Aj tento majestátny pes je bohužiaľ zahalený kliatbou“bojového plemena“, vďaka ktorej ľudia prechádzajú na druhý chodník a svoje deti schovávajú za svoj chrbát, okamžite, ako tohto bieleho krásavca zbadajú. Povesti Argentínskej dogy nepomáhajú ani novinové titulky, ktoré ju často označujú za viníka množstva útokov voči ľuďom a iným zvieratám. Aká je ale Argentína v skutočnosti ? Možno iná, než by ste čakali.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
OSEM dôvodov, prečo si obstarať Argentínsku dogu
- Pre športovo založených ľudí so skúsenosťami s výchovou psov, je argentínska doga výborným spoločníkom pre celú zbierku aktivít. Je to neskutočne hravý pes, milujúci pohyb.
- Prirodzená inteligencia argentíne rozhodne nechýba. Naopak je veľmi učenlivá a schopná prejsť náročným výcvikom.
- Prítomnosť tohto psa donúti každého zlodeja popremýšľať, či mu prípadný lup stojí za riziko stretu s týmto skvelým strážcom.
- Skvelým povahovým rysom tohto plemena je jeho náklonnosť k deťom a rodine všeobecne. Svojho pána, poprípade rodinu nielen neskutočne milujú, ale tiež sú pripravené kedykoľvek ju chrániť.
- Starostlivosť o srsť Argentínskej dogy nie je vôbec zložitá ani časovo náročná, takže sa namiesto česania môžete venovať iným aktivitám.
- Život v byte nemusí byť prekážkou obstarania Argentíny, pokiaľ jej dokážete zabezpečiť dostatočné množstvo pohybu a mentálnej aktivity.
- Argentínska doga je prirodzene skvelý, húževnatý lovec, ktorému rozhodne nechýba sebaistota a chytrá hlava.
- Žiadne úporné štekanie na každý zvuk, či tieň! Argentína sa radí k tichším plemenám – čo rozhodne poteší susedov.
JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si neobstarať Argentínsku dogu
- Argentínska doga nepatrí do rúk ľuďom, ktorí sa nechcú príliš zaoberať výcvikom svojho štvornohého priateľa. Toto plemeno priamo vyžaduje dobre vedenú, dôslednú výchovu, aby z nej vyrástol vyrovnaný pes, ktorý nebude nebezpečný pre svoje okolie.
- Pri pohľade na veľké, atletické telo týchto krásnych zvierat musí byť každému jasné, že potrebujú veľmi veľa pohybu. Ak nemajú dostatok pohybového vyžitia, môžu mať tendenciu si vybiť energiu svojim spôsobom.
- Cudzí ľudia si musia často vybudovať dôveru, než sa dostanú na „FriendList“ Argentínskej dogy. Ta býva k neznámym ľuďom nedôverčivá a veľmi ostražitá.
- Pokiaľ plánujete chovať toto plemeno pri dome so záhradou, rozhodne si dajte prácu so zabezpečením pozemku vhodným plotom – Argentínska doga je totiž veľmi teritoriálna a svoje územie si urputne bráni.
- K tomu, aby mohla Argentínska doga bývať celoročne vonku, potrebuje zateplenú búdu. Vďaka svojej krátkej srsti totiž zle znáša chladnejšie počasie.
- Vzťah k ostatným zvieratám týchto psov nezvykne byť vždy dobrý. Argentíny môžu byť veľmi dominantné a nemusia sa dobre znášať s inými psami.
- Veľký pes toho veľa zožerie – to dá rozum! Pripravte si poriadnu zásobu kvalitného krmiva!
- Silne vyvinutý lovecký pud môže byť hrozbou pri chove AD s menšími zvieratami, alebo pri strete so zverou.
