fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať landseera

Čiernobiely medvedík, ktorý zaujal oko aj srdce umelca Landseera natoľko, že po ňom bolo pomenované celé plemeno. Na ulici ich príliš nestretnete a svojou impozantnou veľkosťou aj hustou strakatou srsťou vzbudzujú obdiv všade, kde sa vyskytnú. Poďme si toto málopočetné plemeno predstaviť bližšie.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ landseera

  • Ako väčšina veľkých a ťažkých plemien, ani landseer nie je práve veľký športovec. Nie, že by nezvládol dlhú prechádzku alebo aj horskú túru, radšej však bude v pokoji driemať pri krbe. Nevyžaduje teda príliš aktívneho majiteľa.
  • Pôsobí dojmom „muchy, zjedzte si ma“ a presne to je jeho životná filozofia. Landseer je pokojný a vyrovnaný pes.
  • Landseer vyzerá možno trošku ako hlupáčik, ale ak sa zahľadíte do jeho hlbokých očí, sála z nich inteligencia. Rozhodne ním teda nie je.
  • Napriek svojej veľkosti sa landseer môže skvelo uplatniť ako vodný záchranár a skladá aj skúšky všestranného výcviku.
  • Landseer rozhodne nie je pes strážny, ale vítací. Pri záhradnej párty bude svoju pozornosť deliť rovnakým dielom ako medzi priateľov, tak aj jemu neznámych ľudí.
  • Tento mierumilovný obrík skvele vychádza ako s najmenšími deťmi, s ktorými má svätú trpezlivosť, tak s inými zvieratami a psami. Najviac ocení svorku svojich súkmeňovcov.
  • Vďaka hustej kvalitnej srsti je vhodný pre celoročný pobyt vonku za predpokladu, že mu budete venovať dostatok pozornosti.
  • Jeho láska ku všetkým ľuďom je natoľko známa, že sa výborne uplatňuje aj ako canisterapeutický pes.
  • Aj do vysokého veku zostáva landseer trošku prerasteným, hravým šteňaťom.
  • S landseerom sa hádať nebudete. Keď si spolu od začiatku vytvoríte dobrý vzťah, nájdete v ňom mierneho a poslušného spoločníka bez stopy tvrdohlavosti.
  • Na svojho majiteľa a celú rodinu sa landseer ľahko naviaže a spolupráca s ním ide jedna báseň. Urobí, čo vám na očiach uvidí.
  • Vďaka jeho skvelej povahe je tento psík vyložene vhodný aj pre človeka, ktorý so psami nemá žiadne skúsenosti.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ landseera

  • Je to kus psa. Aj keď je rád všade tam, kde je aj jeho pán, zaobstarať si landseera do garsónky nie je príliš dobrý nápad.
  • Nádherná srsť landseera so sebou nesie aj určité negatíva. Dvakrát ročne z jedného psa vyčešete ohromné ​​množstvo srsti. Ak bude váš miláčik bývať v byte alebo vnútri domu celý rok, po troškách bude pĺznuť prakticky nepretržite.
  • Impozantná landseerova hlava má tiež svoje úskalia. Pomerne slušne chrápe. Ak pred ním budete jesť, alebo bude jesť či piť on, či mu bude teplo a pri iných príležitostiach vlastne tiež, bude slintať. Veľmi slintať.
  • Ak prípadného votrelca neodradí landseerova veľkosť a zjav, tak už nič. Landseer ľudí miluje a je mu celkom jedno, či je to vaša babička, protivná susedka alebo zlodej.

Zhrnutie

Ak ste extrovert, tak trochu exhibicionista a hlavne kamarátsky a veselý človek, potom je pre vás landseer tým pravým psom. Všade budí pozornosť, je stále dobre naladený a vždy pripravený k hre ako so psami, tak s ľuďmi. Je to síce taký hromotĺk, ale srdce má zo zlata a po zoznámení s týmto obrom uznáte, že je v podstate presvedčený, že veľkosťou neprerástol bígla. Aj so svojou úctyhodnou postavou je schopný sa rozhodnúť, že u vás na kolenách je mu najlepšie. Je to taký baránok v psom rúchu.

