Vznešený vzhľad, dlhá srsť v rôznych farbách a neohrozený postoj. S tibetskou dogou budete vždy stredobodom pozornosti. Toto primitívne plemeno je oddané, milujúce a trpezlivé. Po stáročia žili po boku ľudí a tak by sa niekedy zdalo, že vám čítajú myšlienky. Avšak tvrdá a nebojácna povaha z nich robia psov, ktorí nie sú vhodní pre každého. Prečítajte si náš článok a zistite, prečo si toto starodávne plemeno (ne)obstarať.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ tibetskú dogu
- Vďaka jej veľkosti a povahe je to jeden z najlepších strážnych psov. Len ťažko by ste hľadali psa, ktorý by váš pozemok spoľahlivejšie postrážil.
- Nemusí sa to zdať, no je to plemeno, ktoré miluje deti patriace do jeho rodiny. Bez váhania by za ne položili život.
- Je za všetkých okolností verná svojmu pánovi, s ktorým si veľmi rýchlo vytvára neobvyklé puto.
- Sú to psi do domu so záhradou, sú odolní voči nástrahám počasia. Ak jej dáte dostatok pozornosti a búdu alebo koterec, bude spokojne žiť vonku na záhrade.
- Počas roka pĺznu naozaj minimálne a ich srsť je takmer bezúdržbová. Iba na začiatku jari a na jeseň menia srsť a je teda potrebné psa denne vyčesávať.
- Hoci to nie je pes, ktorý bude boriť rekordy v poslušnosti, je to veľmi inteligentné plemeno, ktoré rýchlo pochopí, čo po ňom chcete.
- Je rada v prítomnosti svojej rodiny, ale nikdy sa nevtiera. Radšej leží blízko vás a užíva si spoločné chvíle.
- Hoci aj u tibeťanov sa vyskytujú niektoré ochorenia častejšie, jedná sa v porovnaní s inými plemenami o zdravého psa.
SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ tibetskú dogu
- Je šikovná, ale zároveň má svoju hlavu a väčšinou jedná sama podľa seba bez toho, aby sa obzerala na majiteľa.
- Vzhľadom k veľkosti a nezávislej povahe je to pes vhodný skôr pre skúsenejších psíčkarov. Ak nemáte skúsenosti, porozhliadnite sa radšej po inom, menej náročnom plemene.
- Sú veľmi majetnícke a pri strážení svojej záhrady môžu niekedy zájsť príliš ďaleko, výchova a výcvik sú v tomto smere naozaj nevyhnutné.
- Rovnako tak aj pevný a vysoký plot. Tibetská doga je veľmi vynaliezavá a aj napriek svojej veľkosti nemá problém prekonať aj veľmi vysoký plot.
- Hoci to nie sú vyložene lovci, nie je ľahké ich naučiť privolanie tak, aby mohli chodiť na prechádzky bez vôdzky.
- Tiež to nie je plemeno pre ľudí, ktorí plánujú so psom rôzne psie športy, ako napríklad agility alebo športovú kynológiu. Dlhšou prechádzkou síce nepohrdne, ale výcvik nie je nič pre tibeťanov.
- Tiež je potrebné brať do úvahy, že to nie je žiadny drobček. Títo psi môžu vážiť až 80 kg a tak to nie je plemeno vhodné napríklad pre drobnú staršiu dámu.
Zhrnutie
Tibetská doga je svojhlavé plemeno, ktoré rozhodne nepatrí do rúk komukoľvek. Ak si ale so svojím majiteľom sadne a navzájom sa pochopia, je to ten najoddanejší a najvernejší pes. So svojím pánom má veľmi silný vzťah a úplne mu dôveruje. Pokiaľ ide o rozhodovanie, svojho pána sa väčšinou nepýta a koná sama za seba. Preto je to tiež plemeno pre niekoho skúseného, pokojného, trpezlivého, zároveň ale aj dôsledného a spravodlivého.
Všeobecná charakteristika tibetskej dogy
Ak hľadáte oddaného strážcu a milujúceho rodinného spoločníka, mohla by byť tibetská doga vhodným adeptom. Avšak je tu stále pár vecí, ktoré by mal budúci majiteľ vedieť, než sa definitívne rozhodne otvoriť svoj domov aj srdce tomuto psiemu fešákovi.
I. Povaha
Ich povaha nie je práve najjednoduchšia. Sú to psi nezávislí ale zároveň oddaní. Od svojho pána očakávajú, že preňho budú rovnocennými partnermi, nie domácim miláčikom. Svojich pánov majú radi, ale majú svoj vlastný mozog, ktorý dokážu používať a často sa uisťujú, či je nutné svojho pána naozaj vypočuť. V takom prípade je potrebné naozaj trvať na povele. Tibetská doga si totiž dobre zapamätá, keď jej niečo prejde a nabudúce to bude skúšať o to viac. Správna tibetská doga berie svoju prácu vážne a k cudzincom je rezervovaná.
II. Vzhľad
Toto molosoidné plemeno dosahuje výšku až 70 cm a niektoré jedince môžu vážiť aj 80 kg. Ich srsť je veľmi hustá a najmä u psov vytvára výrazný golier okolo krku. Môžu sa vyskytovať v čiernej, modrej a plavej farbe. Pri čiernej a modrej sa tiež môže vyskytovať hnedé pálenie. Typický je pre nich vysoko postavený, stočený chvost.