- Argentínska doga vám určite nespôsobí dilema pri výbere sfarbenia šteniatka – je totiž vždy čisto biela. Starostlivý však buďte pri výbere chovateľskej stanice! Vyberajte iba z tých, ktoré na svojich odchovoch testujú BAER test, ktorý odhalí možnú hluchotu (tá sa u tohto plemena bohužiaľ občas vyskytuje)
- S Argentínskou dogou sa bohužiaľ na mnohé miesta nepozriete – do niektorých zemí je totiž vstup s týmto plemenom výhradne zakázaný, alebo sú pre jeho vstup do zeme jasne určené podmienky.
- Pokiaľ si tohoto krásneho psa obstaráte, vaše okolie bude pravdepodobne reagovať negatívne – obzvlášť, keď nepoznajú naozajstnú povahu plemena. Je preto lepšie vopred sa psychicky pripraviť na možné negatívne komentáre nielen zo strany rodiny, ale aj vydesených okoloidúcich.
Zhrnutie
Už z úvodu je nad slnko jasné, že Argentínska doga nie je ani zďaleka psom pre každého. Toto špecifické plemeno potrebuje skutočne zodpovedného majiteľa, ktorý si je vedomý potrieb svojho psa a dokáže ho vychovať tak, aby nebol nebezpečný pre svoje okolie. Výchova takéhoto psa nie je vždy jednoduchá, preto sa Argentínska doga doporučuje majiteľom, ktorí už majú s takýmito plemenami skúsenosti a majú na svojho psa dostatok času. Ľudia, ktorí si “Ádéčko” kúpia čisto kvôli image, môžu toto rozhodnutie veľmi ľutovať – zlá výchova môže z malej bielej guľôčky urobiť veľkého psa s labilnou psychikou, ktorý dokáže v krajnom prípade veľmi vážne ublížiť nielen iným zvieratám, ale tiež ľuďom. Aj preto je v niektorých štátoch úplne zakázaný chov aj import tohto plemena. Nebuďme však len negatívny! Argentínska doga môže byť miliónový pracovný pes, či rodinný spoločník, ktorý by za svojich majiteľov položil vlastný život. Vysoká inteligencia a vynikajúce atletické schopnosti dávajú majiteľom argentín veľmi štedrý výber najrôznejších aktivít, ktoré môžu so svojim bielym priateľom spolu vykonávať.
Ľudia si toto plemeno často obstarávajú na stráženie, čo je pre ich prirodzenú teritoriálnosť a nedôverčivosť k cudzím ľuďom pochopiteľné. Dôležité je však myslieť na to, že Argentínska doga potrebuje pre zachovanie zdravej mysle blízky kontakt s človekom – stráženie odlúčených plôch pre ňu teda príliš nie je. A rovnako je to aj s dlhým pobytom v koterci. Pokiaľ má však doga dostatok kontaktu s človekom, môže byť za predpokladu zateplenej búdy a poriadneho oplotenia chovaná celoročne vonku. Chovať ju ale môžete aj v byte, ak jej zabezpečíte dostatok pohybu, psychickú aktivitu a ak znesiete sem tam biely chlp. V každom prípade je nutné podotknúť, že sa AD často horšie znáša s ostatnými zvieratami, preto je nutné jej chov s inou faunou dobre zvážiť. Zvážiť by ste mali tiež finančnú stránku starostlivosti o tak mohutného psa a jeho samotnú kúpu – my rozhodne odporúčame poobzerať sa po vhodnej chovnej stanici, ktorá svoje šteňatá preveruje na možné vady sluchu – tie sa u tohto plemena bohužiaľ objavujú.
Všeobecná charakteristika Argentínskej dogy
Určite už máte o Argentíne nejaký svoj obrázok a možno sa vám dokonca zdá, že je pre vás tá pravá. My však nenecháme nič náhode a radšej vám toto krásne plemeno ešte trochu priblížime.
