Papagáj sivý – žako. Kto by ho nepoznal? Tento nenápadne sfarbený nepríliš veľký papagáj je majstrom v imitovaní hlasu a zvukov. Veľakrát ani sám majiteľ nespozná, či práve hovorí žako alebo osoba, ktorú napodobňuje. Žako môjho otecka sa počas niekoľkých dní tak dokonale naučil imitovať môj hlas, že veľmi miatol moju fenku. S obľubou na ňu volal z kuchyne, kde mal klietku a ponúkal jej jedlo. Trvalo niekoľko týždňov, než na jeho: Nessie, na, kokinko, prestala sučka reagovať, a nebehala do kuchyne každú chvíľku, kedy si zrovna papagáj zmyslel, že potrebuje spoločnosť psa. Poďme si tohto papagája predstaviť trochu bližšie.
DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ papagája žaka
- Ako sme napísali hneď v úvode, žako je úžasný imitátor. Zvuky, hlasy a melódie mu nerobia najmenší problém. Väčšine jedincov chýba aj typický ,,papagájovský“ akcent a dokážu tak majiteľom spríjemniť deň. Alebo im naopak nevhodne mierenou hláškou či slovom pekne zavariť.
- Žako sa dá veľmi dobre a pomerne rýchlo skrotiť. S trpezlivosťou a rukou plnou dobrôt mu to pôjde jedna báseň.
- Inteligencia papagájov žako je preslávená. Nielen, že sa môžu báječne naučiť hovoriť, ale sú aj veľmi vrtkí a ich rýchlym nôžkam alebo zobáku nič neunikne.
- Papagáje žako vie byť veľmi prítulní a maznavý. Sami vyhľadávajú kontakt so svojím majiteľom a nechajú sa s vďačnosťou desiatky minút škrabať za hlavou a túliť.
- Aj keď sa zďaleka nedožívajú takého veku ako napríklad veľké ary, ani so svojím žakom sa hneď nebudete musieť lúčiť.
- Čo sa týka priestoru, nie je papagáj žako, ak ho necháte pravidelne preletieť po byte, nijako náročný.
- V izbovej klietke alebo vonkajšej voliére. Kde budete vášho žaka chovať je čisto na vás. Pri chove vonku je však nutné zabezpečiť žiakovi spoločnosť iného papagája.
- Žakovia sú veľmi hraví. Odolné hračky by mali byť základnou výbavou ich klietky alebo vtáčieho stromu. Nuda v ich živote nemá absolútne žiadne miesto.
- Žako je veľmi znášanlivý a nerobí mu problém zdieľať domácnosť alebo dostatočne veľkú klietku aj s inými väčšími druhmi papagájov. Veľmi dobre si zvykne aj na iné domáce zvieratá. Pokiaľ ho teda nebudú mať tendenciu loviť.
OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ žaka
- Hoci Žakovia nedisponujú takou silou hlasu ako trebárs ary, prakticky ,,nezatvoria zobák“. Od nežného švitorenia sami pre seba, cez rozprávanie až po naozajstný krik, je nutné počítať s tým, že žako je jednoducho ukecaný papagáj.
- Ako u ostatných papagájov aj u žaka je potrebné brať do úvahy to, že okolo jeho klietky alebo bidla nikdy nebude vzorný poriadok. Produkcia ,,vtáčieho pudru“, ktorý má každý papagáj je navyše celkom solídny. Jedná sa o látku, ktorú vylučujú z kože a slúži k ochrane peria. Pripomína konzistenciou a ,,nestierateľnosťou“ detský púder. Odkladať v blízkosti vtáčej klietky napríklad odevy tmavej farby naozaj nie je dobrý nápad.
- Žako disponuje mohutným zobákom, ktorý používa namiesto rúk. A kusnutie naštvaného alebo brániaceho sa žaka nie je vôbec príjemné.
- Vďaka svojej vysokej inteligencii je papagáj žako veľmi náročný na čas. Rovnako ako u ostatných veľkých papagájov je nutné sa mu pravidelne a dostatočne venovať, inak trpí.
- Žakovia sa s obľubou ,, zamilujú“ do jedného člena rodiny a jeho pozornosť potom vyžadujú. Nemusí to byť nutne majiteľ. S obstaraním papagája by tak mala súhlasiť celá rodina a počítať s tým, že žako bude uznávať len jednu osobu a zvyšok len tolerovať.
- Žakovia sú veľmi náchylní na šklbanie peria. Väčšinou tento zlozvyk sebapoškodzovania pramení z nedostatku pozornosti alebo inej duševné nepohody. Majte, prosím, na pamäti, že vášmu žakovi sa treba venovať rovnakou mierou po celý jeho život.
- Tieto papagáje sú pomerne konzervatívne. Zle znáša zmeny. A to akékoľvek. Či už sa jedná o zmenu značky krmiva, nového člena domácnosti alebo aj len prestavenie nábytku či novú hračku v klietke. Zmena majiteľa by pre nich mohla byť doslova fatálna.
- Žako má rád poriadok. K obojstranne spokojnému žitiu s papagájom žako je nutná dôsledná, avšak láskavá, výchova.
