fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať jorkšírskeho teriéra

Považujete jorkšíra za uštekaný módny doplnok pre vzhľadom posadnuté dámičky? V tom prípade o tomto malom, chlpatom psíkovi neviete všetko. Tento ľahko prenosný krásavec vás môže vo viacerom prekvapiť ! Skladné rozmery a vhodnosť pre alergikov rozhodne nie sú jediné výhody jorkšírskych teriérov. 

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať jorkšírskeho teriéra

  • Extrémne skladné rozmery hrajú do kariet majiteľom menších bytov, či garzoniek, kam se jork bezproblémov vojde.
  • Síce sa jedná o jedno z najmenších psích plemien, absolútne mu to nebráni v žiadnych bežných aktivitách či športe. S jorkšírom môžete behať agility, robiť nosework, alebo proste tráviť čas vonku na dlhých prechádzkach.
  • Jorkšír sa výborne hodí k rozumnejším deťom, ktoré sa k tak malému zvieraťu dokážu správať s rešpektom. 
  • Srsť jorkov vďaka absencii podsady pripomína skôr vlasy, než klasické psie chlpy – takže necítiť psí smrad a naviac býva lepšie znášaný alergikmi.
  • Budete vedieť o všetkom, čo sa vo vašom okolí mihne. Prenikavý hlas tohto malého strážcu vás bezpečne upozorní na každé nebezpečie… Alebo aj na poštára, smetiara, či susedku.
  • Pokiaľ si obstaráte jorka, rozhodne ušetríte za kŕmenie. Ak už BARFujete, či krmíte granulami, vyjde vás to určite lacnejšie, než živiť napríklad írskeho vlkodava.
  • S ostatnými maznáčikmi nemávajú jorkšíri žiadny problém. Často sú chovaný po boku iných psov a zvierat.
  • Tento maznáčik vám bude robiť spoločnosť pomerne dlho – kým jorkšírovi slúži zdravie, môže žiť aj šestnásť rokov.
  • Jorkšíri milujú svojho pána aj celú svoju rodinu. Keď sa posadíte, radi využijú príležitosť a uvelebia sa vo vašom lone. Ak majú možnosť, s radosťou obsadia aj posteľ, či nejaké mäkké miestečko na gauči. 

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať jorkšírskeho teriéra

  • Krásny vzhľad si žiada patričnú starostlivosť – srsť sa rada strapatí a keď nie je psík ostrihaný, je nutné časté česanie či “balíčkovanie”.
  • Uštekanosť týchto drobčekov je povestná. Prenikavý štekot patrí k povinnej výbave väčšiny jorkšírskych teriérov. 
  • Určite to nie sú psy, ktoré sa dajú chovať celoročne vonku. Ich srsť nemá podsadu a vďaka tomu by mohli ľahko prechladnúť. Veľké teplo im ale tiež úplne neprospieva.
  • Jorkšíri toho síce veľa nezjedia, ale to rozhodne neznamená, že sa nemusia kŕmiť kvalitne ! Dajte si záležať na výbere kvalitného krmiva aj pamlskov a svojho jorka neprekrmujte – ľahko skĺzne k nadváhe.
  • Musíte sa neustále pozerať pod nohy. Jorkšírsky teriér je najradšej v tesnom závese svojho pána a stále sa niekde motá. Pokiaľ si tohoto maličkého obstaráte, začnete si dávať pozor, kam šliapete.
  • Je jasné, že sa jork veľmi nehodí pre tvrdé výcvikové praktiky. Základna poslušnosť ale nie je u tohoto plemena na škodu. Ostatne, jorkšírsky teriér nemusí byť len rozmaznaný, uštekaný povaľač.
  • Menej vychovaný Jorkšíri si často dovoľujú na ostatné psy – najmä na tie veľké. Aj tomuto sa však dá dôslednou výchovou predísť a vyvarovať sa tak potencionálnym bitkám, ktoré by pre maličkého jorka nemuseli skončiť dobre.
  • Vďaka veľkosti čeľuste majú Jorkšíri často problémy so zubným plakom a následne paradentózu. Dôležitý je tak výber kvalitného krmiva, ktorý pomôže predchádzať problémom so psími tesákmi. 