I. Povaha
Skutočná Argentína by mala byť podľa štandardu inteligentná, veselá a priateľská, ale zároveň by si mala byť vedomá svojej obrovskej sily, ktorou by mohla niekomu ľahko ublížiť. Dobre vychovaná Argentínska doga by však nemala byť agresívna. Síce je toto plemeno známe tým, že je veľmi dominantné a teritoriálne, nesmieme zabudnúť spomenúť ani jeho obrovskú lásku voči rodine, ktorú neváha chrániť vlastným telom. Práve bez rodiny po boku môže Argentínska doga veľmi trpieť! Dlhé, osamelé dni v prázdnom byte, či koterci pre ňu určite nie sú to pravé orechové – nehľadiac na to, že je to nesporne veľmi aktívny pes, ktorý ku spokojnému životu potrebuje množstvo pohybu a tiež veľa mentálnych aktivít. Argentínska doga zbožňuje hru, do ktorej rada zapojí aj najmladších členov rodiny, ku ktorým je vysoko loajálna.
Voči cudzím sa však Argentína môže správať ostražito a nedôverčivo, než sa s nimi pozorne zoznámi – aj to z nej robí skvelého strážcu, s ktorým sa musí v bezpečí cítiť snáď úplne každý. Ale aj tento skvelý pes dokáže byť pre svoje okolie veľmi nebezpečný, pokiaľ človek nezvládne jeho výchovu. Ak teda uvažujete nad kúpou Argentínskej dogy, zvážte najprv svoje schopnosti!
II. Vzhľad
Argentínska doga vás hneď zaujme na prvý pohľad – je statná, majestátna a krásne biela (pokiaľ sa v niečom nevyváľa). Pokiaľ chcete trochu teórie, môžeme určite spomenúť, že sa jedná o veľké psie plemeno molossoidného typu s harmonickou, svalnatou stavbou tela na pevných nohách. Typický je pre Argentínu tiež silný krk, priestranný hrudník, dlhý trup a riadne osvalený chrbát zakončený dlhým, vysoko noseným chvostom.
Na majestátnosti Argentíne neuberá ani jej krásna hlava – ba naopak! Skvelo umocňuje silný a ťažký vzhľad plemena. Je mohutná, bez ostrejších obrysových linií s masívnou, zaoblenou mozgovňou. Nos je čierno pigmentovaný a mal by vždy smerovať mierne nahor, aby tvoril zakončenie konkávnej línie nosného chrbta. Určite si zapamätáte tmavé oči mandľovitého tvaru s pozorným, ale čiastočne aj tvrdým výrazem, ktoré sú uložené ďaleko od seba. (zdroj) Korunou týchto krasavcov sú ich vysoko nasadené uši trojuholníkového tvaru, ktoré sú vzhľadom k širokej mozgovni ďaleko od seba. Pokiaľ nie sú kupírované, majú previsnutú špičku, zakrývajúcu zadnú časť lící.
Argentína by mala mať silnú, ale mäkkú kožu dobre priliehajúcu k telu – výnimkou je časť krku, kde je koža voľnejšia. Srsť by mala byť vždy biela, hladká a krátka. Pohyb Argentíny je energický a rýchly.
III. Vzťah k deťom a domácim zvieratám
Síce si budú niektorí ľudia pri tomto tvrdení klopať na čelo, určite nebudeme klamať, keď Argentínsku dogu označíme ako skvelého rodinného psa (za určitých podmienok!). Skutočne je to tak! Dobre vedená Argentína miluje celú rodinu, aj tých najmenších. Aj keď je to ideálny spoločník k deťom, je VŽDY nutné myslieť na fakt, že sa jedná o veľkého psa s obrovskou silou – najmä mladšie deti nikdy nenechávajte so psom bez dohľadu niekoho dospelého ! Aj malá nehoda môže spôsobiť veľké nešťastie, aj keď je pes vychovaný na jedničku. Ani výchovu detí však nenechajte náhode a učte ich, ako sa k zvieratám správne správať. Dôležitá je tiež správna socializácia šteniatka medzi deťmi, z ktorej by si však nemalo odniesť žiadnu negatívnu spomienku.
