktivity.

Zhrnutie

Bišónik je malé plemeno so snehovo bielou a nadýchanou srsťou, ktorá síce nepĺzne ale musí sa pravidelne strihať a kúpať. Sú veľmi priateľskí a vždy majú dobrú náladu. Milujú svoju rodinu a hodia sa aj k deťom. Hoci je to malé spoločenské plemeno, sú veľmi chytrí a radi sa učia. Bišónik je vhodný aj na niektoré psie športy, najmä na dogdancing a agility. Je dôležité ich socializovať s inými psami a ľuďmi, ale výcvik bišona zvládne aj začiatočník.

Všeobecná charakteristika bišona

Bišónik patrí medzi spoločenské plemená, ktoré sú všeobecne vhodné ako spoločníci do rodín. Jedná sa o učenlivé plemeno, ktoré zvládne aj začiatočník. Ich srsť je vždy biela a je potrebná jej pravidelná úprava. Pri kohútikovej výške je stanovená len horná hranica 30 cm a váha sa pohybuje od 3 do max. 7 kg.

I. Povaha

Hravosť a dobrá nálada sú typickými povahovými rysmi tohto plemena. Sú to milujúci rodinní psi a radi sú stredobodom pozornosti. Zle znášajú dlhodobé odlúčenie a môžu tak trpieť separačnou úzkosťou. Toto nie je dobré podceňovať a treba už od šteňaťa psíka zvykať na vaše odchody.

Je dobré vziať bišona na cvičisko a to ideálne do šteňacej škôlky, kde sa bude najmä zoznamovať s inými psami a ľuďmi. Vďaka socializácii tak nebude mať bišon v budúcnosti strach z iných psov a bude tak stále tým veselým psíkom.

II. Vzhľad

Bišónik patrí medzi malé plemená. V kohútiku meria do 30 cm a váži od 3 do 7 kg. Sfarbenie je vždy biele a srsť pôsobí načechreným dojmom. Ich srsť nepĺzne a je teda nutné sa o ňu starať. Ideálne je psíka nechať ostrihať aspoň dvakrát ročne v psom salóne.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Ako spoločenské plemeno je všeobecne bišon vhodný aj k deťom. Aj pri ňom však platia rovnaké pravidlá ako pri všetkých ostatných plemenách. Je to stále pes a tak musia byť medzi deťmi i psom dané jasné pravidlá. Pokiaľ budú ale deti psíka rešpektovať, bude bišónik skvelým parťákom aj pre deti.

S inými psami nemajú bišóniky väčšinou problém vychádzať, niektorí jedinci ale môžu byť bojazliví. Aby si šteňa zvyklo na iné psy a nebálo sa ich, je vhodné navštevovať šteňaciu škôlku alebo iný dostupný výcvikový kurz.

IV. Zdravie a starostlivosť

Bišónik nie je plemeno, ktoré by bolo zaťažené veľkým množstvom chorôb. Všeobecne je to plemeno s dobrým zdravím. Napriek tomu aj u bišona by sme si mali dávať pozor na niektoré ochorenia viac ako u iných plemien. K najčastejším ochoreniam patria alergie a kožné ochorenia. Ďalej potom, ako u väčšiny malých plemien, je to luxácia pately a problémy so zubným kameňom.

V. Výchova a výcvik

Bišónik je chytré a učenlivé plemeno. S jeho výcvikom si poradí aj začiatočník. Nie je ale dobré na bišona akokoľvek tlačiť. Rozhodne bude lepšie počúvať, ak jeho snahu oceníte nejakou maškrtou alebo hrou. Je to skvelý adept na tréning agility alebo na dogdancing. Učiť sa nové veci je pre ne zábava.

Najčastejší problém bišónov je ale samostatnosť. Neradi zostávajú doma sami a môžu trpieť separačnou úzkosťou. Ak teda bývate dlho v práci, nie je bišon vhodné plemeno pre vás.

VI. Náročnosť

Cena bišona sa pohybuje v rozmedzí 300 – 500 eur, pričom sučky bývajú niekedy drahšie. Oproti iným plemenám bišon nespotrebuje veľké množstvo krmiva a aj keď mu doprajete naozaj kvalitné granuly, nebude to veľká finančná rana.

Finančne aj časovo je však náročnejší z hľadiska starostlivosti o srsť, ktorú je dobré denne vyčesávať a pomerne často sa musí kúpať. Tiež by ste minimálne dvakrát ročne mali svojho bišona nechať ostrihať u psej kaderníčky.

VII. História

Pôvod bišona nie je úplne jasný. Odborníci sa ale zhodujú, že prvé zmienky pochádzajú zo Stredomoria. Počas renesancie boli obľúbenými psami talianskej šľachty. Najväčší boom ale plemeno zažilo v 16. storočí vo Francúzsku za vlády Henricha III., ktorý mal plemeno natoľko v obľube, že svoje psy nosil všade so sebou v košíku. Počas francúzskej revolúcie sa bišóniky ale dostali na ulicu. Tu sa pridružili k rôznym komediantom, ktorí si všimli ich učenlivosť a využívali ich v predstaveniach.

Po prvej svetovej vojne bolo plemeno znovu objavené niekoľkých nadšencami z Belgicka a Francúzska a vypracovali šľachtiteľský program. Dnes je plemeno uznané ako FCI tak aj ďalšími svetovými organizáciami.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:3-7 kg
Výška v kohútiku:do 30 cm
Požiadavky na tréning:20-40 minút denne
Energia:priemerná
Dĺžka života:12-15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony ku štekaniu:priemerné
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:spoločenské plemeno
Dĺžka srsti:stredná
Typ srsti:kučeravá
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká
Typický znak:prirodzene zvesené uši

Kde kúpiť bišona?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bišona dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bišónika na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (23 votes)

Vložiť komentár