Zhrnutie

Síce je jork jedno z najmenších plemien, častokrát s prehľadom zvládne všetko, čo dokáže veľký pes – odvaha a kopa energie mu k tomu rozhodne nechýba! Títo maličkí, inteligentní krásavci naopak radi využijú každú možnosť natiahnuť si nôžky. Je to ideálny spoločník pre ľudí, ktorí radi trávia svoj čas aktívne, ale nemajú k dispozícii vonkajšiu haciendu – garzonka jorkovi pri dostatku pohybu bohato postačí. Na druhej strane sa však nemusíte báť, že by tento malý teriér neocenil záhradu. Naopak sa rád postará o funkciu strážcu, ktorý  vám svojim štekotom určite ohlási každý podozrivý pohyb za plotom a o každej návšteve budete vedieť skôr, než stihne zazvoniť pri dverách. 

Či už žijete v byte, či v domke, je potrebné myslieť na jorkšírovu srsť, ktorá nielen príliš nezahreje, ale tiež sa rada zapletá. Starať sa musíte tiež o spokojné zažívanie, zdravý chrup a v neposlednej rade tiež o dobrú kondíciu vášho psíka – v tom vám pomôže kvalitné kŕmenie v podobe vyhovujúcich granulí, či vhodne zostaveného BARFu.

Jorkšír je tak celkom nenáročný, všestranný priateľ do každej rodiny, ktorý sa hodí aj k ostatným zvieratám a tiež k rozumnejším deťom s citom pre tak malého tvora. Pokiaľ si dáte prácu s výchovou jorka a predídete napríklad jeho výpadom voči väčším psom, alebo neustálemu štekaniu, môžete si byť istí, že sa z vašeho psíka stane skutočný parťák, ktorý vás vďaka svojej praktickej veľkosti môže nadšene sprevádzať všade na cestách. Vďaka svojej srsti je tiež vhodnejší pre alergikov. 

Všeobecná charakteristika jorkšírskeho teriéra 

Zaujal vás jorkšír? Výborne ! Napriek tomu, že sa jedná o malé plemeno, je o ňom rozhodne čo povedať. Ak sa o ňom chcete dozvedieť ešte viac informácií, pripravili sme pre vás pár ďalších riadkov, ktoré sú nabité množstvom zaujímavých faktov. 

I. Povaha

Povahovo sú jorkšírii veľmi energické a priateľské psy, ktoré oplývajú prirodzenou zvedavosťou – veľmi radi sú v centre diania aby mali prehľad o všetkom, čo sa okolo nich deje. Jorkšíri sú veľmi inteligentné psíky, ktoré sa správnou motiváciou radi učia nové veci. Zlou výchovou sa z nich však ľahko stanú bojazlivé stvorenia, ktoré sa pri akomkoľvek pocite neistoty začnú triasť a hľadajú útechu v majiteľovom náručí. Niektoré jorkšíri sa tiež veľmi ľahko rozmaznajú – radi sa nechajú všade nosiť, neustále “žobrú” pamlsky za nič a sami nevyskočia ani na gauč…miesto toho pred ním sedia, kňučia a čakajú, až dorazí ich živý výťah.

Je preto nutné neustále myslieť na to, že síce má jorkšír veľkosť prerasteného králika, stále je to pes a treba sa tak k nemu aj správať – len tak z neho urobíte sebavedomého, odvážneho, aktívneho psa, akým má podľa štandardu byť.

II. Vzhľad 

Najprv si poďme vyvrátiť jeden veľmi rozšírený mýtus: jorkšíri nepatria medzi plemená, ktoré majú niekoľko typov veľkostí. Žiadneho “mini jorkšíra” preto v štandarde určite nenájdete – a rovnako je to so stredným, či veľkým jorkšírom. Správny jork by mal vážiť maximálne niečo málo cez tri kilá a mal by byť vysoký do dvadsaťštyri centimetrov. Dôležitá je pevná stavba tela a rovná chrbtová línia zakončená chvostom neseným ľahko nad úrovňou chrbta. Kupírovanie chvostov je už zakázané a musí sa tak nechávať dlhý. 

Dlhá je tiež jorkšírova srsť, ktorá je pre toto plemeno typická – je hodvábna, rovná, nemá podsadu a svojou štruktúrou pripomína skôr ľudské vlasy, než psie chlpy. Výhodou tejto srsti je jej dobrá znášanlivosť zo strany alergikov, čo trochu vyvažuje nevýhodu v podobe častej údržby. Často možno vidieť aj ostrihané jorkšíry.

