fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať shiba-inu

Nezávislé stvorenie so vznešeným vzhľadom a inteligentným pohľadom. Shiba inu rozhodne nie je ako väčšina psov. Je oddaná a lojálna. Vie byť však aj tvrdohlavá a odmeraná. Rozhodne to nie je pes pre každého. Poďme teda zistiť, či ste so shibou na jednej vlne!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ shiba inu

  • Je roztomilá. Shiba-inu má hlboký verný pohľad, jej hustá srsť a vzpriamené uši jej dodávajú na roztomilosti.
  • Ak chcete inteligentného psa, ktorý premýšľa nad tým, čo robí, je shiba-inu skvelá voľba.
  • Shiba je pes aktívny a má ráda pohyb. Zvládne však aj pokojne leňošiť celý deň na gauči. Prispôsobí sa životnému štýlu svojho majiteľa.
  • Napriek tomu, že na to nevyzerá, je to veľmi odolný pes. Hravo zvládne aj dlhé túry.
  • Ku svojmu pánovi je lojálna a oddaná. Je to pes jedného pána.
  • Je to malý pes, ktorý vás bude rád sprevádzať v prírode, ale aj v meste.
  • Všeobecne je to zdravé plemeno. Oplatí sa investovať do šteňaťa s PP (preukazom pôvodu) od zodpovedného chovateľa a predísť tak prípadným zdravotným problémom.
  • Shiba je od prírody čistotná a poriadkumilovná. Neustále si čistí kožuch ako mačka. A v dome nebude nič ničiť.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ shiba inu

  • Shiba má nádhernú srsť, ktorá však pĺzne. Ak sa rozhodnete zaobstarať si shibu, musíte sa zmieriť aj s jej chlpmi.
  • Je to netypický pes. Nebude spolupracovať ako iné plemená za pamlsok. Pre shibu musíte byť rovnocenný partner, potom bude váš vzťah jedinečný. 
  • Je verná svojej rodine. K cudzím ľuďom býva ale odmeraná a nedôverčivá.
  • Vie byť veľmi tvrdohlavá. Pri výcviku je nutné se obrniť trpezlivosťou a množstvom času.
  • Má silný lovecký pud. Shibu by ste najmä v prírode nemali púšťať z vodítka.
  • Ak chcete psa, ktorý bude vynikať v rôznych psích športoch, nie je shiba tá pravá. Shiba inu je jedinečná a pre svojho majiteľa je skôr rovnocenným partnerom a priateľom.
  • Shiba inu má zložitú povahu a jej výcvik nie je najjednoduchší. Nie je preto príliš vhodná pre začiatočníkov.

Zhrnutie

Shiba inu je svojrázne plemeno, ktoré oslní svojim vzhľadom. Je oddaná svojmu pánovi. Prispôsobí sa tempu svojho pána a je veľmi inteligentná. Pri výcviku je ale potrebné byť kľudný, trpezlivý a citlivý. Shiba inu nikdy nebude pes pre vrcholový šport. Pre zábavu s ňou však môžete vyskúšať takmer čokoľvek.

Všeobecná charakteristika shiba inu

Shiba inu je plemeno menšieho vzrastu, štvorcového rámca. Ich váha se pohybuje okolo 10 kg. Najčastejšie sa vyskytuje v plavej farbe, škála sfarbení je však ďaleko širšia (čierna, červená, sezamová).

Povaha

Shiba-inu je zvláštne plemeno. Často sa o nej hovorí, že je to viac mačka než pes. Nebude nadšene skákať pri dverách a vítať vás, keď prídete domov. Na druhej strane je svojmu pánovi oddaná. Pri výcviku je potrebné byť originálny, pretože je ťažké udržať si jej pozornosť. Zároveň na shibu neplatí tvrdé zaobchádzanie. So shibou musíte nájsť spoločnú reč, potom bude skvelým a oddaným spoločníkom. Často majitelia tohto plemena hovoria, že vám musí proste „shibnúť“.

Vzhľad

Najčastejšie sfarbenie shiby je plavé. Vyskytujú sa ale tiež v červenej, čiernej a sezamovej farbe. Pri všetkých farbách sa však vyskytuje tzv. urajiro, čiže svetlejšie sfarbenie na ňufáku, lícach, hrdle, hrudi, bruchu, spodnej strane chvosta a spodku končatín.