Všeobecná charakteristika landseera

Nežný obor. Tak by sa dal v dvoch slovách charakterizovať landseer. Obor so srdcom na dlani, mierny ako baránok, milujúci a oddaný svojej rodine. Tento impozantný pes však nie je len nežná víla a kto by si myslel, že je tak trochu bábovka a hlupáčik, veľmi by sa pomýlil. Landseer má nielen dobré srdce, ale aj mozog, ktorý vie riadne používať. V rukách schopného psovoda a so správnou motiváciou sa tento čiernobiely velikán nestratí ani na cvičisku a zvládne to isté, čo jeho menší a pohyblivejší kolegovia. Ak však nemáte také ambície, nevadí. Landseer bude spokojný aj keď si s ním len zablbnete na záhrade alebo vychádzke.

I. Povaha

Ako sme už načrtli vyššie, je landseer skvelým rodinným psom. Je si veľmi dobre vedomý svojej sily a veľkosti, ale nemá potrebu ich uplatňovať na menších alebo slabších. Je sebaistý a samostatný. Napriek tomu nie je tvrdohlavý a so správnym prístupom veľmi ochotne a rád spolupracuje s majiteľom. Jeho láska k vode je stále rovnaká ako pred desiatkami rokov. Ku každej vode, nie len tej priezračne čistej, z ktorej dlhé roky jeho plemeno ťahalo rybárske siete. Nepohrdne ani zablatenou mlákou. K deťom aj ostatným zvieratám býva landseer viac než vhodným parťákom. Ak s ním nájdete spoločnú reč, nemusíte byť ani príliš fyzicky zdatný. Dobrý vzťah medzi psom a majiteľom je vždy silnejší ako akokoľvek trénované svaly.

II. Vzhľad

Landseer pôsobí dojmom silného, ​​veľkého, harmonicky stavaného psa.

Kohútiková výška psov sa pohybuje v rozmedzí 72 – 80 cm, u sučiek 67 – 72 cm. Váha landseera je zhruba 50 – 68 kg, ale mala by byť v celkovej harmónii s výškou jedinca.

Hlava je dostatočne široká a mohutná. Musí pôsobiť ušľachtilým dojmom s mohutne vyvinutými čeľusťami a lícami, bez vrások, s krátkou a jemnou srsťou. Nos, pysky a okraje očných viečok musia byť vždy čierne. Skus je nožnicový. Mandľové oči bez viditeľnej spojovky sú stredne veľké, dosť hlboko posadené, hnedé alebo tmavohnedé, svetlo hnedá farba očí sa toleruje. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a k stranám hlavy tesne a hladko priliehajú.

Krk je dostatočne svalnatý a široký, dobre nasadený na pleciach. Chrbát je pevný a rovný, od pliec až po zadok je veľmi široký a silný. Medzi veľmi svalnatými plecami je hlboká a široká hruď s dostatočne silným vyklenutím rebier hrudného koša. Brucho je len málo vtiahnuté. Zadok je veľmi široký, po bokoch mohutne osvalený a dozadu pekne zaokrúhlený. Chvost je silný, najviac dosahujúci pod členkový kĺb, veľmi husto huňato ochlpený, ale bez práporu. V pokoji visí, pri pohybe rovno natiahnutý s ľahkým prehnutím špičky smerom nahor.

Končatiny sú svalnaté, rovné a rovnobežné. Laby sú veľké a dobre utvárané, takzvané mačacie labky.