Pokiaľ máte iné domáce zvieratá, určite musíte vziať na vedomie povahové rysy Argentínskej dogy, vďaka ktorým môže byť spolužitie s inou faunou celkom problém. Okrem dominantného. správania má toto plemeno silno vyvinutý lovecký pud, ktorý by mohol ohroziť najmä drobnějšie zvieratá, alebo dokonca menšie psy. Vzťah k ostatným psom veľmi závisí na výchove, socializácií a samozrejme aj na samotnej povahe psa. Pokiaľ máte dva psy rovnakého pohlavia, určite je vhodné predpokladať, že sa môžu objaviť spory o pozíciu v hierarchii – tie se niekedy musia riešiť dokonca oddelením psov v majiteľovej neprítomnosti. Rozhodne však nie je pravidlom, že má byť každá Argentína zvieracím jedináčikom. Pokiaľ si na prítomnosť ďalších psov, či iného zvieraťa AD zvykne, vzájomné spolunažívanie môže prebiehať bez problémov. Na prechádzkách ale buďte ostražití, a na zoznamovanie s inými psami dozerajte.
IV. Výchova a výcvik
Dobre vedená výchova je rozhodne jeden z nejdôležitějších faktorov spokojného spolužitia s Argentínskou dogou – malo by sa s ňou začať včas a mala by byť patrične dôsledná. Dôležitou súčasťou výchovy je samozrejme socializácia, ktorá je pri Argentínskej doge veľmi dôležitá hlavne pre jej budúci vzťah ku psom, cudzím ľuďom a celkovo k pohodovému zvládaniu každodenných nástrah. Majiteľ by mal byť pripravený zvládať prípadné prejavy dominantného správania, ktoré sa dajú vďaka povahe tohto plemena predpokladať – hlavné je, nenechať si psa prerásť cez hlavu a vždy zachovať kľudnú myseľ. K tomu, aby z Argentínskej dogy vyrástol vyrovnaný pes bez známok agresivity, je rozhodne potrebný vyrovnaný majiteľ s prirodzenou autoritou, ktorý rozumie výchove psov a hlavne ju vychováva s láskou. Fyzické tresty rozhodne nemajú vo výchove priestor! Naopak môžu napáchať veľké škody vo forme narušenej dôvery, či dokonca spôsobiť agresívne správanie.
Aspoň základny výcvik je pri Argentíne určite nutný pre ľahkú manipuláciu – dospelá Argentína môže mať cez 60 kilo, takže sa s ňou určite nechcete preťahovať. Dobrá poslušnosť vám určite dobre poslúži aj na prechádzkach, kde je potrebné perfektne ovládať privolanie, pokiaľ má pes chodiť na voľno. (zdroj)
Našťastie je to veľmi inteligentný pes, ktorý zvláda výcvik ľavou zadnou. Motivácia je pre Argentínsku dogu najmä majiteľova radosť, ktorou odmení dobre odvedenú prácu.
Pre skvelé pracovné vlastnosti je Argentína využívaná v množstve odvetviach – je veľmi odolná, húževnatá a sebaistá, čo z nej robí skvelého služobného psa a lovca, ktorý má naviac ozaj dobrý nos.
V. Zdravie a starostlivosť
V tomto odstavci sa poďme zamerať na zdravotné problémy, s ktorými sa môže Argentínska doga za život stretnúť. Prvé, čo mnoho skúsených psíčkarov napadne pri pohľade na statné telo Argentíny, sú problémy s pohybovým aparátom. Najčastejším problémom v tomto smere je najmä dysplázia bedrových kĺbov, ktorá môže psa škaredo potrápiť. Riziko výskytu tejto genetickej vady môžete veľmi znížiť výberom šteniatka z chovateľskej stanice po vyšetrených rodičoch, ktorí majú bedrá v poriadku. Pohybový aparát vašeho psa môžete chrániť pomocou vhodného krmiva pre veľké plemená a tiež udržovaním zdravej váhy, ktorá nebude zaťažovať jeho kĺby.