Typické je tiež sfarbenie tohto plemena. Napriek tomu, že sa všetky šteniatka rodia úplne čierne, dospelé jorkšíri majú farbu tmavú, oceľovo modrú, s hnedočerveným pálením. Hnedočervená je tiež hlava.

Na jorkovi si určite zapamätáte jeho tmavé iskrivé oči, vztýčené uši do písmena V a jeho drobný, čierny ňufák.

V poslednej dobe sa veľmi rozšírila móda vo forme “farebných” jorkšírskych teriérov, ktoré sa vyskytujú vo veľa farebných variantoch – ale pozor, tieto psy nazývané “Biewer teriéri” nie sú oficiálne uznaným plemenom FCI. 

III. Vzťah k deťom a domácim zvieratám 

Síce si to niektorí ľudia môžu myslieť, jorkšírova drobná veľkosť nie je zárukou, že bude isto vhodný k malým deťom.  Nikdy nesmiete zabudnúť, že je tento malý fešák stále šelmou, ktorá dokáže škaredo kusnúť, keď s ním nie je dobre zaobchádzané. Preto je nutné na psa v spoločnosti detí dávať pozor, aby k úrazu nepřišlo ani dieťa, ani pes. Ku starším deťom je však jorkšír úžasným spoločníkom, ktorý bude vaše děsroz zbožňovať a nebude chýbať pri žiadnej zábave.

Aj keď vedia byť jorkšírsky teriéri vo väčšine prípadov k iným zvieratám bezproblémoví, záleží samozrejme na povahe psa a jeho výchove. Veľa ľudí tieto psíky bežne chová s inými psami, s mačkami aj inými maznáčikmi. K cudzím chlpáčom môžu byť jorkšíri nedôverčivý či dokonca agresívny – to môže byť dôsledok nedostatočnej socializácie, či nejakej negatívnej skúsenosti a vo väčšine prípadov sa dá toto správanie pozitívnym tréningom napraviť.

IV. Výchova a výcvik

Veľa ľudí tvrdí, že je jorkšírsky teriér hlúpe plemeno, hodiace sa maximálne do dámskej kabelky ako módny doplnok. Také tvrdenia sú samozrejme nepravdivé – jorkšíri sú naopak veľmi inteligentné a odvážne psy !

Základom je ako u každého plemena vždy socializácia, ktorá je v živote jorkšíra veľmi dôležitá najmä preto, aby si tento drobný teriér zvykol na každodenné nástrahy života a nemal tendenciu byť bojazlivý, či agresívny. Dôležité je tiež zvyknúť šteňa postupne na samotu, aby neskôr nemalo tendenciu vyvádzať, keď nebudete doma (jorkšíri si ľahko zvyknú na pozornosť majiteľov a neradi sa jej vzdávajú). Súčasťou výchovy by malo byť aj jasné stanovenie pozície psa vo svorke a nastavenie pravidiel. Pozor, york vie byť riadne tvrdohlavý a dokáže pekne potrápiť vašu trpezlivosť ! V každom prípade zachovajte kľudnu hlavu, vyhnite sa fyzickým trestom a radšej skúste nájsť pozitívnu cestu ako docieliť úspech.

To platí aj pre výcvik – pokiaľ dokážete jorka správne motivovať, bude sa s nadšením učiť nové veci. Vedeli ste, že sa jorkšírsky teriér účastní aj súťaží v poslušnosti, či agility? To je podľa nás jasný dôkaz všestrannosti a inteligencie týchto krásavcov !

V. Zdravie a starostlivosť 

Jorkšírsky teriér patrí medzi plemená, ktoré zvyčajne netrápia veľa zdravotných problémov a často sa dožívajú celkom vysokého veku. Rôzne neduhy sa však nevyhýbajú ani týmto drobcom. Medzi tie najčastejšie trápenia patrí najmä luxácia patelly (vykĺbenie jabĺčka), ktorému sa dá čiastočne predchádzať tým, že mladé jorky nenecháme príliš vysoko skákať. Ďalším častejším problémom u jorkšírskych teriérov môžu byť napríklad anomálie postihujúce ich oči. (zdroj) 

Zvláštnu pozornosť je nutné venovať tiež chrupu, ktorý je veľmi náchylný k paradentóze, ktorá môže spôsobiť vážnejšie zdravotné problémy. Je preto potrebné pravidelne zuby kontrolovať a dbať na ich hygienu.