Okrem hlavy je srsť dlhá, rovná a hustá, pomerne jemná s hustou podsadou. Na chrbte a na stehnách môže byť ľahko zvlnená. Základná farba je čisto biela s čiernymi platňami. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Landseer je skvelou a veľmi trpezlivou pestúnkou pre deti každého veku. K malým sa chová veľmi jemne a nežne, v prítomnosti tých starších sa v ňom opäť prebudí hravé šteniatko. Napriek tomu je potrebné mať na pamäti, že je to pes veľkých rozmerov a neopatrne by mohol malého človeka poraziť a spôsobiť mu zranenie. Všeobecne sa na ňom dá „drevo rúbať“ a ak sú detské hry príliš hlučné alebo nepríjemné, radšej odíde. Napriek tomu by, ako ostatne žiadny iný pes, nemal s deťmi zostávať bez dozoru dospelého.

K iným psom alebo zvieratám všeobecne máva pozitívny prístup. Nebýva bitkársky a výpady nervóznejších psov väčšinou znáša sa stoickým pokojom, vedomý si svojej veľkosti a sily. Ani ostatné domáce zvieratá nie sú v prítomnosti landseera vystavené potenciálnemu nebezpečenstvu.

IV. Výchova a výcvik

Landseer vyžaduje od prvého dňa citlivú, ale dôslednú výchovu. Je veľmi citlivý, takže stačí samotná intonácia hlasu. Dril alebo tvrdá výchova, vrátane fyzických trestov, môže napáchať len ťažko napraviteľné škody na charaktere. Hoci vie byť pomerne nezávislý, väčšinou rád a ochotne spolupracuje. Landseer ani príliš nevyužíva chyby a nepresnosti zo strany psovoda. Preto je ideálnym psom pre tých, ktorí síce túžia po veľkom psovi, ale nemajú dostatok skúseností s výchovou a výcvikom. Pôvodne sa jedná o psa rybárov. Kladný vzťah k vode mu zostal. V kombinácii s jeho láskou k ľuďom a aportovaniu je ako stvorený k vodnej záchranárčine. Aj keď sa nejedná o typické služobné plemeno, aj landseer sa venuje so svojimi majiteľmi klasickej poslušnosti a s dobrým vedením sú schopné, vo svojom tempe, dosiahnuť veľmi dobré výsledky. (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť

Ako pri väčšine veľkých a obrích plemien, aj pri landseerovi sa vyskytujú predispozície k zdravotným problémom spojeným s ich veľkosťou a váhou. Bohužiaľ, nie sú to jediné ochorenia, ktoré populáciu landseera trápia. V chove sa, okrem kontroly dysplázie bedrových a lakťových kĺbov, sleduje aj cystinúria (gen. podmienená tvorba močových kameňov), degeneratívna myelopatia (postupné úplné ochrnutie panvových končatín), svalová dystrofia (postupné ochabovanie svalstva) a trombocytopatia (zvýšená krvácavosť). (zdroj) Všetky spomínané ochorenia sú geneticky prenosné a zaobstaraním šteňaťa po testovaných rodičoch z preverenej chovateľskej stanice výrazne eliminujete riziko ochorenia. Je dobré kontrolovať pravidelne aj oči, najmä viečka, či nedochádza k ich pretáčaniu a dráždeniu oka.

Hustú srsť je dobré príliš často nešampónovať, ale pravidelne vyčesávať, poprípade použiť suchý šampón.

Landseer všeobecne príliš neznáša teplé počasie, preto mu výrazne uľavíte prispôsobením denného režimu v letných mesiacoch – prechádzky skoro ráno alebo večer a možnosť tieňa alebo chladného miesta v dome.

VI. Náročnosť

Hlavne v období pĺznutia je potrebné pravidelne vyčesávať odumretú srsť. Inak je landseer na starostlivosť pomerne nenáročný. S čím je však nutné počítať je veľkosť psíka, ktorá sa premieta ako do kvality, množstva a ceny krmiva, tak aj do nákladov na veterinárnu starostlivosť. Tam platí – čím väčší pacient, tým vyšší účet. Ako za bežné úkony, trebárs očkovanie či odčervenie, tak za náročnejšie operácie, liečivá, atď. Ako sme sa zmienili v odseku vyššie, ohľadom pohybových aktivít, výchovy a výcviku, nekladie landseer na svojich majiteľov takmer žiadne nároky.

