Túžite po priateľovi do nepohody, ktorý sa nezľakne dlhej horskej túry a napriek tomu vám nezaberie pol garsónky? „Bostoňák“ je ideálnou voľbou pre váš aktívny voľný čas i pre maznanie na gauči! Tento malý športovec s uhrančivými očami si vás omotá okolo laby.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bostonského teriéra
- Títo malí športovci vás prekvapia svojím obrím množstvom energie a vytrvalosťou, ktorou sa veľakrát vyrovnajú veľkým psom.
- Bostoňáci sú malí telom, ale veľkí srdcom – nezaberú veľa priestoru a ako bonus naplnia celý domov láskou.
- Ako rodinné psíky sú bostonské teriéry ideálni! Budú skvelými priateľmi tiež deťom.
- Ani v inteligencii nezaostávajú za väčšími plemenami. Sú to veľmi inteligentní psíkovia, ktorí sa rýchlo učia.
- Boston sa veľmi rád priatelí s novými ľuďmi, aj s ostatnými chlpáčmi. Vlastne sa priatelí takmer s každým.
- Sú to ideálni psíkovia pre začínajúcich psíčkarov – dobre sa cvičia a sú veľmi dobre ovládateľní.
- Bostoňák nie je pes, pri ktorom budete dlhé hodiny sedieť s kefou. Jeho srsť nepotrebuje osobitnú starostlivosť v podobe denného vyčesávania.
- Kŕmenie bostonského teriéra vás finančne nezruinuje – potrebuje síce kvalitné krmivo, ale nezje toho denne toľko, čo nemecká doga (pokiaľ ho teda včas odtrhnete od misky).
- Títo psíci nemajú tendenciu príliš štekať, takže počas rannej prechádzky nezobudíte polku mesta.
OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bostonského teriéra
- Bostonský teriér je vďaka krátkemu nosu náchylný na prehriatie – je na to treba myslieť a prispôsobiť sa jeho potrebám a vonkajšej teplote.
- Veľké oči nemusia byť vždy výhodou – vďaka svojmu vydutiu sa ľahšie porania a postihujú ich vredy rohovky.
- Krátky kožúšok bostona pred zimou príliš neochráni, preto je nutné dávať pozor, aby vám v zime neprechladol.
- Krmivo je potrebné starostlivo vyberať. Títo psíci majú veľmi citlivé zažívanie a môžu trpieť na plynatosť. A to je na prd!
- Krátky noštek je ich hudobný nástroj: chrochtanie, chrčanie a chrápanie budú len zlomkom symfónií, ktoré vám bostonský teriér predvedie.
- Chov bostoňáka nie je ľahký. Kombinácia veľkej hlavy a úzkej panvy týchto krásavcov znamená pre sučky často komplikovaný pôrod. Cisársky rez nebýva ojedinelý.
- Bostonské teriéry sú náruživí jedáci. Je teda potrebné kŕmiť ich kvalitne a strážiť ich kondíciu, aby sa neprejedli až k nadváhe.
- Pri bostoňákoch s trestmi nepochodíte. Majú tendenciu byť tvrdohlaví a akonáhle pocítia nátlak, majú tendenciu sa „zaseknúť“.
Zhrnutie
Títo malí, športovo založení pohodári sa skvele hodia do každej rodiny. Život uprostred betónovej džungle nie je žiadnou prekážkou k spokojnému životu vášho bostona – je ale treba myslieť aj na dostatok pohybu, ktorý potrebuje. Nič sa však nemá preháňať, a pri bostonskom teriérovi to platí dvojnásobne, kvôli jeho náchylnosti k prehriatiu. Náročné športové disciplíny teda radšej nechajte psíkom s dlhším ňufákom a v horúcich letných dňoch zaistite pre svojho psieho kamaráta chladnejšie miesto, kde mu bude dobre.
Bostoňáčikovia sú všeobecne veľmi priateľskí k ľuďom, a nemávajú problém zapadnúť ani medzi partiu iných maznáčikov. To ale záleží tiež na výchove a výcviku, ktorý pri bostonskom teriérovi nebýva nijako náročný, rovnako ako samotná starostlivosť oňho. Ak teda bostonovi doprajete primeraný pohyb, ochranu pred prechladnutím či prehriatím a budete udržiavať jeho citlivé zažívanie v dobrej kondícii, určite z vás budú nerozluční priatelia.