Zhrnutie
Pôvodne bol žako len jeden. Označoval sa ako papagáj sivý a chovatelia ho delili na dva typy – konžský a libérijský. Podľa nového zaradenia poznáme teraz dva druhy žakov. Sú to žako veľký a žako libérijský. Či už u vás vyhrá drobnejší žako libérijský alebo mohutnejší žako veľký, ich vlastnosti sú veľmi podobné. Žakovia sú komici, miláčikovia i táraji. Za svojím vyvoleným človekom by išli na kraj sveta. Svojim hovoreným prejavom a imitáciou zvukov pobaví vás aj návštevníkov vášho bytu. S obratnosťou na tom nie sú tak dobre ako napríklad zástupcovia rodu kakadu, ale hanbu si rozhodne neurobia ani v tomto smere. Žako je skrátka herec, a práve táto vlastnosť ho robí jedným z najobľúbenejších veľkých papagájov vôbec.
Chov žaka
Pohlavný dimorfizmus nie je u žakov vôbec vyjadrený. Pohlavie sa určuje pomocou testu DNA alebo sondovaním.
Chov je beh na dlhú trať, ako u všetkých veľkých papagájov. Prvýkrát hniezdia až okolo piateho roku života.
Ideálne rozmery vnútornej časti voliéry pre odchov papagájov žako sú 2,2 x 1,5 x 1m (DVS). Vonkajšia výletová časť by mala merať aspoň 3 x 2,5 x 2,2m (DVS). Do výletovej časti prichystáme dostatočné množstvo materiálu k stavbe hniezda. Skvelé sú konáre a mäkké drevo.
Hniezdnu búdku s rozmermi 1,5x04x0,7m vystelieme hoblinami zmiešanými s Lignocelom. Vtáky si túto zmes doplnia ešte kôrou alebo naštiepaným mäkkým drevom.
Pred párením a v čase kŕmenia mláďat podávame vtákom potravu oveľa bohatšiu na živiny, najmä bielkoviny. Kŕmnu dávku môžeme doplniť vaječnou zmesou, tvarohom, jogurtom, väčším množstvom ovocia a zeleniny, listy a púčiky, naklíčeným zrnom, máčanými piškótami alebo granulami pre veľké papagáje.
Zhruba 2 týždne po párení kladie samička jedno až tri vajcia. Z nich sa po cca 30 dňoch liahnu mláďatá. Mláďatá sú plne odstavené a samostatné okolo štvrtého mesiaca veku (zdroj).
Pred zaobstaraním žaka je vhodné zaistiť mu dostatočne veľké a vybavené bývanie. Vybavenie vonkajších voliér je v mnohých ohľadoch podobné, ako zariadenie bytovej klietky pre jediného vtáka.
V klietke, s minimálnym rozmerom 1 meter na šírku a 60 centimetrov na dĺžku, pričom výška je na majiteľovi, ale dostatočná, aby mal papagáj priestor nad aj pod sebou, by nemali chýbať:
- napájačka alebo miska na vodu
- misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, zvlášť na grit alebo piesok, a zvlášť na ovocie, zeleninu
- sépiová kosť alebo minerálny kameň
- podstielka na dno
- silná vetva na lezenie, ktorú vták neobejme prstami (napomáha obrusovať pazúry)
- bidielka rôznych priemerov alebo tvarovaná (prevencia artrózy)
- hračky
Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre žaka nájdete napríklad tu.
Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričná vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu žiakovi a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.
Žáková zvyčajne nepotrebujú prídavné tepelné zdroje (ak žijú v byte alebo dome) alebo výrazne inú vzdušnú vlhkosť než ľudia. Väčšina žiakov sa rada kúpe, preto je vhodné im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo naučiť žaka na kúpeľ sprchou vo vašej kúpeľni.
Ak budete kupovať pre žaka klietka v zooprodejně vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovná plastová alebo drevená bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí žiadnym papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.
Odporúčame tiež dbať na dostatočne pevný materiál. Ideálne je komaxitová úprava drôtov bez rôznych náterov, chrómu alebo zinku, ktorý je pre nich jedovatý.
Základné potravou pre žaka je zmes rôznych semien a zrnín pre veľké papagáje, ktorú si môžete zaobstarať buď v zooprodejně alebo aj namiešať sami doma, či túto úlohu zveriť chovateľovi, ktorý má s žiakmi skúsenosti. K suchej zmesi pridávame ovocie a zeleninu. Všeobecne možno povedať, že radšej než veľké množstvo ovocia a zeleniny je lepšie dávať väčšiu rozmanitosť druhov.
Pred obdobím rozmnožovania a v čase, keď kŕmia mláďatá, sa odporúča zvýšiť prísun živín, ako sme už spomenuli v odseku o rozmnožovaní a chovu žaka. V jedálničku žaka sa radšej vyhnite orechom či olejnaté semená. Orechy môžete ponúknuť v malej miere ako maškrtu a odmenu. Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme žiakom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili.
Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solená jedlá. Zvyšky z nášho taniera žiakov nedávame ani v minimálnom množstve.