Obstarávacia cena landseera s PP sa pohybuje okolo 800 eur. (zdroj)

Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže poznať, či sú vhodné skôr ako miláčik (pet kvalita – farba alebo rozloženie znakov atď.) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Predtým, než si landseera zaobstaráte od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru, priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Vďaka ich značnej podobnosti je takmer istá príbuznosť s novofundlandským psom. Z dostupných zdrojov možno vyčítať, že predkom landseera boli, okrem iného, aj z Anglicka pochádzajúci veľkí a mohutní psi, ktorí boli zapriahnutí do vozíkov a „zarábali“ si tak na živobytie. Landseer mal vzniknúť z čiernobielych šteniat novofundlandských psov, ktoré sa z chovu vyraďovali práve pre svoju strakatosť, a už spomínaných psov z Anglicka.

Iná teória tvrdí, že títo anglickí veľkí psi boli krížení s miestnymi psami rybárov z oblasti Newfoundland a tým vznikol náš landseer. Nech už vznikol priamo z novofundlandského psa, alebo nie, využitie týchto obrov na rybárskych lodiach a pri práci vo vode je takmer totožné. Do roka 196 bol dokonca považovaný len za čiernobiely variant, „slávnejšieho“ novofundlanďana. (zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy aj sučky: 50 – 68 kg
Výška v kohútiku:Psy: 72 – 80 cmSučky: 67 – 72 cm
Typický znak:veľkosť, biela srsť s čiernymi platňami
Požiadavky na výcvik:nízke
Energia:nízka
Dĺžka života:asi 10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:strážny a spoločenský pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:hladká
Farba srsti:biela s čiernymi platňami
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť landseera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre landseera dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka landseerov na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomocou landseerom.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Útulky, dočasná starostlivosť a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (11 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať landseera”

  1. Pekný den.
    So záujmom som si prečítal Váš článok a našiel som tak niekoľko chýb a poloprávd.
    Neviem čo si predstavujete pod psom ˝športovcom˝, ale landseer je asi taký športovec, ako jeho majiteľ. Ak je majiteľ pecivál, tak si aj landseer rád zdriemne a povegetuje. No ak má majiteľ rád bicykel, korčule, beh, plávanie…, tak jeho pes určite nebude ležať doma a s radosťou pôjde s ním. Máte radi sánky a bývate tam, kde je len rovina? Stačí kúpiť poriadny postroj a Váš pes sa zastaví až keď zistíte, že ste zablúdili…
    Ano, na záhradnej párty bude svoju pozornosť deliť medzi všetkých návštevníkov, lebo vie, že sú tam vítaný. Ale skúste troch psov vypustiť do záhrady, keď sa za plotom motá nikto cudzí. 🙂 Potom uvidíte to: muchy zjecte si ma. 😀
    Landseer má super povahu a je vhodný pre človeka bez skúseností. Každopádne by som všetkým odporučil, aby si tieto skúsenosti vymenil buď s chovateľom, alebo s ludmi z landseer klubov. Pes nie je rohožka a hlavne veľký pes (každého plemena) si nielen z hľadiska výživy a pohybu, hlavne v období rastu vyžaduje svoje.
    Česať landseera 2x ročne je jeden z hriechov, ktorý by Vám vyhovoril každý skúsený chovateľ. Ale ak chcete ˝vyšlachtit˝ nové plemeno s dredmi, nech sa páči. 🙂 Ak chcete aby mál nádhernú srsť, tak je ho treba vyčesávať 2x týždenne. Majú to radi.
    Landseerov chováme už skoro 7 rokov, spávame s nimi v jednej izbe, keď ideme na výcvik, alebo na výstavy, ale chrápať som ho ešte nepočul.
    Dalo by sa o tomto krásnom plemene ešte veľa napísať, ale už toto je omnoho viac ako som pôvodne plánoval. 🙂
    Prajem Vám veľa zdravia a všetkým chovateľom veľa úspechov.

    Odpovedať

Vložiť komentár