fbpx

15 dôvodov prečo si (ne)obstarať anglického buldoga

Zavalité telo, zarazený ňufák a chrochtanie. To sú typické znaky buldoga, zároveň je to tiež veselý pes, ktorý sa na vás smeje svojím typickým úsmevom od ucha k uchu. Ak nehľadáte psieho športovca ale zábavného parťáka na gauč a máte radi zarazený noštek, je buldog skvelá voľba. Poďme ale predsa len zistiť o tomto mimoriadnom plemene trochu viac.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ anglického buldoga

  • Je skrátka jedinečný. Jedni ho milujú, druhým sa tento pes nepáči. Tak či tak je to pes, ktorý vzbudí pozornosť.
  • Vzhľadom pripomína psieho gladiátora, ale pravda je taká, že buldog je milovník, nie bojovník.
  • Buldog je priateľský a bezstarostný, dokáže vychádzať naozaj s každým.
  • Buldogy neštekajú a ak áno, tak len minimálne.
  • Sú síce kamarátski, ale už len ich vzhľad odradí prípadného votrelca. Takže zvládnu plniť aj funkciu strážcu.
  • Buldog nie je veľký športovec, naopak je často problém ich dostať na prechádzku. Ak teda chcete psieho parťáka, ale nechcete denne tráviť hodiny vonku, je buldog skvelou voľbou práve pre vás.
  • Je to skvelý rodinný pes. Miluje svojich blízkych a je vhodný aj k deťom, s ktorými sa rád hrá.
  • S inými psami vychádzajú dobre, neútočia na ne. V prípade potreby sa ale dokážu brániť.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ anglického buldoga

  • Kvôli svojmu typickému brachycefalickému ňufáku zle znáša vysoké teploty. Je dôležité to mať na mysli a v lete svojmu buldogovi dopriať ochladenie.
  • Rozhodne to nie je vonkajší pes. Záhradu síce postráži, ale v búde by bol nešťastný.
  • Aj napriek svojej priateľskej náture sú dosť teritoriálne a je potreba túto ich vlastnosť mať na pamäti.
  • Buldog veľmi slintá a chrápe. Niekomu to príde roztomilé. Na druhú stranu je potreba sa zmieriť s tým, že o tom že s vami žije buldog budete vedieť stále, aj keď ho práve neuvidíte.
  • Sú to veľkí jedáci a často sa u nich vyskytuje nadváha. Preto je dôležité ich kŕmnu dávku ustrážiť.
  • Celkovo majú problémy s dýchaním a najmä ak je potreba anestézia, je pri nich vyššie riziko, než pri iných plemenách. Je preto dôležité si nájsť dobrého veterinára so skúsenosťami.
  • Hoci dokáže byť buldog prekvapivo temperamentný, nie je to plemeno vhodné k nejakej väčšej aktivite, rýchlo sa zadýcha a celkovo na to nie je stavaný.

Zhrnutie

Anglický buldog je najmä v Anglicku veľmi obľúbený, ale aj u nás má svojich priaznivcov. Miluje ľudí a gauč, ale vďaka svojmu vzhľadu budí aj rešpekt. Nie sú to veľkí športovci – už len kvôli ich stavbe tela a hlavy, pretože pri väčšej záťaži alebo vysokých teplotách majú problémy s dýchaním. Ďaleko radšej než ísť na prechádzku si doprajú niečo pod zub a nezáleží, či je to vaša zabudnutá desiata, odpadkový kôš alebo jeho granule. Je natoľko tvrdohlavý, že sa k jedlu jednoducho dostane. Vďaka tomu má sklony k nadváhe a tak je potrebné buldogovi nielen strážiť kŕmnu dávku, ale snažiť sa ho aspoň trochu rozhýbať.

Všeobecná charakteristika anglického buldoga

Radi by ste si zaobstarali rodinného spoločníka, ale predstava každodenných dlhých prechádzok vás desí? Buldog by s vami súhlasil. Sú to psi, ktorí sa s vami radi zahrajú na záhrade, ale najradšej odpočívajú na gauči. Majú radi ľudí každého veku a veľkosti. Ale dokážu si tiež postaviť hlavu! Ak sa buldog rozhodne, že sa mu na prechádzku nechce, jednoducho nikam nejde.

I. Povaha

Určite ste už niekedy počuli, že je niekto ako buldog – tvrdohlavý a neústupný. Buldog naozaj dokáže tvrdošijne stáť za svojím rozhodnutím. Avšak na druhej strane je to milovník jedla a vďaka tomu sa s nimi dá dohovoriť. Inak sú to ale veselé a priateľské zvieratá, ktoré vyhľadávajú prítomnosť svojho pána. Hoci ich vzhľad vypovedá o opaku, buldogy sú milujúce psy a rozhodne nevyhľadávajú konflikty. Niekedy sa o nich hovorí, že nepatria práve medzi najinteligentnejšie plemená. Pravdou je, že nikdy nebudú pracanti ako ovčiaky alebo kólie, na druhú stranu, ak sa niečo naučia, nikdy to nezabudnú.