Všeobecná charakteristika bostonského teriéra
Bostonček je ideálny pre ľudí, ktorí hľadajú milú spoločnosť na dlhé prechádzky alebo spoločné chvíle s rodinou, ktorú si tento okatý psík veľmi rýchlo zamiluje. Je to ale ideálny psík aj pre vás? To sa dozviete, ak budete čítať ďalej.
I. Povaha
Povaha bostonských teriérov je veľmi priateľská, hravá a zvedavá. Sú to chytrí psíkovia, ktorí sa pod dobrým vedením radi a veľmi rýchlo učia novým veciam. Milujú spoločnosť ľudí – najradšej sú v spoločnosti svojho pána a jeho prítomnosť opúšťajú naozaj neradi. Radi ho odprevadia aj na dlhší výlet, ktorý vďaka svojej vytrvalosti hravo zvládnu. Nepohrdnú ale ani teplým miestečkom v posteli a poriadnemu maznaniu.
II. Vzhľad
Malý, väčší, najväčší? Áno! Bostonské teriéry sa delia na tri váhové kategórie, z ktorých si môžete vybrať svojho šampióna:
- Ľahký typ pod 6,8 kg
- Stredný typ 6,9 – 9 kg
- Ťažší typ 10 – 11,35 kg
Všetky váhové kategórie majú ale spoločné elegantné, statné telo s dlhším chrbtom a krátkym chvostom – to všetko na pomerne vysokých nôžkach.
Hlava bostona má niekoľko typických znakov, podľa ktorých ho bezpečne spoznáte: uhrančivé hnedé oči, veľké „netopierie“ uši a „zarazený“ noštek, ktorý k nemu neodmysliteľne patrí.
Bostonské teriéry nosia krátku hustú srsť, ktorá býva pásikavá, biela, „seal & white“, alebo čiernobiela.
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Je jedno, či máte kopu detí, psiu svorku alebo trebárs chronickú slabosť pre korytnačky. Boston je extrémne priateľské plemeno, ktoré sa nielen vojde všade, ale aj všade zapadne.
Problém môže ale nastať v prípade, že sa v teritóriu vášho bostonského teriéra objaví cudzí pes – najmä medzi psími chlapcami to potom môže poriadne škrípať.
V každom prípade musíme vziať vždy do úvahy osobitý charakter psíka a samozrejme aj to, na čo je zvyknutý. Nikdy nenechávajte psa s dieťaťom bez dozoru.
IV. Výchova a výcvik
S výchovou sa pri bostoňáčikoch veľmi nezapotíte – najmä vďaka tomu, že to týmto krásavcom skvele myslí a sú prirodzene zvedaví.
Pokiaľ si dáte prácu s dôkladnou socializáciou, budete si môcť byť istí, že vášho psíka nerozhádže žiadna z nástrah bežného života a vyrastie z neho neohrozený pes.
Výcvik aj výchova by sa mali u tohto plemena viesť pozitívne, bez nátlaku či trestania – v opačnom prípade by sa mohol váš štvornohý priateľ rozhodnúť, že preňho ďalšia spolupráca nemá zmysel a neurobíte s tým nič, aj keby ste sa na hlavu stavali.
Keď ale zachováte chladnú hlavu a pozitívny prístup, boston vám to mnohokrát vráti ako skvele vychovaný, spoľahlivý spoločník, či ako výborný parťák v niektorej z kynologických disciplín.
V. Zdravie a starostlivosť
Zdravie bostonských teriérov skrýva, bohužiaľ, niektoré úskalia, s ktorými musí každý potencionálny majiteľ počítať.
Boston patrí medzi brachycefalické plemená psov – teda plemená s plochým ňufákom. Ten im okrem chrápania a prehrievania spôsobuje aj závažnejšie zdravotné problémy, ktoré sa niekedy musia riešiť operatívne.
Problémom sa nevyhýbajú ani oči bostonských teriérov, ba naopak sú očné choroby ich najčastejším zdravotným trápením. Vďaka svojej veľkosti sú náchylnejšie na mechanické poranenie, ale môžu ich postihnúť aj vredy rohovky, glaukóm, či šedý zákal. (Zdroj)
Z ďalších zdravotných problémov sa často objavuje hluchota, luxácia pately, alergie či nádory.
Pôrody týchto psíkov nejdú vždy ako po masle. A to najmä kvôli celkom objemnej hlavičke šteniatok, ktorá máva problém prejsť cez úzku panvu sučky. Cisársky rez nie je v ich prípade nič výnimočné.