Dalšími zdravotnými problémami môžu byť napríklad Hypotyreóza (choroba štítnej žľazy), Glaukom (zelený zákal), Paralýza hrtanu, či hluchota. Doporučujeme poobzerať sa po chovateľovi, ktorý u svojich odchovoch robí tzv. BAER test, ktorý hluchotu šteňaťa vylúči.(zdroj)
Starostlivosť o Argentínsku dogu nie je veľmi náročná – jej srsť rozhodne nie je z tých, pri ktorých by ste museli hodiny sedieť s kefou. Bohato postačí občasné prečesanie srsti gumovou rukavicou, či furminátorom. Nezabudnite ale na pravidelné kontroly uší, očí a chrupu, ktoré by mohli odhaliť zápal, či iný problém. Pozornosť venujte aj pazúrom svojho psa, a pokiaľ sa vám budú zdať dlhé, treba ich skrátiť.
VI. Náročnosť
Ak hľadáte nenáročného psa, radšej hľadajte ďalej – argentínska doga totiž patrí ku psom, ktorí majú k nenáročnosti skutočne ďaleko. Určite jste si z predchádzajúcich odstavcov urobili obrázok o tom, ako dôležitá je pre Argentínsku dogu kvalitná výchova a dostatok fyzickej a mentálnej aktivity, ktoré udržujú psa (a často aj majiteľa) v psychickej pohode. Argentína je psom, ktorý potrebuje veľké množstvo vášho času a pozornosti – najmä pokiaľ trvalo prebýva vonku na záhrade, alebo býva cez deň sama doma v byte. Ako veľa iných psov, môže mať aj ona v dlhej chvíli kopu zaujímavých nápadov na úpravu interiéru, či záhrady. Keď hovoríme o záhrade, je na mieste spomenúť, že je rozhodne potrebné riadne ju zabezpečiť poriadnym plotom, aby udržala teritoriálnu Argentínu vnútriu a všetky potenciálne psie návštevy vonku – mohla by to totiž byť ich posledná návšteva.
Komplikácie sa môžu objaviť aj pokiaľ sa rozhodnete vyraziť so svojim psím parťákom za hranice. Síce je Argentína psom, ktorý obvykle zvláda prepravu dobre, niektoré zeme príliš dobre nezvládajú prítomnosť tohto plemena na svojom území. Ak máte v pláne cestovať mimo republiku, nezabudnite sa vopred presvedčiť, či môžete vziať psa so sebou.
Pýtate sa, nakoľko sa dotkne vašej peňaženky kúpa a následná starostlivosť o tohto bieleho krásavca, pýtate sa dobre – nejedná sa totiž o zanedbateľné čiastky. Malú bielu guľôčku s PP kúpite cca za 15-20 tisíc korun, aj viac (ceny sa líšia v závislosti na chovateľskej stanici a rodičoch šteniatka). Počítať však musíte aj s nákupom kvalitného krmiva, ktorého Argentínska doga vzhľadom ku svojej váhe a aktivite spotrebuje celkom kúpu.
Mohlo by vás však potešiť, že starostlivosť o telesnú schránku tohto krásneho psa natoľko náročná nie je. Pokiaľ však uprednostňujete iné aktivity pred zdĺhavým česaním psieho kožuchu, bude vám takmer bezúdržbová srsť Argentíny určite sympatická.