II. Vzhľad

Výškou buldog nijako nevyniká, ale mohla by vás prekvapiť jeho váha, priemerne má buldog v kohútiku iba 38 cm, ale môže vážiť až 25 kg. Ich telo je typické pre toto plemeno, zavalité s väčším množstvom kože než by bolo potreba, a veľmi široká hlava s krátkym ňufákom a veľkými očami. To všetko robí buldoga tak jedinečným a nezameniteľným plemenom.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Buldog je prekvapivo naozaj skvelý rodinný pes. Dokáže pochopiť rozdiel medzi batoľaťom a väčším dieťaťom a podľa toho sa k nim chová. Rád sa s deťmi hrá a ak je potreba, bude ich aj chrániť. Ale ani pri buldogovi by sme nemali zabúdať, že je to stále pes a dodržiavať určité pravidlá pri spolužití detí a psa. Psovi doprajte pokojné miesto, kde bude môcť odpočívať a deťom vysvetlite, ako sa so psom správne hrať.

K iným psom býva buldog tolerantný a väčšinou ho nerozhodia ani štekajúce menšie psy. Ak predsa len dôjde ku konfliktu, dokáže byť buldog prekvapivo rýchly a mrštný. K iným zvieratám býva spravidla tiež milý a ohľaduplný a tak väčšinou nie je problém spolužitia viacerých zvierat v jednej domácnosti.

IV. Zdravie a starostlivosť

Čo sa zdravia týka, je buldog, rovnako ako ostatné brachycefalické plemená, náchylný k určitým chorobám spojeným s ich ojedinelým vzhľadom. Ak sa pre toto plemeno rozhodnete, dôkladne vyberajte šteňa z overených chovateľských staníc, môžete sa tak vyhnúť množstvu zdravotných problémov.

Veľmi časté sú choroby srdca, ďalej problémy s dýchaním, choroby očí a ušné infekcie, brachycefalický syndróm, kožné alergie, rakovina, dysplázia bedrového kĺbu alebo luxácia pately. Väčšina pôrodov je vykonávaná cisárskym rezom, pretože veľká hlava šteniat a krátke pôrodné cesty znemožňujú prirodzený pôrod. Anglický buldog je veľmi citlivý na teplo. Kvôli krátkemu ňufáku má problémy s termoreguláciou organizmu a je veľmi náchylný k prehriatiu. Najmä v lete by tomu mala byť venovaná zvýšená pozornosť a psovi zaistené ochladenie a tieň.

V. Výchova a výcvik

Ak hľadáte psieho športovca alebo psa, ktorý bude robiť čo vám na očiach vidí, budete sa musieť porozhliadnuť po inom plemene. Buldog nie je pes pre pokročilý výcvik ale aj pri ňom je dôležitá výchova a socializácia. Nejaké základy poslušnosti musí tiež zvládať aj buldog. S výcvikom je dobré začať od šteňaťa a vždy sa snažiť psa motivovať napríklad na maškrty. Ak budete dôslední a trpezliví, budete mať vo výsledku milého psa, ktorý zvládne prísť na zavolanie, sadnúť, ľahnúť a zostať na mieste. A to je presne to, čo stačí k spokojnému spolužitiu s buldogom.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP je o niečo vyššia ako pri iných plemenách. Chov tohto plemena je totiž pomerne náročná záležitosť a šteniatok tiež nebýva vo vrhu veľa. Cena šteňaťa s PP sa pohybuje okolo 950 eur a vyššie. Ale na šteňati rozhodne nie je múdre šetriť, je to plemeno zaťažkané pomerne veľkým množstvom chorôb a uchovnené jedince majú dôležité zdravotné vyšetrenia, ktoré v prípade vrhu bez PP chýbajú. Chorý buldog sa totiž dokáže na veterine naozaj predražiť.

VII. História

Prapredkom anglického buldoga sú pravdepodobne staroveké molosoidné psy z Ázie, najmä tibetská doga a babylonský vojnový pes. Je to skutočne staré plemeno, z ktorého šľachtením vzniklo mnoho ďalších plemien (napr. americký buldog atď.). Už v 12. storočí sa začali používať psy na zápasy s býkmi a táto pôvodne ľudová kratochvíľa sa neskôr rozšírila aj na šľachtické dvory. Stávala sa tiež viac a viac krutou a od 16. storočia vznikla potreba vyšľachtiť plemeno, ktoré by bolo schopné sa do býka poriadne zahryznúť a nedať sa striasť. Predkus dolnej čeľuste a dozadu posunutý nos bol preto ideálnym uspôsobením. Keď však boli býčie zápasy v roku 1835 v Anglicku zakázané, nemal náhle anglický buldog žiadne využitie a plemeno takmer zaniklo. Keďže však boli obľúbenou rasou medzi prostým ľudom, začali ich ľudia chovať ako spoločenské plemeno, čo si vyžadovalo zmeniť ich bojovú povahu. Toho sa dosiahlo zmenou stavby tela z pôvodnej štíhlej na zavalitú, robustnú postavu s krátkymi nohami. Anglický buldog sa stal v Anglicku národným plemenom, niekoľko ich vlastnil aj Winston Churchill.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:22-25 kg 
Výška v kohútiku:38-40 cm
Typický znak:brachycefalická hlava, silný krk
Požiadavky na tréning:20-40 minút denne
Energia: nízka
Dĺžka života:8-10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:priemerná
Pôvodné využitie:zápasnícky pes
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná 
Farba srsti:červená, plavá, biela, žíhaná, s bielymi znakmi nebo bez 
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť anglického buldoga?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre anglického buldoga dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka buldogov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.4/5 - (12 votes)

1 komentár k “15 dôvodov prečo si (ne)obstarať anglického buldoga”

Vložiť komentár