Keď sa povie potkan, väčšina ľudí sa zhrozí a predstaví si príšeru z kanála, holý dlhý chvost, špinavú krysu, prenášača chorôb, alebo v lepšom prípade bielu myš so strašidelne červenými očami z laboratória. Sú však aj ľudia, ktorí poznali potkany viac zblízka a vidia v nich miláčikov, roztomilý ňufák a veľmi múdru myseľ. Poďme si teda dnes potkany predstaviť ako tie milé a chytré miláčiky. Možno im po prečítaní článku dáte šancu!
OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ potkana
- Sú veľmi chytrí. Vedeli ste, že sa bez problémov naučia prísť na svoje meno alebo mľaskanie?
- Sú väčšie ako iné hlodavce. Potkan nie je tak krehký ako napríklad škrečok a tiež sa s nimi lepšie mazná.
- Sú kontaktné. Väčšina potkanov vyhľadáva človeka a najmä staršie jedince sa veľmi radi zaboria do mikiny a nechajú sa škrabkať.
- Že sa vám nepáčia červené oči? Žiaden problém! Potkany majú najrôznejšie typy a farby srsti aj očí. A dokonca aj medzi typom uší si dnes môžete vybrať.
- Sú nenároční. Stačí vám vhodná klietka a vybavenie si dokážete vyrobiť svojpomocne doma.
- Dožívajú sa dvoch až troch rokov. Sú teda vhodným miláčikom pre väčšie deti. Ak ich maznáčik omrzí, nemusíte sa o ne starať ďalších 12 rokov ako o psíka alebo mačku.
- Uhryznutie berú ako poslednú možnosť. Skrotené potkany zvyknuté na ruku sú spoľahlivé a uhryznutie považujú za krajné riešenie. Väčšina potkanov na vás zuby, na rozdiel od škrečkov, nikdy nepoužije.
- Chcete pokojných a maznavých samčekov alebo akčné a zvedavé samičky? Všeobecne sú potkaní chlapci peciváli a dievčatá torpéda. Ako sa ale hovorí, výnimka potvrdzuje pravidlo.
SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ potkana
- Potkan je sociálny druh a ak teda uvažujete o jeho obstaraní, vždy musia byť aspoň 2 rovnakého pohlavia. Samotný potkan psychicky veľmi trpí.
- Tak ako každé zviera, má aj potkan svoju typickú „vôňu“. Niekomu to vadí viac a niekto si ani nevšimne. Aj s tým je ale potrebné počítať.
- So zdravím to potkany tiež nemajú veľmi ideálne. Často trpia na nádory a sú náchylné na prievan.
- Najviac aktívne sú po zotmení, niektoré potkany sa naučia v noci spať, ale niektoré skrátka v noci vyčíňajú. Je teda lepšie klietku umiestniť mimo spálňu a detskú izbu.
- Väčšinu času sú tiché ako myšky, ale nedaj bože ak jeden druhému niečo zoberie. Za hlasného pišťania lieta podstielka všade.
- Dožívajú sa nízkeho veku. Pre niekoho to môže byť výhodou, ale ľahko vám prirastú k srdcu a potom vám ich život príde naozaj krátky.
- Potkany sú ako chipsy, jeden nikdy nestačí! Akonáhle raz prepadnete čaru týchto démonizovaných maznáčikov, niet cesty späť a často sa tak z plánovaných dvoch kúskov stane 5 i viac.
Zhrnutie
Potkany sú spoločenské zvieratá a tak je najvhodnejšie ich chovať v skupinách rovnakého pohlavia (minimum sú dva). Sú to krátkoveké zvieratká, ktoré veľmi trpia na nádorové ochorenia. Zároveň sú ale veľmi kontaktné a svojho majiteľa vítajú pri dvierkach klietky kedykoľvek príde domov. Vďaka ich inteligencii nemajú problém s učením sa trikov a zvládnu aj privolanie. Kúpiť si ich môžete v najrôznejších variáciách a sú vhodnými miláčikmi aj pre väčšie deti.
Chov potkanov – všetko, čo potrebujete vedieť
Už teda vieme, že potkany treba aspoň dva. Ako a kde ich ale ubytovať a čo do klietky zaobstarať? Než si zaobstaráte potkany, je dôležité mať doma základné vybavenie. Potkany sa chovajú zásadne v klietke, terária a iné ubikácie pre nich nie sú vhodné, v akváriách a boxoch neprúdi vzduch a navyše nemajú možnosť šplhať. Minimálne rozmery klietky pre dva potkany sú 60 × 40 × 50 cm, avšak aj pri týchto zvieratkách platí, že čím väčšie – tým lepšie. Klietku je dobré umiestniť mimo priame slnečné svetlo a na miesto, kde nie je prievan.