Shiba je malé plemeno, ktoré váži okolo 10 kg. Chvost je nesený stočený na bedrách.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Shiba inu môže byť dobrým rodinným psom. Je nutné nepodceniť výchovu a socializáciu. Avšak u shiby, rovnako ako u iných plemien, platí, že deti musia vedieť ako sa k psíkovi správať a dopriať mu jeho priestor a kľud, keď práve nemá na hru a maznanie náladu.

Shiba inu sa znesie aj s inými psami a ďalšími domácimi maznáčikmi. Je ale nutné shibu na iné zvieratá zvykať od šteňaťa a najmä u malých zvierat nepodceniť ich lovecký pud.

Zdravie a starostlivosť

Shiba inu patrí medzi plemená s dobrým zdravím. Aj u nich sa ale vyskytujú niektoré choroby častejšie. Pozornosť by ste mali venovať hlavne chorobám pohybového aparátu a očí. Pri tomto plemene sa tiež môžu vyskytovať alergie a rakovina.

V období pĺznutia je nutné srsť denne vyčesávať, zvyšnú časť roka je srsť takmer bezúdržbová.

Výchova a výcvik

Shiba inu je chytrá a bystrá. Spôsob výcviku sa ale musí prispôsobiť jej nezávislej povahe.  Základom je nájsť odmenu, ktorá bude pre psa naozajstnou motiváciou. Pokiaľ bude mať shiba dobrý dôvod, aby cvik vykonala, bude cvičiť s nadšením. Nič vám ale nedá zadarmo a keď sa jej nebude chcieť, proste neposlúchne. Nie je preto vhodným plemenom pre začiatočníkov.

Vzhľadom k tomu, že je shiba neobyčajne čistotné plemeno, je spravidla pomerne jednoduché ju naučiť čistotnosti v dome. Väčšinou doma nič neničí a nemá tendencie k hlasnému prejavu nevôle, keď musíte odísť do práce a nechať ju doma osamote.

Náročnosť

Shiba inu patrí k plemenám s o niečo vyššou kúpnou cenou. Cena šteňaťa s PP sa pohybuje od 20 000,- vyššie. Nie je však rozumné pri tomto plemene šetriť a kupovať jedinca bez PP. Okrem zdravotných problémov, bývajú tieto psy často nevyrovnané aj po psychickej stránke.

Shiba inu je malé plemeno, navyše to nie je žiadny veľký jedák a pokiaľ investujete do šteňaťa s PP, ďalšie výdaje budú pomerne nízke.

História

Pôvod shiby sa datuje až 7 000 rokov pred n.l., keď sa psy podobné shibám dostali do Japonska. Tu sa využívali najmä ako lovecké psy. Japonsko bolo dlho uzatvorené okolitému svetu, až v 19. storočí cisár Meidži otvoril zem zvyšku sveta. Spoločne s európskymi psami sa do Japonska dostala aj psinka, ktorá takmer zničila populáciu japonských špicov.

Na začiatku 20. storočia začal o záchranu týchto plemien bojovať etológ Saito, ktorý založil klub pre záchranu týchto plemien, jednotlivé plemená popísal a pomenoval. Jeho snahy vyústili až do spísania štandardu a vyhlásenie týchto plemien za národný poklad.

Po druhej svetovej vojne však prišiel ďalší úpadok psov v Japonsku a napríklad akita inu musela byť prikrížená s európskymi špicmi, aby sa plemeno zachránilo. Pri plemene shiba inu toto nešťastie nehrozilo a od roku 1964 je plemeno uznané FCI.

Dôležité informácie

Hmotnosť:8-12 kg
Výška v kohútiku:35-39 cm
Požiadavky na tréning:20-40 minut denne
Energia:priemerná
Dĺžka života:14-15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:priemerná
Pôvodné využitie:lovecké plemeno
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hustá, rovná
Farba srsti:čierna s pálením, čierna, plavá, sezamová, červená
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť shibu inu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre shibu dobrým majiteľom? Tak teda dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá shiba inu na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku     

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (15 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať shiba-inu”

Vložiť komentár