Inak sa starostlivosť o bostona veľmi nelíši od ostatných nenáročných plemien – srsť nemá tendenciu zapáchať a ani si nežiada denné kartáčovanie či časté kúpanie. Vystačíte si teda s občasným vyčesaním, ktorým odstránite odumreté chlpy. Je dôležité pravidelne kontrolovať dĺžku pazúrikov, aby neprerástli a nezatrhli sa. Čas od času by sa mal kontrolovať tiež stav chrupu i celej tlamy. (Zdroj)
VI. Náročnosť
Boston nepatrí medzi náročné plemená psov, ktoré musíte drilovať tvrdou výchovou, či sa s nimi pol dňa preháňať vonku. Dôkladná socializácia ale nie je na škodu, rovnako ako zvládnutá základná poslušnosť.
Obstaranie bostonského teriéra vás finančne nezruinuje ani v prípade, že investujete do šteniatka s PP – ktorého cena sa pohybuje okolo cca 390 až 570 eur. (zdroj). Priplatiť si za šteňa s PP sa tu rozhodne oplatí, najmä kvôli dedičným chorobám, na ktoré sa v chovných staniciach vykonávajú testy.
Ďalej je potrebné počítať s nákladmi za klasické veterinárne výlohy a základné potreby ako obojok s vôdzkou, pelech a samozrejme krmivo. Krmivo pre bostonského teriéra musí byť kvalitné a najlepšie ohľaduplné k citlivému zažívaniu – bostoňáci často trpia na plynatosť.
VII. História
Pôvod bostonských teriérov siaha až za „veľkú mláku“, konkrétne až do Bostonu – ako názov plemena napovedá. Plemeno vzniklo v devätnástom storočí krížením anglického buldoga a bieleho anglického teriéra – neskôr bol pridaný tiež gén francúzskeho buldočka.
Bostoňák bol, dá sa povedať, celkom nepodareným podnikateľským zámerom amerických robotníkov, ktorí sa snažili vymyslieť „recept“ na psa ideálneho pre vtedajšie psie zápasy. Po chvíľke bolo ale jasné, že s bostonským teriérom v psích arénach neuspejú a radšej bol nahradený inými plemenami. Jasný ale dlho nebol oficiálny názov plemena a striedali sa rôzne mená: používalo sa označenie roundheads, americký teriér, bostonský buldog, či americký bulteriér. Svoj dnešný názov získal bostonský teriér v roku 1891 a o dva roky neskôr bolo plemeno uznané americkou organizáciou AKC.
Aj napriek tomu, že je bostonský teriér považovaný za národného psa USA, je pre svoju bezproblémovú a veselú povahu rozšírený po celom svete.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | Psy: 6,8 – 11,3 kg, Sučky: 4,5 – 9,1kg |
Výška v kohútiku: | Psy: 43,18 cm Sučky: 40,64 cm |
Typický znak: | “zarazený” ňufák, vzpriamené uši |
Požiadavky na výcvik: | priemerné |
Energia: | mierna |
Dĺžka života: | 10-14 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k chrápaniu: | vysoké |
Sklony k štekaniu: | mierne |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | mierna |
Pôvodné využitie: | potkaniar, spoločník |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | hladká |
Farba srsti: | čiernobiela, žíhaná a biela, seal & white |
Potrebná starostlivosť o srsť: | občasné vyčesávanie |
Kde kúpiť bostonského teriéra?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bostonského teriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bostona na predaj.
Chovné stanice na Slovensku:
Chovné stanice v ČR:
- von Bursik
- Aeibs
- od Kopce Zebína
- Arwin
- od Půlnočního slunce
- Tokelau
- Kari Přílepy
- Rafonda
- Zobraziť všetky chovné stanice na Seznam.cz →
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Zvieratá obdivujem celý svoj život. Za dverami mojej izby sa už v detstve ukrývala malá ZOO, plná „klasických“ i exotických zvierat. Vďaka štúdiu chovateľstva nakoniec môj detský sen ožil a ja som sa v rámci školskej praxe starala o zvieratá v skutočnej zoologickej záhrade. Teraz sa okrem dcéry starám o svojho adoptovaného psieho parťáka Eda a zajačicu Vanilku. Dúfam však, že sa po presťahovaní do domčeka dočkám ďalších zvieracích prírastkov.