VII. História
Argentínska doga je relatívne mladým psím plemenom, ktoré sa zrodilo v dvaciatych rokoch minulého storočia v argentínskej provincii Cordoba. Za otca plemena sa dá považovať tamojší lékar Dr. Antonio Nores Martinez, ktorý v roku 1928 zostavil štandard plemena a pomenoval ho Argentínskou dogou. Jeho experimenty s krížením psov začali systematickým krytím tamojších čistokrvných plemien s „bojovým“ psom z Cordoby, ktorý mall požadované exteriérové vlastnosti, ale jeho charakter bol značne nevyrovnaný. Predkovia tohto psa mali byť zrejme mastini, buldogi a bulteriéri, ktorí boli v oných dobách veľmi obľúbené pre psie zápasy. Vtedy sa táto zábava považovala za normálnu a bola obľúbená všetkými sociálnymi vrstvami.
Doktor Antonio Nores Martinéz dokázal po niekoľko generáciách konečne vyšľachtiť vyhovujúcu skupinku psov, ktorá mala nielen požadovaný exteriér, ale vďaka prísnej selekcii chovných psov vykazovala tiež vyhovujúcu povahu. Mimo to sa tieto psy veľmi osvedčili aj v inej vášni svojho majiteľa – v love veľkej zveri. Pri svojich loveckých výpravách preukázali Argentinske dogy tak vynikajúce schopnosti, že sa stali doprovodom doktora Martinéza. Neskôr sa ukázalo, že okrem lovu zvládajú tieto psy tiež rolu spoločníkov a ochrancov, ktorí dokážu ochrániť majiteľa a celé jeho hospodárstvo nielen pred čiernou zverou, ale aj pred pumami, či inou škodnou, ktorá sa v tejto oblasti Južnej Ameriky vyskytovala. Niet sa čomu diviť, že sa tento odolný a silný atlét tešil čím ďalej väčšej obľube a bol v máji roku 1964 oficiálne uznaný argentínskym kynologickým zväzom za samostatné plemeno. Od tejto doby sa psy tohto plemena registrujú v agronomickej spoločnosti Sodiedad Rual Argentina a od 31.7 1973 je plemeno uznané mezinárodne kynologickou federáciou FCI. Argentínska doga je prvým a zatiaľ jediným psím plemenom z Argentíny, ktoré je touto významnou federáciou uznané. Poďakovanie za túto skutočnosť rozhodne patrí doktorovi Augustoci Noresi Martinézovi, ktorý vďaka svojim neúnavným snahám pokračoval v šľapajach svojho brata – pôvodného zakladateľa plemena. (zdroj)
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť : | Psy: 45-60 kg Suky: 40-45 kg |
Výška v kohútiku: | Psy: 62-68 cm Suky: 60-68cm |
Typický znak: | biele sfarbenie, previsnuté uši |
Požiadavky na výcvik: | vysoké |
Energia: | vysoká |
Dĺžka života: | 10-12 rokov |
Sklony ku slintaniu: | nízke |
Sklony ku chrápaniu: | stredná |
Sklony ku štekaniu: | nízka |
Sklony k hrabaniu: | stredná |
Potreba pozornosti: | vysoká |
Pôvodné využitie: | lovec |
Dĺžka srsti: | krátka |
Typ srsti: | hladká |
Farba srsti: | biela |
Potrebná starostlivosť o srsť : | priemerná |
Kde kúpiť Argentínsku dogu?
Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Argentínsku dogu dobrým majiteľom ? Dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá Argentín na predaj.
Chovné stanice v ČR
•Chovné stanice na Slovensku:
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Zvieratá obdivujem celý svoj život. Za dverami mojej izby sa už v detstve ukrývala malá ZOO, plná „klasických“ i exotických zvierat. Vďaka štúdiu chovateľstva nakoniec môj detský sen ožil a ja som sa v rámci školskej praxe starala o zvieratá v skutočnej zoologickej záhrade. Teraz sa okrem dcéry starám o svojho adoptovaného psieho parťáka Eda a zajačicu Vanilku. Dúfam však, že sa po presťahovaní do domčeka dočkám ďalších zvieracích prírastkov.