V klietke by potom nemala chýbať:
- napájačka
- misky na krmivo
- podstielka
- závesné pelechy (hamaky)
- schodíky
- ďalšie preliezačky (plastové rúry, košíky, závesný plastový domček- sputnik)
- wc pre hlodavce
Potkan je inteligentný a niektoré jedince sa naučia využívať wc, avšak úspešnosť v naučení sa na toaletu je tak 50 na 50. Niektoré jedince sú skrátka buď príliš lenivé aby zliezli z pelechu, alebo sú to prasiatka a je im to jedno. Skúsiť to však môžete. Väčšina chovateľov ale stále používa podstielku na celé dno klietky. Najviac užívané podstielky sú hobliny, drevené peletky, asan, drevené štiepky a konopné pazderie. Každému vyhovuje niečo iné a tak je najlepšie podstielky postupne vyskúšať a vybrať tú, ktorá bude najlepšia pre vás.
Keď máme vybavenú klietku, zostáva už len krmivo (a potkany samozrejme). Potkany sú všežravce, ale hlavná zložka potravy je stále rastlinná. Kvalitná zmes pre potkany dokáže pokryť všetky nároky na výživu, vyvážené a kvalitné krmivo zoženiete napríklad tu. Potkanom môžete ale prilepšovať radom potravín. Napríklad: mäsom, mačacími konzervami, zeleninou, ovocím, cestovinami a ryžou, vajíčkami… Nevhodné sú naopak sladkosti, vyprážané a korenené veci, čokoláda ale aj avokádo.
Dôležité informácie o potkanoch
Váha: | 400-800 g |
Pôvod: | Ázia |
Vhodná ubikácia: | klietka |
Cena: | podľa pôvodu a variety od 4 eur do 20 eur |
Dĺžka života: | 2-3 roky |
Aktivita: | po súmraku |
Najzaujímavejšie variety potkanov
U potkanov si môžete vyberať z najrôznejších farieb, znakov, typov srsti ale môžete si vybrať aj tvar uší a veľkosť potkana. Zoznam variet by bol naozaj dlhý a preto sme vybrali tie najzaujímavejšie a pozreli sa im na zúbok:
Dumbo
Klasický potkan má menšie uši smerujúce nahor. Kým dumbo potkany (rovnako ako sloníča Dumbo z rozprávky, podľa ktorého bol tento druh pomenovaný) majú uši o poznanie väčšie, guľatejšie a postavené o dosť nižšie. Vďaka tomu pôsobia milšie a zavalitejšie ako klasický štandard.
Fuzz
Fuzzíci sú potkany rovnako ako ktorékoľvek iné, chýba im však jedna „drobnosť“, nemajú chlpy. Respektíve len minimum chlpov. Na pohľad sú pre niekoho škaredé, pre niekoho roztomilé, každopádne sú ale na dotyk hebké a krásne hrejú. Môžu mať rôzne farby aj typy uší.
Dwarf
Ak viete čo znamená v angličtine slovíčko dwarf, je vám už jasné že dwarf potkany sú zmenšeninou potkanov normálnych, nedorastajú ani do polovice veľkosti klasického potkana a sú o dosť akčnejšie ako štandard. Tiež sa často dožívajú vyššieho veku, než tie klasické. Pozor si však musíte dať na rozteč mreží, pretože tam kde normálne potkan neprelezie, dwarf sa pichne bez problémov.
Rex
Rex potkany sa líšia typom srsti. Ich srsť je kučeravá a na pohľad drsnejšia než srsť štandardná. Potkan pôsobí strapato. Môže byť v akejkoľvek farbe. Okrem rexa existuje ešte velveteen, ktorý je tiež vlnitý, ale na dotyk je hebký a plyšový. Mláďatá sa rodia s viac kučeravou srsťou, u dospelých sa potom zvlnenie zmierňuje.
Ako a kde si kúpiť potkany?
Potkany sú najviac chované ako krmivo pre hady a tak nie je problém ich zohnať v akomkoľvek zverimexe. Pri týchto potkanoch však môže dôjsť k množstvu problémov a tak sa kúpa maznáčikov z obchodu neodporúča. Zvieratá sú totiž často predčasne odstavené, mladé samičky môžu byť už gravidné a po zdravotnej stránke to tiež nie je žiadna sláva. Ako alternatíva, ak netúžite po nejakej špeciálnej farbe alebo variete, môžu byť zvieratá v núdzi. Internet je plný inzerátov s nechcenými potkanmi a môžete tak ešte pomôcť.
Ak sa vám ale zapáčili rôzne farby a typy srsti, je najlepšie sa porozhliadnuť po chovateľských staniciach. Zoznamy chovateľských staníc nájdete tu. Potom už stačí len vybrať a napísať chovateľovi svojho vysnívaného maznáčika. U bežných variet nie je problém zohnať potkana takmer hneď, ak budete mať ale špeciálne požiadavky, môže chvíľu trvať, kým sa narodí to vaše vysnívané mláďa.
Redaktorka | Psy a ďalšie domáce zvieratá sú mojou dlhoročnou vášňou. Mám svoje dva psy, robím dočaskárku, jazdím po chovateľských akciách, s hafanmi robíme psie športy a v neposlednom rade píšem články na tento parádny chovateľský magazín!