Avokádo je pre žaka vyslovene jedovaté. Dôrazne tiež upozorňujeme na škodlivosť používania teflónového riadu v domácnosti, v ktorej žije žako! Pri ohrievaní riadu s teflónovým povrchom sa uvoľňujú toxické látky. Nejeden papagáj na túto neznalosť majiteľa už doplatil svojím životom.
Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia) alebo špeciálne piesok.
O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.
Dôležité informácie o žakoch
Veľkosť: | 30 – 40 cm |
Pôvod: | Afrika |
Vhodná ubikácia: | klietka, voliéra |
Cena: | podľa druhu, veku a pohlavia od 480 € |
Dĺžka života: | okolo 40 rokov |
Aktivita: | denná |
Žako veľký alebo žako liberijský?
Žako veľký
Predtým bol nazývaný žako konžský alebo žako kongo. Vo voľnej prírode obýva rozsiahle oblasti rovníkovej Afriky vrátane Konga, odkiaľ dostal svoje pôvodné meno. Je najobľúbenejším a najčastejšie chovaným veľkým papagájom.
Hoci to nie je žiadny obor, pôsobí robustne a je pomerne zavalitý. Dorastá dĺžky okolo 40 cm a váži až 500g. Takmer celé jeho telo pokrýva sivé perie so svetlým lemovaním koncov pierok. Na čele a okolo očí je farba svetlejšia až biela. Tvárová maska je biela a holá rovnako ako u ár, avšak oveľa menšia. Chrbát a horná časť krídel je tmavo šedá. Krátky chvost je jasne červený.
Tento druh podlieha registrácii CITES.
Cena mláďat odchovaných rodičmi sa pohybuje okolo 480€. Pri zaobstaraní ručne dokrmeného žaka veľkého počítajte s vyššou cifrou.
Žako liberijský
Pôvodne bol zaradený ako poddruh žaka veľkého. Novo sa jedná o samostatný druh žaka. Vo voľnej prírode sa vyskytuje na oveľa menšom území Afriky než žako veľký.
Oproti svojmu príbuznému je žako libérijský pomerne menší a subtílnejší papagáj. Dorastá dĺžky 25 – 30 cm s hmotnosťou do 400g. Celkovo je žako libérijský oveľa tmavší ako žako veľký. Asi najvýraznejším rozlišovacím znakom tohto druhu je sfarbenie chvosta. U žaka libérijského je skôr gaštanovej farby. Tiež zobák žaka libérijského je oproti čiernemu zobáku žaka veľkého inak sfarbený. Horná čeľusť je svetlá s čiernou škvrnou na konci.
Žako libérijský je v slovenských chovoch trochu vzácnejší. Čo do schopností a povahy, svojmu väčšiemu príbuznému môže smelo konkurovať.
Aj tento druh podlieha registrácii CITES.
Cena mláďat odchovaných rodičmi sa pohybuje okolo 480€. Pri zaobstaraní ručne dokrmeného žaka veľkého počítajte s vyššou cifrou.
Chov oboch druhov je prakticky zhodný a popísaný v odseku vyššie, preto ho u jednotlivých druhov neuvádzame. U týchto papagájov neboli zaznamenané ani žiadne farebné mutácie.
Ako a kde si kúpiť žaka?
Žaka môžete zohnať z odchytu z voľnej prírody, od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov, avšak nesú veľa špecifík. Také papagáje môžu trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedince chce komplexné znalosti, aj naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu papagája. Ak nejde o naozaj malé mláďa, sú také vtáky takmer neskrotiteľné. Vzhľadom na konzervatívnu povahu žakov môže byť ich odchyt a následný prevoz pre nich rozsudkom smrti. Navyše môžu prenášať choroby prenosné aj na človeka – napríklad chlamydióza vtákov (zdroj).
Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať žaka na špecializovaných vtáčích burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie žaka v špecializovaných zoopredajniach. Vo všetkých prípadoch chcite po predajcovia alebo chovateľovi komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosť o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Oba druhy podliehajú registrácii CITES a tieto ,,rodné listy“ papagájov sú ich neoddeliteľnou súčasťou. Vždy ich pri predaji žiadajte spolu s papagájom! Cena žakov sa odvíja od ich druhu, veku, pohlavia, a tiež podľa toho, či sa jedná a skroteného alebo ručne dokrmeného vtáka .. Pohybuje sa od 480€, – vyššie. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,,návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perí – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity …).
Kontakty na chovateľov nájdete tu.
Redaktorka | Kynológia a chovateľstvo sú môj veľký koníček. Niekoľko rokov som pracovala v zoopredajni, mám doma niekoľko domácich miláčikov a od základnej školy mám veľmi vrúcny vzťah aj ku slohovkám. Dáva mi obrovský zmysel spájať tieto dve vášne a tvoriť články, ktoré môžu pomôcť aj ďalším zapáleným chovateľom.
dobrý den chcem sa spytat ako je to v pripade ze clovek chodi do prace. ako sa zako chova v pripade ze cely den je sam. ma to nejake nasledky napr. v podobe sklbania peria? čo v pripade samoty viac ako 1 den..
dakujem