Samozrejmosťou je u jorkšírskeho teriéra starostlivosť o srsť, ktorú je potrebné denne vyčesať vhodným hrebeňom. Niektoré psy však netreba česať tak často. A rovnako je to aj s kúpaním – síce sa doporučuje raz za dva až tri týždne, niektorí jedinci sa môžu kúpať menej, než druhí a niektorí naopak častejšie. Dlhú srsť výstavných jorkov ich majitelia často balíčkujú, aby sa nezašpinila, či nezničila. 

(Viac informácií o balíčkovaní nájdete tu)

Súčasťou starostlivosti o jorkšíra sú tiež štandardné prehliadky uší a úprava pazúrov.

VI. Náročnosť 

Jorkšírsky teriér je pomerne nenáročný pes – pokiaľ si odmyslíme starostlivosť o jeho srsť, o ktorej sme písali v predchádzajúcom odstavci. Konieckoncov, veľa ľudí svojich jorkšírov strihá a tým si starostlivosť o ne veľmi uľahčujú. 

O nenáročnosti jorkov svedčí aj to, že ich často vídame po boku starších ľudí, ktorí nemajú problém tieto drobce zvládnuť. Aj napriek tomu je potrebné myslieť na to, že jorkšír potrebuje ku svojmu zdraviu dostatok pohybu a najlepšie tiež mentálnu aktivitu – ich nároky na aktivitu však nie sú tak vysoké, ako u veľkých psov.  

Finančná náročnosť tohto prívetivého spoločníka závisí na tom, koľko sú potencionálni majitelia ochotní za šteniatko zaplatiť. Cena šteňaťa s PP môže začínať zhruba na dvesto eurách, ale môže sa ľahko vyšplhať vyššie. Je preto na vás, aké máte požiadavky a akú investíciu si môžete dovoliť. Kúpou šteňaťa však finančné výdaje nekončia – ba naopak! Kvalitné krmivo niečo stojí, tak ako prípravky na starostlivosť o psiu srsť, či napríklad veterinár. 

VII. História 

História jorkšírskeho teriéra sa začala písať v jedenástom storočí v Anglicku, kde potrebovala miestna chudoba vyšľachtiť schopného loveckého psa, ktorý by bol vysoký maximálne 7 palcov (18 centimetrov). V tejto dobe v Anglicku panoval prísny zákaz lovu a tiež chov veľkých loveckých psov – preto sa prostý ľud v podobe baníkov z hrabstva Yorkshire snažil dodržiavať zákony tým, že selektívnym chovom získaval jedincov, ktorí sa vošli do veľkostného limitu. Tento húževnatý psík schopný uloviť myš, potkana a dokonca aj králika boll počiatkom vzhľadu dnešných jorkšírskych teriérov. K predkom  tohto sympatického plemena patrí zrejme krátkonohý škótsky teriér a možno aj maltezáčik, ktorého gén sa zaslúžil o krásnu, dlhú srsť našich jorkšírov. 

Dlhú dobu bol tento šikovný lovec doprovodom pre baníkov do šácht a prádelien, kde pôsobil ako krysiar. Niektorí robotníci však využívali svoje psy tiež na zápasy s myšami. Až koncom devätnásteho storočia ľudia zbavili jorkšíra označenia pracovného psa a náhle sa z neho stal luxusný spoločník, ktorý sa svojej obrovskej popularite teší dodnes.

(zdroj a viac informácií o histórii plemena najdete TU)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť :Psy: 2,27 – 3,20kg Suky: 2,27 – 3,20kg
Výška v kohútiku :Psy: 22,86 cm, Suky: 20,32 cm
Typický znak:prirodzene vztýčené uši, dlhší chrbát 
Požiadavky na výcvik: priemerné 
Energia : vysoká 
Dĺžka života:14-16 rokov 
Sklony k slintaniu : nízke 
Sklony k chrápaniu :nízke 
Sklony k štekaniu :vysoké 
Sklony k hrabaniu : nízke 
Potreba pozornosti: priemerná 
Pôvodné využitie :lovec drobných škodcov 
Dĺžka srsti: dlhá 
Typ srsti :bez podsady
Farba srsti :oceľovo modrá s pálením
Potrebná starostlivosť o srsť :vysoká 

Kde kúpiť jorkšírskeho teriéra? 

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pro jorkšíra dobrým majiteľom ? Tak dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá jorkšírskeho teriéra na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

1 komentár k “17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať jorkšírskeho teriéra”

Vložiť komentár