III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom
Ak je človek dôsledný a stanovuje pravidlá, je tibetská doga vhodná aj k deťom. Pri malých deťoch však musíme byť naozaj obozretní, tibeťan by totiž mohol ľahko dieťaťu ublížiť bez toho, aby chcel. V prípade, že sa u vás objavia cudzie deti, je potrebné byť o to pozornejší. Hlasné kričanie a behanie by totiž doga mohla vyhodnotiť ako ohrozenie „jej“ detí a chcela by ich chrániť.
Rovnako ako pri všetkých plemenách, je pre pohodové spolužitie tibeťana a iných zvierat alfou a omegou socializácia psíka už od šteňaťa. Ak je zvyknutý od šteňaťa, znesie sa aj s inými psami a ďalšími domácimi zvieratami.
IV. Zdravie a starostlivosť
Tibetská doga patrí medzi molosoidné plemená, ktoré sú zaťažkané niektorými chorobami. Avšak v porovnaní s inými, je tibetská doga zdravé plemeno. Najčastejšie sa pri nich môžeme stretnúť s ochorením pohybového aparátu. Začína to už v období rastu, kedy psy rýchlo vyrastú a bolia ich nohy. V tomto období je veľmi dôležitá kvalitná strava. Ďalej sa môže vyskytnúť dysplázia bedrových kĺbov a v starobe napríklad artritída. Kĺbová výživa a kvalitné krmivo je základ pre zdravie kĺbov vášho psa.
V. Výchova a výcvik
Tibetská doga patrí k plemenám, ktoré nie sú príliš dobre cvičiteľné. Neznamená to, že sú hlúpe, práve naopak. Sú inteligentné, ale radšej ako počúvať povely majiteľa, rozhodujú sa sami za seba. Pri výcviku je teda najdôležitejšie byť trpezlivý a neočakávať od nej tie isté výkony ako napríklad od ovčiakov. Základné povely sa naučí rýchlo, ťažšie je ale docieliť poslušnosti. Dvakrát vás tibeťan poslúchne a tretíkrát bude povel úplne ignorovať.
S výchovou je potrebné začať už od šteňaťa. Čím viac toho tibeťaň spozná počas šteňacieho obdobia, tým lepšie sa s ním potom “dohovoríte” v dospelosti. Pri výcviku a výchove musíte byť vždy spravodlivý. Tibetská doga totiž ťažko nesie nespravodlivosť a len tak vám túto krivdu neodpustí, dokáže trucovať aj niekoľko dní.
VI. Náročnosť
Prvou investíciou je obstarávacia cena šteňaťa. Pri tibetskej doge sa cena pohybuje v rozmedzí 600 až 1000 eur. Je však potrebné počítať s tým, že obstaraním výdavky len začínajú. Toto plemeno potrebuje kvalitné krmivo a nie je to žiadny drobček, takže toho zje pomerne dosť. Tiež je potrebné sa starať o ich kĺby. Teda kĺbová výživa a kvalitný pelech sú tiež dôležité.
Celkovo je jasné, že čím väčší pes, tým väčšia finančná náročnosť. Tibetská doga je však náročná aj z hľadiska výchovy a výcviku. To, čo vám s inými plemenami zaberie pár dní, môžete s dogou pilovať aj niekoľko týždňov.
VII. História
Tibetská doga je starodávne plemeno a jej presný pôvod pravdepodobne nenájdete. Najnovšie výskumy však preukázali, že pôvod tibetskej dogy súvisí s plemenami ako je leonberger, rotvajler alebo bernardín. Prvé presnejšie záznamy o tomto psovi pochádzajú až z obdobia 19. storočia, hoci plemeno preukázateľne existovalo už oveľa skôr. Tibetská doga vznikla v Tibete, kde slúžila ako strážny pes stád hospodárskych zvierat, ľudských obydlí i celých dedín, alebo budhistických chrámov. Do Anglicka bol prvý pes privezený v roku 1847 a bol darovaný vtedajšej anglickej kráľovnej Viktórii. V nasledujúcich rokoch sa pokračovalo s príležitostným importom ďalších jedincov do Európy a časom došlo k oficiálnemu uznaniu plemena. Kritický vplyv na chov tibetskej dogy mali obe svetové vojny a chov tibetskej dogy sa podarilo oživiť až koncom 20. storočia pomocou importovaných jedincov.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť: | 45-75 kg |
Výška v kohútiku: | minimálne 61 cm |
Typický znak: | vysoko nesený, stočený chvost |
Požiadavky na tréning: | 20-40 minút denne |
Energia: | stredná |
Dĺžka života: | 10-14 rokov |
Sklony k slintaniu: | nízke |
Sklony k chrápaniu: | nízke |
Sklony k štekaniu: | priemerné |
Sklony k hrabaniu: | nízke |
Potreba pozornosti: | priemerná |
Pôvodné využitie: | strážny pes |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | rovná a hustá |
Farba srsti: | červená, modrá, plavá, s pálením nebo bez |
Potrebná starostlivosť o srsť: | nízka |
Kde kúpiť tibetskú dogu?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre tibetskú dogu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka tibetskej dogy na predaj.
Chovné stanice na Slovensku
Chovné stanice v Česku
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Psy a ďalšie domáce zvieratá sú mojou dlhoročnou vášňou. Mám svoje dva psy, robím dočaskárku, jazdím po chovateľských akciách, s hafanmi robíme psie športy a v neposlednom rade píšem články na tento parádny chovateľský magazín!